W dniu 19.10.2016r. (środa) o godz. 16:30 odbędzie się zebranie z rodzicami
uczniów klas I – VI i oddziałów przedszkolnych.
Zebranie z rodzicami
OGŁOSZENIE
14 PAŹDZIERNIKA 2016r. (PIĄTEK) JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH DLA UCZNIÓW KL. I – VI
Prosimy o zgłoszenie do dnia 13.10.2016r. (czwartek) do wychowawcy klasy, czy dziecko ma zostać w tym dniu objęte opieką (zajęcia świetlicowe)
ZAJĘCIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
ODBYWAJĄ SIĘ BEZ ZMIANW TYM DNIU NIE MA DOWOZU DO SZKOŁY
XV Rajd Jesienny
XV Rajd Jesienny – 8.10.2016r.
Trasa: Pięty – Płaczków Piechotne – rz. Kuźniczka – Gilów – rz. Kobylanka - Jastrzębia – 9 km.
Uczestnicy:
Kl.I - Natalia Cholewińska, Nadia El - Dursi, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska
Kl.II – Julia Grdeń, Łucja Kowalik
KL.III – Oliwia Szybska
Kl.IV – Weronika Dudek, Julia Głowacz, Barbara Pietruszka
Opiekun SKKT – Grażyna Frankiewicz
Rajd Jesienny zawsze ma swój niepowtarzalny urok, bo odbywa się w czasie, gdy przyroda wokół zmienia się – liście drzew przybierają bajeczne kolory i przez to cała przyroda wygląda, jak namalowany przez malarza obraz. Zrzucanie liści na zimę przez drzewa jest ich przystosowaniem się do klimatu, wraz z nadejściem niskich temperatur, liście opadają i woda krąży jedynie w pniach i gałęziach. Poza tym liście pochłaniają najwięcej wody i nie są zimą tak bardzo potrzebne drzewom liściastym.
XV Jubileuszowy Rajd Jesienny odbył się na fragmencie Piekielnego Szlaku, liczącego 258,5 km, wiodącego między miejscowościami Piekło i Niebo. Trasa „Piekielnego szlaku" łączy rezerwaty o charakterystycznych nazwach, pomniki przyrody oraz zabytki techniki, związane z odlewnictwem i przekuwaniem żelaza oraz wiele innych ciekawych miejsc, zabytków i atrakcji.
Na starcie przed siedzibą oddziału PTTK w Skarżysku-Kam., wszyscy otrzymali znaczki rajdowe, na których prezentował się uśmiechnięty muchomorek.
Po dotarciu do miejscowości Płaczków – Piechotne, grupę powitał przewodnik, p.Witold Zajączkowski. Skierował turystów w stronę lasu, gdzie przez parę minut wędrowano czerwonym szlakiem. W tutejszych lasach miały miejsce zgrupowania Ponurego w czasie II wojny światowej. W pobliżu znajduje się również rezerwat Piekło Dalejowskie.
Mijając fragment Suchedniowsko - Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i podziwiając urok jesiennego lasu mieszanego – turyści doszli do miejscowości Zbrojów. Tutaj można było zaobserwować rosnącą przy drodze kalinę koralową. Dalej skierowano się do Jastrzębi. Tam obok leśnego przystanku nastąpiło spotkanie przy ognisku.
Po upieczeniu kiełbasek i skosztowaniu dobrej kawy, prezes PTTK-u p. Jan Włodarczyk tradycyjnie złożył wszystkim nauczycielom życzenia z okazji ich święta.
Finał spotkania odbył się przy wspólnym śpiewie piosenek turystycznych przy ognisku.
Z racji jubileuszu XV-lecia Rajdu Jesiennego, grupy otrzymały pamiątkowe puchary. Turyści z Parszowa otrzymali najładniejszy i największy puchar. Dzięki małym turystom (byli najmłodsi na trasie i podziwiani), kółko turystyczne w szkole w Parszowie istnieje już trzynaście lat (od 22.11.2003r.). Obecny rajd jest już 70-tym wyjściem na turystyczny szlak.
Wszystkim uczniom, którzy przez te lata tworzyli kółko turystyczne, opiekunowie SKKT serdecznie dziękują. Słowa uznania należą się także rodzicom, którzy rozumieją ideę pieszych wędrówek i angażują w nie swoje pociechy.
Opiekun grupy pragnie podziękować prezesowi PTTK –u p. Janowi Włodarczykowi za świetną organizację rajdu i docenienie działalności szkół w zakresie turystyki.
UWAGA!!!!
Nasza szkoła bierze udział w konkursie „KSIĄŻKI SĄ FAJNE I KROPKA”
Jest to akcja „Wsparcie bibliotek szkolnych”, której tematem przewodnim jest hasło „Książki są fajne i kropka”. Organizatorem akcji jest Empik.
5 października, po weryfikacji zgłoszeń, uruchomiona zostanie aplikacja konkursowa. Każdy będzie mógł oddać jeden głos dziennie na jedną z placówek, aż do 6 listopada. W głosowaniu wyłonionych zostanie 10 szkół podstawowych. Każda z nich otrzyma po 1000 wybranych przez siebie książek, które zostaną dostarczone 5,6 i 7 grudnia.
Głosowanie odbywa się na stronie www.przecinekikropka.plLiczymy na Wasze głosy!
Oto nasze zdjęcie, które wysłaliśmy na konkurs:
VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 30 września 2016 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia oraz zwrócenie uwagi na istotność zagadnienia tabliczki mnożenia. Na całym świecie w akcji brało udział 2977 szkół, m.in. 80 z Rosji i jedna z Meksyku.
W naszej szkole w wydarzeniu uczestniczyli wszyscy uczniowie klas III-VI pod kierunkiem nauczycieli pani Izabeli Drabikowskiej oraz pani Agaty Fokt-Danielskiej. W ostatnim tygodniu września na lekcjach matematyki dzieci rozwiązywały łamigłówki, krzyżówki, zadania związane z tabliczką mnożenia. Jednocześnie odbywały się klasowe konkursy na Mistrza Tabliczki Mnożenia.
Certyfikaty potwierdzające znajomość tabliczki mnożenia w poszczególnych klasach uzyskali:
- Klasa III – Martyna Łoboda, Aleksandra Sieroń
- Klasa IV – Sandra Włodarczyk
- Klasa V – Konrad Kowalski
- Klasa VI – Giancarlo Greco, Alicja Lasecka, Hubert Pająk, Wiktoria Włodarczyk
W piątek 30 września odbył się apel podsumowujący akcję VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Ciekawostki matematyczne” oraz wspólnie zaśpiewali piosenkę „Szkolna tabliczka mnożenia”.
W czasie przerw uczniowie z klasy VI - Liwia Bobkiewicz, Wiktoria Włodarczyk i Giancarlo Greco (członkowie Patrolu Egzaminacyjnego MT), przepytywali ochotników ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy pozytywnie przeszli „egzamin”, otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Nie tylko uczniowie poddawali się testowi. Członkowie Patrolu Egzaminacyjnego postanowili sprawdzić, jak dorośli radzą sobie z rachunkami. Okazało się, że zupełnie nieźle, bo niemal wszystkie przepytane osoby otrzymały odznakę „Eksperta tabliczki mnożenia”.
Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia i dziękujemy za wspólną zabawę.
Szkolny Klub Leśnego Ludka
12 września 2016 roku w naszej szkole rozpoczął działalność „Szkolny Klub Leśnego Ludka”. Zapisało się do niego ponad trzydzieścioro dzieci z klas 0-3, które z wielkim zaangażowaniem i zapałem uczestniczą w zajęciach. Spotkania odbywają się raz w tygodniu (poniedziałek), przewidziane są również wspólne wyjścia raz w miesiącu (sobota). Nad uczniami opiekę sprawują panie Małgorzata Banaś i Katarzyna Michta.
Na zbiórkach nasze Ludki uczą się samodzielności, odpowiedzialności i współpracy w grupie poprzez uczestnictwo w grach, zabawach, wspólnych wyjazdach czy rajdach. Ponadto uczą się piosenek i wierszy, oraz rysunku plastycznego i technik majsterki poprzez prace manualne.
Dzieci ze „Szkolnego Klubu Leśnego Ludka” stworzyły już swój kodeks, do którego zobowiązały się stosować. Na potwierdzenie swoich słów, przypieczętowały go własnym odciskiem palca. Odbył się również pierwszy rajd jesienny, połączony ze śpiewaniem piosenek i pieczeniem kiełbasek przy wspólnym ognisku.
Informacja dla rodziców
W dniu 11 października (wtorek) na terenie szkoły odbędą się ćwiczenia ewakuacyjne
z udziałem wszystkich służb ratowniczych (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe).
NOWY ROK SZKOLNY 2016/17
Wypoczęci, radośni, uśmiechnięci rozpoczęliśmy pracę w nowym roku szkolnym 2016/17. Mamy już za sobą pierwsze dni nauki. Plan lekcji został ułożony i „wypróbowany”. Wdrażamy się do aktywnej oraz systematycznej pracy, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce.
W tym tygodniu czeka nas pierwsze spotkanie z rodzicami. Czynna jest już biblioteka szkolna. Stołówka przygotowuje smaczne posiłki! Jednym słowem: „Witamy całą społeczność szkolną po wakacjach”!
UZYSKALIŚMY CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
W dniu 30.09.2016r. nasza szkoła uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W dniu tym dyrektor szkoły pani Barbara Gajewska i koordynator programu pani Karina Piotrowska – Niewczas wzięły udział w XIV Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby, w ramach którego organizowany był po raz czwarty Zlot Szkół Promujących Zdrowie.
Otwarcie Festiwalu odbyło się w sali konferencyjnej Sanatorium Marconi w Parku Zdrojowym w Busku–Zdroju, następnie odbyło się uroczyste wręczenie szkołom Certyfikatów Szkoły Promującej Zdrowie oraz warsztaty, prelekcje i wykłady skierowane do uczestników w różnym wieku.
Przynależność do sieci Szkół Promujących Zdrowie jest zaszczytem dla szkoły, a jednocześnie zobowiązaniem do tworzenia i upowszechniania działań służących promocji zdrowia w swoim regionie oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi szkołami w Polsce.
Nasza szkoła już od dwóch lat realizuje działania mające na celu uzyskanie w/w certyfikatu. Tworzymy warunki sprzyjające dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, samodzielnie diagnozujemy swoje problemy, podejmujemy inicjatywy służące rozwiązywaniu tych problemów oraz dokonujemy ewaluacji swoich działań.
Poniżej Raport z działań szkoły:
Raport
z realizacji zadań
programu promocji zdrowia
Wyniki Diagnozy
Po przyjęciu uchwały Rady Pedagogicznej w dniu 18.12.2013, uchwała nr 9/18/12/2013, w sprawie ubiegania się o przyjęcie do Sieci Szkół Promujących Zdrowie, został powołany Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia, który zajął się diagnozą potrzeb społeczności szkolnej. Zespół rozpoczął diagnozę środowiska szkolnego poprzez przeprowadzenie ankiet wśród uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Na podstawie przeprowadzonej diagnozy środowiska stwierdzono, że priorytetem szkoły powinna być promocja zdrowia, a szkoła powinna angażować się w ideę zdrowego odżywiania. Koordynator projektu wraz z zespołem stworzył program działań szkoły. Opracowane zostały również propozycje rozwiązania problemu szkoły oraz stworzono Cele priorytetowe:
- Wzrost świadomość uczniów na temat konieczności właściwego odżywiania.
- Wzrost świadomości uczniów na temat dbania o kondycję fizyczną i przestrzeganie zdrowego stylu życia.
- Wzrost świadomości uczniów dotyczący dbania o higienę osobistą.
- Poprawienie świadomości i wiedzy młodzieży z zakresu żywności, żywienia poprzez propagowanie zasad racjonalnego żywienia oraz prozdrowotnego stylu życia.
Opis problemu priorytetowego
Problem priorytetowy:
ZDROWE ODŻYWIANIE I ZDROWY STYL ŻYCIA
Opis problemu:
Na podstawie przeprowadzonej diagnozy środowiska szkolnego ( analiza ankiet dla uczniów, rodziców i nauczycieli) stwierdzono, że priorytetem szkoły powinna być promocja zdrowia, a szkoła powinna angażować się w ideę zdrowego odżywiania. Ponadto stwierdzono, że duża grupa dzieci dokonuje niewłaściwych wyborów odnośnie produktów spożywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Uzasadnienie:
Odżywianie ma bezpośredni wpływ na rozwój organizmu ludzkiego i warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny oraz sprawność umysłową ucznia w wieku szkolnym.
Sprawozdanie z realizacji zadań mających na celu rozwiązanie problemu priorytetowego
Szkoła organizuje proces rozwoju ucznia ukierunkowany na jego sukces. Atmosfera szkoły sprzyja efektywnej pracy. Szkoła uczy odpowiedzialności, poszanowania wartości i godności ludzkiej, aktywnego działania na rzecz klasy, szkoły; doskonalenia własnej osoby, pomocy potrzebującym; umiejętności współżycia w rodzinie i społeczności; rzetelności i odpowiedzialności ; zdrowego stylu życia. Szkoła integruje się ze środowiskiem lokalnym i promuje swoją działalność w tym środowisku.
Program „Zdrowie w naszych rękach” powstał w oparciu o główny cel Szkoły Promującej Zdrowie, jakim jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej oraz lokalnej.
Aby to osiągnąć należy:
- kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby w rodzinie i w społeczności lokalnej
- umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości
- zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów
Na podstawie diagnozy potrzeb i oczekiwań, a także obserwacji rzeczywistości szkoły i jej najbliższego otoczenia, nakreślone zostały niżej podane kierunki działań:
I. Rozpowszechnianie koncepcji i strategii SzPZ
II. Promocja zdrowia poprzez aktywność fizyczną.
III. Promocja zdrowia poprzez właściwe odżywianie.
IV. Promocja zdrowia poprzez higienę.
I. Rozpowszechnianie koncepcji i strategii SzPZ
1. Przedstawienie uczniom na zajęciach dydaktycznych materiałów dotyczących SzPZ.
2. Poinformowanie rodziców przez dyrektora szkoły o przystąpieniu naszej placówki do ww. programu.
3. Przeprowadzenie badań ankietowych , których podstawowym celem było sprawdzenie stopnia znajomości i akceptacji koncepcji „Szkoły Promującej Zdrowie”.
II. III. Działania podjęte przez szkołę w ramach projektu poprzez promowanie zdrowia poprzez aktywność fizyczną oraz właściwego odżywiania się:
Rok szkolny 2014/2015:
- Tydzień owocowy w przedszkolu.
- Owocowo w klasie I. Celem zajęć było kształtowanie wśród dzieci właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców.
- Potrafimy robić smaczne sałatki.
- Po co jemy warzywa i owoce? Celem zajęć było poznanie wartości odżywczych warzyw i owoców oraz zasad zdrowego odżywiania się.
- Jesień pełna witamin. Przygotowanie przez uczniów „zdrowego kącika”, gdzie umieszczone zostały informacje i ciekawostki dotyczące warzyw, zarówno tych znanych, jak i tych nietypowych.
- „Dzień jabłka”. Uczniowie na podwieczorek skosztowali ten bogaty w witaminy i wartościowy owoc, a także mieli możliwość spróbować przygotowanego przez nasze kucharki kompotu z jabłek.
- Kiszenie kapusty w przedszkolu. Podczas wspólnej zabawy i pracy dzieci miały okazję próbować szatkowanej kapusty, pomagały w przygotowaniu marchewki, słoja, sprawdzały, czy sól jest dostatecznie słona, no i oczywiście obserwowały przez kilka dni proces zakwaszania kapusty.
- Mam apetyt na ... - zajęcia z profilaktyki zdrowotnej w klasie III
W miesiącu marcu klasa III realizowała tygodniowy blok tematyczny - Obycie umila życie, w którym dzieci uczyły się między innymi zasad dobrego zachowaniaw różnych sytuacjach życia codziennego.
- Koncert profilaktyczny – spotkanie z muzykiem Gabrielem Fleszarem. W czasie spotkania muzyk opowiadał o: o uzależnieniu od tytoniu, alkoholu, narkotyków i miłości bez happy endu.
- Historie przeplatane były pięknymi piosenkami o życiu, jego blaskach i smutkach, tragediach.
- Owoce i warzywa w szkole (Nasza szkoła przystąpiła do projektu finansowanego z budżetu Unii Europejskiej w ramach europejskiego programu „Owoce w szkole". Darmowe owoce i warzywa otrzymują uczniowie klas I – III).
- W zdrowym ciele zdrowy duch…nabierz kondycji po zimie.
- Folder o zdrowiu. W ramach promocji zdrowego odżywiania klasa V na lekcji wychowawczej przygotowała ulotkę, którą podczas korowodu, rozdawały społeczności lokalnej klasy I-III.
- Wiem co jem – zasady zdrowego odżywiania - akcja edukacyjna pod hasłem „ Wiem co jem ”, mająca na celu podnoszenie świadomości i wiedzy wśród uczniów i rodziców na temat zasad zdrowego odżywiania i zachęcać społeczność lokalną do spożywania owoców i warzyw oraz codziennego ruchu na świeżym powietrzu. Akcja rozpoczęła się od obejrzenia prezentacji pt. : „ Czas na zdrowie”, którą przygotowali i przedstawili uczniowie klas IV-VI.
- „Gra terenowa- w jeden dzień dookoła Parszowa” – gra składała się z 5 etapów. Zadaniem uczniów było m.in. odpowiadać na pytania oraz wykonywać zadania sprawnościowe.
- Udział uczniów w przedstawieniach profilaktycznych finansowanych z budżetu UMiG Wąchock
- Festyn Zdrowia – Czas na Zdrowie. Impreza profilaktyczna, która obejmowała kilka działań adresowanych do uczniów i rodziców naszej szkoły. Głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcanie do różnych form aktywności fizycznej.
- Spotkanie przedszkolaków i uczniów rocznego obowiązkowego oddziału przedszkolnego z dietetykiem „Wiemy ci jemy”.
Rok 2015/2016:
- Wycieczka starszych i młodszych przedszkolaków do „Zagrody Edukacyjnej. Co” . Dzieci poznały kury Zielononóżki, kozy oraz małe kucyki. Odwiedzili jesienny ogródek, w którym poznawały zioła , warzywa oraz zrobiły „malutkie” wykopki. Odwiedzili także stajnię i stodołę. Następnie wzięły udział w warsztatach pt. „Twój słój”.
- Owocowo-warzywny tydzień w grupie starszych przedszkolaków.
- Robimy sałatkę.
- Przedstawienie o zdrowiu. Na podsumowanie realizacji zajęć o zdrowiu, uczniowie klasy III przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów inscenizację pt.: „Wojna z mikrobami”.
- W zdrowym ciele zdrowy duch. Nasze 3 i 4-latki wzięły udział w akcji „W zdrowym ciele…”. Dowiedziały się, że odpowiednie odżywianie, ruch i higiena to bardzo ważne elementy mające wpływ na zdrowie każdego człowieka. Zaprezentowały się przed p. redaktor lokalnej gazety recytując wcześniej wyuczone wierszyki na temat zdrowego odżywiania się.
- Sałatkowo na zajęciach technicznych w klasie VI.
- Spotkanie z dietetykiem „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie” kl. IV – VI.
- Dziesięć zasad zdrowego odżywiania się.
- Ukryte E, czyli szkodliwa chemia, jak czytać etykiety.
- Co rozumiemy przez zdrowe odżywianie się. Nasi uczniowie w czerwcu wzięli udział w zajęciach na których mogli wykazać się swoją wiedzą odnośnie zdrowego odżywiania się.
- Spotkanie ze znanymi polskimi zawodnikami sportów zimowych. Wśród zaproszonych Gości byli:
- Józef Łuszczek – dwukrotny Mistrz Świata w biegach narciarskich na dystansie 15 km;
- Józef Jarząbek – trener skoczków narciarskich TS „Wisła” Zakopane;
- Łukasz Rutkowski – skoczek narciarski (zajął 6 miejsce na Olimpiadzie w Vancover w 2010r.);
- Dawid Mureńka – skoczek narciarski (reprezentant Kadry Narodowej Polski w zawodach);
- Kacper Jarząbek – 10-letni skoczek w klasie JUNIOR – E (zajął 2 miejsce w Polsce w Lotos Camp 2016);
- Łukasz Łukaszczyk – 9-letni skoczek w klasie JUNIOR.
Patronat nad imprezą objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Fundacja „Mleko dla Szkół. Mleko dla Zdrowia”, ARR oddział terenowy Kielce, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin.
Zaproszeni Goście opowiadali o swoich i o drużynowych sukcesach.
- Dzień Dziecka - Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Podsumowanie zajęć dotyczących realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
IV. Promowanie zdrowia poprzez higienę.
W szkole odbywają się zajęcia propagujące zdrowy i higieniczny styl życia. Wychowawcy podczas lekcji wychowawczych rozmawiają ze swoimi uczniami na tematy związane z higieną. Zwracana jest także uwaga na czystość naszych podopiecznych.
Nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Zdrowia w Parszowie. Spotkania z higienistką odbywają się cyklicznie, zawsze we wrześniu i w lutym (w ramach zapobiegania wszawicy), co kwartał ( w ramach fluoryzacji), a także w razie potrzeb odbywają się pogadanki na temat prawidłowego czyszczenia zębów oraz higieny jamy ustnej.
Stałe działania prowadzone przez szkołę w ramach programu:
- Systematyczne diagnozowanie i przedstawienie przez nauczycieli na zebraniu z rodzicami informacji o podejmowanych działaniach,
- Zamieszczenie informacji o programie „Szkoła promująca zdrowie”, planu pracy oraz informacji o podejmowanych działaniach na stronie internetowej szkoły,
- Wprowadzenie stałej tablicy „Nasze zdrowie”, dostarczającej wiadomości na temat zdrowego odżywiania i korzyści spożywania owoców i warzyw,
- Festiwal Zdrowia z udziałem Rodziców, Uczniów i Nauczycieli
- Udział uczniów klas I-VI w programie „Mleko w szkole” oraz udział uczniów klas I-III w programie UE „Owoce w szkole” oraz „Śniadanie daje moc”.
- Udział w ogólnopolskim projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”.
Ewaluacja projektu (narzędzia, wnioski)
Wszystkie działania podejmowane w czasie trwania programu były systematycznie monitorowane, aby uzyskać jak najwięcej informacji do ewaluacji.
Do ewaluacji wybrano następujące metody:
- obserwację uczniów,
- rozmowy z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły,
- wymianę uwag, spostrzeżeń i własnych doświadczeń podczas spotkań Szkolnego Zespołu ds. SzPZ
- analizę wytworów pracy uczniowskiej, ich zaangażowanie w działania promujące zdrowie,
- informacje zwrotne od osób odpowiedzialnych za realizację zadań,
- analizę dokumentów szkolnych
-ankiety skierowane do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy nie są nauczycielami,
Za monitorowanie poszczególnych zadań odpowiedzialne były osoby powołane do Szkolnego Zespołu SzPZ.
Wnioski:
Widoczna jest poprawa wyników w większości badanych aspektów.
- Wśród realizatorów i odbiorców programu obserwuje się zadowolenie z uczestnictwa oraz osiągniętych rezultatów.
- Realizacja programu umożliwiła inne spojrzenie również na tryb życia uczestników - dostrzegli bowiem błędy w dotychczasowym sposobie życia. Nasi uczniowie spożywają mniej chipsów i gazowanych napojów; wzrosło natomiast spożycie warzyw, owoców, soków i przetworów mlecznych
- Z rozmów z uczniami wynika, że w rodzinach wzrosło zainteresowanie zdrowym stylem życia tj: zdrowym odżywianiem i podejmowaniem form aktywnego wypoczynku.
- Poprawiła się współpraca szkoły z rodzicami i środowiskiem.
- W dalszym ciągu realizatorzy czują potrzebę rozwijania idei promocji zdrowia.
- Uczniowie i rodzice pozytywnie oceniają zmiany wprowadzone w szkole w związku z realizacją programu Szkoła Promująca Zdrowie.
- Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie jest znana i upowszechniana w naszej szkole zarówno przez nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych.
- Wszyscy ankietowani nauczyciele przeczytali co najmniej jedna publikację dotyczącą promocji zdrowia oraz uczestniczyli w szkoleniach, które pogłębiły ich wiedzę w tym zakresie.
- Wszyscy pracownicy nie będący nauczycielami wiedzą, co to jest Szkoła Promująca Zdrowie oraz jaka jest ich rola w promocji zdrowia.
- Rodzice wiedzą, co to jest Szkoła Promująca Zdrowie i jaki powinien być ich udział w rozwoju szkoły promującej zdrowie.
- Większość ankietowanych rodziców uczestniczy w działaniach szkoły na rzecz poprawy zdrowia i samopoczucia uczniów, pracowników szkoły i rodziców.
- Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które pogłębiały wiedzę i umiejętności w zakresie promocji zdrowia.
- Uczniowie chętnie podejmowali działania szkoły związane z promocja zdrowia.
- Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym, chętnie zaprasza specjalistów do pomocy w realizacji edukacji zdrowotnej.
- W szkole organizowane są festyny o tematyce zdrowotnej, integrujące miejscową społeczność ze szkołą.
Opis stopnia akceptacji środowiska szkolnego dla idei szkoły promującej zdrowie
Członkowie Rady Pedagogicznej, Dyrekcja szkoły, rodzice oraz pozostali pracownicy szkoły są przekonani o słuszności idei Szkoły Promującej Zdrowie. W związku z tym działania w zakresie promocji zdrowia corocznie zajmują szczególne miejsce w pracy szkoły. Działania promujące zdrowie są zawarte w dokumentach szkolnych, tj:
- Statucie Szkoły Podstawowej w Parszowie
- Szkolnym Programie Wychowawczym
- Programie Profilaktyki
Zaplanowane przedsięwzięcia są systematycznie realizowane na wielu płaszczyznach życia szkoły oraz podlegają okresowej ewaluacji. Nad ich przebiegiem czuwa zespół do spraw promocji zdrowia, któremu przewodniczy koordynator.
Działania podejmowane są systematycznie, a osoby zaangażowane w promocję zdrowia dbają o poszerzanie swojej wiedzy z tego zakresu, dzięki czemu mogą dzielić się swoją wiedzą podczas zajęć i spotkań ze społecznością szkolną. Działania, które podejmuje szkoła dostosowane są do wieku uczniów, a stopień trudności do możliwości psychofizycznych dzieci. Mają charakter atrakcyjny zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych.
Informacje nt. współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym
W działania naszej szkoły, związane z promocją zdrowia zaangażowani byli nie tylko nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, ale również rodzice oraz środowisko lokalne, m.in.:
- Urząd Miasta i Gminy Wąchock
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Parszowa
- Koło Gospodyń z Mostek
- Ośrodek Zdrowia w Parszowie
Rodzice bardzo chętnie pomagali w realizacji zadań. Z rozmów przeprowadzonych wynika, że bardzo cenią sobie prowadzoną przez szkołę działalność profilaktyczną w zakresie edukacji zdrowotnej. Świadczyć o tym może ich zaangażowanie i pomoc w realizacji zajęć, spotkań z ciekawymi ludźmi, m.in. spotkanie z dietetykiem – rodzicem naszych uczennic, a także pomoc przy realizacji Festiwalu Zdrowia, czy zajęć z pieczenia zdrowych owsianych ciasteczek, przygotowywania sałatek, czy zdrowych przekąsek.
Informacje nt. szkoleń dla rady pedagogicznej, uczniów, rodziców, pracowników szkoły/placówki
W naszej szkole zostały przeprowadzone następujące Rady szkoleniowe:
- „Rola wychowania fizycznego w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i kultury fizycznej”.
- „Obszary pracy nauczyciela z rodzicami – współpraca, interwencja”.
- „Stres to brzmi groźnie. Sposoby radzenia sobie ze stresem. Zdrowie psychiczne”.
- „Dopalacze i niebezpieczeństwa z nimi związane”.
W szkole została przeprowadzona również Ewaluacja Wewnętrzna Wymagań, której badanymi problemami były:
- „Pozyskanie informacji na temat aktywności uczniów na terenie naszej szkoły”.
- „Działania przedszkola i szkoły na rzecz profilaktyki zdrowotnej, styl życia podopiecznych”
Szkoła prowadzi również szeroko pojętą edukację zdrowotną w odniesieniu do rodziców.
Podczas ogólnych i klasowych zebrań z rodzicami podejmowane są działania sprzyjające kształtowaniu postaw prozdrowotnych i społecznych.
Ponadto organizowane są spotkania z rodzicami, związane z :
- Zapoznaniem z ideą Szkoły Promującej Zdrowie,
- Warsztatami profilaktycznymi prowadzonymi przez przedstawicieli Policji na temat środków uzależniających – „Stop dopalaczom”, „Narkotyki”,
- Podsumowaniem działań z zakresu Szkoły Promującej Zdrowie.
Informacje z zakresu edukacji zdrowotnej przekazywane są również społeczności lokalnej w formie komunikatów i ulotek; np. dotyczące zakażeń przenoszonych drogą kropelkową (wirus A (H1N1), zdrowego odżywiania oraz znaczenia aktywności fizycznej.
Nasi uczniowie biorą udział w programach i projektach: „Czas na zdrowie”, „Problem z głowy”, „Raz, dwa, trzy – bądź bezpieczny i Ty”, „Dzieciństwo bez próchnicy", „Wybierz właściwe rozwiązanie” , „Nie pal przy mnie proszę”, „Trzymaj formę”, „Szklanka mleka”, „Warzywa i owoce w szkole”.
Opis pracy szkolonego koordynatora i zespołu ds. promocji zdrowia
Do realizacji programu powołany został koordynator – p. Karina Piotrowska – Niewczas, która wraz z zespołem: p. Bożena Kamińską, Izabela Drabikowską oraz Katarzyną Lipińską we współpracy z Dyrektor szkoły p. Barbarą Gajewską wspólnie podjęły się organizacji zadań związanych z prowadzeniem programu. W naszej szkole został powołany Klub Profilaktyczny, który zajął się realizacją zadań.
Do naszych zadań należało:
- organizacja i koordynowanie działań związanych z promocją zdrowia w szkole,
- współudział w kształceniu uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie edukacji zdrowotnej,
- poszerzanie wiedzy i rozwijanie własnych umiejętności z zakresu promocji zdrowia,
- dokonanie ewaluacji podjętych działań.
Informacje na temat wyników monitorowania samopoczucia społeczności szkolnej
Po każdych zadaniach związanych z realizacją programu, przeprowadzane były badania samopoczucia uczniów, na podstawie których stwierdza się pozytywne nastawienie do przeprowadzanych działań. Zdecydowana większość społeczności szkolnej jest za kontynuacją realizacji programu w kolejnych latach. W ramach Ewaluacji Wewnętrznej przeprowadzone zostały również badania na temat „Działania szkoły na rzecz profilaktyki zdrowotnej, stylu życia podopiecznych”. Wyniki badania wykazały, że edukacja zdrowotna realizowana jest w wystarczającym stopniu i ma znaczny wpływ na życie naszych podopiecznych.
Opis dostępnego dla szkoły/placówki sposobu współpracy ze służbą zdrowia
Nasza szkoła współpracuje z Ośrodkiem Zdrowia w Parszowie. W związku z tym, że szkoła jeszcze nie dysponuje własnym gabinetem dla pielęgniarki szkolnej, spotkania z higienistką odbywają się cyklicznie: zawsze we wrześniu i w lutym (w ramach zapobiegania wszawicy), co kwartał ( w ramach fluoryzacji) przeprowadzana jest nauka szczotkowania zębóww ramach profilaktyki przeciwpróchniczej, a w razie potrzeb odbywają się pogadanki na temat prawidłowego czyszczenia zębów oraz higieny jamy ustnej. W ciągu roku przeprowadzane są również badania przesiewowe uczniów klas zero-trzy: pomiar wagi i wzrostu przy użyciu siatek centylowych, badanie ostrości wzroku, badanie słuchu, sygnalizowanie występowania wad postawy. W nagłych wypadkach zapewniano dzieciom pomoc w Ośrodku Zdrowia.
Wnioski, refleksje, rekomendacje
Uczniowie dostrzegają jaką rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa właściwe odżywianie się, a także uprawianie różnych form aktywności fizycznej. Większość uczniów jest zdania, że warto dbać o zdrowie.
Uczniowie i ich rodziny w związku z prowadzonymi działaniami w szkole zmienili swoje nawyki żywieniowe a także sposoby spędzania czasu wolnego.
Uczniowie pozytywnie wypowiadają się na temat działań i zmian prowadzonych w szkole na skutek programu promującego zdrowie. Zdecydowana większość uczniów w pełni akceptuje założenia programu Szkoła Promująca Zdrowie i jest zadowolona z prowadzonych w tym zakresie działań.
DZIEŃ CHŁOPAKA W STRAŻY POŻARNEJ W ROCZNYM OBOWIĄZKOWYM WYCHOWANIU PRZEDSZKOLNYM
W dniu 30 września 2016 r. dzieci z Rocznego Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego z okazji Dnia Chłopaka wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Po przybyciu na miejsce, dzieci serdecznie przywitali Panowie Strażacy, którzy chętnie oprowadzili i zapoznali naszych małych podopiecznych ze swoją pracą. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Jednak największą atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej wejście do kabiny wozów strażackich oraz polewanie z węża strażackiego. Strażacy zaprezentowali zjazd po rurze do akcji ratunkowej oraz w jaki sposób przygotowują swój strój do akcji. Dzieciaki zwiedziły również dyspozytornię, w której odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Dzięki wizycie nasze przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy. Na zakończenie spotkania, dzieci podziękowały za miłe przyjęcie, podarowały strażakom pamiątkowy dyplom i zrobiły sobie wspólne zdjęcie.
Po powrocie do szkoły czekała na chłopców miła niespodzianka w postaci drobnego upominku wręczonego przez dziewczynki oraz wspólny czas na zabawę.
Dzień Chłopaka
Dnia 30 września swoje święto w naszej szkole obchodzili chłopcy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował konkurs „ z przymrużeniem oka” na „Super Chłopaka”. Wybrani przez dziewczyny z klas IV – VI najsympatyczniejsi koledzy uczestniczyli w czterech konkurencjach: próbie odwagi, powagi, wytrzymałości oraz próbie dżentelmeńskiej. W szranki stanęli: Patryk Wojciechowski( kl. IV), Daniel Bzdrenga( kl.V), Giancarlo Greco( kl. VI), których oceniało jury w składzie: p. Agata Fokt, p. Izabela Kutyła – Paduch oraz przedstawicielka SU Kamila Borowiec. Super Chłopakiem Szkoły 2016 okazał się Giancarlo Greco z klasy VI, który świetnie sprawdził się w konkurencji tanecznej, sportowej oraz wykazał się znajomością zasad dobrego wychowania. Gratulujemy i życzymy godnego noszenia tego tytułu prze cały rok szkolny. Wybory zakończył przy głośnym aplauzie dziewcząt - mecz siatkówki rozegrany przez chłopaków, który sędziowała p. Katarzyna Lipińska.
"KODołamacze" - innowacja pedagogiczna
Po dokonaniu przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty pozytywnej oceny innowacji pedagogicznej „KODołamacze” od 1 października, w każdy wtorek dla uczniów klasy pierwszej odbywać się będą zajęcia dodatkowe z programowania, prowadzone przez panią Katarzynę Michta.
Ideą innowacji jest nauka dzieci rozwiązywania problemów, pokonywanie ograniczeń, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń.
W dzisiejszym świecie posiadanie i użytkowanie komputera należy już do rzeczy oczywistych. We wszystkich płaszczyznach współczesnego świata mamy do czynienia z technologiami informatycznymi. Stając naprzeciw rozwojowi dziecka i chcemy zapewnić mu możliwość wszechstronnego rozwoju. Już od najmłodszych klas należy pokazać dzieciom, że ich umysł jest w stanie kierować pracą komputera, a co za tym idzie rozwijać w dziecku otwartość, aktywność, kreatywność i zaangażowanie w wykonywane zadanie. Zajęcia z wykorzystaniem programowania dostarczą uczniom wiele satysfakcji z samodzielnych odkryć, ukażą nowe horyzonty
i ścieżki myślenia.Rolą nauczyciela jest pobudzanie aktywności uczniów, rozwijanie ich indywidualnych zainteresowań, organizowanie nauki
i samokontroli poprzez dobór odpowiednich metod pracy z uczniami oraz kierowanie pracą podopiecznych w taki sposób, aby każdy
z nich mógł osiągnąć sukces i zdobyć nowe umiejętności.
Innowacja pedagogiczna "Mistrzowie Kodowania"
Od 22 września 2016 roku w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „MISTRZOWIE KODOWANIA” w naszej szkole odbywają się zajęcia z programowania w języku Scratch. W cotygodniowych dodatkowych spotkaniach uczestniczą chętni uczniowie z klasy V i VI. Pod kierunkiem opiekuna – pani Agaty Fokt-Danielskiej przez cały rok szkolny 2016/2017 na zajęciach dzieci będą uczyć się pracy w środowisku Scratch, będą tworzyć własne gry, animacje oraz projekty przydatne w nauce. Język programowania Scratch został stworzony z myślą o dzieciach, żeby uczyć ich podstaw programowania. Jest on programowaniem wizualnym i przypomina układanie puzzli, więc nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej i daje dziecku dużą szansę na odniesienie sukcesu.
Zajęcia z programowania są realizowane jako innowacja pedagogiczna(*), którą szkoła zgłosiła we wrześniu 2016 roku do Kuratorium Oświaty w Kielcach.
(*) Innowacja pedagogiczna jest to nowatorskie rozwiązanie programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy szkoły.
Wybory Samorządu Uczniowskiego
Wybory Samorządu Uczniowskiego odbyły się w dniu 21.09.2016r. Opiekunami SU zostały Panie: Karina Piotrowska – Niewczas oraz Zofia Bzdręga.
Jednocześnie w demokratycznych wyborach wybrani zostali: przewodniczący SU, którym została Liwia Bobkiewicz - uczennica klasy VI oraz zastępca SU, którym został Hubert Pająk – uczeń klasy VI.
Zadaniem uczniów – kandydatów, było jak najlepsze zaprezentowanie się na forum szkoły, przedstawienie siebie i swoich pomysłów do realizacji w Samorządzie Uczniowskim. Wyborcy – uczniowie klas I-VI składali swoje głosy do urny wyborczej, które następnie zostały przeliczone przez Panią Karinę Piotrowską – Niewczas.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Pielgrzymka do Bazyliki Matki Bożej Miłosierdzia
Pielgrzymka do Bazyliki Matki Bożej Miłosierdzia – 17.09.2016r.
Uczestnicy:
Kl.I - Nadia El - Dursi
Kl.II - Grdeń Julia
Kl.III - Drążek Oliwia, Dudek Wiktoria, Głowacz Julia
Kl.IV - Pietruszka Barbara
Kl.VI - Bobkiewicz Liwia, Borowiec Kamila, Jażwiec Julia, Serafin Szymon, Włodarczyk Wiktoria.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Agata Fokt - Danielska.
W Roku Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski członkowie SKKT z Parszowa nawiedzili Bazylikę Mniejszą w Skarżysku – Kam. Program zakładał krótką prelekcję opiekunów na temat historii powstania najpierw Sanktuarium, a od dwóch lat Bazyliki, udział we Mszy Świętej, nawiedzenie wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia w Kaplicy Cudownego Obrazu, pobyt na terenie Domu Miłosierdzia – zakup pamiątek i wizyta w kawiarence.
Pomysł budowy Kościoła na wzór Ostrej Bramy w Wilnie zrodził się z tęsknoty ludzi pochodzących z Kresów, a pomysłodawcą był śp. ks. bp Edward Materski, urodzony w Wilnie.
Od początku istnienia Bazyliki kustoszem jest ks. prałat Jerzy Karbownik, który wkłada wiele wysiłku i serca, aby to święte miejsce dobrze funkcjonowało pod względem duchowym i materialnym. I tak się dzieje, bo odkąd Sanktuarium stało się Bazyliką, jest tu więcej Mszy Świętych, modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i czasu poświęconego przez kapłanów na Spowiedź Św.
Opiekunowie przybliżyli też życiorysy świętych patronów Polski, których wizerunki znajdują się w witrażach – św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej i św. Jadwigi Śląskiej, św. Jana Kantego, a także tych, którzy czynili miłosierdzie – opiekowali się chorymi i ubogimi - np. bł. Aniela Salawa.
W Kaplicy Adoracji natomiast znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćko.
W tym dniu odbyła się także Pielgrzymka Nauczycieli z diecezji pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Turzyńskiego. Pielgrzymi z Parszowa mogli spotkać się przez chwilę z ks. biskupem.
Zostali pobłogosławieni, otrzymali pamiątkowe obrazki i mieli zaszczyt stanąć do wspólnego zdjęcia z ks. biskupem.
Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby przywitać się z Matką Bożą Miłosierdzia i pomodlić.
Udział we Mszy Świętej był najważniejszym wydarzeniem dnia., a jedną z intencji – prośba o opiekę Matki Bożej w czasie całorocznych rajdów organizowanych przez PTTK i opiekunów.
Zakup pamiątek i wizyta w kawiarni były ostatnim punktem pobytu na terenie Bazyliki.
W drodze powrotnej odbył się quiz na temat wiadomości zdobytych w trakcie wycieczki.
Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali obrazki z wizerunkiem małego Aniołka i Michała Archanioła.
Opiekunowie dziękują dzieciom, które w wolny od nauki dzień nawiedziły święte miejsce, jakim jest Bazylika, brali pobożnie udział we Mszy Świętej i zdobyli nową wiedzę, bo podróże zawsze kształcą.
Plan lekcji 2016/2017 - aktualizacja
"Wyprawka szkolna"
Zgodnie z rozwiązaniami zaproponowanymi w programie w 2016 roku pomocą w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w roku szkolnym 2016/2017, obejmie się uczniów:
słabowidzących,
niesłyszących,
słabosłyszących,
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,
- posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.).
W ramach programu „Wyprawka szkolna” pomoc przysługiwać będzie:
uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, lub szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas III-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas III i VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, lub liceum plastycznego,
uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do: klas I-III i VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, lub szkoły ponadgimnazjalnej, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 ustawy w przypadku gdy uczniowie ci nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy.
Przez materiał edukacyjny, o którym mowa w art. 3 pkt 24 ustawy o systemie oświaty należy rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.
W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 770 zł.
Składanie wniosków – terminy i wymagania
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przyznaje się na wniosek rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia lub na wniosek nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia. Wniosek składa się w szkole, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2016/2017. Wniosek dostępny w sekretariacie szkoły.
Do wniosku o udzielenie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Termin składania wniosków o przyznanie pomocy do 15 września 2016 r. do sekretariatu szkoły.
Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu:
a) w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych, jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka) rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych. Jeżeli składane jest oświadczenie, należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2016 r. - "Wyprawka szkolna”.
b) w przypadku zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych dla grupy uczniów koszty zakupu zwracane są rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego w szczególności: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby dokonującej zakupu (np. przedstawiciela rady rodziców). Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu (np. rada rodziców), na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki lub materiały edukacyjne.
Plan lekcji 2016/2017
Archiwum Aktualności