Rajd Wiosenny – 24.03.2012r.
Trasa: Skarżysko – Rejów – Bór.
Skład grupy:
Uczniowie: Jaźwiec Julia, Włodarczyk Wiktoria, Sieroń Piotr, Utrata Mateusz (kl. I), Marczewska Wiktoria, Kosmala Darek (kl. II), Milewska Natalia, Szwed Radek (kl. III), Błaszczyk Kamila, Spadło Daria, Goryca Angelika, Marczewska Daria, Milewski Wiktor (kl. IV), Duda Patryk (kl. V), Głowacz Ola (kl. VI).
Rodzice: Utrata Zenon
Opiekunowie: Lipińska Katarzyna, Mizura Edyta i Frankiewicz Grażyna.
Piechurzy w dobrych humorach m. in. z powodu pięknej pogody wyruszyli w stronę jednej z dzielnic Skarżyska - Rejowa. Nad Zalewem Rejowskim miał miejsce pierwszy przystanek.
Jest tu ośrodek rekreacyjny, a zaraz za nim muzeum im. Orła Białego. Poniżej zapory, blisko muzeum znajdują się ruiny wielkiego pieca.
Obok tych niewątpliwych atrakcji Skarżyska, można było też „podziwiać” inne - sterty butelek wydobytych przez ekipy oczyszczające co parę lat zbiornik retencyjny na rzece Kamionce. Taki widok nie najlepiej świadczy o „turystach”, spędzających w tym miejscu wolny czas.
Tutaj także symbolicznie pożegnano Panią Zimę.
Następnie mijając po prawej stronie Muzeum Orła Białego, gdzie znaczna część eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej, wkroczono na żółty szlak turystyczny przebiegający po obrzeżach Skarżyska..
Wszyscy grzali się w promieniach przebijającego się przez konary drzew słońca. Było coraz cieplej i to wprowadzało turystów w radosny nastrój.
Na skraju lasu dzieci nazbierały bazi, które są nieomylnym znakiem wiosny.
Teraz wszyscy szli przez las okalający dzielnicę Bór. Należy pamiętać, że w pobliżu jest tu miejsce upamiętniające okrutną zbrodnię Niemców na Polakach, dokonaną w czasie II wojny światowej.
W lesie, od którego pochodzi nazwa dzielnicy Bór, w 1940r. hitlerowcy rozstrzelali około 360 osób z organizacji Orzeł Biały. To była pierwsza taka masowa egzekucja na terenie Generalnej Guberni.
W czasie wędrówki obserwowano budzącą się do życia przyrodę. W lesie było cicho, pod stopami ścieliły się dywany zielonych mchów. Tylko patrzeć, kiedy zaczną rozwijać się drzewa, choć sosny i jodły są zawsze zielone i wiosenne. A jeszcze nie tak dawno było przenikliwe zimno.
W pewnej chwili grupa przechodziła korytarzem ekologicznym dla zwierząt. Takie przejścia nad drogami szybkiego ruchu coraz częściej stosuje się w celu ratowania populacji zwierząt, umożliwienia im migracji, przepływu genów oraz zachowania łączności ekologicznej pomiędzy obszarami cennymi przyrodniczo.
Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" monitoruje przebieg budowy dróg w Polsce. Dzięki ich negocjacjom i działaniom udało się zrealizować kilkaset przejść dla zwierząt.
Grupa turystów mogła tu zaobserwować ślady różnych zwierząt: saren, dzików, a może nawet łosi.
To miejsce zaplanowano na następny odpoczynek.
Ostatni etap wędrówki był chyba najdłuższy, a to z powodu przeprawy przez rzekę Kamienną w okolicy dzielnicy Bór. Tutaj przewodnicy pomagali dzieciom przejść przez kładkę wykonaną z pni drzew, co było też atrakcją.
Za rzeką już czekało na nas ognisko i tradycyjne kiełbaski. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek, a szkoła – dyplom udziału w XII Rajdzie Wiosennym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie, a szczególnie tym, którzy pierwszy raz odważyli się na pieszą wędrówkę – Julii i Mateuszowi z kl.I. Słowa uznania kierujemy też w stronę rodziców, którzy wyrazili zgody na udział w tym przedsięwzięciu swoich dzieci. Mama Natalii i Wiktora wykonała kolorowe, wiosenne kapelusze, które ubarwiły nasz korowód. Są rodzice, którzy dobrze rozumieją, co to znaczy zdrowy styl życia, ale też nie żałują na to finansów, tak jak właśnie mama Natalii i Wiktora, czy Wiktorii i Darii i pozwalają wszystkim swoim dzieciom czerpać uroki przyrody w pełni. Bowiem całodzienne przebywanie na świeżym powietrzu na pewno służy zdrowiu. Oby takich rodziców było jak najwięcej.
Panią Wiosną została natomiast Kamila. To ona wykonała piękną Marzannę, ale zapomnieliśmy jej wziąć ze szkoły. Na szczęście mieliśmy drugą kukiełkę od pani Kasi, której też dziękujemy.
Opiekunowie w ramach promocji zdrowego stylu życia dla uczestników rajdu przygotowali dyplomy, które będą im wręczone na apelu szkolnym.