• "Zemsta"- spektakl dla mieszkańców Parszowa

          • 3 listopada 2023 r. Kółko Teatralne "Czerwona Róża" wystawiło sztukę opartą na komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Inscenizację mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy Parszowa, zaproszeni goście, dzieci, rodzice, dziadkowie naszych aktorów. Wśród przybłych gości znajdował sie również zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock - Sebastian Staniszewski, radny- Mirosław Jaźwiec oraz Przewodnicząca Rady rodziców - Marzena Zdzymira. Występ został uświetniony porzez piękną dekorację, odpowiednią muzykę oraz  wspaniałą grę aktorską naszych uczniów. Całość przedstawienia utrzymana w klimacie XVIII- wiecznej komedii przyniosła gromkie brawa i wspaniałe recenzje widzów. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i gratulujemy uczniom klas VI-VIII niesamowitej gry aktorskiej.

            Opiekunowie Kółka Teatralnego

          • Dzień Postaci z bajek

          • W poniedziałek, 6 listopada, przedszkolaki przenosząc się w magiczny świat bajek, opowiedziały o swoich ulubionych bajkach oraz ich bohaterach. A wszystko to z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek! To nietypowe święto stanowi doskonałą okazję do zabawy i spotkania z ulubionymi bajkowymi bohaterami, a nawet wcielenia się w ulubione postaci poprzez kreatywne przebrania.

          • Informacja dla rodziców i uczniów!

          • 10 listopada (piątek) uczniowie przychodzą do kościoła na mszę św., która rozpocznie się o godzinie 8.00. Po mszy św. wracają z wychowawcami do szkoły.

            Obchody jubileuszu 55 - lecia szkoły rozpoczynają się o godz. 9.30.

            W tym dniu obowiązuje strój galowy. 

            Uczniowie wracają do domu około godz. 13.00.

             

          • Zaproszenie na Jubileusz 55-lecia SP w Parszowie

          • Drodzy rodzice, absolwenci, przyjaciele szkoły!

             

            Dyrektor szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie oraz Rada Rodziców

            zapraszają na jubileusz 55 – lecia Szkoły Podstawowej w Parszowie,

            który odbędzie się 10 listopada 2023r.

             

            Program:

            • 8.00 – msza św. w kościele parafialnym
            • 9.30 – część oficjalna: powitanie gości przez Dyrektora Szkoły, przemówienia okolicznościowe
            • Akademia w wykonaniu naszych uczniów
            • Zwiedzanie szkoły.

             

          • Dzień Dyni w przedszkolu

          • Dzień Dyni w przedszkolu to wspaniała okazja do rozwijajęcej zabawy. Przedszkolaki dowiedziały się jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo oraz jakie pyszne dania można zrobić z wykorzystaniem dyni.Układały puzzle dyniowe oraz oglądały film edukacyjny "Kazio i dzień dyni". Dynia zainspirowała maluchów do wykonania pięknych prac plastycznych oraz różnych zabaw muzyczno - ruchowych. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.

          • Dyniowe popołudnie u przedszkolaków

          • Czwartkowe popołudnie było dla przedszkolaków i grupy "0" pełne wrażeń. Zajęcia rozpoczęliśmy "przywitanką", po czym dyniowym zabawom nie było końca. Dzień dyni podsumowaliśmy pięknymi pracami plastyznymi oraz pamiątkowymi zdjęciami.

        • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
          • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

          • W czwartek  19 października 2023 r. odbyły się gminne eliminacje III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka, której Gospodarzami były Oddziały Przedszkolne przy Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku. Olimpiada odbyła się na hali sportowej pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach i z udziałem gości:  z-ca Burmistrza Pana Sebastiana Staniszewskiego i dyr. SP w Parszowie p. Barbary Gajewskiej. W zawodach wzięły udział przedszkolaki z Wąchocka i Parszowa.

            W konkurencjach w każdej z drużyn brało udział po 10 zawodników, 5 chłopców i 5 dziewczynek. Dodatkowo w każdej drużynie było dwóch zawodników rezerwowych.

            Dzieci podczas zawodów musiały pokonać kilka konkurencji: Bieg sztafetowy na dystansie 15 metrów; Tor przeszkód, na którym trzeba było jak najszybciej najpierw przejść pod płotkiem lekkoatletycznym, a następnie dopiec do szarfy, którą dziecko musiało przełożyć przez siebie dowolnym sposobem oraz ominąć pachołek i wrócić jak najszybciej do swojej drużyny; Skok w dal z miejsca z odbiciem obunóż. Zawodnicy skakali jedni po drugich z miejsca gdzie wylądował ich poprzednik. O wyniku decydowała łączna długość wszystkich skoków, jakie wykonała cała drużyna; Rzut woreczkiem do koła hula-hop oddalonego o 3 metry od zawodników. Każde dziecko wykonało po 3 rzuty. Liczyła się ilość celnych rzutów do celu.

            Wszystkie przedszkola zawzięcie walczyły, aby zdobyć I miejsce. Musiał odbyć się dogrywka. Zwycięską drużyną i tym samym reprezentantami gminy Wąchock na szczeblu powiatowym zawodów zostały przedszkolaki z Parszowa.

            Wszyscy mali sportowcy, którzy brali udział w zawodach dobrze się bawili. Dzieci otrzymały nagrody: pamiątkowe medale, dyplom i puchar oraz nagrody rzeczowe za zdobyte miejsce. Również mali kibice otrzymali upominki.

            Głównym zadaniem olimpiady jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz przestrzegania zasad fair play w sporcie, rozwój sprawności fizycznej i umiejętności współpracy w zespole oraz dobra zabawa dla przedszkolaków.

          • Ślubowanie klasy I

          • W środę 25 października 2023 roku odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej, połączone z Pasowaniem na pełnoprawnego ucznia naszej szkoły.

            Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Barbara Gajewska, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski, radny z Parszowa, Grzegorz Retkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Marzena Zdzymira, grono pedagogiczne, rodzice i dziadkowie pierwszaków oraz cała społeczność szkolna.

            Uroczystość pasowania rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły Barbary Gajewskiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów.

            Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę. 

            Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie. 

            Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od zaproszonych gości. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów, radości ze zdobywanej wiedzy i wieloletnich szkolnych przyjaźni!

            Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i upominki, a starszym koleżankom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Były to:  Nadia El-Dursi, Paulina Kowalczyk, Amelia Kopeć i Oliwia Stankowska. 

             

          • Ogłoszenie

          • Dni 30 - 31.10.2023r. (poniedziałek, wtorek) są dniami wolnymi dyrektorskimi dla uczniów klas I-VIII. Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

          • Konkurs "Mistrz Ortografii"

          • Dyktando jest kluczowym ćwiczeniem systematyzującym wiedzę na temat zasad ortograficznych. Warto poświęcić czas podczas zajęć z jezyka polskiego i wspólnie z uczniami rozwijać poprawną polszczyznę.

            Pomysłem polonistki Małgorzaty Banaś na uporządkowanie wiedzy w tym zakresie, ćwiczeniom dodatkowym oraz docenieniem uczniów, którzy reguły ortograficzne opanowali bardzo dobrze, są comiesięczne dytanda klasowe.

            W miesiącu wrześniu uczniowie klas VI i VII przystąpili do zmagań z ortografią i napisali pierwsze dyktando konkursowe. Najlepsi zostali uhonorowani dyplomami i bardzo dobrymi ocenami z języka polskiego, pozostali uczniowie nie otrzymali ocen lecz wskazówki do dalszej pracy.

            Najlepsi uczniowie:

            Klasa VI

            1 miejsce Cezary Szczygieł

            2 miejsce Oliwia Rybicka

            3 miejsce Julia Chylak

            Klasa VII

            1 miejsce Kacper Obarski

            2 miejsce Kamil Strzelec

            3 miejsce Alicja Gaj

            Serdeczne gratulacje!

             

          • Spektakl "Zemsta" według komedii Aleksandra Fredry

          • Przedstawienie „Zemsty” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatrzyku „Czerwona Róża”

            20 października 2023 wystawiliśmy sztukę „Zemsta” Aleksandra Fredry, aby upamiętnić   230 rocznicę urodzin patrona roku 2023 – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety i pamiętnikarza oraz żołnierza kampanii napoleońskich. 

            „Zemsta” to komedia Aleksandra Fredry, zainspirowana dokumentem, który znalazł na zamku w Odrzykoniu, wniesionym przez jego żonę w posagu. Poprzedni właściciele budynku posłużyli jako pierwowzory głównych bohaterów utworu: Cześnika i Rejenta. Jest to komedia opowiadająca dzieje dwóch zwaśnionych rodów.  Kłótnia o zamek przeplata się w komedii z wątkiem miłości Klary i Wacława. „Zemsta” to komedia w IV aktach (epoka romantyzmu). Czas akcji przypada na XIX wiek.

            Wydarzenia rozgrywają się głównie w zamku, którego współwłaścicielami są bohaterowie: Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent Milczek, ale także na terenie wsi. Między sąsiadami dochodzi do sporu o mur graniczny, który jest jednym z głównych wątków lektury, obok miłości Wacława i Klary (i ich ślubu). Komedia Aleksandra Fredry przedstawia karykaturalny obraz polskiej szlachty oraz życia w XIX Polsce. Dzięki „Zemście” poznajemy najważniejsze cechy tej warstwy społecznej. Jest to też komedia charakterów, ponieważ kontrastuje sprzeczne ze sobą charaktery głównych bohaterów: Rejenta i Cześnika.

            W przedstawieniu udział wzięli: Klara – Natalia Cholewińska, Wacław – Bartłomiej Puchalski, Rejent - Kacper Obarski, Śmigalski –Igor Bzinkowski, Narrator – Filip Włodarczyk, Papkin – Nadia El- Dursi, Cześnik – Karina El-Dursi,  Podstolina – Julia Jałowska, Dyndalski – Kamil Strzelec, Mularze- Ksawery Spadło i  Jan Michta.

            W najbliższym czasie planujemy za wskazówkami Pani Dyrektor Barbary Gajewskiej wystawić sztukę „Zemsta” dla rodziców i publiczności Parszowskiej. Występ „Zemsty” dla naszej społeczności szkolnej bardzo się widzom podobał, a gra aktorka została  należycie doceniona.

            Opiekunowie kółka teatralnego:

            Małgorzata Banaś, Marzena Łabuda i Edyta Mizura

          • Popołudniowe zajęcia sensoryczne - malowanie stopami

          • Poniedziałkowe popołudnie rozpoczęliśmy z przedszkolakami zajęciami sensorycznymi. Malowanie stopami eliminuje nadwrażliwość dotykową, rozwija aktywność ruchową, pobudza wyobraźnię, a przy tym jest to fantastyczna zabawa. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach, a uśmiech nie schodził im z twarzy.

          • 340. rocznica "Bitwy pod Wiedniem"

          • 12 września 2023r. mija 340 lat od momentu stoczenia Bitwy pod Wiedniem (inaczej zwanej Odsieczą Wiedeńską), która rozegrała się między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla  Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy.

            Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

            O znakomitym zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego, husarii, która walczyła u jego boku oraz wielu innych ciekawostkach uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się podczas wrześniowych lekcji historii.

            Dzieci pozyskały cenne informacje, otrzymały garficzne notatki, obejrzały prezentację multimedialną oraz reprodukcje obrazów. Dodatkowym elementem zajęć było przedstawienie fragmentów filmu "Biwa pod Wiedniem".

            Wszystkie działania sprawiły, że lekcje były bardzo atrakcyjne, a uczniowie zdobyli kolejną dawkę wiadomości. Pamięć o tak ważnych wydarzeniach, jak Odsiecz Wiedeńska, jest bardzo ważna dla młodego pokolenia, ukazuje ona triumf króla - stratega i jego walecznej husarskiej armii, która stanowiła ogromną siłę w XVII wieku.

          • Ogłoszenie

          • Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej po raz kolejny zwraca się do Państwa z prośbą o wpłaty na rzecz Rady Rodziców naszej szkoły.

            Kwoty sugerowane to 60 zł na pierwsze dziecko, 40zł na drugie i 10zl na każde kolejne. Wpłaty są oczywiście dobrowolne i każda złotówka się liczy. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wracają do naszych dzieci, bo one są dla nas najważniejsze!

            Podstawowym celem Rady Rodziców jest wspieranie działalności statutowej naszej szkoły. Jest ono oparte przede wszystkim na środkach, które uda nam się wspólnie zgromadzić.

            Aby zachęcić Państwa do wpłat zapraszamy do wzięcia udziału w akcji Rady Rodziców. Każda klasa, która do 15.12.2023r uzyska 100% wpłat na szkolną Radę Rodziców otrzyma zwrot 10% składek do budżetu klasowego.

             

             

            Wzór wpłaty:

            Odbiorca: Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Parszowie

            Nr konta: 90 8523 0004 0000 0299 2000 0002

            Bank: Bank Spółdzielczy w Wąchocku

            Tytuł przelewu: komitet rodzicielski, imię i nazwisko dziecka, klasa

             

             

          • Projekt historyczny "Renesans"

          • Uczniowie klasy VI wraz z p. Małgorzatą Banaś podjęli się realizacji projektu historycznego "Renesans". Zadaniem uczniów było zapoznanie się z tematyką, wyszukanie najcenniejszych informacji, wskazanie czołowych przedstawicieli epoki, wynalazków, powiązania międzyprzedmiotowego z literaturą polską i światową. Dzieci wykonały piękne plakaty i lapbooki, które zaprezenowały podczas lekcji historii. Wzajemna wymiana najważniejszych informacji z pewnością przyczyniła się do lepszego zrozumienia tematu. Prace uczniów można było obejrzeć na korytarzu szkolnym.

            Jest to pierwsze zadanie projektowe, za chwilę będziemy mogli podziwiać prace klasy V, która przygotowuje materiały i makiety związane z tematyką starożytnej Grecji oraz klasy VIII, która opracowuje treści związane z II wojną światową.

          • Ścieżka sensoryczna w grupie „0”

          • W ramach projektu „Jestem małym przyjacielem przyrody”  zrobiliśmy ścieżkę sensoryczną, do wykonania której wykorzystaliśmy wszystkie zgromadzone w sali dary jesieni – kasztany, liście, żołędzie, szyszki. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie i zabawy z chustą animacyjną sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

          • Święto chleba w grupie „0”

          • Dnia 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba.

            W związku z tym dzieci z grupy „0” tego dnia mogły się poczuć jak prawdziwi piekarze, ponieważ lepiły z masy solnej „bułeczki, rogaliki, chlebki”, które malowały farbami. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje mąka, jak robi się chleb i na czym polega praca piekarza. Dowiedziały sie również jakie są rodzaje chleba oraz jakie są składniki potrzebne do jego wypieku. Odbyła się również degustacja różnych rodzajów pieczywa.

          • Przedstawienie „Jaś i Małgosia” – kl. I - III

          • W dniu 9 października 2023r. uczniowie klas młodszych wybrali się na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej, której celem było obejrzenie baśni według braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”.

            Dzieci miały okazję podziwiać grę aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji, ciekawe kostiumy, scenografię, identyfikować się z bohaterami. Obejrzenie spektaklu stało się wstępem do zajęć z edukacji polonistycznej: wypowiedzi na temat odpowiedzialności za drugą osobę, odwadze, walce z przeciwnościami, pisania notatki kronikarskiej z wyjazdu.

            Ciekawa intryga pokazana w baśni oraz przygody dwojga rodzeństwa pozostawionego w lesie przez złą macochę wywarły na uczniach duże wrażenie.