• Spławikowe Zawody Wędkarskie

          • W dniu 3 czerwca wzięliśmy udział w Spławikowych Zawodach Wędkarskich pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock organizowanych przez Wąchockie Towarzystwo Wędkarskie „Kamienna”.  Drużyna w składzie:

            -  Kacper Szlęzak,

            - Krystian Bartosik,

            - Nadia Drużdż,

            - Bartek Kamiński,

            - Igor Zdzymira,

            - Cyprian Młynarczyk,

            - Matusz Baćko

            zdobyła PIERWSZE miejsce pokonując szkołę z Wąchocka i Wielkiej Wsi. Nasza uczennica – Nadia Drużdż w klasyfikacji indywidualnej zajęła II miejsce, przegrywając z Mistrzem o 10gram. Gratulujemy zwycięstwa!

          • Piętnasta Zielona Szkoła


          • Łeba 08.06-13.06.2023r

            „Podróżować to żyć.”

            – Hans Christian Andersen

                                                                             


            W roku szkolnym 2022/23 – piętnasty raz wyruszyliśmy na Zieloną Szkołę. Grupa 38 uczniów z klas IV-VIII pod opieką pań: Barbary Gajewskiej, Izabeli Kutyły – Paduch, Marzeny Łabudy, Małgorzaty Szczygieł, Edyty Spilskiej i Marty Bogusławskiej – Cieślik wyruszyła nad Morze Bałtyckie. Celem była Łeba.

            Był to wyjazd edukacyjno-profilaktyczny, podczas którego uczyliśmy się, poznawaliśmy tajniki zdrowego stylu życia oraz szukaliśmy sposobów na walkę ze stresem, smutkiem, nudą.

            Mimo dużej odległości Parszów – Łeba podróż „zleciała” nam szybko. Po dotarciu na miejsce zakwaterowaliśmy się w przepięknym Ośrodku Wypoczynkowym „Magnat” w centrum miasteczka.

            Program naszego wyjazdu okazał się bardzo ciekawy i bogaty. Właściwie nawet przez minutkę się nie nudziliśmy. Dużo czasu spędzaliśmy na plaży bawiąc się, śpiewając, grając w różne gry sportowe.

            Odwiedziliśmy Muzeum Motyli, gdzie podziwialiśmy piękne odmiany tych niezwykłych owadów. Dowiedzieliśmy się: co jedzą, co lubią, gdzie mieszkają. W muzeum mogliśmy również zobaczyć gatunki pająków żyjących w Polsce. Z ciekawością obejrzeliśmy gablotę produktów spożywczych, do produkcji których używane są barwniki z robaków.

            Odwiedziliśmy jedną ze słynnych łebskich cukierni, gdzie skosztowaliśmy regionalnych lodów i deserów. Odbyliśmy spacer do Przystani Jachtowej.  To tutaj cumują najnowocześniejsze jachty, motorówki, łódki.

            Wizyta w Łebie nie może być zaliczona bez rejsu statkiem. Niestety w dniu naszej wyprawy, morze już nie było takie „grzeczne”. Huśtało, bujało, chlapało – czyli jednym słowem rejs dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

            Podczas Zielonej Szkoły jeden dzień przeznaczyliśmy na poznawanie Gdańska. Spacerując z przewodnikiem mogliśmy się wiele dowiedzieć o tym niezwykły mieście. Podziwialiśmy Stare Miasto z Fontanną Neptuna i Dworem Artusa. Dokładnie obejrzeliśmy zabytkowego Żurawia. Zwiedzaliśmy Bazylikę Mariacką , podziwialiśmy bogato zdobione kamienice oraz budowle miejskie. Na koniec zrobiliśmy zakupy w cukierkowym raju czyli sklepie, gdzie wybór słodkości  jest ogromny.

            Zielona Szkoła w Łebie nie mogłaby się odbyć bez wizyty na wydmach. Tym razem , by tam dotrzeć użyliśmy melexów. Pogoda w tym dniu była doskonała: świeciło słonko, wiał lekki wiaterek. Zabraliśmy plecaczki, kocyki, piłki, łopatki i miło spędziliśmy czas w słoneczku. Oczywiście, przydały się kremy z filtrem.

            Wielka atrakcją wyjazdu okazała się wizyta  w SeaPark Sarbsk, gdzie podziwialiśmy pokazy fok i uchatek, byliśmy na seansie w kinie 7d, poznawaliśmy tajemnice oceanarium. Zwierzęta świetnie zagrały w przedstawieniu o dobrych piratach, tańczyły i śpiewały dla publiczności, a po występach prosiły o brawa. Odważni uczniowie odbyli przejażdżkę family coasterem oraz zwiedzili wrak na wspak. Młodsi uczestnicy wyjazdu mogli przejść małpi gaj. Aż żal było z Parku wychodzić.

            W trakcie wyjazdu uczyliśmy się j.polskiego, j.angielskiego, przyrody, geografii, zagłębialiśmy się w tajemnice historii. W ośrodku korzystaliśmy z podgrzewanego basenu , ściany wspinaczkowej, boiska do kosza, zewnętrznej siłowni – zajęcia w-f były urozmaicone.

            Podczas całego wyjazdu świeciło słonko a temperatura przekraczała 30st.C. Wróciliśmy więc zadowoleni i opaleni.

            Wyjazd odbył się dzięki wpłatom Rodziców, wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Darczyńców: Bank Spółdzielczy w Wąchocku, Radni i Sołtys z Parszowa, sponsor indywidualny oraz pieniążkom zarobionym przez dzieci podczas kiermaszów świątecznych. Wszystkim Darczyńcom – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

          • Wielki Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Łamigłowa 2023"

          • W sobotę 20.05.2023 przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Wielkim Finale Ogólnopolskiego Konkursu Łamigłowa 2023 – edycja XXIX, który odbył się w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Starachowicach:

            Klasa III – Amelia Kopeć

            Klasa IV – Iga Stefańska

            Klasa V – Julia Chylak

            Klasa VI – Bartłomiej Puchalski

            Klasa VII – Nadia El – Dursi

            Klasa VIII – Jakub Jaźwiec

            W tegorocznej edycji Konkursu Łamigłowy wzięły udział szkoły podstawowe ze Starachowic: SP Nr 1, SP Nr 2, SP Nr 11, SP Nr 10 i SP Nr 13 oraz goście z Publicznych Szkół Podstawowych w Jadownikach, Szerzawach i Godowie, Szkoła Podstawowa z Parszowa, z Marzysza oraz Społeczne Szkoły STO z Łodzi /Nr 1/, z Radomia oraz ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach.

            Konkurs odbył się w czterech kategoriach wiekowych. Promował on logiczne i twórcze myślenie młodych ludzi. Podczas 90 – minutowych zmagań uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami, które wykraczały poza standardowe szkolne wymagania, ale uczyły kreatywności, wspierały niestandardowe pomysły, pomagały rozwijać wyobraźnię i fantazjować w odkrywaniu nietypowych rozwiązań.

            Druga część imprezy to piknik, podczas którego uczniowie mogli wziąć udział w grach i zabawach zorganizowanych przez nauczycieli ze szkoły STO w Starachowicach. Odbył się również poczęstunek dla wszystkich uczestników konkursu.

            Opiekę nad naszymi reprezentantami sprawowały panie: Agata Fokt – Danielska i Paulina Grzelka.

          • Projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?”

          • W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą Panią Agatą Fokt – Danielską realizowali projekt Uniwersytetu Dzieci w Klasie  „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?”.

            Podczas zajęć uczniowie budowali poczucie wpływu na własny sukces życiowy i zawodowy. Odkrywali swoje predyspozycje i zainteresowania. Przeanalizowali, nad którymi kompetencjami warto pracować już teraz, aby w przyszłości stać się jak najlepszym kandydatem na wymarzone stanowisko pracy.

            Dzięki projektowi rozwinęli umiejętność radzenia sobie z porażkami czy nadmiernymi oczekiwaniami, a także wzmocnili kompetencję uczenia się - kluczową zdolność w dynamicznie zmieniającym się świecie.  

            Jako podziękowanie klasa VIII oraz wychowawca otrzymali certyfikat i dyplom uczestnictwa w projekcie.

          • Akcja Sprzątamy Dla Polski - certyfikaty

          • Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy certyfikaty za przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

            21 kwietnia uczniowie i nauczyciele posprzątali tereny wokół naszej szkoły, wykazując się tym samym postawą ekologiczną. Zawsze przyjemnie żyje się i funkcjonuje, kiedy wokół jest porządek.

            Celem akcji #SprzątamyDlaPolski jest pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród Polek i Polaków poprzez dbanie o środowisko Małych Ojczyzn. Ponadto jednym z kluczowych założeń jest popularyzowanie proekologicznych zachowań, w tym segregacji odpadów, ale również świadomości ekologicznej. Poprzez wydarzenie pragniemy zaapelować, aby każdy pamiętał o tym, jak ważną wartością jest środowisko naturalne naszej Ojczyzny.

            Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani Małgorzata Banaś. 

          • Akcja #ZDROWOROSNA - W.Legutko

          • W maju dzieci z naszej szkoły przystąpiły do akcji ekologicznej #ZDROWO ROSNĄ organizowanej przez W.Legutko, która miała za zadanie przekonać najmłodszych, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. W kreatywny sposób uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III wykazali postawy proekologiczne i zamiłowanie do zdrowej żywności.

            Koordynator akcji - p. M. Banaś zamówiła darmowe, interaktywne pakiety edukacyjne #ZDROWOROSNA i edukowała dzieci poprzez uprawę roślin w klasach i ogródkach szkolnych. Wspólnie wysiewali zdrowy i pełen witamin koperek. Wykonane prace uczniowie mogli obserwować w klasach, a następnie zabrać je do domu.

          • Dyplomy dla uczniów - konkurs ogólnopolski "Popisz się talentem"

          • Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w konkursach literackich, które organizowane są przez Wydawnictwo Nowa Era. Konkurs nosi tytuł "Popisz się talentem" i każdo roku zaprasza wszystkich uczniów klas szkoły podstawowej do udziału w zmaganiach polonistycznych.

            W ubiegłym roku temat pracy polegał na napisaniu opowiadania detektywistycznego. Udział w konkursie wzięli uczniowie: Maja Jorż oraz Kacper Obarski.

            W tym roku szkolnym należało napisać opowiadanie fantastyczne, które opierało się na motywie magicznych okularów,  po założeniu których przenosiło nas w miejsce przyszłości. Stajemy sie na chwilę dorosłymi i żyjemy w upragnionym miejscu i czasie.

            Za każdym razem przygoda z literaturą dostarcza uczestnikom konkursu niezapomniane przeżycie. Nagrodą główną bowiem jest publikacja tekstu w książce wydanej przez Wydawnictwo Nowa Era.

            Mimo, że nasi uczniowie nie wygrali konkursu, otrzymali wyróżnienie w postaci pamiątkowych dyplomów. Serdecznie gratulujemy dzieciom i cieszymy się, że próbują swoich sił w ogólnopolskich zmaganiach.

            Nad konkursem czuwała p. Małgorzata Banaś.

          • Ogłoszenie

          • W dniach 23 - 25.05.2023r. odbędą się egzaminy ósmoklasisty. W tych dniach nie ma zajęć dydaktychno - wychowawczych dla uczniów klas I-VII. Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

        • Konstytucja 3 Maja
          • Konstytucja 3 Maja

          • 28 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji został przygotowany apel pt. „Komu potrzebna jest historia?”.

            W akademii wzięli udział uczniowie klasy VII. Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska, Jakub Lendzion i Damian Mendak wystąpili w roli narratorów opowiadając o wydarzeniach z czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego: I rozbiorze Polski, obradach Sejmu Wielkiego, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, konfederacji targowickiej, wojnie w obronie Konstytucji, II rozbiorze, powstaniu kościuszkowskim i III rozbiorze Polski. Przypomnieli o słabości państwa polskiego w XVIII w., agresywnych poczynaniach naszych sąsiadów i próbach wyrwania się z uścisku obcych mocarstw. W role zaborców wcielili się uczniowie: Nadia El-Dursi - caryca Katarzyna II, Michał Majewski – król Prus Fryderyk II i Wiktor Borowiec jako cesarz Austrii Józef II. W roli rosyjskiego ambasadora wystąpił Paweł Herman.

            Całość przedstawienia uświetnił występ solistów. Dzięki ich wystąpieniu usłyszeliśmy takie utwory jak: „Miasto 44” – Klaudia Życińska z kl. VIII, „Witaj majowa jutrzenko” – Zuzanna Suwara z kl. II, „Kocham wolność” – Mikołaj Szumielewicz z kl. VIII, „Konstytucja 3 Maja” – klasa I, „Rota”.

            Na koniec przedstawienia widzowie otrzymali także odpowiedź na zadane na początku pytanie: Komu potrzebna jest historia? - Historia potrzebna jest nam wszystkim, ponieważ dzięki jej poznaniu uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość.

            Na zakończenie przedszkolaki z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego pięknie zatańczyły poloneza.

             

             

            Katarzyna Duda, Edyta Spilska

             

          • Ogłoszenie

          • Dnia 16.05.2023r. (wtorek) o godzinie 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I - VIII.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Projekt z fizyki - Budujemy własne obwody elektryczne

          • W naszej szkole podczas lekcji fizyki, dotyczących prądu elektrycznego, uczniowie klasy ósmej mieli okazję spróbować swoich sił z elektrycznością. Na początek dowiedzieli się, że obwód elektryczny to układ elementów tworzących drogę zamkniętą  dla przepływu prądu elektrycznego. Obwód elektryczny mogą tworzyć: źródło prądu, przewody elektryczne, włączniki oraz odbiorniki.  Poznali zasady przepływu prądu elektrycznego, nazwy i symbole podstawowych elementów obwodów elektrycznych oraz graficzne symbole elementów obwodów elektrycznych i sposoby ich łączenia. Wiedzą, jakie warunki muszą być spełnione, aby w obwodzie płynął prąd elektryczny. 

            Poznaną wiedzę i nabyte umiejętności chętni uczniowie mogli zastosować przy budowie własnych obwodów elektrycznych. Swoje prace zaprezentowali ósmoklasistom: Wojciech Pacek oraz Krzysztof Pikor.

          • Gminny Konkurs Matematyczny

          • 25 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VII I VIII. Celem konkursu było m.in.: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, popularyzacja matematyki wśród uczniów, budzenie nawyku współzawodnictwa.
            W konkursie uczestniczyli uczniowie SP w Wąchocku, SP w Wielkiej Wsi oraz SP w Parszowie (przedstawiciele naszej szkoły to: Julia Grdeń, Nadia El – Dursi i Wojciech Pacek). Zadaniem uczniów było rozwiązanie arkusza składającego się z 10 zadań testowych oraz 3 zadań otwartych, w których musieli wykazać się logicznym rozumowaniem oraz wiadomościami i umiejętnościami z zakresu wielu zagadnień matematycznych.

            Oto wyniki konkursu:

            I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 8b SP w Wąchocku – Zuzanna Dwojewska

            II miejsce uczennica klasy 8 SP w Parszowie – Julia Grdeń

            III miejsce uczeń klasy 8b SP w Wąchocku – Kacper Opozda

            Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe (głośniki mobilne oraz akcesoria szkolne). Pozostali uczniowie – atrakcyjne zestawy piśmiennicze. Wszystkim uczestnikom konkursu nagrody wręczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock pan Sebastian Staniszewski wraz z panią Dyrektor SP w Wielkiej Wsi - Bożeną Wroną. Sponsorem nagród rzeczowych było Miasto i Gmina Wąchock. Dziękujemy.

            Na zakończenie konkursu organizatorzy przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek.

            Julii gratulujemy!! Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów w nauce.

          • Obwody elektryczne na lekcjach fizyki

          • Na lekcjach fizyki uczniowie klasy ósmej konstruowali proste obwody elektryczne. Wykorzystywali do tego walizkę, która zawierała podstawowe elementy obwodów elektrycznych oraz Eksperymentarium z plusem - Obwody prądu stałego – wirtualne laboratorium na stronie WWW.gwo.pl.

            Bezpieczna zabawa z prądem opierała się na zbudowaniu według instrukcji konkretnych schematów. Uczniowie mieli okazję poznać reguły łączenia poszczególnych elementów obwodu: baterii, wirnika, żarówek, wyłącznika. W praktyce mieli okazję zauważyć różnice pomiędzy połączeniem szeregowym i równoległym.

          • Spotkanie z pracownikami Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

          • W dn. 24 04.2023 odwiedziły naszą szkołę panie pracujące w Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.
            Panie przeprowadziły ciekawe zajęcia w dwóch grupach wiekowych.
            Tematyka zajęć przeprowadzonych w klasach V - VIII dotyczyła ochrony przyrody w województwie świętokrzyskim ze szczególnym uwzględnieniem parków krajobrazowych i została zakończona quizem wiedzy na ten temat. Młodsi uczniowie z klas I – IV dowiedzieli się jak chronić zasoby naszej planety i jak żyć w zgodzie z naturą. Wykonali również ciekawe prace plastyczne ( kolorowanki i opaski na głowę ).

          • #SprzątamyDlaPolski

          • 21 kwietnia 2023r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ekologicznej #SprzątamyDlaPolski. Udział w wydarzeniu wzięły klasy IV-VIII.

            Akcja ma charakter cykliczny, bowiem już kolejny raz bierzemy udział w kampanii, wykazując tym samym postawę proekologiczną. Ogólnopolska inicjatywa jest realizowana poprzez zorganizowane grupowe sprzątanie terenów zielonych na terenie całej Polski. My sprzątaliśmy tereny zielone wokół szkoły oraz ulicę Spacerową.

            Uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci chętnie przystąpili do działań i zebrali mnóstwo odpadów.

            Celem akcji #SprzątamyDlaPolski jest pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród Polek i Polaków poprzez dbanie o środowisko Małych Ojczyzn. Ponadto jednym z kluczowych założeń jest popularyzowanie proekologicznych zachowań, w tym segregacji odpadów, ale również świadomości ekologicznej. Poprzez wydarzenie pragniemy zaapelować, aby każdy pamiętał o tym, jak ważną wartością jest środowisko naturalne naszej Ojczyzny.

            Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani Małgorzata Banaś. 

            Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Małgorzata Banaś, Klaudia Maciąg, Marta Bogusławska - Cieślik, Marzena Łabuda.

          • "ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ"

          •  

             

            Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Szkoła Podstawowa w Parszowie przyłączyła się do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest to ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna.

            19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

            Tego dnia w naszej szkole uczniowie klas I-VIII przystąpili do akcji poprzez zrealizowanie lekcji według scenariuszy, obejrzenie filmu lub słuchowiska oraz wykonaniu żonkili -symbolu Powstania Żydowskiego.

            Żonkile to symbol zbiorowej pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku. Niegdyś przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – Marek Edelman dostawał te kwiaty od nieznajomej osoby. Wielu mieszkańców Warszawy zanosiło żonkile w miejsce, gdzie było getto – miejsce przymusowego osiedlania się ludności żydowskiej. Dziś kwiaty te rozdawane są na ulicach stolicy, by upamiętnić te tragiczne momenty z naszej historii.

            Szkoła Podstawowa w Parszowie  kolejny raz przystąpiła do akcji „Łączy nas pamięć”, a koordynatorami działań na terenie szkoły były panie: Małgorzata Banaś, Agata Fokt – Danielska i Marzena Łabuda.

          • „MISTRZ SYMBOLIKI CHEMICZNEJ”

          • W kwietniu 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz symboliki chemicznej”.
            Celem konkursu była popularyzacja wiedzy chemicznej oraz łączenie nauki z zabawą.
            W konkursie uczestniczyli uczniowie z klasy siódmej. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą
            znajomością nazw i symboli 118 pierwiastków znajdujących się w układzie okresowym, które
            musieli podać w określonym czasie.

            MISTRZEM SYMBOLIKI CHEMICZNEJ

            została
            Nadia El - Dursi

            Wszystkim uczestnikom, a naprawdę wykazaliście wysoki poziom, serdecznie gratuluję!
            Emilia Staniszewska

          • Muzyka łączy pokolenia…

          • „Muzyka łączy pokolenia” - pod takim hasłem zostało zorganizowane w naszej szkole spotkanie edukacyjne z p. Anżeliką Gordyszyńską-Domagałą. Pani Anżelika pochodzi ze Lwowa i na co dzień pracuje w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku jako I skrzypaczka. Podczas spotkania p. Anżelika opowiadała o swoim instrumencie oraz o swojej pracy. Najciekawszym momentem spotkania było spontaniczne zagranie z naszymi uczniami, którzy przygotowali krótki występ instrumentalno-wokalny. Swoje talenty zaprezentowali: Jan Michta - perkusja, Krzysztof Pikor - gitara, wokal - Klaudia Życińska i Mikołaj Szumielewicz. Dziękujemy wykonawcom oraz p. Anżelice i do miłego zobaczenia.

            Nad przebiegiem spotkania czuwały p. Marzena Łabuda, Katarzyna Michta, Małgorzata Banaś.

            Do fotorelacji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach akcji #LaboratoriaPrzyszłości

        • Konkurs Łamigłowy
          • Konkurs Łamigłowy

          • 28.03.2023r. w naszej szkole został przeprowadzony I etap Ogólnopolskiego Konkursu Łamigłowy. Konkurs ten ma na celu promowanie twórczego i logicznego myślenia wśród uczniów.

            Do konkursu przystąpiło wielu chętnych, ale do etapu finałowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

            Kategoria Kadeci (kl. III – IV): Amelia Kopeć, Iga Stefańska

            Kategoria Juniorzy (kl. V – VI): Julia Chylak, Bartłomiej Puchalski

            Kategoria Żacy (kl. VII – VIII): Nadia El – Dursi, Jakub Jaźwiec

            Finał  XXIX Konursu Łamigłowy odbędzie się 20.05.2023 roku w Starachowicach.

            Nad całością eliminacji czuwały panie: Agata Fokt – Danielska oraz Paulina Grzelka.