Uczniowie klasy III od początku swojej szkolnej ścieżki zgłębiają tajniki programowania i robotyki na zajęciach z wykorzystaniem klocków LEGO WeDo 2.0. W roku szkolnym 2020/2021 cała klasa, podzielona na dwie drużyny, brała udział w Międzynarodowej Wystawie FIRST® LEGO® League: Explore. Program ten został stworzony jako wspólna inicjatywa Amerykańskiej fundacji FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) i LEGO® żeby zachęcić dzieci w wieku od 6 do 10 lat do odkrywania nauki.
Podczas wielotygodniowych przygotowań do finału FLL wykorzystywaliśmy m.in. techniki improwizacji, dzięki którym uczyliśmy się spontaniczności, akceptacji pomysłów innych, współdziałania i pracy grupowej oraz tego, że popełnianie błędów wcale nie musi być takie złe! Oczywiście, nie zabrakło także elementów programowania i konstrukcyjnych wyzwań rozwijających nieszablonowe myślenie. Zapraszamy do obejrzenia naszych projektów, fotorelacja znajduje się w albumie fotograficznym. Poniżej znajdują się opisy naszych projektów:
Drużyna 1 – Nagroda Ducha Przyjaznej Konkurencji – Wyróżnienie za kierowanie się podstawowymi wartościami FLL Junior. Ta drużyna była troskliwa, uprzejma i okazywała innym szacunek.
Nazywamy się LEGO Funfair. Nasza drużyna składa się z czterech osób. Chodzimy do klasy 2 w Szkole Podstawowej w Parszowie. Przygotowaliśmy projekt przedstawiający miasteczko sportu i zabawy.
W naszym miasteczku znajdują się dwa diabelskie młyny, zjeżdżalnia, huśtawka, podnośnik i karuzela. W centrum miasteczka jest skatepark. Ozdobą miasteczka jest pomnik motyla. Całością można sterować z centrum dowodzenia. Sprzęty, które służą do zabawy np. huśtawka jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Diabelskie młyny są wprowadzane w ruch za pomocą aplikacji. Podnośnik napędzany jest siłą rąk. W naszym miasteczku możemy się dobrze bawić i jednocześnie rozwijać naszą aktywność fizyczną.
Przy budowaniu dobrze się bawiliśmy. Współpraca układała się świetnie, nad wszystkim czuwała niezastąpiona pani kapitan – Helenka.
Drużyna 2 – Nagroda za Kompleksowość i dekoracje – Za piękny model z cudownymi dekoracjami.
Nasza drużyna nazywa się Legowicze i liczy 5 osób. Na co dzień uczymy się w Szkole Podstawowej w Parszowie i chodzimy do klasy 2. Wspólnie zbudowaliśmy halę sportową.
W hali sportowej znajdują się sprzęty i urządzenia do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, np. rolki, rower, deskorolka, basen. W hali znalazło się też miejsce na zabawę np. diabelski młyn, duża zjeżdżalnia. W projekcie jest bistro ze zdrową żywnością, trybuny dla kibiców, kasa z biletami, fontanna. Wszystkie miejsca są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Z pomocą aplikacji porusza się diabelski młyn i samochód. Jest też wiatrak napędzany korbą.
Praca nad projektem była dla Nas bardzo dobrą zabawą. Współpraca układa się wyśmienicie. Przez cały czas budowy mieliśmy mnóstwo pomysłów.