W Naszej szkole zrezygnowano ze wstawiania „jedynek” jako ocen cząstkowych. Zapis ten został już oficjalnie wprowadzony do Statutu Szkoły w roku szkolnym 2023/2024. Za decyzją wprowadzenia takiej zmiany w wewnątrzszkolnym systemie oceniania opowiedzieli się zarówno uczniowie szkoły i ich rodzice, jak i nauczyciele.
Rozwiązanie to ma na celu pozytywną motywację uczniów do nauki, niwelowanie negatywnych emocji i stresu oraz zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa. Pozwoli to skoncentrować się dzieciom na tym, by rzeczywiście nauczyć się danego materiału, zamiast stresować się oceną niedostateczną w dzienniku.
Szkoła bez ocen niedostatecznych nie oznacza jednak tego, że osoby, które nie nauczą się danej partii materiału, nie będą musiały jej później zaliczyć. „Jedynki” zastępuje symbol U, który oznacza tyle, co „jeszcze się uczę” lub „nie zdążyłem się jeszcze nauczyć”, a zatem daje uczniom szanse na bezstresowe nadrobienie zaległości i uzyskanie pozytywnej oceny. Osoby, które otrzymają U, będą musiały zaliczyć materiał, którego w danym momencie nie przyswoiły. Dogodny termin i formę zaliczenia uczeń będzie indywidualnie ustalał z nauczycielem. Musimy pamiętać jednak o tym, żeby daną partię materiału zaliczyć jak najwcześniej, tak by uniknąć tworzenia się dużych zaległości. Dzięki takiemu systemowi zredukujemy stres, który pojawia się razem z oceną niedostateczną. Uczniowie nauczą się planowania własnej pracy, systematyczności i samodzielności.
Niewystawianie ocen niedostatecznych nie oznacza, że uczniowi nie będzie groziła już „jedynka” na semestr lub koniec roku. Brak „jedynek” dotyczy jedynie ocen cząstkowych, a zatem tych wstawianych na bieżąco – oceny niedostateczne będą mogły zostać wystawione jednak jako ocena śródroczna lub końcoworoczna w przypadku osób, którym nie uda się zliczyć takiej części materiału, jaka odpowiadałaby okresowej ocenie dopuszczającej.
Skala ocen w Polsce – przepisy prawne
Według Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku sześciostopniowa skala ocen obowiązuje od IV klasy szkoły podstawowej, ale tylko w przypadku rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych. Wystawianie innych ocen, czyli np. śródrocznych lub cząstkowych, odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, a zatem zależy od ustaleń konkretnych szkół – ważne jest jedynie, by oceny, niezależnie od tego, jaką mają formę, były dla ucznia i jego rodziców informacją o jego postępach w nauce lub ich braku. To właśnie dlatego istnienie szkół bez „jedynek” jest możliwe, choć nawet i w nich na świadectwie ucznia może pojawić się ocena niedostateczna.