• Jesteśmy EKO!

          • Nasza gmina wzięła udział w projekcie  „EKOlogiczni Liderzy LGD”.  Akcja pod hasłem „Zrezygnuj z kupowania wody – Chroń siebie i środowisko” ma uświadomić starszym i młodszym mieszkańcom gminy, jak ważna jest woda w życiu człowieka, a także ile człowiek produkuje odpadów z plastiku. Zastępca Burmistrza, pan Sebastian Staniszewski, w ramach kampanii przekazał naszym uczniom z klas 0-8 butelki Dafi. Są to pojemniki wielorazowego użytku, filtrujące wodę pochodzącą z kranu. Na pewno przydadzą się zarówno w wakacje jak i w roku szkolnym.

          • Wyniki konkursu "Mały Ilustrator"

          • W ostatnim czasie uczniowie klas I-IV mięli okazję wziąźć udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej, który polegał na przedstawieniu w formie plastycznej przeczytanych wierszyków. Poezja należała do Grupy Literackiej "Wiklina". Właśnie otrzymaliśmy informację, że każdy z uczestników konkursu znajdzie przynajmniej jedną swoją pracę w wydanej przez Miejskie Centrum Kultury książeczce z wierszykami dla dzieci pt. „ Stacja Wierszykowo”. Gratulujemy młodym artystom z naszej szkoły, a byli to: Paulina i Jakub Kowalczyk oraz Sylwia Bzinkowska z klasy II.

          • Podsumowanie projektu edukacyjno - plastycznego "Serdeczna Karteczka"

          • Miło nam poinformować, że dobiegł końca praojekt realizowany od września w naszej szkole. Nosił on tytuł "Serdeczna karteczka" i realizowany był głównie w ramach zajęć świetlicowych. Zadaniem uczniów było sporządzenie kartek dla poszczególnych grup zawodowych. Efektem naszych działań było:

            - wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtowaliśmy w dziecku postawy społeczne.

            -  znajomość różnych zawodów m.in. lekarz; rolnik/ogrodnik; kolejarz; bibliotekarz.

            - otwartość społeczna na różne grupy zawodowe

            - rozbudzenie kreatywności dzieci

            - nauka szacunku, empatii względem innych osób

            Nad projektem czuwały panie: M. Banaś i M. Łabuda

          • KONKURS RECYTATORSKI im. JANA BRZECHWY

          • W dniu 15 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji dziecięcej im. Jana Brzechwy. Uczestnicy konkursu pięknie recytowali wiersze na scenie MGOK w Wąchocku.

            Jury przyznało naszym uczniom następujące miejsca:

            W kategorii uczniów klas I – III
            I miejsce:
            Julia Gembska - klasa I
            Paulina Kowalczyk - klasa II
            II miejsce:
            Jakub Kowalczyk - klasa II
            Wyróżnienie:
            Kornelia Dróżdż - klasa I
            Oliwia Stankowska - klasa II

            W kategorii klas IV - VII
            III miejsce:
            Nadia El-Dursi - klasa VI
            Wyróżnienie:
            Cezary Szczygieł - klasa IV
            Kacper Obarski - klasa V
            Natalia Cholewińska - klasa VI

            Gratulujemy bardzo dobrego występu. Nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy ufundowane zostały przez MGOK w Wąchocku.
            Panie sprawujące opiekę nad dziećmi w dniu konkursu: Marzena Łabuda, Dominika Polak. 

            Organizacja przygotowań do konkursu na terenie szkoły- p. Małgorzata Banaś

          • Konkurs ortograficzny "Szkolny Mistrz Ortografii"

          • 2 czerwca 2022r. w naszej szkole odobył się Szkolny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii", który zorganizowała polonistka p. Małgorzata Banaś. W zmaganiach wzięły udział dzieci z klas IV-VIII.

            Najlepszy wyniki uzyskała uczennica klasy VI - Nadia El Dursi i otrzymała I miejsce

            II miejsce zajęła Aleksandra Sitek z klasy VIII

            III Anna Piwko i Oliwia Szybska z klasy VIII

            Wyróżnienie otrzymali - uczennica klasy IV - Julia Chylak i uczeń z klasy VII - Wojciech Pacek

            Wszyscy otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci książek.

            Pozostali uczniowie, którzy przstąpili do konkursu to:

            Maja Jorż, Cezary Szcygieł, Wiktor Kowalil. Mateusz Baćko - klasa IV

            Kacper Obarski, Kamil Strzelec, Ksawery Spadło - kl asa V

            Natalia Cholewińska - klasa VI

            Julia Grdeń - klasa VII

            Joanna Kowalska, Dominika Gębska - klasa VIII

            Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy sukcesów !!!

          • Uroczystości Wykusowe 2022

          • 12 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z jej sztandarem i opiekunami towarzyszyli uroczystościom 65 rocznicy powstania Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt", które odbywały się w Wąchocku.

            Obchody Wąchock - Wykus upamiętniają żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich żołnierzy Armii Krajowej, dowodzonych przez płk Jana Piwnika "Ponurego" i mjr Eugieniusza Kaszyńskiego "Nurta".

            Uczniowie reprezentujący szkołę: Julia Grdeń, Wiktoria Bobkiewicz, Julia Połeć, Krzysztof Pikor, Bartek Piasecki

            Opiekunowie: Małgorzata Banaś, Izabela Kutyła- Paduch, Edyta Mizura

          • Wycieczka klasy III na Święty Krzyż

          • 13 czerwca uczniowie klasy III wraz z wychowawcą, katechetą i rodzicami wybrali się na wycieczkę na Święty Krzyż. Celem wycieczki było jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajdujące się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – (595 m n.p.m). Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Nowej Słupi, skąd „Drogą Królewską” (o długości ok. 2 km i różnicy wzniesień dochodzącą do 300 m.) doszliśmy na szczyt Łyśca, gdzie zwiedziliśmy Wystawę Przyrodniczą, klasztor i poznaliśmy jego historię. Weszliśmy także na wieżę kościelną (zburzoną w 1914 roku przez Austriaków , a zrekonstruowaną w 2014 roku), z której podziwialiśmy wspaniałe widoki Gór Świętokrzyskich. Zwieńczeniem wyprawy była szczególna dla wszystikich Msza Święta, która została odprawiona w intencji uczestników wycieczki. Uczniowie podczas mszy mieli zaszczyt zasiadać w prezbiterium, biorąc czynny udział poprzez posługę  przy sprawowanym zgromadzeniu eucharystycznym. Na koniec wszyscy zostali pobłogosławieni  Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. 

            Z wycieczki wróciliśmy bogatsi o nowe wrażenia. 

          • Zawody Wędkarskie

          • 4 czerwca przy zbiorniku wodnym Wędkarskiego Towarzystwa Wędkarskiego „Kamienna” w Wąchocku odbyły się spławikowe zawody wędkarskie, w których wzięli udział uczniowie Naszej szkoły: Nadia Drużdż (kl.3), Maksymilian Drabczyk (kl.2), Bartosz Kamiński (kl. 3), Bartłomiej Puchalski (kl. 5), Jan Michta (kl. 5).

            Głównym celem zawodów było zainteresowanie dzieci wędkarstwem sportowym. Uświadomienie im potrzeby życia w harmonii z przyrodą oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań nad wodą. Choć pogoda nie dopisała, wszyscy dzielnie walczyli, pamiętając, że najważniejsza jest dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.

            Nasza szkoła zajęła drużynowo II miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej na II miejscu podium znalazła się uczennica klasy 3 Nadia Drużdż (21 złowionych ryb).

            Na zakończenie zawodów, najlepsi uczestnicy zostali wyróżnieni pucharami, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy za sam udział w zawodach.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Mamy i Taty w gr. "0"

          • Kochani Rodzice!Dziś wielką wdzięczność czujemy,

            I z serca Wam dziękujemy,

            Za dane nam życie i wychowanie,

            Za Wasze o nas starania.

            Za trud, za pracę, za poświęcenie,

            Noce nieprzespane i Wasze zmęczenie.

            Za wszystko z serca dziękujemy i serdecznie całujemy!

             

            Dzieci z grupy "0" przygotowały dla swoich rodziców mini występ. W podziękowaniu za ich miłość i troskę zaśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. Z okazji święta Mamy i Taty przygotowały także piękne laurkii i kwiaty, które wręczyły rodzicom po powrocie z przedszkola do domu. 

             

          • Wycieczka do "Magicznych Ogrodów"

          • W czwartek  26 maja 2022r. z okazji Dnia Mamy w gr. "0" i w kl.I, została zorganizowana rodzinna wycieczka do "Magicznych Ogrodów" koło Janowca w województwie lubelskim. Na miejscu powitały nas Wróżki Służki, oraz Krasnoludy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzin Skrzata Kronikarza mieszkającego w starym drzewie. Skrzat opowiedział Dzieciom historię Magicznych Ogrodów. Następnym etapem naszej wyprawy był zamek Wróżek. Dzieci wędrowały tajemniczymi tunelami i ścieżkami, a na koniec można było zjechać  z mniejszej  lub większej zakręconej zjeżdżalni. W przepięknej scenerii ogrodu utrzymanego w klimacie baśni, mogliśmy podziwiać piękne kwiaty, szumiące wodospady i strumienie oraz wiele zaczarowanych mieszkańców ogrodów. Osadę poruszających się Bulwiaków zwiedzaliśmy kolejką. Atrakcji w Magicznych Ogrodach jest mnóstwo.  Chętne dzieci odwiedziły Mroczysko, gdzie porządku pilnował straszny smok. Pozostałe dzieci w tym czasie odpoczywały w towarzystwie miłych, zielonych Robianek – robaków z kosmosu. Wycieczka była również wspaniałym doświadczeniem sensorycznym. Ta wyprawa z pewnością zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników wycieczki. Wycieczka do Magicznych Ogrodów okazała się  wspaniałą przygodą.

          • Ukończenie projektu Uniwersytet Dzieci w Klasie

          • Uczniowie klasy V wraz z p. Małgorzatą Banaś w ramach lekcji wychowawczych realizowali projekt edukacyjny pt. "Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?".  Projekt w dużej mierze ukazywał uczniom rolę obywatela w społeczeństwie oraz zasadność swojej dzialalności na co dzień w szkole i swoim najbliższym otoczeniu. Cykl zajęć poświęcony wrażliwości na drugiego człowieka, aktywnym działaniu, pomoc niepełnosprawnym, współpracy w zespole. Bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat pokazywac młodym ludziom, że ich głos jest ważny, a oddanie i zaangażowanie w konkretnej sprawie, prowadzi do sukcesu.

            Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie:

            - rozwinęli postawę aktywnośći obywatelskiej i zaangażowania społecznego,

            - rozwinęli wrażliwość na wartości i zaangażowanie w ktywne, twórcze budowanie życia społecznego,

            - nauczyli się dzielić zadaniami w grupie, wspołpracowaać i dążyć do wspólnego celu

          • Ukończenie projektu " Kreatywne Prace Plastyczne"

          •  

             

            W bieżącym roku szkolnym w ramach zajęć świetlicowych, uczniowie kontynuowali projekt rozpoczęty rok temu, mianowicie -Kreatywne Prace Plastyczne. Zakładał on comiesięczne publikacje prac uczniów, których inspiracje stanowił baner umieszczany na bolgu projektowym Facebook. Rozwój kreatywności wśród dzieci jest bardzo ważna. Pomysłowość i chęć do działania sprawiły, że nasza szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa, podobnie jak pani M. Banaś, która była koorynatorem projektu na terenie placówki. Prace powstały we współpracy z p. Marzeną Łabudą, która pomagała uczniom podczas zajęć na świetlicy.

          • Ogłoszenie!

          • Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 24 - 26 maja 2022 r. (egzamin ósmoklasisty) są dniami wolnymi od zajęć szkolnych dla uczniów klas I - VII.

            Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

          • Informacje dla ósmoklasistów!

          • 1. Uczniowie każdego dnia, w którym zdają egzamin przychodzą do szkoły do godziny 8.30.

            2. Uczniowie pozostawiają przyniesione rzeczy we wskazanym miejscu.

            3. Wchodząc do sali uczeń okazuje legitymację szkolną.

            4. Nauczyciele pracujący w komisji egzaminacyjnej wpuszczają dzieci do sal od godziny 8.45 zgodnie z listą alfabetyczną.

            5. Nauczyciel losuje przy uczniu numer stolika, przy którym uczeń będzie pisał egzamin.

            6. Na salę egzaminacyjną uczniowie mogą wnieść małą butelkę wody mineralnej, którą stawiają na podłodze przy nodze stolika.

            7. Po napisaniu egzaminu uczniowie opuszczają salę, odbierają pozostawione rzeczy i wracają do domu.

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 13 maja 2022 uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Parszowie wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Po długim okresie nauczania zdalnego, młodzież chętnie wyruszyła w podróż na podbój stolicy.

            Uczniowie wraz z przewodnikiem spacerowali po Łazienkach, zobaczyli Stadion Legii, Sejm, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Stare Miasto. Widzieli zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Krakowskim Przedmieściu -  jednej z najbardziej znanych ulic Warszawy z Uniwersytetem Warszawskim i historycznym Hotelem Bristol.

            Po zwiedzaniu Starego Miasta pojechali autokarem na objazd Warszawskiego City, podczas którego podziwiali największe budynki w Warszawie. Podziwiali Pomnik Małego Powstańca i zobaczyli zabytkowe mury obronne z czasów wojennych. Następnie wyruszyli na zwiedzanie Zamku Królewskiego z audio przewodnikiem. Po wyjściu z Zamku Królewskiego był czas na zakup pamiątek z Warszawy. 

            Kolejnym punktem wyjazdu był relaks w Muzeum Happy,  czyli  muzeum szczęścia i iluzji przy Alejach Jerozolimskich. Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia min. na owocowych huśtawkach, w Basenie Pink Flamingo, czy na  motocyklu Harley – Davidson.  

            Opiekunami wycieczki były: kierownik wycieczki - Pani Agata Fokt- Danielska, Pani Małgorzata Szczygieł, Pani Edyta Spilska i Pani Edyta Mizura. Nad sprawami organizacyjnymi wycieczki czuwała Pani Urszula Magdziarz.

          • CERTYFIKAT UDZIAŁU W ZBIÓRCE EKOLOGICZNEJ

          • Miło nam poinformować, że nasze starania zostały docenione. Z okazji Dnia Ziemi - 22 kwietnia, przyłączyliśmy się do akcji ogólnopolskiej, zgłosiliśmy palcówkę i sprzątaliśmy tereny wokół szkoły. Zaangażowanie klas V, VII i VIII spowodowały, że nasza szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w zbiórce #Sprzatamy dla Polski.

            Dziękujemy za zaangażowanie i postawę proekologiczną wszystkim uczniom oraz nauczycielom.

            Nad akcją w szkole czuwała p. Małgorzata Banaś

          • Konkurs plastyczne: #NaszaFlaga, Mały Ilustrator, Podaj rękę Ukrainie

          • Nasza szkoła przystąpiła do szeregu konkursów organizowanych przez różne instytucje. Pierwszym z nich był konkurs o tematyce patriotycznej, związanej z obchodami Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wykonali prace plastyczne i  techniczne (haft), które w formie zdjęcia przesłano do organizatorów.

            Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie: Igor Bzinkowski kl. 5, Bartłomiej Puchalski kl. 5,Ksawery Spadło kl.5, Katarzyna Utarta kl. 7.

            Konkurs "Mały Ilustrator" organizowany był przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej, przeznaczony był dla klas I-III i polegał na wykonaniu ilustracji do wierszy Grupy Literackiej "Wiklina". Wyróżnieniem prac będzie ich publikacja przy tekstach w wydanym w najbliższym czasie tomiku poezji tejże grupy. Czekamy na wyniki!

            Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie: Jakub Kowalczyk kl.2, Paulina Kowalczyk kl.2 i Sylwia Bzinkowska kl.2

            Kolejnym konkursem plastycznym był "Podaj rękę Ukrainie", gdzie w formie wyrazu artystycznego należało przedstawić formę pomocy naszym sąsiadom, którzy aktualnie walczą o swój kraj. Prace zostały wysłane do Kuratorium Oświaty w Kielcach i czekają na rozstrzygnięcie. Trzymamy kciuki!

            Udział w konkursie wzięli: Paulina Kowalczyk kl.2, Jakub Kowalczyk kl.2, Iga Stefańska kl. 3 i Jan Michta kl. 5

            Nad wszystkimi konkursami czuwały panie: Małgorzata Banaś i Marzena Łabuda.

          • Konkurs literacki "Koszałek Opałek opowiada"

          • Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły - Kacper Obarski- uczeń klasy V przystąpił do konkursu literackiego, organizowanego przez I Filię dla Dzieci i Młodzieży "Nad Skałką" - Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach. Zadaniem uczestnika było napisanie baśni lub opowiadania o perypetiach krasonludków, zwłaszcza Koszałka Opałka, który stanowi istotny element książki Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Pozostało jeszcze kilka dni na rozstrzygnięcie konkursu. Czekamy z niecierpliwością na wyniki i trzymamy kciuki za Kacpra. W szkole nad konkursem czuwała p. Małgorzata Banaś.