W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Parszowie ciężko pracowali, by zdobyć zaszczytny tytuł „Szkoła z klasą 2.0”. Pod okiem Pani Dyrektor, Barbary Gajewskiej oraz nauczycielek: Agaty Fokt-Danielskiej, Izabeli Kutyła-Paduch i Edyty Mizury wypełniali zadania wskazane przez organizatorów konkursu.
Zadaniem uczniów i nauczycieli było znalezienie odpowiedzi na pytanie „Jak w uczeniu się i w nauczaniu wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK)?” Cały rok szkolny nauczyciele kształtowali u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii.
Odbyły się debaty klasowe oraz debata szkolna, podczas której uczniowie wypowiadali się na temat technologii informacyjnej w szkole. Stwierdzili, iż często z niej korzystają. Cieszyli się, iż mogą brać udział w lekcjach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, laptopa, rzutnika, komputerów, programów edukacyjnych. Rozważali punkty kodeksu 2.0 proponowane przez kolegów w trakcie debat klasowych.
Technologia Informacyjno komunikacyjna promowana była na lekcjach języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, informatyki. Omawiano lektury szkolne z użyciem Internetu, komunikatora GG, a nawet telefonu komórkowego. Obliczeń matematycznych dokonywano stosując odpowiednie programy informatyczne. Testowano punkty Kodeksu 2.0:
1. Internet wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i do nauki.
2. Propagujemy dobre programy edukacyjne.
3. Porozumiewamy się z wykorzystaniem Technologii Komunikacyjnej.
Zajęcia z wykorzystaniem TIK były dużo ciekawsze i zdecydowanie przypadły uczestnikom do gustu.
Cały projekt zakończył się Festiwalem, podczas którego uczniowie prezentowali swoje prace, osiągnięcia, umiejętności zdobyte w czasie trwania projektu.
Szkolny Festiwal Nauki 2.0 w naszej szkole odbył się 5 czerwca. Motywem przewodnim była KULTURA. Wszystkie projekty edukacyjne realizowane przez nauczycieli były związane właśnie z tym zagadnieniem. Uczniowie rozdawali ulotki promujące etykietę, prezentowali „grzeczne zachowanie” w języku angielskim. Pokazywali samodzielnie przygotowane prezentacje multimedialne, filmy, specjalnie stworzone na tą okazję, wydanie „Kuriera kulturalnego”
Wszystkie nasze działania zostały docenione przez kapitułę konkursu i w sierpniu bieżącego roku otrzymaliśmy tablicę „Jesteśmy Szkołą z klasą 2.0”. Z dumą oprawimy certyfikat i wywiesimy w widocznym miejscu w szkole, żeby każdego dnia przypominał uczniom i nauczycielom o tym, że tytuł Szkoły z klasą 2.0 zobowiązuje nas wszystkich do jeszcze bardziej wytężonej pracy.
Jest to już kolejny certyfikat zdobyty przez naszą szkołę i mamy nadzieję, że nie ostatni!