Rajd Wiosenny – 19.03.2016r.
Trasa: Skarżysko – Kam. – Suchedniów – Rejów – 8 km
Uczestnicy: Kowalik Łucja (kl.I), Drążek Oliwia, Piwko Anna, Sitek Aleksandra (kl.II), Borowiec Kamila (kl.V), Herman Joanna, Moskalczyk Natalia, Musiał Wiktoria, Kręcisz Damian, Miernik Wiktor i Tusznio Karol (kl.VI).
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Agata Fokt – Danielska.
Rodzice: p. Andrzej Kowalik
Rajd Wiosenny, jak co roku odbywa się pod hasłem „Topienie Marzanny” i tradycyjnie turyści na trasie żegnają odchodzącą zimę w ten symboliczny sposób.
Ale zanim to nastąpiło, grupa przeszła z Suchedniowa wzdłuż rzeki Kamionki w stronę dzielnicy Skarżyska – Rejowa. W trakcie wędrówki obserwowano zmiany w przyrodzie w okresie wiosny – pierwsze kwiaty wiosenne, pąki na drzewach, bazie i świecące coraz wyżej słońce. Natomiast przejście z pomocą przewodników urwiskiem tuż przy rzece Kamionce można zaliczyć do emocjonującej przygody.
Po dojściu do zalewu w dzielnicy Rejów pożegnano odchodzącą zimę poprzez wrzucenie do wody Marzanny. Panią Wiosną została po raz kolejny Kamila, która pierwsza dostrzegła pierwsze kwiaty wiosenne.
Przy Wielkim Piecu w Rejowie odbyło się turystyczne ognisko z kiełbaskami, a następnie prelekcja przewodnika p.Witolda Zajączkowskiego.
W dzielnicy Rejów już w XIVw. powstała Kuźnica prowadzona przez Obłozę i Kochanowskiego. Wielki Piec pobudowano w 1770r. Rzeka Kamienna, którą transportowano rudę żelaza i węgiel drzewny (do jego powstania używano drzewa bukowego) leżała na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.
Drugi Wielki Piec mieścił się na Bzinie.
Na Rejowie wylewano obudowy do pocisków, garnki, narzędzia rolnicze, pługi, brony, itp.
Dyrekcja Huty mieściła się w obecnym budynku Muzeum Orła Białego.
Piec został wygaszony w czasie powstania styczniowego przez wojska carskie. Potem działał jeszcze do 1901r. i przeniesiono produkcję na Śląsk. Powódż zniszczyła większość budowli Wielkiego Pieca.
Zasłużonym działaczem w rozwoju górnictwa w tym regionie i nie tylko był Stanisław Staszic (1755 – 1826), któremu członkowie oddziału PTTK w Skarżysku ufundowali pomnik w dzielnicy Rejów.
Ostatnim punktem rajdu było zwiedzanie eksponatów sprzętu wojskowego na terenie Muzeum Orła Białego. Można było obejrzeć czołgi, działa pancerne, rakiety, samoloty, śmigłowce, samochody, a nawet jedyny zachowany kuter torpedowy. Ekspozycja plenerowa obejmuje 150 eksponatów.
Turyści wrócili do domów pełni wrażeń i przygód, zadowoleni też z ładnej w tym dniu pogody.