Uczestnicy:
Kl.I
Cholewińska Julia, El-Dursi Nadia, Jałowska Julia,
Kl.II
Grdeń Julia
Kl.III
Drążek Oliwia, Gębska Dominika, Kowalska Joanna, Kubicz Radek,Łoboda Martyna, Piasecki Bartek, Piwko Anna, Ruzik Zuzanna, Sieroń Aleksandra, Sitek Aleksandra, Spadło Maciej, Szybska Oliwia, Utrata Kamil
Kl.IV
Dudek Weronika, Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk
Kl.V
Bzdrenga Daniel, Majewski Bartek
Kl.VI
Adamska Klaudia, Bobkiewicz Liwia, Borowiec Kamila, Jaźwiec Julia, Włodarczyk Wiktoria
Rodzice: Cholewińska Lena
Opiekunowie: Frankiewicz Grażyna, Fokt – Danielska Agata, Drabikowska Izabela
Członkowie SKKT wraz z uczniami kl. III i panią Leną - pod opieką nauczycieli wybrali się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tutaj u stóp Łysicy, na którą - z racji niesprzyjającej pogody, nie było grupie dane wejść, odwiedzili Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Obejrzeli prywatną, imponującą i gromadzoną od wielu lat kolekcję minerałów Ewy i Dariusza Siemońskich. Kolekcja zawiera okazy minerałów i skamielin pochodzące zarówno z Polski, jak i z całego świata. Na uwagę zasługuje okaz kryształu górskiego pochodzący z Arkansas o wadze 100 kg. Natomiast wśród skamieniałości, czyli zachowanych w skałach szczątkach organizmów można podziwiać trylobity (wymarłe, morskie stawonogi), łodziki i amonity (morskie głowonogi).
Skamieniałości dostarczają wiadomości o wyglądzie fauny i flory w minionych epokach. Są także jednym z podstawowych źródeł informacji o środowisku i klimacie tych epok, gdyż niektóre organizmy żyły tylko w ściśle określonych warunkach (np. koralowce wymagają wód morskich, płytkich i ciepłych).
Ekspozycja zawiera również wystawę poświęconą krzemieniowi pasiastemu, a także obok znajduje się szlifiernia kamieni.
Uczniowie wzięli udział w pokazie szlifowania kamieni, gdzie mogli porównać okaz przed i po obróbce i zrozumieć różnicę.
Po krótkiej wizycie w sklepiku z pamiątkami i biżuterią , grupa przejechała do Świętego Krzyża. Zwiedzano zespół klasztorny benedyktynów, obecnie oblatów pochodzący z XII w., przebudowany w XVIII w. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu klasycystycznym. Można w nim oglądać m.in. obrazy Franciszka Smuglewicza z przełomu XVIII i XIX wieku oraz relikwie złożone w kaplicy Oleśnickich. Na wzgórzu stoi też dawny klasztor benedyktynów, w którego krypcie został pochowany książę Jeremi Wiśniowiecki. Sanktuarium opiekują się zakonnicy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Na terenie klasztoru zwiedzano też wystawę eksponatów przywiezionych przez misjonarzy z całego świata, m. in. z Ameryki Południowej, Afryki, Azji, czy Australii.
Skorzystano także z możliwości odwiedzenia Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, zdjęcia, modele.
Zwiedzanie rozpoczęto od sali z makietą współczesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic, oraz makietą przedstawiającą pierwotny krajobraz, zanim człowiek zaczął przekształcać teren. Tutaj obejrzano też film o historii, powstaniu, głównych zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Paku Narodowego. Następnie w formie dioram przedstawiono działalność człowieka na tym terenie począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa, poprzez hutnictwo szkła i gospodarkę leśną.
W kolejnej sali zapoznano się z dziejami Gór Świętokrzyskich począwszy od paleozoiku, poprzez mezozoik i kenozoik. Poszczególne okresy prezentowane są w formie podświetlonych plansz, modeli wymarłych zwierząt, ich skamieniałości oraz śladów utrwalonych w skałach.
W dalszej części wystawy dzieci wędrowały przez ekosystemy leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zobaczyli zwierzęta, rośliny i grzyby żyjące tu. Widoczne było też gołoborze z jarzębiną.
W następnych salach poznano bogaty świat organizmów żyjących w martwym drewnie. Jest ono domem, schronieniem, miejscem życia dla wielu zwierząt, roślin i grzybów. Bez martwego drewna nie ma prawdziwej puszczy.
Muzeum Przyrodnicze zrobiło na wszystkich duże wrażenie poprzez nowatorski sposób pokazania historii i przyrody puszczy świętokrzyskiej.
Wyjazd w Góry Świętokrzyskie za każdym razem daje wszystkim nową wiedzę, nowe wrażenia, a zawsze jest romantyczny.