Uczniowie naszej szkoły często podejmują działania promujące zachowania korzystne dla zdrowia.
Tym razem wzięliśmy udział w powiatowym konkursie dotyczącym szkodliwości palenia tytoniu. Jego celem było dotarcie do rodziców przez dzieci z przesłaniem o szkodliwości palenia oraz propagowanie mody na niepalenie. Chcemy być odpowiedzialni za życie własne i innych, bowiem według statystyk co 13 sekund na świecie ktoś umiera na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym w Polsce i na świecie. Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu. Szacuje się, iż dzieci wypalają rocznie 3 – 4 mld sztuk papierosów. Jest jednak nadzieja na poprawę tych smutnych statystyk, bo w ciągu ostatnich kilkunastu lat palenie w Polsce rzuciło ponad 2 mln ludzi. Korzyści zdrowotne rzucenia papierosów są ogromne, dlatego wygrywa każdy, kto rzuci palenie.
Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych o Charakterze Satyrycznym pod hasłem: „ Jestem zdrowy, odrzucam dym tytoniowy” odbył się w MCK w Starachowicach dnia 30 października br.
Warunkiem udziału w konkursie było odbycie szkolenia na w/w temat, w którym wzięła udział Karina Piotrowska – Niewczas – pedagog szkolny.
Inscenizację pt. „ Nie palę” przygotowała Grażyna Frankiewicz – nauczycielka przyrody wraz z uczennicami kl. VI należącymi do szkolnego teatrzyku „ Czerwona Róża”: - Martyna Dolęga ( napisała scenariusz w formie satyry), Anna Żak i Sylwia Głowacz (wykonały dekorację), Patrycja Bzinkowska, Sandra Szczygieł, Beata Dudek, Milena Filipiak i Natalia Miernik ( rekwizyty).
Uczennice wcielały się kolejno w różne role, grając takie postaci, jak: K. Kolumb, Nauczycielka, Uczniowie, Kreator Mody, Modelki, Przechodzień, Pankowcy, Dwa Papierosy, Policjant, Narrator. Sceny rozgrywały się w kilku miejscach, m. in. na lekcji, na szkolnym korytarzu, w stolicy mody – Paryżu, a nawet na posterunku Policji.
Naszym celem była próba dotarcia do widza bardziej poprzez obraz i humor, a nie moralizowanie. Jedyne słowa, które można uznać za pouczenie, to te wypowiedziane przez Dwa Papierosy. Kiedy Policjant oskarża Papierosy o spowodowanie u ludzi raka płuc, te odpowiadają: „... ale to nie my kazaliśmy im palić, to ludzka bezmyślność i brak silnej woli doprowadziły do tego.” Ulubiona scena spektaklu to rewia mody, bo chyba każda kobieta lubi się przebierać. Lecz przesłaniem tej sceny było wskazanie, że choć moda jest zawsze taka, czy inna, tak nie ma już mody na palenie. Inscenizację kończy wiersz w wykonaniu wszystkich aktorów:
Bo palenie to zła rzecz,
bracie, siostro słuchaj mnie!
Papierosy, dym, itd.
zabijają, trują cię!
Cały świat od dymu szary,
bo świat ten przez cały czas pali.
Więc nie palcie ludzie mili.
bo szkodzicie w każdej chwili!
Sobie, ludziom wokół siebie,
gdyż z palących żaden nie wie,
że tytoń zabija i innych i siebie.
Więc nie palcie, proszę was!
I nie namawiajcie do tego nas!
Ostatecznie w powiatowym przeglądzie w Starachowicach zdobyliśmy wyróżnienie i nagrody w postaci sprzętu sportowego, który wykorzystamy w celu propagowania zdrowego stylu życia.
Nasz występ odbył się również przed społecznością szkolną. Uczennice reprezentujące szkołę na konkursie otrzymały z rąk dyrektor szkoły Barbary Gajewskiej pamiątkowe dyplomy i gratulacje.
Inscenizację o charakterze komediowym poprzedziła krótka prelekcja nauczyciela przyrody, której celem było uświadomienie uczniom, że papierosy są formą narkotyku, gdyż uzależniają, i to na kilku poziomach: fizjologii (od nikotyny),nawyków (czynności rąk przy paleniu) i emocji (jak każda używka, sięganie po papierosy to rodzaj "podpórki" emocjonalnej). Dlatego tak trudno odzwyczaić się od palenia. Mimo to, papierosy sprawiają wrażenie niewinnej rozrywki, bardziej akceptowanej społecznie niż alkohol. Przecież po wypaleniu paczki papierosów, nikt nie bije żony, ani nie przewraca mebli! Zaciągnięcie się ulubionym dymkiem daje złudne poczucie rozluźnienia. Złudne, bowiem w rzeczywistości powoduje stres organizmu, przyspieszając akcję serca.
„Więc nie palcie, proszę was!”
W ramach podziękowań opiekun szkolnego teatrzyku zaprosił uczestników występu na słodki poczęstunek oraz wręczył dzieciom symboliczne upominki mogące być pamiątką tego wydarzenia.
Na zakończenie w ramach mody na niepalenie zaprosiliśmy wszystkich na rajd, który odbędzie się 5 grudnia – bowiem w rzeczywistości powoduje stres organizmu, przyspieszając akcję serca.
„Więc nie palcie, proszę was!”
W ramach podziękowań opiekun szkolnego teatrzyku zaprosił uczestników występu na słodki poczęstunek oraz wręczył dzieciom symboliczne upominki mogące być pamiątką tego wydarzenia.
Na zakończenie w ramach mody na niepalenie zaprosiliśmy wszystkich na rajd, który odbędzie się 5 grudnia – bowiem
„ruch zastąpi nam lekarstwo, ale lekarstwo nie zastąpi ruchu”.