• Nakręceni na pomaganie Michałkowi Głowackiemu

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję wolontariatu - zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz chorego chłopca - Michałka Głowackiego. To już drugi raz, kiedy bezinteresownie wspomagamy leczenie osoby w potrzebie. Dzięki pani Agacie Gajownik, która wspaniale pomaga rodzinie Michałka, korki pojechały na zbiórkę nakrętek. Jak się dziś dowiedzieliśmy, potrzeba naprawdę bardzo dużo korków, by rodzina mogła w jakiejś części zrefundować leczenie chłopca. Dlatego nie zaprzestajmy działań i nadal przynosimy nakrętki do metalowego serca, które stoi przed budynkiem naszej szkoły.

            Pamiętajmy - dobro powraca!

            Szkolne Koło Wolontariatu

             

            KIlka słów podziękowań  w kierunku naszej szkoły zamieszczone na oficjalnym koncie Facebook pani Agaty Gajownik ...

             

            SZKOŁA PODSTAWOWA W PARSZOWIE drugi raz wspiera zbiórkę nakrętek dla Michał Głowacki .

            Jesteśmy im bardzo wdzięczni.

            Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor, całej Kadry, Uczniów i ich Rodzin.

            Mówię Wam...

            Zorganizowani, solidni, wytrwali. Uzbierali całe serducho , które mają przed szkołą. Radość ogromna.

            Szkoła ucząca nie tylko treści ale i wspierania, niesienia pomocy, zauważania drugiego człowieka, ważności zdrowia, pozytywnych relacji międzyludzkich i integracji w społeczeństwie.

            Szkoło Kochana jeszcze dedykuję Wam wiersz mojego autorstwa, laickiego autorstwa.

            JESTEŚCIE NASZYMI SERDECZNYMI PRZYJACIÓŁMI

             

            ,,Tak mało a tak wiele"

            Zbierają Przyjaciele.

            Nakręteczki plastikowe

            Pełne wory kolorowe.

            Niby nic a jednak coś.

            Niby co? Powie ktoś.

            Empatyczni rozumieją

            Buzie tylko promienieją.

            Jeden worek , dwa woreczki

            Tak kochają nakręteczki.

            Nie przeoczą.Odkręcają.

            Jeszcze z tego radość mają.

            Bo zbierają dla Michała

            Taka to jest prawda cała.

            Tu nie trzeba myśleć wiele

            Aby zostać Przyjacielem.

            Trzeba tylko się nauczyć.

            By nakrętkę w torbę wrzucić.

            Zapraszamy . Kto nie zbiera?

            Dołączajcie już od teraz

            AG

            DZIĘKUJĘ BARDZO. DOCENIAM.

            ŻYCZĘ SAMYCH WSPANIAŁOŚCI WSZYSTKIM TWORZĄCYM TAK WSPANIAŁĄ SZKOŁĘ

            P.s Szczególne podziękowania dla Pani Małgosi B.

             

          • Międzynarodowy Dzień LEGO w Naszej szkole

          • LEGO – skrót utworzony od duńskiego zwrotu “leg godt”, czyli “baw się dobrze”, z łaciny oznacza również “składam”. Niezwykłe właściwości klocków, które rosną razem z dzieckiem i łączą pokolenia sprawiły, że jest to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. I nie tylko…

             

            28 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień LEGO. Został ustanowiony na pamiątkę opatentowania sposobu łączenia klocków, którymi bawią się od lat i dzieci i dorośli. Uczniowie naszej szkoły obchodzili ten dzień już w czwartek 26 stycznia. Z  okazji tego święta uczniowie klas 1 – 3 już od godzin porannych, zamiast tradycyjnych lekcji, uczyli się z wykorzystaniem LEGO i nowoczesnych technologii. Na początek wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, dzięki której poznaliśmy historię naszych ulubionych klocków. Następnym etapem zajęć było zbudowanie przez każdego ucznia kaczki z 6 klocków. Nieprzypadkowo była to kaczka, ponieważ jak dowiedzieliśmy się, pierwszą zabawką jaką wyprodukowano w fabryce LEGO, była właśnie kaczka, choć różniąca się od zrobionych przez nas, ponieważ była drewniana.. Do wykonania tego modelu nikt nie posiadał instrukcji, wszystkie pomysły zrodziły się w głowach uczniów, nikt nie spodziewał się, że mając tylko 6 klocków można zbudować tak wiele różnych kaczek, co jest dowodem na to, jak bardzo jesteśmy kreatywni.

            Wszyscy wiemy, że z klocków można zbudować dosłownie wszystko – rakiety, domy, samochody...a dziś dla naszych uczniów kolejnym zaskoczeniem była gra Tetris zbudowana z LEGO, która pochłonęła wszystkich na długi czas i stała się inspiracją do ciekawej zabawy na czas ferii.

            Kolejnym punktem dnia była budowa huśtawki z wykorzystaniem zestawów LEGO Education Spike Prime. Uczniowie pracowali w kilkuosobowych zespołach. Największym zaskoczeniem dla niektórych była możliwość zaprogramowania huśtawek za pomocą tabletów w taki sposób, że wprawiliśmy je w ruch i dodatkowo miała też efekty światła.

            Na koniec dnia czekała na wszystkich największa niespodzianka..odwiedziła Nas Pani Anna Harasim – konsultant ds. edukacyjnych Firmy Akces Edukacja, Autoryzowanego Partnera Firmy LEGO Education w Polsce, która przyznała wyróżnienia i nagrody dla wszystkich uczestników Szkolnego Konkursu „Bezpieczne ferie – budowla z LEGO” w postaci zestawów LEGO.

            Dzień upłynął nam w miłej atmosferze, było mnóstwo wesołej edukacyjnej zabawy. Nad wszystkimi zadaniami czuwała Pani Katarzyna Michta.

            Należy również wspomnieć, że w Naszej szkole nauka z wykorzystaniem LEGO odbywa się na co dzień, a nie tylko od święta. Dzięki wyposażeniu jakie szkoła otrzymała z Programu #LaboratoriaPrzyszłości uczniowie budują oryginalne konstrukcje z klocków LEGO, które pomagają dzieciom rozwijać konkretne umiejętności i praktycznie sprawdzać, jak działa otaczający je świat.

          • Prelekcja „Bezpieczne ferie” oraz rozstrzygnięcie konkursu „ Bezpieczne ferie” – projekt z klocków LEGO.

          • Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 18 stycznia 2023 roku zostało zorganizowane spotkanie profilaktyczno - edukacyjne z funkcjonariuszami policji. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy: przedszkole – klasa „0”, klasy I – III oraz klasy IV – VIII. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo podczas zabaw poza domem, jak również przestrzeżenie przed niebezpieczeństwem w domu. Policjanci przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach. Ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic. Uczniowie przypomnieli sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami.
            Podczas spotkania z funkcjonariuszami policji został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Bezpieczne ferie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu budowli – projektu z klocków LEGO przedstawiającego bezpieczne zachowania podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na śniegu. Do konkursu zostało zgłoszonych 25 prac. W Jury zasiedli panowie policjanci, po obejrzeniu wszystkich prac postanowili przyznać następujące miejsca:
            Wyróżnienie – Michał Herman,kl.1
            Miejsce I – Liliana Banaś,kl.1
            Miejsce II – Maria Grdeń,kl.3
            Miejsce III – Jan Michta,kl.6
            Funkcjonariusze zgodnie stwierdzili, że wyłonienie najlepszych prac sprawiło im duży problem, ponieważ autorzy wszystkich budowli wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Na zakończenie zostały wręczone nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
            Do dokumentacji fotograficznej wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach akcji #LaboratoriaPrzyszłości
            Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Katarzyna Michta, Marzena Łabuda.

        • Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych
          • Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych

          • 20.01.2023 – Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych, trasa: Starachowice – Lipie – 9 km (29 osób).

            Uczestnicy:

            Klasa II – Emilia Baćko, Amelia Grzegorek

            Klasa III – Sylwia Bzinkowska, Maria Grdeń, Filip Grzegorek, Oliwia Stankowska

            Klasa IV –Iga Stefańska

            Klasa V – Mateusz Baćko, Julia Chylak, Karina El-Dursi, Maja Jorż, Gabriela Kowalska, Oliwia Rybicka, Bartosz Sitek, Jagoda Grzegorek

            Klasa VI – Ksawery Spadło

            Klasa VII – Natalia Cholewińska, Nadia El-Dursi, Julia Jałowska, Jakub Lendzion

            Klasa VIII – Filip Błąd, Mariusz Borowiec, Wojciech Głowacz, Jakub Jaźwiec, Łucja Kowalik, Wojciech Pacek, Julia Połeć, Bartłomiej Sala, Mikołaj Szumielewicz

            Opiekunowie: Edyta Spilska, Agata Fokt – Danielska, Marzena Łabuda, Klaudia Maciąg

             

            W dzień poprzedzający wędrówkę spadła spora ilość śniegu, jednak uczniowie nie przestraszyli się niesprzyjającej aury. 29 ochotników stawiło się przed szkołą, aby wyruszyć na wędrówkę szlakiem powstańców styczniowych.

            Nasz rajd rozpoczęliśmy sprzed cmentarza na ulicy Iłżeckiej w Starachowicach, gdzie zapalono znicz na mogile Józefa Szajbo – rotmistrza kawalerii 1863. Naszym przewodnikiem był Pan Tomasz Cygan.

            Trasa rajdu wiodła początkowo wzdłuż torów czynnej okresowo kolejki wąskotorowej w Starachowicach. Była ona wykorzystywana przez PKP do przewozów towarowych i pasażerskich. W latach 70 – tych nastąpiło ograniczenie przewozów do pasażerskich, aż wreszcie w 1997 r. ostatecznie je zawieszono. W roku 1995 linia kolei wąskotorowej została wpisana do rejestru zabytków. 
            Podczas wędrówki uczniowie mogli podziwiać drzewa oprószone świeżym białym śniegiem. Dodatkowo Kuba podczas postoju ulepił ze śniegu bałwana.

            Zakończenie złazu odbyło się na polanie Karola Kality Rębajły w Lipiu Podłaziskach. W okresie powstania było to miejsce obozowania powstańczych oddziałów Kality Rębajło, Czachowskiego i Kononowicza.

            Zebranych uczestników złazu powitał Jacek Tarnowski, znany działacz i regionalista starachowicki, który podziękował uczestnikom za wzięcie udziału w lekcji historii i za przejście szlakiem powstańców styczniowych. Następnie zaprosił uczniów na pyszną grochówką, kiełbasę pieczoną w ognisku oraz wyśmienity placek drożdżowy i szarlotkę.

            Uczestnicy złazu obejrzeli zrekonstruowany obóz powstańczy. Członkowie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT Oddział Powstańczy 1863 pokazywali, jaką bronią posługiwali się powstańcy, jak byli ubrani i co jedli. Ze względu na rocznicowy charakter złazu na cześć powstańców oddano strzały z broni czarnoprochowej.

            Monika Gryczko, jedna z rekonstruktorek, została odznaczona medalem za szczególny wkład w kultywowanie historii Polski.  Podkreślała ona, że rola kobiet w powstaniu była bardzo duża. Przypomniała, że podczas powstania kobiety walczyły, często na równi z mężczyznami, przenosiły meldunki i broń, co umożliwiały im szerokie suknie. Najczęściej jednak zostawały w domu same, z koniecznością wychowania dzieci, zabezpieczenia majątku, a niejednokrotnie pozbawione go przez władze carskie. Nosiły żałobę, nawet podczas ślubu zakładając czarne suknie, a biżuterię oddawały na potrzeby powstania.

            Dzieci oddały też hołd pod krzyżem symbolicznej mogiły powstańczej, na której widnieje napis „Pamięci płk. Dionizego Czachowskiego, płk. Karola Kality „Rębajły”, których powstańcze oddziały w latach 1863 – 1864 stacjonowały w lasach Puszczy Iłżeckiej w okolicy Lipia.”

            Była to kolejna lekcja historii i patriotyzmu dla naszych uczniów.

            Przypomnijmy, że organizatorem złazu było Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne Kotyzka w Starachowicach, a celem rajdu było uczczenie 160 rocznicy Czynu Powstańczego oraz przywołanie działalności trzech wybitnych przywódców powstańczych: Mariana Langiewicza, Dionizego Czachowskiego i Karola Kality, którzy walczyli i toczyli zwycięskie potyczki w okolicach Starachowic

             

            Nauczyciele dziękują wszystkim uczestnikom rajdu, którzy pomimo niesprzyjającej pogody, podjęli trud wędrówki.

        • Konkurs CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”
          • Konkurs CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”

          • Uczniowie klasy VIII w ramach lekcji logiki wzięli udział w Europejskim Tygodniu Programowania CodeWeek 2022. Zajęcia „Rozpoznajemy wielokąty” zostały zgłoszone do konkursu „1000 pierwszych organizatorów CODEWEEK” w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego organizatorem jest NASK- Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, realizowany we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

            W wyniku konkursu nasza szkolna inicjatywa została zaliczona do grona laureatów, za którą szkoła otrzymała nagrodę w postaci 10 gier CodyRoby. Otrzymane zestawy gier pozwolą rozwijać umiejętności z zakresu kodowania na kolejnych zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, zarówno w klasach młodszych i starszych.

          • Międzynarodowy Dzień Koszuli


          • Koszula to element garderoby poprawia prezentację i można ją założyć do każdej okazji. Od wieków stanowi podstawowy element ubioru każdego mężczyzny, lecz dziś nie może jej zabraknąć w damskiej szafie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w piątek 13 stycznia w naszej szkole zorganizowany został Dzień Koszuli. Uczniowie przyszli tego dnia ubrani w koszule w kropki, ciapki, kratkę, w paski, gładkie oraz kolorowe i białe. Zostali oni zwolnieni z odpowiedzi ustnej na lekcjach. Musimy przyznać, że gustowne stroje dziewcząt i chłopców zrobiły na nas wrażenie.
            Do dokumentacji fotograficznej wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach akcji #LaboratoriaPrzyszłości Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Marzena Łabuda, Małgorzata Banaś

          • Zajęcia dramowe - Mit o Demeter i Korze

          • Na ostatnich zajęciach z języka polskiego uczniowie klasy V omawiali "Mit o Demater i Korze". Polonistka - Małgorzata Banaś zachęciła dzieci, by wspólnie odtworzyli losy bogini Demeter w oparciu o scenariusz, który znajdował się w podręczniku. Uczniowie wcieli się w postacie Zeusa (Maja Jorż), Demeter (Julia Chylak), Kory (Oliwia Rybicka), Hadesa (Karina El Dursi) i Heliosa (Mateusz Baćko) i bardzo ciekawie odegrali swoje role. Poznaliśmy poruszającą historię matki i córki, która zostaje porwana przez Hadesa, celem zaślubin. Pomoc Heliosa i wstawiennictwo u Zeusa daje pożądany efekt. Większość roku Kora pozostaje przy matce, natomiast jesienią wraca w podziemia, by odtąd jako Persefona być przy swoim mężu. To była niezwykła lekcja, która z pewnością zapadła w pamięć wszystkim uczniom.

          • Talenciaki - nagrody za zdobyte kupony

          • Drodzy uczniowie! Mamy dla Was informację w związku z akcją przeprowadzoną na terenie naszej placówki - "Szkoły pełne talentów". Zapewne każdy z Was wrzucił specjalny kupon za zakupy w sieci handlowej Lidl do żółtego  pudełka na talenciaki. Miło nam jest w związku z tym ogłosić, że zebraliśmy aż 900 kuponów, i tym samym mogliśmy zamówić nagrody za zdobyte fanty. Postanowiliśmy doposażyć świetlice szkolną, ażeby dzieci, które tam przebywają, mogły rozwijać swoje talenty plastyczne.

            Do naszej szkoły trafiły wszechstronne zestawy materiałów do rysowania, scrapbookingu, tworzenia kartek okolicznościowych, wycinania elementów i tworzenia z nich różnych konstrukcji.

            ZESTAW I  ZAWIERA:

            • 1 zestaw plasteliny, 180 szt. (12 kolorów po 15 szt.)

            • 5 zestawów farb plakatowych, 6 kolorów, 20 ml

            • 5 kubków z blokadą wylania

            • 1 zestaw pędzelków do farb i kleju, mix 40 sztuk w kubku

            • 10 bloków rysunkowych A4, 20 kartek

            • 5 zestawów kredek Bambino, 24 kolory


            ZESTAW II ZAWIERA:

            • 10 bloków rysunkowych A4, 20 kartek

            • 10 bloków rysunkowych z kolorowymi kartkami A4, 16 kartek

            • 10 bloków rysunkowych PLUS A3, 20 kartek – 100 g/m²

            • 10 bloków rysunkowych z kolorowymi kartkami PLUS A3, 16 kartek – 120 g/m² (złota, srebrna)

            • 10 bloków technicznych z kolorowymi kartkami A3, 10 kartek (złota i srebrna kartka)

            • 10 bloków technicznych A4, 10 kartek• 25 zeszytów papierów kolorowych nabłyszczanych A4, 10 kartek

            Akcję na terenie szkoły koordynowała p. Małgorzata Banaś we współpracy z p. Marzeną Łabuda

        • Wojewódzki Konkurs z Fizyki – podsumowanie etapu szkolnego
          • Wojewódzki Konkurs z Fizyki – podsumowanie etapu szkolnego

          • 15 listopada 2022r. uczniowie z klasy VIII przystąpili do napisania szkolnego etapu IV Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Reprezentanci naszej szkoły to Jakub Jaźwiec i Wojciech Pacek. Przez 90 minut uczniowie rozwiązywali test, składający się z 14 zadań (otwartych i zamkniętych), za które można było zdobyć 28 pkt.

            Najwięcej punktów wśród uczestników z naszej szkoły uzyskał uczeń Wojciech Pacek,  pozwoliło mu to zakwalifikować się do II etapu konkursu, który odbędzie się 17 stycznia 2023r. (wśród uczestników II etapu konkursu z fizyki znalazło się 193 uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego, którzy uzyskali najlepsze wyniki).

            Wojtkowi gratulujemy, życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

        • Wojewódzki Konkurs Matematyczny - szkolny etap już za nami
          • Wojewódzki Konkurs Matematyczny - szkolny etap już za nami

          • 17 listopada 2022r. uczniowie z klasy VIII przystąpili do napisania szkolnego etapu VII Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy to: Julia Grdeń, Jakub Jaźwiec, Wojciech Pacek. Przez 90 minut uczniowie rozwiązywali test, składający się z 16 zadań (otwartych i zamkniętych), za które można było zdobyć 40 pkt.

            Najwięcej punktów wśród reprezentantów z naszej szkoły uzyskała uczennica Julia Grdeń,  pozwoliło to zakwalifikować się jej do II etapu konkursu, który odbędzie się 19 stycznia 2023r. (wśród uczestników II etapu konkursu z matematyki znalazło się 318 uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego, którzy uzyskali najlepsze wyniki).

            Julii gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

          • Zajęcia świetlicowe

          • Oprócz obowiązkowych zadań, do jakich należy opieka nad dziećmi, opiekunowie zagospodarowują dzieciom czas poprzez udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, komputerowych, ruchowych. Zajęcia dają dzieciom możliwość czynnego wypoczynku i rozwijania swoich zainteresowań, korzystają z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy . Prace uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych dekorując świetlicę pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych. Uczniowie odrabiają zadania domowe, uzupełniają wiedzę korzystając z pomocy kolegów lub indywidualnej pomocy wychowawcy. Wyrabiają w sobie poczucie odpowiedzialności za wygląd najbliższego otoczenia, poszanowania własności osobistej oraz mienia szkolnego. Praca świetlicy sprzyja w szczególności umacnianiu więzi uczuciowej ze szkołą i angażowaniu dzieci w realizację założonych celów wychowawczych.

            Świetlica wrzesień 2022 - styczeń 2023

          • Jasełka w wykonaniu dzieci z gr. "0" oraz przedszkolaków

          • Dnia 21 grudnia 2022r. dzieci z grupy "0" pod opieką p. Katarzyny Krasowskiej oraz przedszkolaki pod opieką p. Kariny Piotrowskiej-Niewczas, przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, rozwijanie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci przebrane w kostiumy postaci z Jasełek recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Sala wypełniona była aniołkami, gwiazdkami,  które śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie oraz królowie którzy przynieśli Dzieciątku dary. Nasi artyści wykonali taniec świąteczny. Całej tej uroczystości towarzyszyła przepiękna gama kolęd, którą na gitarach zagrali zaproszeni goście ze Studium Gitary p. Jerzy Pikor wraz z wnukiem, uczniem naszej szkoły, Krzysztofem Pikorem oraz p. Filip Tuz nauczyciel muzyki. Na koniec dzieci kolędowały wspólnie z rodzicami i złożyły im życzenia Bożonarodzeniowe. Wręczono upominki zaproszonym gościom p. Norbertowi Dudkowi, ks. Jackowi Kowalikowi oraz przewodniczącej Radzie Rodziców p.Marzenie Zdymira oraz rodzicom. Był to "magiczny" czas.

        • Śp Grażyna Frankiewicz – wspomnienie
          • Śp Grażyna Frankiewicz – wspomnienie

          • 13 grudnia 2022 roku minęła pierwsza rocznica śmierci Pani Grażyny Frankiewicz – niezapomnianej długoletniej nauczycielki Szkoły Podstawowej w Parszowie. Z tej okazji uczniowie z klasy VII i VIII pod opieką Pani Małgorzaty Szczygieł i Pani Agaty Fokt-Danielskiej przygotowali apel poświęcony pamięci zmarłej Pani Grażyny. Uczniowie przypomnieli najważniejsze jej dokonania związane z pracą w szkole.

            Pani Grażyna była opiekunem kółka turystycznego SKKT Super Tramp, kółka teatralnego Czerwona Róża, LOP-u – corocznie organizowała wystawy zwierząt i obchody Dnia Ziemi, poza tym była organizatorem wielu wyjazdów, wycieczek, Zielonych Szkół. W ocenie uczniów, absolwentów i współpracowników Pani Grażyna to wspaniały nauczyciel i człowiek.

            Uczennica klasy VIII  –  Klaudia Życińska uświetniła apel swoim występem – pięknie zaśpiewała dwie piosenki na cześć zmarłej nauczycielki – „Aniołom szepnij to” oraz „Dancing in the sky”.

            Uczestnicy spotkania ze wzruszeniem obejrzeli też pokaz zdjęć, przypominających dokonania Pani Grażyny.

        • Życzenia
          • Życzenia

          • Szanowni Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele szkoły

             

            Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć życzenia przeżywania

            Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze,

            a Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

             

            Dyrektor oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Parszowie

             

          • Podziękowanie

          • Składamy serdeczne podziękowanie rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły za przygotowanie kiermaszu bożonarodzeniowego.

            Dzięki hojności darczyńców oraz sponsorów indywidualnych zebraliśmy kwotę 2 870,00zł.

            Pieniądze zostały przelane na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na dofinansowanie wyjazdu uczniów na Zieloną Szkołę do Łeby. Serdecznie Dziękujemy!

          • Zimowa przerwa świąteczna

          • Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia. Jest to dla uczniów klas I - VIII czas wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

            Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

             

          • Rozstrzygnięcie konkursów literackich

          • W ostatnim miesiącu doszło do rozstrzygnięcia konkursów literackich, które zorganizowała polonistka pani Małgorzata Banaś.

            Pierwszy dotyczył napisania recenzji na temat "Książka na jesienne wieczory", gdzie udział wzięło 10 uczniów z klas III- VII. Najlepszymi pracami okazały się prace Pauliny Kowalczyk z klasy III, która zachęciła do przeczytania książki "Tajemniczy ogród" F. H. Burnett oraz Kacpra Obarskiego z klasy VI, z pozycją "Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka" autorstwa Marcina Kozła.

            II miejsce zajęła Julia Chylak i Maja Jorż z klasy V

            III miejsce należało do Natalii Cholewińskiej z klasy VII i Cezarego Szczygła z klasy V

            Wyróżnienia otrzymali: Ksawery Spadło kl. VI, Oliwia Rybicka kl. V, Sylwia Bzinkowska i Maria Grdeń kl. III

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki z rąk Pani Dyrektor, które ufundowane zostały przez Radę Rodziców.

             

            Drugi konkurs dotyczył połączenia literatury i ekologii. Czuwały nad nim panie; M. Banaś i M. Łabuda.

            Konurs nosił tytuł "Romantyczna tradycja. Recykling na miarę". Zadaniem uczniów był szkic/rysunek książki czy utworu muzycznego, który odnosił się do epoki romantyzmu. W dalszych etapach zmagań należało wbogacić szkic materiałami pochodzącymi z recyklingu.

            W związku z podjętym działaniem w ramach zmagań konkursowych, uczniowie klasy V oraz uczennica z klasy VIII- Julia Połeć, stworzyli prace nawiązujące do postaci Adama Mickiewicza.

            Klasa V w ramach zajęć z języka polskiego, podjęła się próby naszkicowania dworku w Soplicowie na podstawie fragmentu księgi I "Pana Tadeusza", a Julia Połeć odwołała się do "Stepów akermańskich".

            Komisja konkursowa  do dalszego etapu wytypowała szkice Mai Jorż z klasy V i Julii Połeć z klasy VIII. Pod opieką pań: Marzeny Łabuda i Katarzyny Michta oraz pani Dyrektor, nasi reprezentanci próbowali swoich sił w Kielcach.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Pani Dyrektor imienne dyplomy za udział w zmaganiach przygotowane przez organizatorów konkursu (Fundacja VIVE Serce Dzieciom i Muzeum Narodowe w Kielcach. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

            Serdecznie gratulujemy!