Odrobina historii…
8 marca corocznie obchodzimy wyjątkowe święto wszystkich pań.
Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Początki tego niezwykłego święta wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.
Niektórzy twierdzą, że dzień ten miał upamiętnić nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy, jednakże nie jest to nigdzie potwierdzone, a fakty zapewne zostały pomieszane.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.
Dzień Kobiet współcześnie
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.
Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.
Dzień Kobiet w Polsce – dawniej i obecnie
W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki i rajstopy, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”.
W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.
Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.
Dzień kobiet w naszej szkole 😊
Aby upamiętnić ten miły dzień i wywołać uśmiech na twarzach wszystkich kobiet w naszej szkole, Samorząd Uczniowski postanowił wręczyć piękne kwiaty na ręce każdej z nich. Chłopcy z klasy III – Mateusz Baćko i Wiktor Kowalik przemierzyli całą szkołę, by wręczyć tulipana każdej pani. Do całości przedsięwzięcia dołączyły również piękne życzenia i możliwość wykonania zdjęcia i specjalnej ramce z napisem „Dzień Kobiet”.
Spisali się również chłopcy z poszczególnych klas, bowiem żadna z pań nie pozostała tego dnia bez prezentu. Wszystkie klasy i oddziały przedszkolne celebrowały Dzień Kobiet z należytym szacunkiem. Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia.
Z okazji Dnia Kobiet życzymy
wszystkim Paniom:
spełnienia marzeń,
powodzenia w życiu szkolnym i zawodowym
oraz
wiele radości i uśmiechu na co dzień!
Źródło informacji z tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet