Dyrektor szkoły informuje że od września rozpoczęliśmy realizację projektu „Wyrównywanie szans uczniów Szkół Wiejskich z Gminy Wąchock”. Projekt rozwija uzdolnienia uczniów.
Realizacja projektu 1.09.2012r. – 30.06.2013r.
Koszt projektu 161561,00zł
W projekcie bierze udział 57 uczniów naszej szkoły którzy uczęszczają nawet kilkakrotnie na różne zajęcia rozwijające ich umiejętności. Uczniowie uczęszczają na następujące zajęcia:
- Porozumiewanie się w języku ojczystym – 2 grupy (kl. I-IV, V-VI). Zajęcia są oparte na programach interaktywnych i obejmują prace z literatura popularno-naukową, rozszerzenie wiadomości z zakresu literatury pięknej, terminów literackich, wyrażanie świata przedstawionego, środki stylistyczne, analiza i interpretacja utworów, nabycie umiejętności z zakresu gramatyki, frazeologii, budowy zdań, formy ekspresji, przygotowanie inscenizacji, scenki. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Porozumiewanie się w języku obcym – język angielski. Zajęcia są nastawione na mówienie, komunikacje i metody interaktywne. Częstotliwość spotkań 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Kompetencje matematyczne Zajęcia adresowane są do uczniów uzdolnionych matematycznie i dla uczniów o zainteresowaniach matematycznych. Realizowane są w wymiarze 2 godzin tygodniowo w formie zajęć pozalekcyjnych (łącznie 70 godzin). Głównym celem zajęć matematycznych jest utrwalenie i pogłębienie wiedzy zdobytej w szkole, a także rozwijanie u uczniów samodzielnego i logicznego myślenia, wyciągania i formułowania wniosków oraz popularyzacji matematyki. Uczniowie zdolni mają możliwość poszerzania swojej wiedzy zdobywanej na lekcji, jak również zapoznania się z całkiem nowymi treściami i zagadnieniami.
- Kompetencje informatyczne. Zajęcia informatyczne skierowane są do uczniów klas III - IV oraz V - VI szkoły podstawowej. Głównym celem zajęć jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do swobodnego poruszania się w programach pakietu Microsoft Office, jak również do tworzenia stron WWW, obsługi programu Corel, a także przygotowanie uczniów do samokształcenia w tym zakresie. Podstawową ideą zajęć jest uświadomienie uczniom, że za pomocą komputera można tworzyć ciekawe ilustracje, rysunki, projekty, wizytówki, loga. Jest też nauczenie ich wykorzystywania komputera nie tylko do zabawy (grania), ale także do tworzenia i pokazanie m.in., że tworzenie grafiki komputerowej też może być niezłą zabawą, a w przyszłości narzędziem pracy. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Świadomość i ekspresja kulturalna – zajęcia teatralne nakierowane są na rozwój emocjonalny, rozwój wrażliwości dziecka. Młodzież wiejska ma utrudniony dostęp do kultury „powszechnej” która dla mieszkańców miasta jest oczywista. Zajęcia obejmują naukę o narodowym i europejskim dziedzictwie kulturowym, znajomość najważniejszych dzieł, sztuk, utworów literackich, wrażliwość odbioru widowisk, wyrażanie siebie poprzez ekspresję teatralną, działalność kulturową, przygotowanie własnego spektaklu, rozwój umiejętności twórczych. Zajęcia będą realizowane poprzez praktyczne ćwiczenia teatralne dla dzieci, przygotowanie własnej sztuki i wystawienie jej minimum na forum szkoły, wyjazdy do teatru w Kielcach. Sztuka jest dla dziecka przede wszystkim środkiem wyrazu, zakłada jedność zaciekawienia, myślenia, działania i wyobraźni. Spełnia się ono w spontanicznej aktywności, autentyzmie przeżycia osobistego, zaangażowaniu całej osobowości. Praca nad tworzeniem spektaklu teatralnego dostarcza okazji do rozwoju emocjonalnego i społecznego. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
- Świadomość i ekspresja kulturalna – zajęcia z tańca regionalnego, gdzie dzieci poznają tradycje, obrzedy i zwyczaje naszego regionu, uczą się tańców ludowych, występują publicznie. Grupa utworzona będzie reprezentować szkołę w tańcu ludowym. Zajęcia będą wspierane poprzez współpracę z zespołem pieśni i tańca „Skokotliwi” działającym przy Domu Kultury w Mostkach. Taniec ludowy jest elementem kultury. Stał się określeniem dotyczącym nie tylko samego sposobu poruszania się, ale również tradycyjnej muzyki, a dokładnie utworów komponowanych specjalnie z myślą o konkretnym rodzaju tańca. Rozwój tej świadomości i rozwój poprzez samą ekspresję kulturową w tym zakresie prowadzi do samoświadomości przynależności kulturowej i rozwija kompetencje kluczowe uczniów w tym zakresie. Częstotliwość spotkań: 2 godz./tyg. 70 godz. dla grupy.
Wszystkie zajęcia odbywają się na tablicach interaktywnych i z wykorzystaniem szeregu programów do poszczególnych zajęć.
W ramach projektu otrzymaliśmy do realizacji zadań z TIK tablicę interaktywną (w tej chwili na terenie szkoły prowadzone są zajęcia na 2 tablicach interaktywnych), programy multimedialne do poszczególnych zajęć, uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali pakiety edukacyjne. W ramach projektu mają miejsce wyjazdy do teatru Kubuś w Kielcach dzieci uczęszczających na zajęcia teatralne (8 wyjazdów w ciągu projektu). Zostaną zakupione stroje do zajęć teatralnych i tanecznych z zakresu – tańce regionalne. Zajęcia mają na celu podnoszenie jakości pracy szkoły i promowanie a także rozwijanie uzdolnień naszych uczniów.