29 kwiecień 2014r. ogłaszamy dniem zbiórki makulatury (papier, książki, gazety, opakowania tekturowe) w naszej szkole. Makulatura będzie zbierana w kwietniu, czerwcu, październiku 2014r. Jest to inicjatywa edukacyjno-charytatywna Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „Pomagamy budować studnie w Sudanie – woda to życie - makulatura na misje” dla uczczenia przez szkoły/placówki województwa świętokrzyskiego kanonizacji Jana Pawła II. Jeden kilogram makulatury to 75 litrów wody dla Afryki. W inicjatywę włączyć się może każdy: mały, duży, bogaty i biedny, bo każdy z nas może oddać to, co z pozoru niepotrzebne, a dla innych wręcz życiodajne. Wystarczą tylko chęci! Co zatem takim prostym gestem zaświadczymy, że uznajemy ideę miłości i braterstwa głoszone przez najsłynniejszego Polaka współczesnych nam czasów-zależy wyłącznie od nas samych. Zatem niech pamięć o nauce Jana Pawła II, który wielokrotnie dawał też wyraz zachwytu nad przyrodą i ochroną jej zasobów, znów nas zjednoczy w czynieniu dobra.
Zbiórka makulatury
Akademia wielkanocna
W wielki wtorek przed Świętami Wielkanocnymi odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Świat Wielkiej Nocy. Wykonawcami byli uczniowie klasy piątej oraz Daria Marczewska z kl. VI, Wiktoria Musiał, Wiktoria Marczewska, Joanna Herman z kl. IV. Pięknie śpiewały również: Natalia Nowak i Katarzyna Gembska, z kl. V, głosami wspomagającymi były Agata Czechowicz i Zuzia Kowalska również z kl. V. Scenariusz uroczystości oparty był na wierszach księdza Twardowskiego, zaś utwory muzyczne wykonywali uczniowie śpiewając piosenki religijne dziecięcego zespołu Arki Noego.
Wśród zaproszonych gości byli: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Pan Sebastian Staniszewski, przewodniczący Rady Miasta w Wąchocku Pan Robert Janus, Brat Albert z Klasztoru Cystersów z Wąchocka, Radny Parszowa Pan Włodzimierz Sobala, Sołtys Parszowa Pan Artur Bzdręga, opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Pan Janusz Głowacz, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Parszowa Pan Mirosław Kowalik, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Pani Ilona Musiał oraz emerytowani pracownicy szkoły.
Występ bardzo się wszystkim podobał i wprowadził zebranych gości w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Po występie Pani Dyrektor Barbara Gajewska zabrała głos dziękując młodym wykonawcom za piękny występ oraz ich opiekunom Pani Izabeli Kutyle- Paduch i Edycie Mizurze za przygotowanie akademii oraz Pani Małgorzacie Marek (przedszkolance z tutejszego przedszkola) za zrobienie dekoracji. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne i poprosiła o zabranie głosu przybyłych gości.
Po akademii miał miejsce skromny poczęstunek z tradycyjnym żurkiem z jajkami i babką wielkanocną.
Kiermasz wielkanocny
Na tydzień przed niedzielą palmową odbył się kiermasz wielkanocny przed Kościołem w Parszowie. Do nabycia były palmy, stroiki wielkanocne, pieczone baranki i ciastka wykonane przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli (Panią Izabelę Kutyłę-Paduch, Edytę Mizurę). Łącznie zebraliśmy ponad 1400 zł. Fundusze te przeznaczone będą dla uczniów jadących w tym roku na zieloną szkołę do Ustki. Podziękowania kierujemy do rodziców którzy jak co roku nas wspierali w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy Paniom: Agnieszce Krogulec, Anecie Pietruszce, Iwonie Kowalskiej, Ilonie Musiał, Karolinie Głowacz, Marzenie Firkowskiej, Marzenie Łabudzie, Anecie Łobodzie, Elżbiecie Spadło, Justynie Fabiańskiej, Karolinie Włodarczyk, Agnieszce Kowalskiej, Barbarze Pająk, Karolinie Miernik oraz Paniom z Koła gospodyń wiejskich z Mostek, które wykonały dla nas palmy wielkanocne. Dziękujemy również księdzu proboszczowi Emmanuelowi Kolatorowiczowi za umożliwienie nam zrobienia tego kiermaszu.
Dziecięcy Zespół Ludowy „Przepióreczki” ze Szkoły Podstawowej w Parszowie
Do Dziecięcego Zespołu Ludowego działającego przy Szkole Podstawowej w Parszowie należą uczniowie z klas II i III (7 dziewczynek i 7 chłopców). Utworzenie zespołu wyniknęło z potrzeby przekazania uczniom wartości jakie niesie ze sobą folklor, obrzędowość i tradycje ziemi świętokrzyskiej. Dzieci spotykają się na pozalekcyjnych zajęciach tanecznych raz w tygodniu. Celem pracy z nimi jest popularyzacja i podtrzymywanie więzi z kulturą regionalną, nauka prostych elementów tańca ludowego, osłuchanie z niektórymi przyśpiewkami, językiem gwarowym. Dzieci poznają także wybrane zwyczaje świętokrzyskie, które odchodzą już w niepamięć.
Dzięki przystąpieniu szkoły w roku 2012/2013 do projektu unijnego „Wyrównywanie Szans Uczniów Szkół Wiejskich Gminy Wąchock” otrzymały stroje regionalne, w których chętnie występują. Prowadzone zajęcia zostały wyróżnione przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, podczas konferencji poświęconej wsparciu dla szkół w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w 2013r.
W roku szkolnym 2013/2014 dzieci doskonalą elementy choreograficzne do niektórych tańców: Chodzony, Polka świętokrzyska, Krakowiak, poznają piosenki ludowe: Parszowianka jestem, Piekła baba chlyb, Czerwone jabłuszko oraz wybrane obrzędy związane z wiejskim kalendarzem przyrody.
„Przepióreczki” współpracują z Wiejskim Domem Kultury w Mostkach (9 września wystąpiły dając pokaz tańców dla zagranicznej młodzieży w ramach Programu Edukacyjnego Comenius) oraz działającym tam Zespołem Pieśni i Tańca „Skokotliwi”. Zostały zaproszone przez Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej do zaprezentowania swojego repertuaru w związku z organizowanym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku III Zlotem Czarownic.
Prawdziwym wyzwaniem dla członków zespołu stał się występ w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Dzieci wzięły udział w przeglądzie solistów, zespołów śpiewaczych, zespołów pieśni i tańca z województwa świętokrzyskiego – Dziecięca Estrada Folkloru (6 kwietnia 2014r.). Na tegoroczną edycję przyjechało 24 wykonawców, których oceniała Rada Artystyczna złożona z etnografów Działu Sztuki Ludowej oraz Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK Kielce. Nasi mali artyści wystąpili jako pierwsi i zaprezentowali wiązankę melodii i tańców ludowych. Był to ich pierwszy występ w konkursowych zmaganiach na profesjonalnej scenie, z którym poradziły sobie bardzo dobrze. Za pokonanie tremy i obaw przed oceną jury otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Dzieci czerpią wiele radości z zajęć tanecznych, na które chętnie przychodzą. Atrakcyjne jest dla nich także to, że mogą występować w strojach ludowych. Przełamują tym samym stereotypową opinię, że tańce ludowe są nudne i staromodne. W podtrzymywaniu tej opinii wspierają ich rodzice, którzy towarzyszą dzieciom i pomagają przy każdym występie. Ważne jest, aby dzieci uczestniczące w zajęciach stały się w przyszłości członkami dorosłego zespołu ludowego, a ten rodzaj spędzania wolnego czasu miał coraz więcej zwolenników.
Prowadzący zespół: Zofia Bzdręga
OGŁOSZENIE!!!
Dni od 17.04. (czwartek) do 22.04.2014r. (wtorek) są wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I – VI.
Oddziały przedszkolne w dniach 17.04. – 18.04 i 22.04 są czynne.
„Przepióreczki” na Dziecięcej Estradzie Folkloru w Kielcach
Dzieci należące do zespołu ludowego „Przepióreczki” wzięły udział przeglądzie solistów, zespołów śpiewaczych, zespołów pieśni i tańca z województwa świętokrzyskiego, który odbył się dnia 6.04. 2014r. w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Na tegoroczną edycję przyjechało 24 wykonawców, których oceniała Rada Artystyczna złożona z etnografów Działu Sztuki Ludowej oraz muzyków Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK Kielce. Nasi mali artyści wystąpili jako pierwsi i zaprezentowali najlepiej jak potrafili wiązankę melodii i tańców ludowych z naszego regionu. Był to ich pierwszy pokaz w konkursowych zmaganiach, z którym bardzo dobrze sobie poradziły pokonując tremę i obawy przed oceną jury.
Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom” - etap gminny
W MGOK w Wąchocku 18.03.2014r. odbyły się eliminacje gminne do XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”. Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie:
- Wiktoria Gębska kl.V
- Kamil Miernik kl. V
- Wiktor Milewski kl. VI
Uczniowie wypełniali test składający się z 30 pytań. Najlepiej ze wszystkich test napisali: Wiktoria Gębska i Wiktor Milewski, którzy otrzymali po 25pkt, po 21 pkt Kamil Miernik i Barbara Oziomek z SP Wąchock. W dogrywce o I miejsce zwyciężyła Wiktoria Gębska rozwiązując test dla gimnazjum 25 pkt/ 30pkt, Wiktor Milewski 21 pkt. Kamil Miernik nieco słabiej napisał test niż koleżanka z Wąchocka przez co zajął IV miejsce. Uczniowie Wiktoria Gębska i Wiktor Milewski będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym Tunieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbędzie się 11 kwietnia w PSP w Starachowicach. Dziękujemy uczniom za chęć uczestniczenia w konkursie i poświęcenie własnego czasu wolnego na przygotowanie. Życzymy Wam dalszych sukcesów.
Uczniów przygotowała Katarzyna Lipińska.
Wiosennie i zdrowo
Wiosna wokół nas, wszystko zaczyna kwitnąć i zielenić się. Jest to dobra pora na rozmowy o zielonych warzywach, zdrowym odżywianiu oraz zachęceniu dzieci do obserwacji przyrody. Jeśli obserwować, to rośliny w kąciku przyrody. Jak co roku o tej porze założyliśmy „zielony ogródek” w naszej sali. Przyniesione warzywa z domu dzieci posegregowały według wielkości i gatunku. Oceniły sposób wykorzystania warzyw w różnych potrawach, a potem zasadziły je w doniczkach. Obiecały zaglądać tam codziennie, dbać o rosnące rośliny i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi dziećmi.
Pożegnanie zimy - powitanie wiosny
21 marca przedszkolaki wraz z rodzicami i wychowawczynią wyruszyły pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Z przodu orszaku niesiona była "Marzanna" - wykonana z materiałów ekologicznych. Po dotarciu nad pobliską rzekę kukła zgodnie ze zwyczajem została podpalona i wrzucona do rzeki. Maluchy z zainteresowaniem obserwowały jak Marzanna odpływa do morza. Po powrocie dzieci cieszyły się pierwszymi wiosennymi promieniami słońca bawiąc się wspólnie na świeżym powietrzu.
Lekcja otwarta- zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla klas IV-V
4 kwietnia 2014 r. odbyła się lekcja otwarta podczas zajęć wyrównawczych z języka polskiego, którą poprowadziła pani Małgorzata Banaś. Tematem lekcji była analiza dzieła sztuki.
Uczniowie poznali przykładowe rodzaje malarstwa tj. portret, pejzaż, martwa natura, sceny rodzajowe i batalistyczne. Na poszczególnych przykładach omówione zostały wszystkie elementy analizy obrazu. Każdy uczestnik zajęć miał możliwość przedstawić swój obraz; wskazać w nim pierwszy i drugi plan, barwę, kompozycję oraz wrażenia własne.
Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie pracowały na zajęciach, z dużą wrażliwością opisywały poszczególne obrazy. Na podsumowanie zajęć zebrano najważniejsze treści oraz zadano pracę domową – samodzielną analizę wybranego dzieła sztuki.
OGŁOSZENIE!!!
10 kwietnia (czwartek) o godz. 16:00 odbędzie się zebranie Uczniowskiego Klubu Sportowego "Orły Parszów", podczas którego m.in. zostaną wybrane sekcje sportowe w ramach działalności klubu. Prosimy o liczne przybycie rodziców i osób zainteresowanych.
Rekolekcje Wielkopostne
Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w dniach 7,8,9 kwietnia 2014r.,
nauka rekolekcyjna dla dzieci godz. 10:00.
Uczniowie rozpoczynają zajęcia w szkole zgodnie z planem lekcji. o godz. 10:00 wspólnie z nauczycielami uczestnicząw rekolekcjach. Po zakończeniu mszy świętej dzieci wracają do szkoły pod upieką nauczycieli i kontynuowane są zajęcia wynikające z planu.
Sprawdzian szóstoklasisty
Dziś szóstoklasiści z naszej szkoły pisali sprawdzian kompetencji kończący szkołę podstawową. W całej Polsce przystąpiło do niego ponad 350 tysięcy dzieci. To ostatni rocznik, który pisał sprawdzian w formule obowiązującej od 2002 roku.
Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00. Uczniowie pisali go przez 60 minut. Czas ten wydłużony został dla dzieci z dysfunkcjami. Sprawdzian kompetencyjny, obejmujący zagadnienia z języka polskiego i matematyki, ma na celu sprawdzenie wiedzy ucznia, ale także jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.
Sprawdzian szóstoklasisty ma charakter zewnętrzny tzn. oceniany jest przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne – w przypadku naszej szkoły łódzką. Jest obowiązkowy, bowiem stanowi jeden z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Wynik sprawdzianu nie będzie miał wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum, chyba że ubiega się on o przyjęcie do szkoły innej niż w swoim rejonie.
Ten rocznik jest ostatnim, który pisał sprawdzian w obowiązującej obecnie formule. Od 2015 roku sprawdzian będzie składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut. Po części pierwszej i przerwie szóstoklasista przystąpi do drugiej części egzaminu - testu z języka obcego. Ta część egzaminu potrwa 45 minut.
Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, które poznamy na przełomie maja i czerwca 2014 roku.
Arkusz tegorocznego sprawdzianu dostępny jest pod adresem http://oke.lodz.pl/pobierz/sprawdzian/arkusze/2014/arkusz_s1a_142.pdf
Warsztaty plastyczne
W dniu 19.03. 2014r w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne poświęcone wykonywaniu palm wielkanocnych. Do szkoły zaproszone zostały Panie z koła gospodyń z Parszowa i Mostek: Pani Stanisława Dudek, Helena Nowak, Leokadia Piwko, które przeszkoliły zarówno uczniów jak i nauczycieli w jaki sposób z kolorowej bibuły zrobić piękne palmy wielkanocne. W warsztatach uczestniczyła też babcia jednego z uczniów z zerówki Pani Justyna Fabiańska, która ofiarowała nam już kilka zrobionych przez siebie palm. Palmy jak i inne stroiki wielkanocne będą do nabycia na kiermaszu wielkanocnym, który odbędzie się 6 kwietnia (w niedzielę) przy Kościele w Parszowie.
Studnie w Sudanie
Nasza szkoła przystąpiła do inicjatywy edukacyjno-charytatywnej Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „Pomagamy budować studnie w Sudanie - woda to życie - makulatura na misje” dla uczczenia przez szkoły/placówki województwa świętokrzyskiego kanonizacji Jana Pawła II.
27 kwietnia 2014 r. odbędzie się kanonizacja błogosławionego Jana Pawła II. W związku z tym doniosłym wydarzeniem, ważnym dla wszystkich Polaków, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł pragnie zaprosić uczniów, nauczycieli i dyrektorów świętokrzyskich szkół/placówek do uczczenia tego wielkiego dnia poprzez włączenie się w akcję „Makulatura na misje – pomagamy budować studnie w Sudanie”.
Błogosławiony Jan Paweł II zawsze otaczał swoją opieką i miłością wszystkich ludzi, a szczególnie tych ubogich, którym przyszło żyć w trudnych warunkach. Sudan Południowy jest bardzo zniszczony wojną, ludziom brakuje wszystkiego, a najbardziej czystej, pitnej wody. Dzieci, którymi opiekują się misjonarze, są biedne, głodne i spragnione, ich życie na pustyni jest bardzo trudne. A 1 kilogram makulatury to 75 litrów wody dla Afryki.
W inicjatywę „Pomagamy budować studnie w Sudanie - woda to życie - makulatura na misje” włączyć się może każdy: mały i duży, bogaty i biedny, bo każdy z nas może oddać to, co z pozoru niepotrzebne, a dla innych wręcz życiodajne. Wystarczą tylko chęci!
Cenne jest także to, że to sami uczniowie dla innych dzieci, swych rówieśników mogą zrobić coś pożytecznego. Przekornie także dla siebie, ponieważ takie działania służą kształceniu postawy proekologicznej, ważnej dla przyszłości świata w ogóle.
Czy zatem takim prostym gestem zaświadczymy, że uznajemy ideę miłości i braterstwa głoszone przez najsłynniejszego Polaka współczesnych nam czasów – zależy wyłącznie od nas samych. Ze strony dorosłych wymagany jest nieco większy trud, bo związany z koordynacją zbiórki makulatury w szkole oraz wdrożeniem działań edukacyjnych prowadzonych wśród uczniów i rodziców na temat wykorzystania surowców wtórnych.
Zatem niech pamięć o nauce Jana Pawła II, który wielokrotnie dawał też wyraz zachwytu nad przyrodą i ochroną jej zasobów, znów nas zjednoczy w czynieniu dobra.
Cele inicjatywy:
- akcja edukacyjna na temat wykorzystania surowców wtórnych, w tym makulatury,
- uczczenie przez każdego ucznia, niezależnie od jego sytuacji materialnej, kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II poprzez osobiste włączenie się we wspólne dzieło zbierania makulatury na budowę studni w Sudanie,
- szerzenie idei wolontariatu, włączenie jak największej grupy uczniów, rodziców, nauczycieli na rzecz propagowania pomocy mieszkańcom Sudanu i ochrony środowiska naturalnego.
Sposób realizacji:
- makulatura (papier, książki, gazety, opakowania tekturowe) jest odbierana we wskazanej w gminie szkole koordynującej akcję, do której pozostałe szkoły dostarczają zebrany surowiec w wyznaczonym terminie,
- makulatura jest odbierana przez firmę Stora Enso,
- otrzymane ze sprzedaży makulatury pieniądze przekazywane są na specjalne konto Studnia dla Sudanu – Fundacja Nauki i Wychowania, nr konta: 19 1020 3378 0000 1802 0225 7160.
Inicjatorem akcji „Makulatura na misje – pomagamy budować studnie w Sudanie” w Polsce jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział Łódzki przy współpracy z Fundacją Nauki i Wychowania w Łodzi. W naszym województwie akcję koordynuje Pan Władysław Burzawa, redaktor Tygodnika Niedziela Kielce oraz Towarzystwo Szkoły Katolickiej.
W obliczu zbliżającej się kanonizacji Ojca Świętego, dla upamiętnienia, uczczenia, ale także w odpowiedzi na wielką naukę miłości bliźniego, którą nam zostawił Jan Paweł II, włączmy się w tę szlachetną akcję i sprawmy, aby ludzie w Afryce mogli pić czystą wodę.
Kiermasz wielkanocny
W dniu 6 kwietnia 2014r. (w niedzielę) odbędzie się kiermasz wielkanocny przy Kościele w Parszowie. Na kiermaszu będzie można zakupić stroiki i palmy wielkanocne.
W wykonywanie stroików i palm włączyli się jak co roku rodzice, za co serdecznie dziękujemy. Zebrane fundusze przeznaczone będą jak zawsze na wyjazd uczniów na „Zieloną szkołę”.
Archiwum Aktualności