• Ustka 2014

• Nad morzem nauka wchodziła im szybciej

Nie ma to jak zielona szkoła

Szczęśliwi, zmęczeni i opaleni wrócili z Ustki uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie, którzy przez blisko tydzień gościli nad polskim morzem. Był to już ósmy wyjazd w ramach tzw. zielonej szkoły.

W grupie ponad 30 osób, które wyjechały do Ustki, znalazła się czwórka nauczycieli: Karina Piotrowska - Niewczas (kierownik zielonej szkoły), dyrektor Barbara Gajewska, Grażyna Frankiewicz oraz Izabela Kutyła - Paduch. Mieszkali w ośrodku o nazwie "Skaut".

Przywitali się z polskim morzem, pospacerowali po plaży i rano spotkali się z przewodnikiem, który miał im przybliżyć historię Ustki i okolicy. Zrobił to znakomicie, angażując dzieciaki w różnego rodzaju zabawy, dzięki czemu doskonale zapamiętały, w jaki sposób budowano rybackie chatki i dlaczego symbolem miasta jest syrenka. Podczas spaceru bulwarem nadmorskim uczniowie mieli okazję zrobić zakupy, albo odpocząć na kamiennej ławeczce, tuż obok Ireny Kwiatkowskiej, by nabrać sił do czekających ich lekcji. Każdy musiał opisać w liście do mamy lub taty, co do tej pory zobaczył w Ustce, a ponieważ w ośrodku była też grupa uczniów z Zespołu Placówek we Włoszczowie, wieczorem odbyła się dyskoteka.

Wrażeń nie brakowało w następnych dniach. Rankiem wyruszyli do Kluk i na wydmy. Miała to być lekcja historii, a przy okazji także przyrody, choć równie dobrze mógł to być wu-ef. Doskonale sprawdzała bowiem kondycję. Odwiedzone przez dzieci Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą o ratowaniu kultury materialnej dawnej ludności kaszubskiej, zwanej Słowińcami, a jeszcze większej autentyczności dodaje umiejscowienie go w parku. Uczniowie obejrzeli prawdziwą kaszubską wieś, dzięki czemu przenieśli się do świata swoich dziadów oraz pradziadów, skąd wyruszyli na podbój wydm, które są chyba największa atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego.

- Nasza kondycja została sprawdzona, wszystkie piaszczyste górki udało się zdobyć - relacjonowały GAZECIE nauczycielki. - I chociaż każdy z nas chyba trochę narzekał na bolące wciąż nogi, widok pięknego polskiego morza był dla nas najlepszą rekompensatą.

Kolejny dzień przywitał ich pięknym słońcem. Zaczęli więc od wycieczki do Słupska, gdzie zwiedzili m.in. ratusz, wzniesiony i użytkowany od roku 1901, pochodzący z drugiej połowy XIV wieku Kościół Mariacki.czy wreszcie Zamek Książąt Pomorskich, łącznie z Młynem Zamkowym, Bramą Rybacką, Spichlerzem Richtera oraz kościołem św. Jacka, które w przeszłości należały do książąt z dynastii Gryfitów. Po tak absorbującej lekcji w terenie udali się chętnie na basen do Parku Wodnego Redzikowo, gdzie wypoczęli przed lekcją historii oraz plastyki, jakie odbyły się już po powrocie, w ośrodku. Potem posiłek, spacer po plaży i niespodzianka w postaci ogniska. Smaczna kiełbaska, miła atmosfera oraz zabawy i śpiewy sprawiły, że żadnemu nie chciało się wracać.

Odwiedzili jeszcze strażaków, słynących z ratownictwa wodnego, a przed południem udali się w rejs statkiem pirackim Unicus, gdzie czwórka z nich - Agata Czechowicz, Mateusz Głowacz, Zuzia Kowalska i Paula Fabijańska, zdobyła certyfikat sternika. Po wyjściu na ląd, zwiedzali bunkry. W okolicy znajduje się bowiem kompleks obiektów z zeszłego stulecia, w oparciu o który powstał szlak historyczno-militarny, czyli "Park Historii Twierdzy Ustka". Uczniowie wzięli więc udział w niezwykłej lekcji historii, oprowadzani przez przewodnika, który był jednym z twórców muzeum w bunkrach. Mogli zobaczyć, jak wyglądało życie stacjonującego tutaj żołnierza. Spore wrażenie zrobiły na nich manekiny wojaków, ale też pomieszczenia (jadalnia oraz latryna ze wszystkimi "udogodnieniami"), wzorowane na autentycznych. Wieczór poświecili na pakowanie i po raz ostatni wybrali się nad Bałtyk. Nie powiedzieli mu jednak: "żegnaj" a tylko "do zobaczenia za rok"!

Zdaniem nauczycieli, była to jedna z najciekawszych zielonych szkół, co potwierdzają uczniowie. Wyjazd nie byłby jednak możliwy, gdyby nie wparcie finansowe Urzędu Miasta i Gminy Wąchock, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa, sołtys Parszowa Artura Bzdręgi, radnych z tego sołectwa: Haliny Herman, Włodzimierza Sobali i Ewy Szczepańskiej, a także Banku Spółdzielczego w Wąchocku, Dariusza Krogulca (przedsiębiorcy z Parszowa) i Rady Rodziców przy szkole, za co należą się im podziękowania.

RAMOWY PLAN ZIELONEJ SZKOŁY

PONIEDZIAŁEK - 2 CZERWCA

Zbiórka przed szkołą

Wyjazd spod szkoły w Parszowie

Przyjazd do Ustki

20.00-20.30

Zakwaterowanie

20.30-21.00

21.30-22.00

Zajęcia na temat bezpieczeństwa podczas wycieczek, zabaw nad wodą

WTOREK 3 CZERWCA

9.00-9.45

Zajęcia dydaktyczne, zlecenie obserwacji w terenie, omówienie ćwiczeń.

10.00-13.00

Piesza wędrówka po Ustce z przewodnikiem:

• Pokłonienie się morzu
          • Spacer po starej części miasta,
          • Port, molo, promenada nadmorska

Zakupy

13.30-14.00

Obiad

14.30-17.30

Wycieczka do jednostki Straży Pożarnej

18.00-18.45

19.30-21.00

Wyprawa nad  morze – zajęcia na świeżym powietrzu, chrzest

ŚRODA – 4 CZERWCA

9.00-18.00

Wycieczka autokarowa  Kluki/Smołdzino

• Skansen we wsi Kluki- zabytkowa osada - skansen Słowińców
          • Słowiński Park Narodowy, wydmy ruchome - osobliwość na skalę światową.
          • Latarnia morska Czołpino na wysokości 55- metrowej wydmy.

18.30-19.00

Obiadokolacja

19.15-20.00

20.15-22.00