Miło nam poinformować że uczeń naszej szkoły Krzysztof Roszkowski uzyskał najwyższą ilość punktów w konkursie Ogólnopolskim Humanistycznym i będzie brał udział w etapie powiatowym. Opiekunami ucznia są Pani Izabela Kutyła - Paduch, Pani Barbara Gajewska i Pani Małgorzata Banaś. Trzymamy kciuki za naszego laureata i życzymy sukcesów.
Konkurs Humanistyczny
Dyrektor szkoły informuje że od września rozpoczęliśmy realizację projektu „Wyrównywanie szans uczniów Szkół Wiejskich z Gminy Wąchock”. Projekt rozwija uzdolnienia uczniów.
Realizacja projektu 1.09.2012r. – 30.06.2013r.
Koszt projektu 161561,00zł
W projekcie bierze udział 57 uczniów naszej szkoły którzy uczęszczają nawet kilkakrotnie na różne zajęcia rozwijające ich umiejętności. Uczniowie uczęszczają na następujące zajęcia:
- Porozumiewanie się w języku ojczystym – 2 grupy (kl. I-IV, V-VI). Zajęcia są oparte na programach interaktywnych i obejmują prace z literatura popularno-naukową, rozszerzenie wiadomości z zakresu literatury pięknej, terminów literackich, wyrażanie świata przedstawionego, środki stylistyczne, analiza i interpretacja utworów, nabycie umiejętności z zakresu gramatyki, frazeologii, budowy zdań, formy ekspresji, przygotowanie inscenizacji, scenki. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Porozumiewanie się w języku obcym – język angielski. Zajęcia są nastawione na mówienie, komunikacje i metody interaktywne. Częstotliwość spotkań 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Kompetencje matematyczne Zajęcia adresowane są do uczniów uzdolnionych matematycznie i dla uczniów o zainteresowaniach matematycznych. Realizowane są w wymiarze 2 godzin tygodniowo w formie zajęć pozalekcyjnych (łącznie 70 godzin). Głównym celem zajęć matematycznych jest utrwalenie i pogłębienie wiedzy zdobytej w szkole, a także rozwijanie u uczniów samodzielnego i logicznego myślenia, wyciągania i formułowania wniosków oraz popularyzacji matematyki. Uczniowie zdolni mają możliwość poszerzania swojej wiedzy zdobywanej na lekcji, jak również zapoznania się z całkiem nowymi treściami i zagadnieniami.
- Kompetencje informatyczne. Zajęcia informatyczne skierowane są do uczniów klas III - IV oraz V - VI szkoły podstawowej. Głównym celem zajęć jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do swobodnego poruszania się w programach pakietu Microsoft Office, jak również do tworzenia stron WWW, obsługi programu Corel, a także przygotowanie uczniów do samokształcenia w tym zakresie. Podstawową ideą zajęć jest uświadomienie uczniom, że za pomocą komputera można tworzyć ciekawe ilustracje, rysunki, projekty, wizytówki, loga. Jest też nauczenie ich wykorzystywania komputera nie tylko do zabawy (grania), ale także do tworzenia i pokazanie m.in., że tworzenie grafiki komputerowej też może być niezłą zabawą, a w przyszłości narzędziem pracy. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Świadomość i ekspresja kulturalna – zajęcia teatralne nakierowane są na rozwój emocjonalny, rozwój wrażliwości dziecka. Młodzież wiejska ma utrudniony dostęp do kultury „powszechnej” która dla mieszkańców miasta jest oczywista. Zajęcia obejmują naukę o narodowym i europejskim dziedzictwie kulturowym, znajomość najważniejszych dzieł, sztuk, utworów literackich, wrażliwość odbioru widowisk, wyrażanie siebie poprzez ekspresję teatralną, działalność kulturową, przygotowanie własnego spektaklu, rozwój umiejętności twórczych. Zajęcia będą realizowane poprzez praktyczne ćwiczenia teatralne dla dzieci, przygotowanie własnej sztuki i wystawienie jej minimum na forum szkoły, wyjazdy do teatru w Kielcach. Sztuka jest dla dziecka przede wszystkim środkiem wyrazu, zakłada jedność zaciekawienia, myślenia, działania i wyobraźni. Spełnia się ono w spontanicznej aktywności, autentyzmie przeżycia osobistego, zaangażowaniu całej osobowości. Praca nad tworzeniem spektaklu teatralnego dostarcza okazji do rozwoju emocjonalnego i społecznego. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Świadomość i ekspresja kulturalna – zajęcia z tańca regionalnego, gdzie dzieci poznają tradycje, obrzedy i zwyczaje naszego regionu, uczą się tańców ludowych, występują publicznie. Grupa utworzona będzie reprezentować szkołę w tańcu ludowym. Zajęcia będą wspierane poprzez współpracę z zespołem pieśni i tańca „Skokotliwi” działającym przy Domu Kultury w Mostkach. Taniec ludowy jest elementem kultury. Stał się określeniem dotyczącym nie tylko samego sposobu poruszania się, ale również tradycyjnej muzyki, a dokładnie utworów komponowanych specjalnie z myślą o konkretnym rodzaju tańca. Rozwój tej świadomości i rozwój poprzez samą ekspresję kulturową w tym zakresie prowadzi do samoświadomości przynależności kulturowej i rozwija kompetencje kluczowe uczniów w tym zakresie. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
Wszystkie zajęcia odbywają się na tablicach interaktywnych i z wykorzystaniem szeregu programów do poszczególnych zajęć.
W ramach projektu otrzymaliśmy do realizacji zadań z TIK tablicę interaktywną (w tej chwili na terenie szkoły prowadzone są zajęcia na 2 tablicach interaktywnych), programy multimedialne do poszczególnych zajęć, uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali pakiety edukacyjne. W ramach projektu mają miejsce wyjazdy do teatru Kubuś w Kielcach dzieci uczęszczających na zajęcia teatralne (8 wyjazdów w ciągu projektu). Zostaną zakupione stroje do zajęć teatralnych i tanecznych z zakresu – tańce regionalne. Zajęcia mają na celu podnoszenie jakości pracy szkoły i promowanie a także rozwijanie uzdolnień naszych uczniów.
Kiermasz bożonarodzeniowy
W niedzielę 9 grudnia 2012r. przed Kościołem w Parszowie odbył się kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany przez uczniów naszej szkoły. W zorganizowaniu kiermaszu pomagali nam rodzice, którzy wspólnie ze swoimi pociechami wykonywali ozdoby świąteczne: kule – bombki ze sznurka bądź z włóczki ozdobione brokatem lub wstążkami świątecznymi, stroiki świąteczne, bądź choinki ozdobne z kolorowego i błyszczącego papieru. Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie Firkowskiej za piękne ozdoby orgiami , Pani Anecie Łoboda za wykonanie ślicznych aniołków z masy solnej, Pani Agnieszce Krogulec za pomoc przy pakowaniu ozdób i stroików oraz innym rodzicom, którzy wykonywali dla nas ozdoby świąteczne. Opiekunowie samorządu szkolnego dziękują również Paniom: Zofii Bzdręga, Katarzynie Lipińskiej, Karinie Piotrowskiej - Niewczas, Izabeli Kutyle-Paduch i Edycie Mizurze za uczestniczenie w kiermaszu w niedzielę. Zebraliśmy około 1300 zł, które to fundusze zostaną przeznaczone dla uczniów jadących w tym roku na zieloną szkołę. Dziękujemy również księdzu proboszczowi Emanuelowi Kolatorowiczowi za przekazanie informacji parafianom o mającym się odbyć kiermaszu.
Podziękowania kierujemy ponadto na ręce Pani Dyrektor Barbary Gajewskiej za troskę o sprawy szkoły.
Łącznie zebraliśmy 1777,00 zł. Serdecznie dziękujemy.
Zawody powiatowe w tenisa stołowego XII Mirzec
Uczniowie naszej szkoły: Dawid Kowalik i Jakub Borowiec reprezentowali gminę Wąchock na zawodach powiatowych w tenisa stołowego. Zawody odbyły się 05.12.2012r. w Mircu.
Oprócz naszej szkoły wystąpiły reprezentacje z gmin: Pawłów, Osiny, Godów oraz SSP STO Starachowice. Chłopcy grali systemem każdy z każdym, do trzech wygranych setów. Cieszymy się, że nasi zawodnicy bardzo dobrze poradzili sobie z przeciwnikami i wygrali wszystkie sety zdobywając I miejsce w powiecie. Uczniowie zdobyli puchar, dyplom oraz awansowali do półfinałów wojewódzkich, które odbędą się po nowym roku. Dziękujemy!
Wycieczka przedszkolaków do Parku Świętego Mikołaja w Zatorze
30 listopada 2012r. dzieci z Przedszkola Pluszowego Misia w Parszowie pojechały na bardzo długo wyczekiwaną wycieczkę do Parku Świętego Mikołaja w Zatorze. Choć droga była długa, wszyscy dzielnie ją znieśli, ponieważ na miejscu mieli spotkać samego Świętego Mikołaja! Przedszkolaki weszły do Krainy Bajek przez bramę migoczącą tysiącem światełek. Wędrowały bajkową ścieżką i odwiedzały domki postaci z bajek. Oglądały bożonarodzeniową szopkę ze stajenką, a w zagrodzie spotkały prawdziwe renifery: Rudolfa i Kometę. Wzięły również udział w interaktywnym SHOW w 3D, gdzie stworek Sylwestrzak urządził im mały quiz. Na zakończenie spotkały się z najważniejszą postacią wycieczki - Św. Mikołajem, który po usłyszeniu wierszyka, obdarował ich pięknymi prezentami. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Debata szkolna w ramach programu Szkoła z klasą 2.0
Wszyscy są świadomi tego, jak ważna w obecnym świecie jest umiejętność posługiwania się TIK. Nasza szkoła pomaga młodym ludziom rozwijać tę umiejętność, m.in. poprzez udział w programie Szkoła z klasą 2.0. Jednym z zadań, jakie szkoła musi wykonać w tegorocznej edycji programu jest debata szkolna dotycząca Kodeksu 2.0 oraz programu Szkoła z klasą 2.0. W naszej szkole miała ona miejsce 6 grudnia 2012 roku.
Na wstępie debaty koordynator programu – pani Agata Fokt –Danielska - przybliżyła uczniom istotę programu Szkoła z klasą 2.0. Poinformowała uczniów, którzy nauczyciele biorą udział w tegorocznej edycji programu, jaki jest główny cel programu, jakie czekają nas zadania. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację dotyczącą programu Szkoła z klasą 2.0, która została przygotowana specjalnie na tę okazję z wykorzystaniem programu prezi..
Podsumowaniem debaty szkolnej był pokaz prezentacji przygotowanej przez uczniów z klasy VI – Patryka Czubaka i Dawida Kowalika „Kodeks Bezpiecznego Internauty”, którą chłopcy przygotowali w programie prezi w ramach projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. W zabawnej formie (z pomocą Koziołka Matołka) chłopcy próbowali przekazać, jak bezpiecznie poruszać się w Internecie.
Link do prezentacji: http://prezi.com/pwjzar7wmjvc/kozioek-matoek/
Andrzejki w naszej szkole
W dniu 29 listopada 2012r. uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim wspólnie z opiekunami przygotowali wróżby andrzejkowe. Jak każe tradycja uczniowie wróżyli sobie np.: imię swojej sympatii, jaki kto jest, o czym kto marzy, co znaczy dany kolor, jakie znaczenie ma nasza data urodzenia, co znaczą rozsypane szpilki lub wylany na wodę wosk, kim będę w przyszłości, jakie mam zdolności, co znaczy wyrzucona ilość oczek na kościach do gry itd.
Andrzejki rozpoczęły się od quizu, przygotowanego przez uczennicę Kamilę Błaszczyk z klasy V, która sama przygotowała zestawy pytań dla kolegów i koleżanek biorących w nim udział i samodzielnie go przeprowadziła. Quiz nosił tytuł „Kocham Cię Polsko”. Następnie poszczególne klasy wspólnie z wychowawcami podchodzili do stolików z wróżbami i sobie wróżyli. Dziękujemy uczennicom z klas IV-VI za przygotowanie wróżb.
Kiermasz ozdób świątecznych
Dnia 9.12.2012r. (niedziela) przy Kościele parafialnym odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły oraz ich Rodziców. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na wyjazd dzieci na Zieloną Szkołę do Władysławowa. Zapraszamy!!!
Najlepsze rymowanki wybrane!
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Rymowany Mikołaj”, organizowany przez Urząd Marszałkowski. Powstało ponad 400 wierszy autorstwa dzieci ze świętokrzyskich szkół podstawowych i świetlic. Jury wybrało zwycięzców, którzy w nagrodę zostali zaproszeni do zabawy podczas „Marszałkowych Mikołajek”, które już w najbliższy piątek, 7 grudnia odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Do wspólnej zabawy podczas „Marszałkowych Mikołajek” zaproszono uczniów następujących szkół:
- Klasa IV a ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Skarżysku-Kamiennej,
- Szkoła Podstawowa w Lipowym Polu, gmina Skarżysko-Kościelne,
- Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku, Filia Śladków Mały,
- klasa II c ze Szkoły Podstawowej w Piekoszowie,
- klasa II c ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Kielcach,
- klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Parszowie, gm. Wąchock,
- klasa III Szkoły Podstawowej w Rakowie, gm. Jędrzejów,
- klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Kozubowie, gm. Pińczów
,- uczniowie ze szkół z gminy Miedziana Góra oraz świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Przeciwdziałania Patologiom Społecznym "Plusik" w Kostomłotach,
- Szkoła Podstawowa w Śniadce, gm. Bodzentyn.Ponadto kilkoro dzieci, których rymowanki szczególnie się wyróżniły, zostanie obdarowanych słodkimi upominkami od Świętego Mikołaja, który na pewno zawita do ich szkół.
WIERSZ NA KONKURS „RYMOWANY ŚWIĘTY”
Mikołaj i Barbarka
Kiedy nadchodzą zimowe święta,
Barbarka w skowronkach jest uśmiechnięta!
A przecież wcale, to nic wielkiego,
Przez cały rok czekać Świętego!
Lecz co to? Gwałtu! Rety! Trwoga!
Kiedyś upominała Mama – nieboga.
Właśnie Barbarce się przypomniało:
Złe zachowanie: wylała kakao!
Kotu wąsiki krótko przycięła!
A piękna lalka w pralce zginęła!
Kiedy Mamusia o spokój prosiła.
Nie była córusia dla niej wcale miła…
Nie przyjdzie więc Święty, prezentów nie będzie!
Każde dziecko wie to zawsze i wszędzie!
Rózgi nie przyniósł Barbarce – Mikołaj!
Bo wszyscy wiedzą, że jest on NAJ!!!
Kacper, Beata, Agata, Paula, Lena, Kasia, Wiktoria, Zuzia, Karolina, Aleksandra, Kamil, Natalka M., Natalka N., Kacper i Radek na niego czekają!
Dobre humory od rana mają.
Mikołaj Święty prezenty rozdaje.
Lubimy wszyscy takie zwyczaje!
Autorami wiersza są uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Parszowie pod opieką wychowawczyni I.Kutyły- Paduch.
Pierwsze litery w poszczególnych wersach to inicjały imion uczniów w kolejności z listy dziennikowej.
Ogłoszenie
W miesiącu grudniu ( zgodnie z ustalonym harmonogramem) nie odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla uczniów z kl. I-III w ramach Projektu „ Indywidualizacja nauczania i wychowania kl. I-III w Gminie Wąchock”
Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy - szkolny etap już za nami
22 listopada 2012r. uczniowie z klasy VI przystąpili do napisania szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. Uczestnicy to: Eliza Bzinkowska, Patrycja Głowacz, Julia Ubysz, Krzysztof Roszkowski, Noe Greco, Patryk Czubak, Patryk Duda i Dawid Kowalik. Przez 90 minut uczniowie rozwiązywali test, składający się z 37 zadań (15 zamkniętych i 22 otwartych).
Najwięcej punktów (44 na 60 możliwych) uzyskał uczeń Patryk Czubak, co pozwoliło mu się zakwalifikować do etapu powiatowego konkursu, który odbędzie się 31 stycznia 2013r.
Patrykowi gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie!
Andrzejki, to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie materialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które były ciekawe, czy wyjdą szybko za mąż. Dzisiaj nie traktujemy Andrzejkowych wróżb tak poważnie, są one wyłącznie pretekstem do wspólnych spotkań i dobrej zabawy. Są również okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. Dlatego też 30 listopada dzieci z klasy „0” przy słodkim poczęstunku bawiły się wróżąc sobie przyszłość i nie tylko...
Wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej
Wycieczka odbyła się dnia 28.11.2012r.
Jak co roku tradycyjnie reprezentacja uczniów wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Turystycznego odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej.
Byli to: Łabuda Maja, Nowak Wiktoria, Buda Julia, Jażwiec Julia, Włodarczyk Wiktoria, Szafrańska Klaudia, Bzdręga Beata, Czechowicz Agata, Firkowska Lena, Gembska WiktoriaNowak Natalia, Marczewska Daria, Miernik Emil, Noe Greco.
Opiekunów SKKT reprezentowały panie Agata Fokt-Danielska i Grażyna Frankiewicz.
Po przyjeżdzie na miejsce nauczyciele opowiedzieli historię powstania Sanktuarium, oraz symbolikę znaków na Cudownym Obrazie. Dzieci zapoznały się z takimi pojęciami, jak: intronizacja, wota, witraże, ikona, kopia, relikwie.
Wysłuchały historii świętych, których wizerunki zamieszczają witraże. Niektórzy zginęli śmiercią męczeńską, a pierwszym męczennikiem był św.Wojciech, patron Polski.
Ciekawa jest historia św. Jana Kantego. Obrabowany przez rabusiów w lesie oddał im chętnie wszystko, co miał przy sobie. Kiedy odeszli, a on zorientował się, że ma jeszcze grosz, dogonił ich i oddał go im. Zdziwieni i zaskoczeni złodzieje zwrócili łup dobremu profesorowi. W witrażach jest tu jeszcze obecna św. Jadwiga Królowa, św. Kazimierz, św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga Śląska, św. Stanisław biskup Męczennik, św. Brat Albert i chyba najbliższy współczesnym św. Maksymilian Kolbe, który oddał życie za współwiężnia.
Im zawierzamy swoje sprawy i uczymy się od nich.
Następnie grupa wraz z opiekunami udała się do uroczej kawiarenki, gdzie w miłej atmosferze i przy życzliwej obsłudze mogła skorzystać z oferowanej porcji pysznego ciasta i herbatki. Tuż obok znajduje się sklepik z dewocjonaliami. Można było zakupić pamiątki, które na końcu poświęcił kapłan.
Potem zwiedzano Sanktuarium, gdzie można było rozpoznać w witrażach postaci omawianych wcześniej świętych oraz pomodlić się przed relikwiami Jana Pawła II.
Wprowadzono je tutaj 22stycznia 2012r. podczas obchodów kończących 25 lat istnienia Sanktuarium.
W górnych oknach zaś znajdują się sceny z życia Matki Bożej.
W końcu wszyscy znależli się w kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Można było podziwiać wizerunek Patronki Skarżyska – Kamiennej i zgromadzone tu wota.
Po chwili zwiedzania rozpoczęła się Msza Św., w której uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział.
Kapłan powitał dzieci i dodał intencję modlitwy za uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
Po Mszy Św. i poświęceniu pamiątek odbyła się chwila rozmowy z księdzem i siostrą zakonną.
Uczestnicy pielgrzymki pragną podziękować kapłanowi za intencję modlitwy i siostrze Klarysie za życzliwość nam okazaną. Opiekunowie też są wdzięczni uczniom za przybycie do świętego miejsca kultu Matki Bożej. Przybywamy tu co roku i za każdym razem jest inaczej i za każdym razem odkrywamy coś nowego.
„Dzień życzliwości w świetlicy szkolnej”
27 listopada odbyła się zabawa w świetlicy szkolnej. Tematyka imprezy wiązała się ze Światowym Dniem Życzliwości. Inicjatorkami zabawy były panie – Grażyna Frankiewicz i Małgorzata Banaś – które od tego roku szkolnego na zmianę zajmują się dziećmi w ramach zajęć świetlicowych.
Obchody Dnia Życzliwości zostały powiązane z licznymi konkursami, zagadkami i quizami. Dzieci doskonale wiedziały, jakiej odpowiedzi udzielić na poszczególne pytania, ponieważ na co dzień starają się być grzeczne i pomocne drugiemu człowiekowi. Różnorodność zabaw była dla dzieci miłym doświadczeniem, a konkursy odpowiednio nagrodzone. Uczestnicy zabawy przebrali się w różne stroje i bawili się w rytmach muzyki oraz fleszach aparatów.
Całej zabawie towarzyszył poczęstunek oraz miłe towarzystwo pani Kariny Piotrowskiej Niewczas oraz stażystki Pauliny. Impreza była bardzo udana, a dzieci bawiły się wspaniale. W ramach zajęć w świetlicy szkolnej organizowane będą takie zabawy, odpowiednie do aktualnej tematyki.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
28.11.2012r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie dla przedszkolaków z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci odwiedziły bibliotekę wraz ze swymi ulubionymi misiami, gdzie czekało na nich wiele niespodzianek. Czytanie książki o przygodach Kubusia Puchatka, quiz, zajęcia plastyczne oraz kosztowanie małego co nieco wypełniło czas maluchom.
Kłopoty Burka z podwórka - przedstawienie
W dniu 27.11.2012r. dzieci z klasy „Zero” przywitały z dużym entuzjazmem swoich starszych kolegów i koleżanki, którzy w ramach projektu „Poczytaj mi przyjacielu”, przygotowali teatrzyk kukiełkowy pt. „Kłopoty Burka z podwórka”.
Tak jak w prawdziwym teatrze przed spektaklem dzieci usłyszały trzy gongi, które oznaczały, że przedstawienie za chwilę się zacznie. Zapanowała cisza i pojawiły się kukiełki, którymi poruszali Filip Gemski i Natalia Pomocnik, narratorem była Patrycja Głowacz. Mali widzowie z uwagą słuchali i oglądali niecodzienny występ, po którym bezbłędnie odpowiadali na zadawane im pytania. Prowadzący - Natalia , Filip i Patrycja przygotowali ilustracje, które dzieci musiały uporządkować według kolejności wydarzeń. Przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w zabawach ruchowych związanych z opieką nad swoim pieskiem. Na koniec spotkania Patrycja pokazała dzieciom, jak w prosty sposób można ulepić z plasteliny swojego czworonoga. Wszyscy z ochotą przystąpili do pracy, a efekty są widoczne w albumie fotograficznym naszej szkoły.
Klasa "0" i klasa I poznaje pracę kolejarza
W zawiązku z Dniem Kolejarza przypadającym na dzień 26 listopada Spółka Przewozy Regionalne w Skarżysku- Kam. przygotowała dla dzieci szereg atrakcji.
Uczniowie klasy 0 i klasy I mogli odbyć tego dnia podróż pojazdem szynowym Elf, poznać odpowiedzialną pracę kolejarzy, obejrzeć z bliska parowóz, pojazd poruszający się zarówno po szynach jak i na kołach służący jako kolejowe pogotowie ratunkowe. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się pokaz tresury psów prowadzony przez pracowników Straży Ochrony Kolei oraz zwiedzanie eksponatów w Muzeum Kolejnictwa. Dla niektórych uczniów był to pierwszy pobyt na dworcu kolejowym, peronach i pierwsza przejażdżka pociągiem.
Spektakl "Kopciuszek"
Dnia 22 listopada 2012r. uczniowie klas 0 –III obejrzeli w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku- Kam. spektakl „Kopciuszek” wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.
W przedstawieniu najbardziej rozbawiły dzieci dwie sympatyczne myszki, które podały pomocną dłoń Kopciuszkowi oraz równie niesympatyczne, co śmieszne córki i macocha.
Nie obyło się także bez dobrej wróżki i królewicza, którzy odmienili los bohaterki, magicznej karety, pięknej sukni, złotych pantofelków…
Historia pracowitej dziewczynki pokazana w spektaklu nie tylko bawiła, ale także wzruszała i nauczyła dzieci, że cierpliwość i pokora w życiu, to zalety, które należy w sobie rozwijać.
Przystępujemy do programu Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/2013
Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do programu Szkoła z klasą 2.0. Nauczycieli biorący udział w programie będą pracować z uczniami metodą projektów edukacyjnych z wykorzystaniem TIK i innymi metodami motywującymi uczniów do samodzielnej pracy i uczenia się.
Aby zdobyć certyfikat Szkoły z klasą 2.0 (w edycji 2012/2013) nasza szkoła musi zrealizować szereg zadań:
- Pierwszym zadaniem jest wypracowanie planu działania na cały rok szkolny (z udziałem nauczycieli i dyrektora).
- W pierwszym semestrze szkoła weryfikuje Kodeks 2.0.
- Każdy nauczyciel przeprowadza zadanie TIK (to sposób na przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad Kodeksu na lekcji i w domu). Każdy nauczyciel przeprowadza też z uczniami zajęcia Sprawdzamy i tworzymy materiały.
- W szkole odbędzie się debata szkolna, dotycząca korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły i upowszechniania posiadanej już wiedzy innym.
- Drugi semestr poświęcony będzie realizacji projektów edukacyjnych (to metoda nauczania stawiająca na samodzielność, kreatywność i zespołową pracę uczniów).
- Na zakończenie programu odbędzie się Szkolny Festiwal 2.0 (święto nowoczesnej edukacji: podsumowanie całorocznej pracy oraz osiągnięć uczniów i nauczycieli).
- Uczniowie regularnie prowadzą blog, na którym opisują wszystkie działania w szkole podjęte w ramach programu Szkoła z klasą.
Uczestnicy programu w roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole to:
Koordynator: pani Agata Fokt-Danielska
Dyrektor: pani Barbara Gajewska
Nauczyciele: pani Agata Fokt-Danielska, pani Izabela Kutyła-Paduch, pani Edyta Mizura oraz pani Izabela Drabikowska
Uczniowie prowadzący blog: Patryk Czubak, Dawid Kowalik, Patrycja Głowacz oraz Krzysztof Roszkowski.
Wyjazd do teatru na sztukę "Smakołyki Ciotki Klotki"
Tytuł: „Smakołyki Ciotki Klotki”.
autor, inscenizacja, reżyseria, teksty piosenek – Małgorzata Kamińska – Sobczyk
scenografia – Alicja Chodyniecka – Kuberska
muzyka – Włodzimierz Jarmołowicz
ruch sceniczny – Tatiana Asmołkowa
Obsada: Ciotka Klotka – Małgorzata Oracz
Mysz Klaudyna – Ewa Lubacz
Kot Klemens – Michał Olszewski
Pies Kleofas – Andrzej Skorodzień
Listonosz Konstanty – Błażej Wawszczyk
Sąsiadka Klara, Wróbelek Karolek – Dorota Anyż
Sąsiadka Klementyna – Maria Skorodzień
Publiczność: Bobkiewicz Lena, Szwed Gabriela, Sieczka Wiktor, Spilski Jakub, Buda Julia, Jażwiec Julia, Rymarczyk Zofia, Sieroń Piotr, Włodarczyk Wiktoria, Herman Joanna, Musiał Wiktoria, Kręcisz Damian, Szafrańska Klaudia, Marczewska Daria, Marczewska Wiktoria, Milewska Natalia, Bzdręga Beata, Czechowicz Agata, Kręcisz Karolina, Szwed Nela, Kubicz Iwona, Spadło Daria, Błaszczyk Kamila, Synowiec Kacper i Lendzion Wiktoria.
Opiekunowie: Zofia Bzdręga i Grażyna Frankiewicz
Po raz drugi członkowie „ SłonecznegoTeatrzyku” ( w konkursie na nazwę zespołu teatralnego dla klas I – III wygrała w/w) odwiedzili Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Dnia 18.11.2012r. obejrzeli przedstawienie „Smakołyki Ciotki Klotki”. W roli ciotki Klotki wystąpiła znana już dzieciom Małgorzata Oracz.
Zabawna sztuka opowiada o losach ciotki Klotki, samotnej wdowy, którą odwiedzają jedynie dwie sąsiadki i listonosz. Kobieta panicznie boi się myszki Klaudynki, która zamieszkała w jej saloniku. Tajemnicza lokatorka daje znać o sobie w różny sposób: to drapie pod kredensem, piszczy pod podłogą, skrzypi w szafie, przedmioty się przesuwają, szuflady otwierają. Biedna myszka pragnie zaprzyjażnić się z ciotką i robi co może, by to osiągnąć.
Ten zabawny spektakl w dowcipny sposób porusza problem lęku i pokazuje, że czasami strach ma wielkie oczy, a poznając bliżej jego przyczynę, można go pokonać.
W tekście utworu można było też usłyszeć kilka „złotych myśli”, np. „Jeśli chcesz w życiu coś osiągnąć, musisz się wzbić wysoko jak orzeł”.
W przedstawieniu wykorzystano też maski i lalki oraz śmieszne gagi.. Dostarczył on dzieciom dużo radości.
Sztuka cieszyła się dużym powodzeniem. Zgromadziła komplet publiczności w różnym wieku, bo był to spektakl familijny.
Po nim odbyło się spotkanie z aktorem, tym razem o teatrze opowiadała dzieciom Magdalena Daniel. Aktorka teatru „Kubuś” nawiązała do cech, jakimi powinien odznaczać się prawdziwy aktor: wytrwałość , cierpliwość, konsekwentne dążenie do celu, odwaga, powinien dużo czytać, gdyż czytanie rozwija wybrażnię, mieć dobrą dykcję, słuch muzyczny, musi umieć tańczyć i śpiewać. W Polsce jest sześć szkół aktorskich: w Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu, Bytomiu i Łodzi. Ponieważ w przedstawieniu brały udział lalki, pani nawiązała do ich rodzajów, a więc są lalki pacynki ( lalka wkładana na rękę), kukiełki (poruszana na patyku), i marionetki ( poruszana za pomocą nici, posiada wszystkie stawy).
Dzieci miały okazję obejrzeć różne rodzaje lalek i sfotografować się z nimi.
Spotkanie z aktorem i obejrzana sztuka należą już do miłych wspomnień.
Archiwum Aktualności