• Jantar 2009

• „ Zielona Szkoła” – Jantar 2009

W dniach 11 - 16. 05. 2009 r. grupa 41 uczniów klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Parszowie uczestniczyła w atrakcyjnym wyjeździe na „Zieloną Szkołę” do miejscowości Jantar nad morzem. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: dyr. Barbara Gajewska, Agata Fokt ( kierownik), Grażyna Frankiewicz, Bożena Zarębska i Katarzyna Lipińska.
          W ciągu sześciu dni pobytu mieliśmy okazję zwiedzić piękne miejsca polskiego wybrzeża.
          W sali Muzeum Bursztynu w Stegnie obejrzeliśmy kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin. Zobaczyliśmy drzewo ociekające bursztynem, odkryliśmy historię zaginionej Bursztynowej Komnaty, oraz zapoznaliśmy się z początkami bursztynnictwa. Nauczyliśmy się odróżniać bursztyny od falsyfikatów.
          W „ PASIECE U STRUSI” w Jantarze zwiedziliśmy wystawę o życiu pszczół i podziwialiśmy strusie afrykańskie.
          Przebywając w pobliżu Gdańska nie mogliśmy też przegapić jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych w Polsce - największego średniowiecznego zamku w Europie - w Malborku. Byliśmy pod wrażeniem potężnych murów obronnych z bramami i wieżami.
          Następnie zwiedziliśmy zespół katedralny we Fromborku, będący klejnotem architektury na Warmii i miejscem pochowania Mikołaja Kopernika.
          Tuz obok w dzwonnicy znajduje się planetarium. Wzięliśmy tu udział w projekcji, gdzie na kopule o średnicy 8 m wyświetlane były obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory roku i dnia. Mogliśmy obserwować drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.
          Odbyliśmy podróż statkiem „ Anita” z Fromborka do Krynicy Morskiej. Z latarni morskiej w Krynicy podziwialiśmy krajobraz Mierzei i Zalewu Wiślanego.
          W przedostatnim dniu pobytu pojechaliśmy do Sopotu, aby skorzystać z kąpieli w pięknym ośrodku Aquapark.
          Podsumowaniem wiadomości były karty pracy, które codziennie wypełnialiśmy. Po kolacji mogliśmy zrelaksować się na dyskotekach.
          Były też zajęcia rekreacyjne, do których możemy zaliczyć także spacery nad morze, gdzie zbieraliśmy muszelki i bursztyny.
          Późną wiosną, kiedy organizujemy zielone szkoły, powietrze najbardziej nasycone jest jodem i ma to dla profilaktyki zdrowotnej ogromne znaczenie. Dlatego pobyt nad morzem o tej porze roku jest bardzo korzystny. Wiedzą o tym nasi uczniowie i ich rodzice, dlatego chętnie wysyłają tu dzieci. Ważne jest też to, że przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda i humor.
          Niezapomniane chwile spędzone nad Bałtykiem uwieczniliśmy na setkach zdjęć. Nasz wyjazd stał się możliwy również dzięki sponsorom, którym jesteśmy bardzo wdzięczni, a są to:
          burmistrz - Jarosław Samela, radni – Halina Bzymek, Mirosław Kowalik, Włodzimierz Sobala, sołtys – Kazimierz Zuba, Sebastian Nowak, Tomasz Miernik oraz organizatorki kiermaszu świątecznego – Edyta Mizura i Karina Piotrowska – Niewczas.