Jest to platforma uruchomiona na podstawie ankiet, w których braliśmy udział. Zachęcamy do jej odwiedzenia.
Link do Platformy specjalistyczno-doradczej.
Olimpijczycy goszczą w naszej szkole
Świetlica inspiruje...
Od września do świetlicy szkolnej zapisało się bardzo dużo uczniów z klas I-VI. Duże zainteresowanie dzieci wiąże się z atrakcyjnością prowadzonych zajęć. Panie Małgorzata Banaś i Marzena Łabuda dwoją się i troją, aby godziny spędzone na świetlicy były ciekawe i inspirujące dla swoich podopiecznych.
Dużym zainteresowaniem cieszą się prace plastyczne tematyczne, związane z danym świętem lub tzw. „dniem nietypowym”.
W ramach zajęć dzieci wraz z paniami udekorowały okna w świetlicy szkolnej, ozdobiły je w kolorowe jesienne liście, muchomory oraz leśne zwierzątka.
Klimat sali stał się inspiracją do szeregu prac plastycznych: „Pani Jesieni”, „Krajobrazu jesiennego”, odbijaniu kolorowych liści na kartkach, stemplowaniu liśćmi i wielu innych wariacjach jesiennych.
Warto nadmienić, że we wtorki w ramach zajęć świetlicowych odbywają się zgromadzenia Szkolnej Gromady Leśnego Ludka- młodej gwardii zuchowej, którą prowadzą panie M. Banaś i M. Łabuda, a wspomaga ich nowy nauczyciel w naszej szkole Paulina Grzelka.
Mamy już za sobą pierwsze zbiórki, zapoznanie uczniów z działaniami i ustaleniem wspólnego harmonogramu działań na ten rok. Młode zuchy wykazały się również niemałym talentem manualnym i plastycznym – tworząc galerię prac na korytarzu szkolnym.
Każda godzina spędzona na świetlicy, nie jest straconą- panie również pomagają w nadrobieniu ewentualnych zaległości, grają w gry i zabawy ruchowe, spędzają czas na świeżym powietrzu. Świetlica to miejsce odpoczynku, ale i możliwość realizacji swoich pasji.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października 2021 roku obchodziliśmy bardzo ważne święto dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, mianowicie Dzień Edukacji Narodowej.
Tego dnia uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali aranż słowno – muzyczny oraz drobne upominki dla wszystkich pracowników. Mogliśmy usłyszeć piękne wiersze, piosenki i życzenia z okazji tego wyjątkowego święta przygotowane przez panie M. Banaś i M. Łabuda.
Na uroczystym apelu nie zabrakło ważnych gości, wśród których byli: Grzegorz Retkowski – Radny Parszowa oraz przyjaciel szkoły ks. Jacek Kowalik. Panowie złożyli wszystkim zebranym życzenia i wyrazili słowa uznania dla trudnej pracy nauczyciela.
Dyrektor szkoły Barbara Gajewska skierowała słowa do nauczycieli i pracowników administracji i pracowników obsługi. Były to podziękowania i życzenia, a osobom, które wyróżniły się swoją pracą w ubiegłym roku – słowa wdzięczności i nagrody. W tym roku nagrodę dyrektora otrzymali:
- Marzena Łabuda
- Izabela Drabikowska
- Urszula Magdziarz
- Karina Piotrowska- Niewczas
- Ewa Połeć
- Agnieszka Kołodziej
- Tadeusz Jabłoński
Wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły życzymy dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Niech podejmowany trud będzie dla Państwa źródłem satysfakcji i społecznego uznania.
Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. "0"
- 6
11.10.2021r. w grupie „0”, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno-technicznych. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaczane ludki” oraz degustacja pieczonych ziemniaczków.
Owocowy sok w gr. "0"
"Kto soki pije, ten długo żyje!"
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków przez dzieci w naszej grupie. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Dzieci były pełne zainteresowania i ciekawości. Degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był bez cukru i konserwantów. Dodam, że ciekawe było smakowe zestawienie owoców wymyślone samodzielnie przez dzieci .
Zajęcia świetlicowe
Odbywają się codziennie w godzinach 11.45 – 15.30.
W miesiącu wrześniu na zajęcia uczęszczała spora grupa uczniów, którzy brali udział w grach, zabawach, zajęciach plastycznych, odrabiali lekcje, grali w gry stolikowe i dydaktyczne.
Szczególnym powodzeniem cieszyły się zabawy integracyjne, podczas których wychowankowie mogli się zrelaksować, zintegrować, wyrazić swoje emocje.
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w ramach zajęć świetlicowych uczniowie zapoznali się z informacjami zawartymi na plakatach i w albumach o zwierzętach wykonanych przez uczniów klasy IV.
Brali też udział w quizie na zakończenie przeglądu prac uczniów.
W ramach świetlicy odbywają się też zajęcia Kółka Teatralnego, na które uczęszczają uczniowie klasy II, III, IV, V i VI. Pierwsza próba miała miejsce w czwartek, 7.10.
Na wyróżnienie zasługują wychowankowie: Oliwia Stankowska, Oliwia Rybicka, Sylwia Bzinkowska, Joanna Pacek, Piotr Strzelec, Igor Zdzymira, Julia Jałowska.
Wychowawca: G.Frankiewicz
Obchody Światowego Dnia Zwierząt
Święto obchodzone jest corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt i ekologii.
Z racji święta opiekunowie Koła Ligi Ochrony Przyrody w szkole – panie Grażyna Frankiewicz i Izabela Drabikowska przygotowały program obchodów, na który składały się:
-krótka prelekcja opiekunów nawiązująca do celu obchodów Dnia Zwierząt
-prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Izabelę Drabikowską
-wystawa prac uczniów o wybranych zwierzętach w formie plakatów
-wystawa albumów o swoich zwierzętach hodowlanych w postaci załączonych zdjęć swoich pupilków i opisów.
Spotkania z uczniami w dniu 6 października 2021r. przeprowadziła niezależnie pani Drabikowska dla klas I-III i pani Frankiewicz dla klas IV – VIII.
Podczas prelekcji opiekunowie Koła LOP nawiązali do historii święta, postaci św. Franciszka i do celów obchodzenia tego święta.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931r. we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.
Św. Franciszek został wybrany na patrona Dnia Zwierząt z powodu idei, którą głosił.
A głosił on, że wszystkie stworzenia na Ziemi to bracia i siostry i w przyrodzie nie ma dominacji jednych stworzeń nad innymi.
Obchody Dnia mają zwrócić uwagę ludzi na los zwierząt, a zwłaszcza bezdomnych, tych, którym grozi wyginięcie oraz na zachowanie ludzi w stosunku do nich, znęcanie się nad zwierzętami.
Są to istoty żywe i mają swoje prawa.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami organizuje także w schroniskach Dni Otwartych Drzwi i zachęca do adoptowania zwierząt.
Następnie uczniowie obejrzeli prezentację zawierającą informacje o:
-św. Franciszku (film animowany)
-przyczynach obecnej sytuacji na świecie, gdzie m. in. populacja zwierząt zmniejszyła się o 58%
-zwierzętach, którym grozi wyginięcie i ilości osobników niektórych gatunków obecnie
-ciekawostkach na temat zwierząt, np. krew pasikonika jest biała, a jerzyki przez dwa lata potrafią jeść i spać w locie, żółw olbrzymi może dożyć nawet 300 lat, a najdłużej żyjącym ssakiem jest wieloryb – nawet 200 lat.
Ostatnim punktem obchodów Dnia Zwierząt była możliwość obejrzenia plakatów i albumów na temat zwierząt, które wykonali uczniowie klasy II i IV.
W/w prace były dostępne jako wystawa na korytarzu szkolnym oraz na zajęciach świetlicowych, gdzie informacje o zwierzętach odczytali wybrani uczniowie, a słuchaczami byli wychowankowie świetlicy.
Na zakończenie odbył się quiz o zwierzętach, który wypadł bardzo dobrze – dzieci zapamiętały dużo informacji.
Opiekunowie dziękują uczniom klasy II i IV za przygotowanie obchodów Dnia Zwierząt poprzez wykonane m. in. plakaty i albumy.
Pozwoliło to na bogatszą oprawę tego święta w naszej szkole.
Opiekunowie LOP: G.Frankiewicz, I.Drabikowska
Niecodzienna lekcja przedsiębiorczości w klasie trzeciej
We wtorek 5 października uczniowie klasy trzeciej bawiąc się we włoskich kucharzy, przygotowali prawdziwą pizzę. Wielką radość sprawiły już same przygotowania: formowanie ciasta drożdżowego, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. A to wszystko było tylko wstępem do lekcji o oszczędzaniu i przedsiębiorczości...
Gdy pizza powędrowała do pieca, aby się upiec, w tym czasie uczniowie skrupulatnie policzyli jaki jest koszt wszystkich użytych składników. Porównywali również, jaka jest różnica w cenie samodzielniej upieczonej pizzy, a tej zamówionej w pizzerii. Następnie z wielkim apetytem wszyscy degustowali własnoręcznie przygotowaną pizzę. Jej zapach unosił się po całym budynku szkoły i nie sposób było jej się oprzeć. Całe zajęcia upłynęły w miłej i radosnej atmosferze. Takie lekcje uczą samodzielności, życiowej zaradności i rozwijają talenty uczniów. Pomagają w rozwijaniu kreatywności oraz zdobywaniu wiedzy z zakresu ekonomii i finansów.
Jeśli ktoś chciałby poznać recepturę znakomitej pizzy, chętnie podzielimy się sprawdzonym przepisem ;).
Leśne wędrówki uczniów klasy trzeciej
4 października 2021 r. uczniowie klasy 3 wędrowali leśnym szlakiem, a przewodnikiem był pan Karol Stefański, zaprzyjaźniony z naszą klasą pan leśniczy.
Dzięki jego uprzejmości, uczniowie mogli zgłębić tajemnice lasu w Parszowie, poznać pracę leśniczego, utrwalić i poszerzyć wiedzę, bo to właśnie było celem wyprawy. Podczas wędrówki pan leśniczy opowiadał o niezwykłym odnawialnym zasobie przyrody jakim jest las. Podkreślił, że las ma wpływ na środowisko i warunki życia każdego z nas, dlatego musimy go szanować i o niego dbać. Uczniowie przypomnieli sobie, że las ma budowę warstwową, jest różnorodny gatunkowo. Dowiedzieli się, że lasy, w których rosną młode drzewa nazywamy młodnikami, że spałowanie, to obgryzienie kory drzew przez zwierzęta, czy też co zamieszkuje tajemnicze kulki na liściach dębu (galasówka dębianka). Dzieci miały możliwość zadania pytań z zakresu wiedzy przyrodniczej, dotyczących zawodu leśniczego. Na koniec leśnych lekcji każdy uczeń otrzymał od Pana leśniczego upominek, w nagrodę za wytrwałość.
Wyprawa do lasu była pouczająca, uczniowie opuścili swoją klasę, by w ciekawy sposób pogłębić swoją wiedzę, a przy okazji zrelaksować się na łonie natury.
Dzieci Uczą Rodziców
W roku szkolnym 2021/2022 klasa I w ramach zajęć bibliotecznych bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Dzieci Uczą Rodziców”.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości dzieciaków o otaczającym nas świecie oraz zachęcenie ich do rozmów z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć.
Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu i każda lekcja będzie składać się z dwóch części. W pierwszej uczniowie obejrzą prezentację multimedialną która będzie poświęcona takim tematom jak: bezpieczeństwo, historia, ekologia, kultura. W drugiej części dzieci będą miały do wykonania zadanie.
Za nami już pierwsza lekcja, której temat brzmiał: „Bezpieczny uczeń”. Dzieci dowiedziały się z niej jak być bezpiecznym w drodze do szkoły oraz na placu zabaw. Poznały najważniejsze znaki drogowe, numery alarmowe oraz zasady bezpieczeństwa w internecie.
Pokaz trików bilardowych
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Mistrzem trików bilardowych Bogdanem Wołkowskim.
Link do zdjęć:
https://campeones.pl/swietokrzyskie-gra-w-bilarda-pokaz-trikow-bilardowych-parszow-23-09-2021/
Międzynarodowy Dzień Uśmiechu
To radosne święto, które obchodzone jest co roku w pierwszy piątek października – w tym roku był to 6 październik.
Ten niezwykły dzień obchodzimy dzięki Harveyowi Ball, który jest autorem znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi tzw. „smiley face”.
Symbol ten ma reprezentować to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.
W tym dniu od samego rana w naszej szkole panował radosny nastrój. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrali się w kolorze żółtym. Po szkole krążyła fotoramka pełna uśmiechniętych buziek. Uczniowie mogli sobie wykonać w niej pamiątkowe zdjęcie z użyciem różnorodnych akcesoriów
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i życzymy wszystkim, aby uśmiech na twarzach trwał jak najdłużej i aby nigdy nie zabrakło nam pozytywnej energii.
Nad całością czuwały panie: M. Banaś i M. Łabuda
"Jesienne stroiki" w gr."0"
- 5
Dzieci z gr. „0” wraz z rodzicami zostali zaproszeni do wspólnej zabawy plastyczno-technicznej pt. „Jesienny stroik”. Zabawy plastyczne stanowią ważny element rozwoju dziecka i są nieodłącznym elementem codzienności w domu i przedszkolu. Skupiają uwagę, rozwijają wyobraźnię i zdolności psychomotoryczne dziecka. Ponadto wspólnie wykonana praca w domu wzmacnia więzi rodzinne. Przedszkolaki i ich rodzice bardzo zaangażowali się w zrobieniu pięknych jesiennych prac. Zostały wykonane piękne stroiki, za które przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz drobny upominek. Nasze stroiki obejrzała p. dyrektor, która była pod wrażeniem wykonanych prac. Bardzo dziękuję rodzicom i dzieciom za piękne prace, które stanowią wystrój naszej sali.
Ogłoszenie
Dzień 14.10.21r.(czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-VIII, a dzień 15.10.2021r (piątek) jest dniem wolnym dyrektorskim.
Oddziały przedszkolne w tych dniach pracują bez zmian.
Projekt Akademia Nauk o Zdrowiu WUM
Miło nam poinformować, że w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego realizowany będzie w naszej szkole projekt „Akademia Nauk o Zdrowiu”.
Projekt dotyczy prowadzenia zajęć edukacyjnych i popularyzacji nauki z zakresu zdrowia i będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym. Szkoła po jego przeprowadzeniu, otrzyma certyfikat uczestnictwa oraz bardzo ciekawe zajęcia z panią doktor Małgorzatą Witkowską – Zimny, która wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.
Istotnym walorem udziału w tym projekcie jest możliwość nabycia przez uczniów umiejętności, wiedzy i postaw związanych z prozdrowotnym celem życia, dietą, profilaktyką chorób oraz uświadomienie istniejących korelacji między badaniami naukowymi i ich oddziaływaniem na życie codzienne każdego z nas.
Za nami już pierwsze zajęcia, które Pani doktor przeprowadziła w klasach 1-3. Nosiły one tytuł „Naukowiec, czyli kto?” i zawierały bardzo ciekawe treści. Uczniowie dowiedzieli się kim jest naukowiec, jakie ma cechy i predyspozycje, aby takowym zostać. Przytoczono nazwiska uczonych – noblistów, których badania i odkrycia miały ogromny wpływ na nasze dzisiejsze życie. Bardzo ciekawa prezentacja ukazała pracę naszego gościa na Uniwersytecie Warszawskim, możliwości kształcenia, kierunki specjalizacji przyszłych lekarzy i naukowców.
Najmłodsi uczniowie spotkania uczestniczyli w eksperymencie, zabawili się w „małych chemików”- tworzyli próbówki z różnymi cieczami i skonstruowali dla siebie „naszyjnik naukowca”. Zajęcia były bardzo ciekawe i z pewnością dzieci wiele z nich wyniosły.
W najbliższych miesiącach po raz kolejny spotkamy się z Panią doktor, która tym razem spotka się z uczniami z klas 4-8 oraz przedszkolakami.
Koordynatorem projektu w szkole jest pani Małgorzata Banaś i Edyta Mizura.
"Zabawy z przyrodniczym pędzlem" w gr. "0"
Grupa „0” bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z darami natury świat nie jest ponury”. W ramach projektu wykonaliśmy zadanie „Zabawy z przyrodniczym pędzlem”, czyli malowanie przedmiotami znalezionymi w ogrodzie. Naszym „pędzlem” były liście. Powstały piękne obrazy. Zadanie sprawiło dzieciom dużo radości i satysfakcji.
Dzień Chłopaka w gr. "0"
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu w naszej grupie chłopcom zostały wręczone upominki, krawaty, kartki z życzeniami. Wszystkie dziewczynki złożyły życzenia. Dla wszystkich dzieci została przygotowana praca plastyczno – sensoryczna „Gniotki”, które sprawiły dużo radości. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
Dzień Chłopaka w klasie I
30 września uczniowie klasy pierwszej świętowali Dzień Chłopaka. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły prezenty: kostki edukacyjne rubika wraz z małą słodkością. Wychowawca klasy Pani Dominika Polak przygotowała dla chłopców pamiątkowe krawaty "Super Chłopak". Rodzice zadbali o to, aby ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla męskiej części klasy. Również dziewczynki otrzymały drobne upominki. Atrakcją były wspólne gry i zabawy integracyjne, podczas których dzieci świetnie się bawiły. Na koniec uczniowie obejrzeli bajkę edukacyjną pt. "Drzewo, które umiało dawać", czyli co mogę od siebie dać innym. Było naprawdę wesoło i miło.Chłopcy! Jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
Kapliczka św. Jacka w Wąchocku
27 września uczniowie kl.VI wraz z wychowawcą Grażyną Frankiewicz i panią pedagog Marzeną Łabudą wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej przy Kapliczce św. Jacka w Wąchocku.
Msza Święta ofiarowana była w intencji harcerzy, żołnierzy i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego z okazji 82 rocznicy powstania PPP.
W leśnej Kapliczce w pięknych okolicznościach przyrody stawili się przedstawiciele Światowego Związku Kombatantów ze Starachowic i Skarżyska, przedstawiciele władz gminy i powiatu, duchowni na czele z przeorem Klasztoru, O. Fabjanem, Sybiracy, służby mundurowe, leśnicy, harcerze ze Starachowic i Wielkiej Wsi, młodzież z okolicznych szkół i mieszkańcy.
Wszystkich powitała i przedstawiła harcmistrz Anna Skibińska.
Podkreśliła, że patronem uroczystości jest starosta powiatu starachowickiego Piotr Babicki i burmistrz miasta i gminy Wąchock, Jarosław Samela.
Następnie wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej polowej ofiarowanej za poległych.
Miała ona uroczystą oprawę w postaci Pocztów Sztandarowych z poszczególnych organizacji i szkół.
Kolejnym punktem uroczystości była gawęda na temat Polskiego Państwa Podziemnego, którą wygłosiła pani Anna Skibińska.
Zaznaczyła, że Polskie Państwo Podziemne był to fenomen na skalę europejską, bowiem w miesiąc po wybuchu wojny i klęsce wrześniowej powstały całe struktury państwa – sejm, sądy, wojsko, policja, tajne nauczanie, Żegota (Rada Pomocy Żydom) itd.
Częścią PPP były Szare Szeregi – harcerze brali udział w wielu akcjach i położyli na szali swoje młode życie, bo też ginęli.
Podziemne Wojsko Polskie - Armia Krajowa liczyła 350 tys. żołnierzy.
Pani Anna zakończyła gawędę pięknym zdaniem: „Polskie Państwo Podziemne to jedna z najświatlejszych kart polskiej historii”.
Głos zabrała również przewodnicząca Rady Powiatu – pani Bożena Wrona, podkreślając patriotyzm i bohaterstwo Polaków w czasie II wojny światowej.
Zakończeniem uroczystości był poczęstunek przy ognisku.
Natomiast uczniowie klasy VI udali się jeszcze z wizytą do „Żarcika”, aby zjeść coś smacznego.
Uczniowie byli zadowoleni z wycieczki, dużo informacji zapamiętali, czego dowodem był quiz historyczny, w którym wzięli udział.
Była to dla dzieci ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.
Archiwum Aktualności