NAUCZYCIEL TO KTOŚ WYJĄTKOWY…
Grażyna Frankiewicz - wspomnienie
„Ludzie przychodzą, ludzie odchodzą. Wiemy o tym, ale za każdym razem, gdy się to zdarza, jesteśmy zaskoczeni. To jedyna rzecz w naszej egzystencji, której możemy być pewni, ale często łamie nam serce.
Cecelia Ahern, Na końcu tęczy
Pani Grażyna Frankiewicz pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Parszowie 41 lat. Swoją misję nauczania rozpoczęła w 1980 roku. Była absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej na kierunku geografia. Ukończyła również studia podyplomowe na Akademii Świętokrzyskiej na kierunkach: pedagogika opiekuńczo – wychowawcza, przyroda, historia. Uczyła geografii, przyrody, historii, wiedzy o społeczeństwie, a także była opiekunem świetlicowym. W 2006 roku otrzymała tytuł nauczyciela dyplomowanego.
Była bez reszty oddana swojej pracy. Pamiętamy Ją jako osobę bardzo zaangażowaną, pedagoga powszechnie szanowanego i lubianego w środowisku uczniów, rodziców, nauczycieli.
Przypomnijmy najważniejsze dokonania zmarłej.
Śp. Pani Grażyna Frankiewicz była założycielką Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego „Super Tramp”, działającego w Szkole Podstawowej w Parszowie. Klub został utworzony w 2003 roku i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy chętnie podejmowali kolejne „wyzwania”, jakimi były piesze wędrówki – jak to nazywała sama założycielka : ,,borem – lasem”.
Głównym celem koła turystycznego było propagowanie i popularyzacja miasta Skarżyska – Kamiennej i okolic, jego tradycji historycznych, walorów krajoznawczych i turystycznych. Wędrując w soboty, dni wolne od nauki szklonej, uczniowie wzbogacali wiedzę o naszym regionie, poznawali miejsca pamięci narodowej, promowali zdrowy styl życia i podziwiali krajobrazy.
W każdym roku szkolnym Pani Grażyna zachęcała wychowanków do udziału w rajdach, których organizatorami był Oddział Miejski PTTK ze Skarżyska-Kam. Najważniejsze z nich to: Rajd Jesienny (październik), Rajd Mikołajkowy (grudzień), Rajd Wiosenny (marzec), Rajd nad Kamienną – Rydno (maj), Rajd Lizakowy (czerwiec). Corocznie klub uczestniczył w Złazie Turystycznym Szklakiem Powstańców Styczniowych im. Karola Kality „Rębajły" (styczeń), organizowanym przez Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo - Leśne Kotyzka ze Starachowic. Niepokonana w pieszych wędrówkach, propagatorka zdrowego stylu życia, organizowała również rajdy po okolicy Parszowa, nadając im własne nazwy, np. Rajd Kolorowy, Majowy, czy Zimowy.
Członkowie klubu wraz z Panią Grażyną każdy rok szkolny rozpoczynali od wycieczki do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kam., gdzie przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia brali udział we Mszy Świętej. Kilkukrotnie mentorka organizowała wycieczki na Łysicę, na Święty Krzyż, do Częstochowy oraz do Sanktuarium w Czarnej i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktywna działalność klubu „Super Tramp” wielokrotnie była nagradzana przez skarżyski oddział PTTK. Niezliczoną ilość razy za udział w rajdach Klub otrzymywał puchary i dyplomy z rąk prezesa Pana Jana Włodarczyka . Kilkukrotnie zdobywał puchar, dyplom i tytuł najliczniejszej grupy rajdowej, co było zasługą Pani Grażyny.
Nasza zmarła koleżanka została doceniona przez członków skarżyskiego oddziału PTTK – u. 26 października 2013 roku wzięła udział w spotkaniu w związku z obchodami 60-lecia Oddziału Miejskiego PTTK w Skarżysku-Kam., podczas którego z rąk prezesa Pana Jana Włodarczyka oraz byłego prezesa – Pana Witolda Zajączkowskiego otrzymała trofeum dla opiekuna SKKT w Szkole Podstawowej w Parszowie – „za dotychczasową pracę z młodzieżą szkolną w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa oraz wspieranie poczynań OM PTTK”. Podobną nagrodę odebrała 5 lat później (podczas obchodów 65 – lecia Oddziału Miejskiego PTTK w Skarżysku-Kam.).
14 marca 2013 roku Zarząd OM PTTK w Skarżysku w składzie: Jan Włodarczyk, Witold Zajączkowski, Jacek Mrozicki, Monika i Grzegorz Kowalscy z okazji 10 – lecia działalności SKKT na zaproszenie opiekunów klubu przybył do naszej szkoły. Z rąk prezesa Jana Włodarczyka opiekunowie klubu odebrali pamiątkowy puchar z wizerunkiem Odznaki „Wędrowiec Skarżyski”. Spotkanie przy wspólnym stole było okazją do wspomnień i obejrzenia kroniki SKKT. „Niech Was szlak dalej prowadzi” – powiedział na zakończenie Pan Jan, co z pasją realizowała Pani Grażyna.
Ważnym wydarzeniem dla kółka turystycznego był udział w ogólnopolskim konkursie na „Najlepszy Klub Krajoznawczo-Turystyczny” w listopadzie 2007 roku, kiedy okazało się, że nasz klub zajął I miejsce w województwie świętokrzyskim w kategorii szkół podstawowych.
Chociaż Pani Grażyny już nie ma z nami, sobotnie rajdy, wędrówki po ziemi świętokrzyskiej, wspólne śpiewy, „słynna bramka” na długo pozostaną w naszej pamięci.
Grażyna Frankiewicz była również, od początku swojej pracy w szkole, opiekunem Kółka Teatralnego ”Czerwona Róża”. Okazała się znakomitym reżyserem, scenarzystą oraz choreografem wybieranych dla dzieci sztuk teatralnych, a jej wrodzone zdolności aktorskie uczniowie chętnie naśladowali. Umiała w znakomity sposób przekazać młodym aktorom elementy gry aktorskiej. Zwracała uwagę na poprawną dykcję, ruch na scenie, język ciała, mimikę twarzy, gestykulację. Ponadto sama zajmowała się scenografią i kostiumologią.
Ważnym wydarzeniem dla kółka teatralnego był dzień 26.04.2012r., podczas którego członkowie teatrzyku szkolnego „Czerwona Róża” wzięli udział w „Teatralnej Prezentacji Szkół” w Młodzieżowym Centrum Kultury w Kielcach. Na kieleckiej scenie zaprezentował się zespół ze Sz. P. w Parszowie z przedstawieniem „Jak wół do karety” w wykonaniu uczniów kl. VI, zajmując I miejsce w województwie.
Dzieci, przez wiele lat, pod jej kierunkiem doskonaliły warsztat aktorski, aby móc zaprezentować swoje umiejętności na występach szkolnych. Młodzi aktorzy z Parszowa grali brawurowo swoje role, otrzymując każdorazowo gromkie brawa. Pani Grażyna zawsze serdeczne dziękowała wszystkim młodym artystom, członkom kółka teatralnego, którzy angażowali się w tę formę spędzania czasu po lekcjach. Często powtarzała, że poprzez udział w zajęciach teatralnych uczniowie rozwijają się emocjonalnie, są bardziej śmiali i otwarci, zdobywają nowe umiejętności. Mówiła, że wychowanie przez sztukę powoduje, że uczeń staje się wrażliwy na piękno, uczy się czynnego uczestnictwa w kulturze, poznaje atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego, rozwija potrzeby twórczości i potrzeby ekspresji swoich uczuć. Wprowadziła też zwyczaj wręczania młodym aktorom ramek ze zdjęciami upamiętniającymi ich występy na koniec roku szkolnego, na co uczniowie zawsze czekali.
Ważnym wydarzeniem w ciągu działalności kółka teatralnego „Czerwona Róża” był też realizowany od września 2012r. w Szkole Podstawowej w Parszowie projekt "Wyrównywanie Szans Uczniów Szkół Wiejskich z Gminy Wąchock". Pani Grażyna prowadziła wtedy zajęcia teatralne pod nazwą Świadomość i ekspresja kulturalna i w ramach tego projektu zakupione zostały stroje teatralne dla 15 dzieci, które służą nam do dzisiaj. W ramach realizowanego wówczas projektu dzieci uczestniczyły w wyjazdach do Kielc na sztuki teatralne do Teatru „Kubuś”.
Inne warte wspomnienia przedstawienia wystawiane w szkole przez Panią Grażynę przy różnych okazjach to min.: „Kopciuszek”, „Calineczka”, „Mały Książę”, ”Księżniczka na ziarnku grochu” i wiele innych.
Rady i wskazówki Pani Grażyny- reżysera weźmiemy sobie do serca i będziemy je przekazywać dalej młodym pokoleniom małych aktorów. Mamy nadzieję na dalsze kontynuowanie w naszej szkole zajęć z kółka teatralnego, tak aby teatrzyk szkolny „Czerwona Róża” rozwijał się dalej, a opieka Pani Grażyny towarzyszyła nam teraz z Nieba.
Pani Grażyna była też opiekunką kółka LOP, działającego w naszej szkole. Corocznie w październiku organizowała obchody Światowego Dnia Zwierząt, natomiast w kwietniu obchody Dnia Ziemi. Z tych okazji przygotowywane były prezentacje i apele tematyczne. Natomiast główny punkt obchodów Dnia Zwierząt stanowiła wystawa zwierząt, które chętni uczniowie przynosili do szkoły. Pani Grażyna prezentowała też sylwetkę św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologów i leśników, głoszącego myśl, że człowiek nie dominuje nad przyrodą, ale że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, każdemu należy się pomoc, szacunek i każdy ma prawo do życia. Podczas obchodów tego święta, zwracała uwagę na los bezdomnych zwierząt, zachęcając do ich adoptowania, odbywały się zbiórki karmy do schronisk i dla zwierząt leśnych.
Niezapomnianym punktem pracy Pani Grażyny były Zielone Szkoły. Zmarła 12 – krotnie była opiekunem lub kierownikiem wyjazdów nad polskie morze (do Ustki, Łeby, Władysławowa, Jantaru, Kołobrzegu, Darłówka). Z każdej wyprawy uczniowie wracali szczęśliwi, rozśpiewani, zadowoleni, z ogromną ilością zdjęć zrobionych przez Panią Grażynę. Bo fotografia była jedną z wielu pasji naszej niezapomnianej nauczycielki, co mieliśmy okazję zauważyć wiele razy.
Pani Grażynko, żegnamy Cię dzisiaj ze smutkiem, ale i z chrześcijańską nadzieją, że dobry i miłosierny Bóg, u którego "dobre czyny człowieka idą za nim" poza granicę życia, przyjmie Cię do wiecznego królestwa obdarzając wiekuistą nagrodą.