ROZKŁAD JAZDY GIMBUSA
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
DOWÓZ DO KOŚCIOŁA
Grabowa 715
Staszica 735
Mostki 725
Majków 720
ODWÓZ
1000
ROZKŁAD JAZDY GIMBUSA
DOWÓZ DO KOŚCIOŁA
Grabowa 715
Staszica 735
Mostki 725
Majków 720
1000
W dniu 19 czerwca 2013r. odbyły się praktyczne ćwiczenia ewakuacyjne uczniów i pracowników z budynku szkoły podstwowej w Parszowie w przypadku powstamnia pożaru lub innego zagrożenia. W ćwiczeniach uczestniczyło 122 uczniów szkoły podstawowej, 11 nauczycieli, 5 pracowników obsługi. Nad całością czuwali Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Wąchock Edward Lipiec, Prezes Ochotniczej Straży Piożarnej z Parszowa Grzegorz Retkowski, Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Jaunusz Głowacz i Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, z ramienia szkoły Dyrektor Barbara Gajewska i koordynator d/s bezpieczeństwa Agata Fokt-Danielska.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013
w Szkole Podstawowej w Parszowie
odbędzie się 28 czerwca 2013r. o godz. 8.30
Msza święta o godz. 7.45
Serdecznie zapraszamy!!!
Dnia 17 czerwca 2013r. dzieci z klasy 0 i I wraz z rodzicami i opiekunami pojechały na wycieczkę do malowniczej miejscowości Kapkazy. Żyją i pracują tam nietuzinkowi ludzie- artyści, którzy stworzyli szkołę oferującą uczniom przeniesienie się w czasy naszych przodków , z dala od zgiełku i dobrodziejstw cywilizacji. Dzieci uczestniczyły w kilku ciekawych zajęciach na świeżym powietrzu i np. w stodole lub chacie specjalnie przygotowanej na warsztaty. Przywitani zostali przedstawieniem teatralnym , w którym głównymi postaciami była czarownica i dziaduch staruch opowiadający legendy świętokrzyskie. Kolejna lekcja odbyła się w chacie gospodyni. Tu dzieci mogły samodzielnie zrobić podłomyki- tradycyjne placuszki z żytniej mąki, otrąb i wody, pieczone bezpośrednio na rozgrzanych fajerkach chlebowego pieca. Poznały w jaki sposób powstaje biały ser. Z dużym zaciekawieniem brały udział w lepieniu z gliny postaci z przedstawienia( bajkowy diabełek).Dalej odbyły spacer do zielarki, która uczyła rozpoznawać wybrane zioła i rośliny dziko rosnące np. podbiał, mniszek lekarski, mięta. Każde dziecko otrzymało lnianą sakiewkę, do której zbierało rośliny, również jadalne stokrotki, które obowiązkowo należało spróbować. Dużą atrakcją była też lekcja przyrody w stadninie koni, do której dzieci dotarły podziwiając piękno świętokrzyskiego krajobrazu. Dzień w tej nietypowej szkole zakończył się zjedzeniem pieczonych kiełbasek, kosztowaniem naparu ziołowego z własnoręcznie zebranych roślin. Można było także zjeść zrobione przez siebie podpłomyki i oponki z białym serem, którymi częstowała gospodyni.
Zakończenie roku szkolnego w Przedszkolu Pluszowego Misia odbędzie się
27 czerwca (czwartek) o godz. 12.30.
W dniu 28 czerwca przedszkole jest czynne do godz. 13.00.
W dniach 3 – 8 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Parszowie po raz siódmy byli na Zielonej Szkole, tym razem we Władysławowie.
Grupa 38 dzieci, uczniów klas: III, IV,V,VI pod opieką pani dyrektor B.Gajewskiej oraz nauczycielek: G.Frankiewicz, I.Kutyły –Paduch, K.Piotrowskiej-Niewczas aktywnie poznawała polskie wybrzeże. Głównym celem było: „zdobycie” latarni morskiej na Rozewiu oraz poznanie historii Westerplatte.
3 czerwca, o godzinie siódmej, uczniowie wyruszyli na spotkanie z przygodą. Po 10 godzinach, dość spokojnej i przyjemnej jazdy , nastąpiło zakwaterowanie w pensjonacie AMBASADOR we Władysławowie.
Już pierwszego dnia nastąpiło przywitanie, ze wzburzonym w tym dniu, morzem. Była to szczególna chwila, szczególnie dla dzieci, które pierwszy raz widziały morze.
W drugim dniu pobytu, wychowankowie badali najbliższą okolicę, poznawali uroki miasteczka, portu. Po południu wyruszyli na podbój Pucka. Podziwiali zabytkowy rynek, stare kamieniczki, ratusz, pucką farę, spacerowali po molo, wdychając, podobno najzdrowsze w tej okolicy, nasycone jodem powietrze. Zachwyt u małych turystów wzbudził port jachtowy i molo ze stylową restauracją, Perła Pucka.
Kolejny dzień poświęcony został na wyprawę do Trójmiasta. Bogaty program zachwycił wszystkich.
Po śniadaniu uczniowie wyruszyli na podbój Westerplatte. Pani przewodnik pięknie opowiadała o tym ważnym dla każdego Polaka- patrioty miejscu. Dzieci mogły się na własne oczy przekonać, jak wyglądał cypel, którego obroną dowodził major H.Sucharski. Zobaczyły pomnik poświęcony obrońcom. Podziwiały widok rozpościerający się z falochronu, co nie było łatwym zadaniem ze względu na wiejący, silny wiatr. Ale nawet on nie przeszkodził w spacerze po Gdańsku. I tutaj pani przewodnik ciekawie opowiadała o starym mieście, ulicy Długiej, średniowiecznym żurawiu. Dzieci z ciekawością słuchały legend związanych z gdańskimi budowlami. W skupieniu zwiedzały Bazylikę Mariacką. Potężne mury, piękne rzeźby pobudzały ich wyobraźnię.
Z Gdańska uczniowie udali się do Sopotu, by podziwiać uroki tej pięknej miejscowości. Spacer po, chyba najpiękniejszym , molo, zakończył się słodką przekąską w starej części miasta. Kolorowe kamieniczki, dziwne budowle, Grand Hotel wywoływały ciągłe zachwyty u młodych turystów. Aparaty fotograficzne uwieczniły wszystkie te cudowne chwile
Ponieważ program zwiedzania w tym dniu był naprawdę napięty, kolejnym miejscem podróży było Oceanarium w Gdyni. Kto nie był w tym miejscu, powinien nadrobić zaległości. Cudowne miejsce z ciekawą ekspozycją, przybliżyło uczniom świat przyrody. Groźne ryby, egzotyczne węże, niezwykłe okazy roślin, morski świat, wszystko w pięknej aranżacji – dzieci obserwowały z zapartym tchem. Wielką atrakcją okazała się „sala mokra”, w której uczniowie mogli ręką upolować rybę. Nie było to łatwe zadanie, gdyż rybki były „kłujące”. Uczniowie pełni wrażeń powrócili do Władysławowa, by dzień zakończyć dyskoteką.
Czwartek to dzień aktywnego wypoczynku na plaży w słynnych Chałupach oraz spacerów i zwiedzania okolicy.
Ostatni dzień Zielonej Szkoły to: zdobycie Latarni Morskiej w Rozewiu, rejs statkiem oraz rekreacja na basenie w Ośrodku Olimpijskim w Cetniewie.
„Jastrząb” czyli statek stylizowany na żaglowiec, okazał się prawdziwym pogromcą fal, które tego dnia były duże. Rejs wprowadził dzieci w nastrój zadumy i wywołał jeszcze większą chęć na poznanie historii pobliskiej latarni. Po jej zwiedzeniu, zakupie pamiątek wszyscy z werwą wyruszyli na podbój olimpijskiego basenu. Dwugodzinna rekreacja w ciepłej w wodzie z licznymi atrakcjami, przywróciła siły witalne małym i dużym podróżnikom. Aż żal było się żegnać z polskim wybrzeżem.
Tegoroczną Zieloną Szkołę można uznać za bardzo udaną. Co poświadczają komentarze dzieci, które chciałyby we Władysławowie pozostać jeszcze miesiąc.
Zielona Szkoła nie odbyłaby się jednak bez pomocy kilku „dobrych serduszek”, które pomogły finansowo w zorganizowaniu przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania składamy sponsorom: Urzędowi Miasta i Gminy Wąchock na czele z Burmistrzem Jarosławem Samelą, Bankowi Spółdzielczemu w Wąchocku, Nadleśnictwu Skarżysko, radnym z terenu Parszowa: H.Herman, E.Szczepańskiej, W.Sobali, sołtysowi Parszowa – A.Bzdręga, pani H.Mameła. Nie sposób również nie docenić działań Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców, na czele z panią A.Krogulec, którzy organizowali kiermasze świąteczne. Zarobione w ten sposób pieniądze zasiliły konto Zielonej Szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy serdecznie Rodziców, mieszkańców Parszowa i okolic
na I Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa Parszowa.
16 czerwca 2013 roku zakończyły się w Wąchocku uroczystości związane z kilkoma rocznicami. Minęła 70-ta rocznica działalności Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury - Nurt”, 150- ta rocznica Powstania Styczniowego, 69 rocznica śmierci Jana Piwnika Ponurego i 25 rocznica ponownego pogrzebu majora.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły: Dawid Kowalik, Patrycja Głowacz i Weronika Łoboda reprezentowali 113 Drużynę Harcerską im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wraz z panią dyrektor – Barbarą Gajewską oraz opiekunami: Edytą Mizurą i Małgorzatą Banaś uczestniczyli w Polowej Mszy Świętej przed Opactwem Cystersów oraz przemarszu na wąchocki rynek, by przed pomnikiem mjr. Jana Piwnika Ponurego oddać honory.
Podczas uroczystości przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej wręczył rodzinie Jana Piwnika pośmiertny akt awansujący komendanta do stopnia pułkownika. Nie obyło się bez defilad, złożenia kwiatów pod pomnikiem oraz przemarszu sztandarów i grup zorganizowanych. Wszystkie te czynności odbywały się przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.
13 czerwca 2013 roku naszą szkołę odwiedziła Anna Podzielna – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej. Jej obecność nie była przypadkowa, bowiem Szkoła Podstawowa w Parszowie przystąpiła do kolejnego projektu, który nosi tytuł „Młodzież ma wpływ”.
Anna Podzielna jako radna Młodzieżowej Rady Miejskiej przeprowadziła lekcje na temat Młodzieżowych Rad oraz samorządu szkolnego. Społeczność uczniowska miała możliwość dowiedzieć się, czym zajmuje się nasz gość, na czym polega jego praca. Zostały też poruszone plany ulepszające funkcjonowanie uczniów w swojej szkole i miejscowości.
Te działania zapoczątkowały zmiany, które szykują się od nowego roku szkolnego. Póki co panie: Edyta Mizura i Małgorzata Banaś szkolą się, by jak najlepiej przygotować grono pedagogiczne oraz wszystkich uczniów do wrześniowych wyborów samorządowych w naszej szkole.
Sam projekt jest bardzo ciekawy. Koordynuje go Fundacja Civis Polonus oraz Pole Dialogu, a współfinansowany jest w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.
Celem projektu jest wypracowanie, wdrożenie i upowszechnienie modelu uczestnictwa młodych ludzi w procesie podejmowania decyzji na terenie szkoły i społeczności lokalnej.
Z radością informujemy, że w dniu 14.06.2013r. nasz serwis blogowy prowadzony przez uczniów klasy VI pod kierunkiem nauczyciela informatyki został uhonorowany kolejną już - zieloną odznaką „Działamy z TIK”. Aby zdobyć tę odznakę uczniowie opisali swoje wrażenia związane z realizacją projektu edukacyjnego realizowanego w drugim semestrze w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Oprócz opisów na blogu znalazły się również karta projektu i karty działań. Uczniowie pokazali, że nie tylko znają zasady Kodeksu 2.0, ale przede wszystkim – że potrafią wykorzystywać nabytą wiedzę i umiejętności w praktyce.
Warto również przypomnieć, że nasza szkoła dzięki wielokrotnemu uzyskaniu odznaki "Dobra praktyka" nagrodzona została tytułem "Szkoły eksperckiej".
Wszystkie sukcesy cieszą nas ogromnie, gdyż przybliżają nas do uzyskania certyfikatu Szkoły z klasą 2.0 w edycji 2012/2013.
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
ROK SZKOLNY 2013/2014
Klasa |
Przedmiot |
Tytuł podręcznika autor |
Wydawca |
|
Obowiązkowe przygotowanie przedszkolne |
Karty pracy „Szkoła nas woła” K. Jakubowska, Ewa Janiga Religia „Jezus Mnie Kocha„ pod redakcja ks. dr. Stanisława Łabendowicza |
Nowa Era |
I |
Edukacja wczesnoszkolna |
Elementarz XXI wieku klasa I E. Hryszkiewicz, B. Stępień, J. Winiecka - Nowak Zajęcia komputerowe Ewa Brańska, Irena Zarzycka, Danuta Krzyżyk |
Nowa Era |
Język angielski |
“English Quest 1” książka ucznia i zeszyt ćwiczeń Jeannette Corbett, Rosin O’Farrell, Magdalena Kondro
|
Macmillam |
|
Religia |
W domu Bożym i rodzinie Jezusa Ks. S. Łabendowicz |
Pod. Red. Ks. Dr St. Łabendowicza |
|
II |
Edukacja wczesnoszkolna |
„Raz, dwa, trzy, teraz my!” Podręcznik z płytą CD-ROM klasa 2, część 1 i 2 Hanna Klimkowska, Małgorzata Sieńczewska, Honorata Waszkiewicz, Agnieszka Wrońska
„Raz, dwa, trzy, teraz my!” Ćwiczenia klasa 2, część 1, 2, 3, 4 Jolanta Czesuch, Hanna Klimkowska, Maria Lenartowicz, Waldemar Lib, Małgorzata Sieńczewska, Wojciech Walat, Honorata Iwaszkiewicz, Agnieszka Wrońska
„Raz, dwa, trzy, teraz my!” Wycinanka, klasa 2, część 1 i 2
„Raz, dwa, trzy, teraz my!” Matematyka klasa 2, część 1, 2, 3, 4 Bogusława Lankiewicz, Krystyna Rawicka, Ewa Swoboda
Nowe raz, dwa, trzy, teraz my! Klasa 2 Język polski ćwiczenia dodatkowe cz. 1, 2 Marzena Prądzyńska
Nowe raz, dwa, trzy, teraz my! Klasa 2 Matematyka ćwiczenia dodatkowe cz. 1, 2 Marzena Paszyńska
Zajęcia komputerowe - zeszyt ćwiczeń z płytą CD Michał Kęska |
Nowa Era |
Religia |
“Bliscy sercu Jezusa” Ks. S. Łabendowicz Zeszyt ćwiczeń - “Bliscy sercu Jezusa” Ks. S. Łabendowicz |
Ks. S. Łabendowicz |
|
Język angielski |
“English Quest 2” podręcznik i zeszyt ćwiczeń Jeannette Corbett, Rosin O’Farrell, Magdalena Kondro
|
Macmillam |
|
III |
Nauczanie zintegrowane |
„Raz, dwa, trzy, teraz my” Pakiet podręczników, klasa 3 Podręcznik (cz.1 –2), Ćwiczenia zintegrowane (cz. 1-4), Matematyka (cz. 1-4), Wycinanki (cz. 1-2) „Raz, dwa, trzy, teraz my” Podręcznik z płytą CD-ROM klasa 3, część 1,2 Hanna Klimkowska, Małgorzata Sieńczewska, Honorata Waszkiewicz, Agnieszka Wrońska
„Raz, dwa, trzy, teraz my” Zeszyt ćwiczeń klasa 3, część 1, 2, 3, 4 Hanna Klimkowska, Małgorzata Sieńczewska, Honorata Waszkiewicz, Agnieszka Wrońska, Wojciech Walat i Waldemar Lib
„Raz, dwa, trzy, teraz my” Wycinanka klasa część 1, 2 Praca zbiorowa
„Raz, dwa, trzy, teraz my” Matematyka klasa 3, część 1, 2, 3, 4 Bogusława Lankiewicz, Krystyna Rawicka, Ewa Swoboda Zajęcia komputerowe Podręcznik z ćwiczeniami kl. III Michał Kęska |
Nasza Era |
Język angielski |
Fairylaland 3” podręcznik i zeszyt ćwiczeń Virginia Evans, Jenny Dooley |
EGIS Sp. zo.o. (Express Publishing) |
|
Religia |
“Jezusowa wspólnota serc” ks. S. Łabendowicz |
ks. S. Łabendowicz |
|
IV |
Język polski |
„Jutro pójdę w świat” kl. IV – nowa podstawa programowa H. Dobrowolska podręcznik do kształcenia literackiego, kulturalnego i językowego + ćwiczeniówka |
WSiP
|
Matematyka |
Matematyka 4. Podręcznik (NOWA WERSJA) M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki Matematyka 4. Zeszyt ćwiczeń. (NOWA WERSJA) Liczby naturalne, S. Wojtan, P. Zarzycki Matematyka 4. Zeszyt ćwiczeń. (NOWA WERSJA) Ułamki, S. Wojtan, P. Zarzycki Matematyka 4. Zeszyt ćwiczeń. (NOWA WERSJA) Figury geometryczne, P. Zarzycki Dla uczniów uczęszczających na zajęcia wyrównawcze: Matematyka 4. Zeszyt ćwiczeń podstawowych – nauczyciel poinformuje, które dzieci będą objęte zajęciami |
GWO |
|
Historia |
Historia „Wokół Nas” – podręcznik dla kl. IV Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski, Wojciech Kalwat Historia „Wokół Nas” – zeszyt ćwiczeń dla kl. IV Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski |
WSiP |
|
Przyroda |
TAJEMNICE PRZYRODY 4 podręcznik z płytą CD-ROM Wydanie 2012, Autor: Maria Marko-Worłowska, Feliks Szlajfer, Joanna Stawarz
Tajemnice przyrody Zeszyt ćwiczeń, klasa 4, część 1. Autor: J. Golanko, U. Moździerz
Tajemnice przyrody Zeszyt ćwiczeń, klasa 4 część 2 Autor: J. Golanko, U. Moździerz |
Nowa Era |
|
Religia |
Powołani przez Boga Ojca Ks. S. Łabendowicz |
Ks. S. Łabendowicz |
|
Język angielski |
“Evolution 1” Nick Beare podręcznik i zeszyt ćwiczeń |
Macmillam |
|
Plastyka |
Plastyka „Na ścieżkach wyobraźni” - podręcznik kl. IV Kinga Łapot-Dzierwa, Robert Małoszowski, Maria Śmigla |
WSiP |
|
Muzyka |
„I gra muzyka” podręcznik i zeszyt ucznia dla kl. 4-5 Monika Gromek, Grażyna Kilbach |
Nowa Era |
|
Zajęcia komputerowe |
Zajęcia komputerowe z pomysłem – podręcznik z ćwiczeniami do klasy czwartej szkoły podstawowej, Anna Wysoka, Paweł Wimmer |
WSiP |
|
|
Zajęcia techniczne |
„Jak to działa” podręcznik z ćwiczeniami do kl. 4-6 Lech Łabecki Marta Łabecka |
Nowa Era |
V |
Język polski |
„Jutro pójdę w świat” H. Dobrowolska podręcznik do kształcenia literackiego, kulturalnego i językowego dla kl. 5 + ćwiczeniówka – NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA PODRĘCZNIK I ĆWICZENIÓWKA |
WSiP |
Język angielski |
“Evolution 2” podręcznik i zeszyt ćwiczeń Nick Beare |
Macmillan |
|
Matematyka |
Matematyka 5. Podręcznik (NOWA WERSJA) M. Dobrowolska, M. Karpiński, P. Zarzycki, M. Jucewicz Matematyka 5. Zeszyt ćwiczeń. Liczby całkowite i ułamki. Część 1 i część 2 (NOWA WERSJA) Z. Bolałek, M. Dobrowolska, A. Mysior, S. Wojtan Matematyka 5. Zeszyt ćwiczeń. (NOWA WERSJA) Geometria M. Dobrowolska, A. Mysior, P. Zarzycki Dla uczniów uczęszczających na zajęcia wyrównawcze: Matematyka 5. Zeszyt ćwiczeń podstawowych – nauczyciel poinformuje, które dzieci będą objęte zajęciami |
GWO |
|
Przyroda |
TAJEMNICE PRZYRODY 5 podręcznik z płytą CD-ROM Wydanie 2012, Janina Ślusarczyk, Ryszard Kozik, Feliks Sztajer – Podręcznik,
„Tajemnice przyrody” Jolanta Golanko, Dominik Marszał, Urszula Moździerz
„Tajemnice przyrody” Dominik Marszał, Teresa Paczkowska, Joanna Stawarz |
Nowa Era |
|
Historia |
Historia „Wokół Nas” – podręcznik dla kl. V Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski, Wojciech Kalwat Historia „Wokół Nas” – zeszyt ćwiczeń dla kl. V Radosław Lolo, Anna Pieńkowska, Rafał Towalski |
WSiP |
|
Zajęcia techniczne |
„Jak to działa” podręcznik z ćwiczeniami do kl. 4-6 Lech Łabecki, Marta Łabecka |
Nowa Era |
|
Plastyka |
Plastyka „Na ścieżkach wyobraźni” - podręcznik kl. V Kinga Łapot-Dzierwa, Robert Małoszowski, Maria Śmigla |
WSiP |
|
Zajęcia komuterowe |
Zajęcia komputerowe z pomysłem – podręcznik z ćwiczeniami i dostępem do zasobów WsiPnet.pl Szkoła Podstawowa. Kl. 5 Anna Wysocka, Paweł Wimmer |
WSiP |
|
Muzyka |
„I gra muzyka” podręcznik i zeszyt ucznia dla kl. 4-5 Monika Gromek, Grażyna Kilbach |
Nowa Era |
|
Religia |
- „Umiłowani” w Jezusie Chrystusie” Ks. S. Łabendowicz |
Ks. S. Łabendowicz |
|
VI |
Język polski |
„Jutro pójdę w świat” kl. VI H. Dobrowolska podręcznik do kształcenia literackiego, kulturalnego i językowego Zeszyt ćwiczeń „Jutro pójdę w świat” |
WSiP |
Język angielski |
Fairyland 6 podręcznik i zeszyt ćwiczeń Virginia Evans, Jenny Dooley |
Egis Sp. Z o o. |
|
Matematyka |
Matematyka 6. Podręcznik. (NOWA WERSJA) M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński, P. Zarzycki Matematyka 6. Zeszyt ćwiczeń. Liczby i wyrażenia algebraiczne. Część 1 i część 2. A. Demby, M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki Matematyka 6. Zeszyt ćwiczeń. Geometria. M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki Matematyka. Kalendarz szóstoklasisty. Wydanie rozszerzone M. Braun |
GWO |
|
Przyroda |
- Andrzej Czerny, K. Grzybowiska – Mnich – Podręcznik - U. Moździerz, J. Golonko, J. Skiba, A. Kocieł, I. Okrzesik i Frąckowiak – zeszyt ćwiczeń 1 i 2 |
Nowa Era |
|
Historia |
- Podręcznik, ćw. Grzegorz Wojciechowski Nowe Wydanie |
Nowa Era |
|
Plastyka |
- Stanisław Krzysztof Stopczyk, Barbara Neubart “Plastyka kl. VI” WSiP Warszawa |
WSiP |
|
Religia |
Uświęceni w Duchu Świętym Ks. S. Łabendowicz |
Ks. S. Łabendowicz |
|
Muzyka |
„Moja muzyka” Elżbieta Korowajczyk |
Nowa Era |
Dnia 13 czerwca 2013r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbył się XIII Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy. W kategorii klas I- III wzięło udział 28 młodych recytatorów, którzy prezentowali się w dwóch wierszach, w tym jednym autorstwa Jana Brzechwy. Jury konkursu doceniło interpretację uczestników z naszej szkoły przyznając im dyplomy i nagrody książkowe:
I miejsce – Zofia Rymarczyk z kl. I oraz Wiktoria Musiał z kl. III
II miejsce - Maja Łabuda z kl. I
III miejsce - Julia Jaźwiec z kl. II
Gratulujemy uczennicom i życzymy sukcesu w kolejnej edycji konkursu.
Dnia 23.05.2013r. gościli w naszej szkole aktorzy krakowskiego Teatru Otwartego „ To”. Wystawili dla uczniów i przedszkolaków przedstawienie o charakterze profilaktycznym pt. „ Trąba króla Salomona”. Spektakl opowiadał o przygodach małego słonika i małpki Fiki Miki, którzy poprzez własne perypetie uczyli innych tolerancji, reagowania na przemoc i zachowania agresywne. Aktorzy włączyli uczniów w odgrywanie scenek, przez co dzieci bardziej wczuły się w przeżycia bohaterów. Spektakl uatrakcyjnił konkurs poruszający profilaktyczno – wychowawczą problematykę spektaklu.
Dnia 18 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbyły się Matematyczne Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży organizowane w ramach projektu realizowanego przez Firmę Edukacyjno-Wydawniczą ELITMAT „Matematyka Innego Wymiaru – organizacja Matematycznych Mistrzostw Dzieci i Młodzieży”, do którego w obecnym roku szkolnym przystąpiła szkoła.
W tegorocznej edycji mistrzostw udział wzięło około 20 000 uczniów z całej Polski.
Miło nam poinformować, że Kamila Błaszczyk z klasy V i Patryk Czubak z klasy VI zajęli I miejsce w powiecie starachowickim w swoich kategoriach wiekowych.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki uczniów z naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie.
Klasa V:
Kamila Błaszczyk: powiat – 1, województwo – 10
Daria Spadło: powiat – 5, województwo – 32
Klasa VI:
Patryk Czubak: powiat – 1, województwo – 7
Patrycja Głowacz: powiat – 2, województwo – 14
Krzysztof Roszkowski: powiat – 7, województwo – 54
Julia Ubysz: powiat – 6, województwo – 38
Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu dziękujemy i gratulujemy wysokich pozycji!
Informujemy o możliwości skorzystania z pomocy na dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2013 r. – „Wyprawka szkolna”.
Na podstawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2013 r. –„Wyprawka szkolna dofinansowanie zakupu podręczników przysługuje następującym uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2013/2014 naukę:
1. Uczniom klas I szkoły podstawowej pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie będzie wyższy niż 539 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o świadczeniach rodzinnych);
2. Uczniom klas II-III i V szkoły podstawowej pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 456 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w ustawie o pomocy społecznej)
W dn.28 czerwca rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Urząd Skarbowy w Starachowicach pod hasłem „Jakie korzyści mamy, gdy pit przez Internet wysyłamy”.
W konkursie pod patronatem Naczelnika Urzędu Skarbowego, Prezydenta Miasta Starachowice, Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Wójtów Gmin: Pawłów, Mirzec i Brody udział wzięli uczniowie szkół podstawowych powiatu starachowickiego. Kapituła konkursu wybrała 9 prac spośród 107 nadesłanych do urzędu skarbowego.
Wśród nagrodzonych znalazła się praca naszego ucznia: Kamila Miernika z klasy IV.
Ponadto honorowi patroni konkursu ufundowali i wręczyli dodatkowo 18 nagród. Pośród nagrodzonych znalazły się prace: Mai Łabuda z kl.I oraz Natalki Milewskiej z kl.IV.
Laureatom gratulujemy.
27 maja zakończyliśmy w naszej szkole realizację szkolnego projektu pt.:” Zdrowy styl życia’’, którego celem było zachęcanie dzieci do regularnego spożywania 5 porcji warzyw, owoców i soków.
Podsumowaniem projektu był turniej sportowy oraz quiz wiedzy o dobrym odżywianiu, witaminach i ich wpływie na zdrowie pt.: „ Owoce na medal”.
W imprezie wzięły udział trzy drużyny dzieci rywalizujące ze sobą w konkurencjach teoretycznych i sportowych .
W konkurencjach teoretycznych zespoły uczniów zmagały się z pytaniami, zagadkami i rebusami na temat warzyw i owoców. Nad prawidłowymi odpowiedziami zawodników czuwało jury w składzie: p. dyrektor B. Gajewskiej, p. K. Lipińskiej i p. M. Banaś. Za każdą prawidłową odpowiedź uczniowie zdobywali punkty. Najtrudniejsze okazało się zadanie polegające na rozpoznawaniu nazw owoców i warzyw po zapachu i smaku.
W konkurencjach sportowych uczestnicy musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną i wiedzą teoretyczną. Uczniowie – widzowie mobilizowali zawodników hasłem „ Kto zjada warzywa, to sił mu przybywa”.
Po zmaganiach sportowych i umysłowych jury przeliczyła punkty, zapisane na tablicy zbiorczej i ogłosiła wyniki. Wszyscy uczniowie otrzymali poczęstunek, a zwycięskie drużyny medale i puchary.
Turniej angażował do zabawy wszystkie dzieci i wyzwalał w nich pozytywne emocje Uczniowie miło i aktywnie dla umysłu i ciała spędzili czas.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z zawodów sportowych w piłkę nożną o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock,która została przygotowana przez redaktora naczelnego portalu pozytywnego Polska jest piękna Pana Zbigniewa Piotra Kotarbę. http://www.polskajestpiekna.eu/index.php/sport/392-walczyli-o-puchary-burmistrza
Plan zajęć obowiązujący w czasie pobytu uczniów
na Zielonej Szkole we Władysławowie w dniach 03 – 08.06.2013
(dla uczniów klas IV – VI pozostających w szkole)
|
LP |
Klasy IV-VI |
Nauczyciel prowadzący |
|
|||
Poniedziałek |
1. |
Język angielski |
E. Mizura |
2. |
Język angielski |
E. Mizura |
|
3. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
|
4. |
W-f |
K. Lipińska |
|
5. |
Informatyka |
A.Fokt-Danielska |
|
6. |
Zajęcia wyrównawcze6 |
A.Fokt-Danielska |
|
7. |
Zajęcia wyrównawcze56 |
M. Banaś |
|
|
|||
Wtorek |
1. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
2. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
|
3. |
Język angielski |
E. Mizura |
|
4. |
Informatyka |
A.Fokt-Danielska |
|
5. |
Religia |
G. Sieczka |
|
|
|||
Środa |
1. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
2. |
Informatyka |
A.Fokt-Danielska |
|
3. |
Technika |
D. Keller |
|
4. |
Muzyka |
D. Keller |
|
5. |
W-f |
K. Lipińska |
|
6. |
Język angielski |
E. Mizura |
|
7. |
Korekta 46 |
K. Lipińska |
|
|
|||
Czwartek |
1. |
W-f |
K. Lipińska |
2. |
W-f |
K. Lipińska |
|
3. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
|
4. |
Informatyka |
A.Fokt-Danielska |
|
5. |
Język angielski |
E. Mizura |
|
6. |
Zajęcia wyrównawcze 6 |
E. Mizura |
|
|
|||
Piątek |
1. |
Język angielski |
E. Mizura |
2. |
Język angielski |
E. Mizura |
|
3. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
|
4. |
Matematyka |
A.Fokt-Danielska |
|
5. |
Informatyka |
A.Fokt-Danielska |
|
6. |
Zajęcia wyrównawcze45 |
A.Fokt-Danielska |
Plan zajęć dla klas I – III obowiązujący w czasie pobytu uczniów
na Zielonej Szkole we Władysławowie w dniach 03 – 08.06.2013
|
|
I |
II |
III |
Poniedziałek |
1 |
I (w-f) |
II |
III |
2 |
I |
II (w-f) |
III |
|
3 |
I |
II |
III (w-f) |
|
4 |
I (inf) |
II |
III |
|
5 |
I |
Korekta |
J. angielski |
|
6 |
Dwyr pol |
Dwyr pol |
Korekta |
|
7 |
|
|
|
|
|
||||
Wtorek |
1 |
I (w-f) |
Religia |
J. angielski |
2 |
I |
J. angielski |
Religia |
|
3 |
I |
II |
III |
|
4 |
Religia |
II |
III |
|
5 |
|
II |
III |
|
6 |
|
P23 |
P23 |
|
7 |
|
|
|
|
|
||||
Środa |
1 |
I |
II (w-f) |
III |
2 |
I |
II |
III |
|
3 |
I |
II |
III (w-f) |
|
4 |
I (w-f) |
II |
Religia |
|
5 |
J. angielski |
II |
|
|
6 |
P12 |
P12 |
|
|
7 |
|
|
|
|
|
||||
Czwartek |
1 |
Religia |
II |
III |
2 |
I |
II |
III |
|
3 |
I |
II (inf) |
III |
|
4 |
I |
Religia |
III |
|
5 |
|
Ter |
|
|
6 |
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
||||
Piątek |
1 |
I |
II |
III |
2 |
I |
II |
III |
|
3 |
I |
J. angielski |
III (w-f) |
|
4 |
J. angielski |
II (w-f) |
III |
|
5 |
Dwyr mat |
Dwyr mat |
Dwyr |
Na naszym pięknym obiekcie sportowym, dnia 25 maja 2013r. zostały przeprowadzone zawody sportowe w piłkę nożną o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock. Mimo przebijającego się zza chmur słońca wiało chłodem. Jednak atmosfera wśród uczestników i kibiców była bardzo gorąca. Pierwsze mecze na boisku rozegrały między sobą reprezentacje szkół podstawowych: Wąchoka, Wielkiej Wsi i oczywiście gospodarzy turnieju Parszowa. Walka na boisku była niezwykle zacięta. Drużyna z Wąchocka grała bardzo dobrze pokonując ekipę z Wielkiej Wsi 3:0. Nasza reprezentacja zremisowała zarówno z SP Wąchock jak i z SP Wielka Wieś. Mimo wielu ,,akcji” pod bramką przeciwnika nie daliśmy rady strzelić żadnego gola.
I miejsce zajęła drużyna z Wąchocka
II miejsce drużyna Parszów
III miejsce drużyna Wielka Wieś
Jesteśmy pełni podziwu dla drużyny z Wielkiej Wsi, gdzie bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczyny. Ich gra zarówno w ataku jak i w obronie była na wysokim poziomie ,,słaba płeć, a jednak najsilniejsza”. Brawo dziewczęta!
Warto wspomnieć o tym, iż każda z drużyn miała swoją grupę wiernych kibiców, którzy swoimi okrzykami zagrzewali zawodników do walki. Na boisku pojawiły się również szkolne chirliderki.
Po wręczeniu dyplomów i pucharów dla szkół podstawowych kolejne zmagania na murawie zaczęły amatorskie drużyny z terenu gminy Wąchock. Były to: ,,Campeones” Wąchock, WKS ,,Wichura” Wielka Wieś, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Parszowa I i II, druga drużyna Wielka Wieś oraz Czarni Parszów. Mecze rozegrano w dwóch grupach. Najlepsi z grup walczyli o najwyższe miejsca. W meczu o miejsce III spotkała sie drużyna ,,Wichura” Wielka Wieś i ,,Campeones” Wąchock. Zwyciężyła ekipa z Wąchocka. O pierwsze miejsce walczyły: Wielka Wieś i Czarni Parszów. I miejsce po pięknej grze zdobyła Wielka Wieś. Pierwsze trzy miejsca uhonorowane zostały pucharami i dyplomami, a pozostałe dyplomami.
Dziękujemy uczestnikom turnieju za udział i dobrą zabawę. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się na parszowskim boisku.
Powered by aSc EduPage