• Ustka 2017

• Wspomnienia z Zielonej Szkoły!
          Niestety zostały nam już tylko piękne wspomnienia z naszego wyjazdu…

Uczniowie klas: IV,V,VI wraz z opiekunami – Barbarą Gajewską,  Izabelą Kutyłą – Paduch, Grażyną Frankiewicz i Kariną Piotrowską – Niewczas przebywali na Zielonej Szkole w malowniczej Ustce.

W dniu 7 maja, po porannej mszy świętej wyruszyliśmy w długą trasę, by kolejne dni spędzić na praktycznej nauce przyrody, historii, matematyki, języka polskiego, plastyki. Do Ustki dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Po posiłku udaliśmy się nad morze, by przywitać się z rozszalałymi falami morskimi. Mimo wietrznej pogody i chłodu, humory nam dopisywały.

8 maja poświęciliśmy na poznawanie walorów turystycznych Ustki, jej historii. Odwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych, obejrzeliśmy latarnię, posąg Syrenki, przywitaliśmy się ze spoczywającą na kamiennej ławeczce Ireną Kwiatkowską. Wychowankowie zakupili pierwsze pamiątki. Wieczorem odbyły się zajęcia lekcyjne, podczas których zmagaliśmy się z kartami pracy z przyrody oraz historii.

Wtorek, 9maja , przywitał nas śniegiem. Jednak mimo niekorzystnej pogody, nastroje były świetne. Poranek wypełniły nam zagadki, szarady morskie,  w trakcie których wybraliśmy prawdziwych Uczniowskich Wilków Morskich. Następnie udaliśmy się do pobliskiego posterunku Straży Pożarnej na zajęcia związane z ratownictwem pożarniczym. Strażacy przybliżyli nam blaski i cienie ich pracy. Mogliśmy obejrzeć strażackie samochody a także sprzęt niezbędny do ratowania ludzi z pożaru, powodzi, różnego rodzaju wypadków. Zajęcia bardzo nam się podobały.

Po bardzo pożywnym obiedzie udaliśmy się do znanych w Polsce poniemieckich Bunkrów Bluchera. Tam poznaliśmy fakty historyczne z okresu 20-lecia międzywojennego, czasów II wojny światowej oraz doby powojennej. Obejrzeliśmy niemieckie bunkry, w których życie było zorganizowane w „sposób luksusowy”. Pan przewodnik przedstawił nam szereg ciekawostek z okresu II wojny światowej.

Środa była dniem poświęconym wyprawie do Kołobrzegu. To urokliwe miasto zwiedzaliśmy z panem przewodnikiem, który opowiedział nam o kołobrzeskiej katedrze, starówce, porcie , bulwarze przymorskim. Obejrzeliśmy wszystkie ciekawe, warte uwagi, miejsca w tym mieście. Podziwialiśmy budynki nadmorskich willi. Mogliśmy zrobić kolejne zakupy. Pan przewodnik, co krok, przeprowadzał konkursy i nagradzał uczniów nagrodami. Do Ustki wróciliśmy zmęczeni, ale z niecierpliwością oczekujący wieczornej dyskoteki.

Czwartek to kolejny dzień zwiedzania okolic Ustki, zabawy na plaży, badanie portu morskiego.

Po obiedzie sprawdziliśmy, jak smakują lody w znanej cukierni  „Góra Lodowa”. Byliśmy również w kinie na filmie „ Riko prawie bocian”. Bajka bardzo nam się podobała.

Wieczór spędziliśmy przy ognisku, zajadając kiełbaski i śpiewając znane piosenki. Była to również lekcja muzyki.

Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy… Jazda powrotna upłynęła nam szybko i przyjemnie.

Tegoroczną Zieloną Szkołę uważamy za bardzo udaną. Mogliśmy spędzić czas ucząc się i bawiąc.

Dyrektor Szkoły, kierownik Zielonej Szkoły , Opiekunowie  i Uczniowie serdecznie dziękują sponsorom, bo dzięki ich pomocy wyjazd był wyjątkowo atrakcyjny.

Szczególne podziękowania składamy:

-Urzędowi Miasta i Gminy Wąchock na czele z Burmistrzem Jarosławem Samelą,