Od 1.06.2020r. ruszają konsultacje przedmiotowe dla klas IV-VIII.
Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci wzięcia udziału dziecka w konsultacjach i wypełnienie przesłanej deklaracji i oświadczenia do wychowawcy klasy oraz zapoznanie się z obowiązującymi procedurami w Szkole Podstawowej w Parszowie.
Zgłoszeni uczniowie potwierdzają swoje uczestnictwo w zajeciach w dzień konsultacji do godz. 10.00 do danego nauczyciela drogą mailową. Na pierwsze konsultacje przynoszą zgodę rodzica na pomiar temperatury (załącznik do procedur na stronie szkoły). Proszę o zachowanie wszelkiej ostrożności i reżimu sanitarnego.
Uwaga rodzice i uczniowie!!!
Uwaga rodzice i uczniowie kl. VIII
Od 25.05.2020r. ruszają konsultacje przedmiotowe.
J. polski godz. 15.30 piątek
j. angielski godz. 15.30 środa
Matematyka godz. 16.00 czwartek
Zgłoszeni uczniowie potwierdzają swoje uczestnictwo w zajeciach w dzień konsultacji do godz. 10.00 do danego nauczyciela drogą mailową. Na pierwsze konsultacje przynoszą zgodę rodzica na pomiar temperatury (załącznik do procedur na stronie szkoły). Proszę o zachowanie wszelkiej ostrożności i reżimu sanitarnego.
Informacja dla ósmoklasistów
Oferta Zespołu Szkół Samochodowo – Usługowych im. Władysława „Oseta:” Wasilewskiego w Skarżysku - Kamiennej
Oferta Zespołu Szkół Technicznych w Skarżysku - Kamiennej.
Linki :
- Rekrutacja: http://zst-skarzysko.pl/rekrutacja/index.html
- Facebook: https://www.facebook.com/zst.skarzysko/
- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCkFWzXaEnhSW3R9GqHqWNuQ
Komunikat!!!
Od 25 maja ruszają zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w klasach I - III oraz oddziałach przedszkolnych. Rodzice pracujący mają możliwość zgłoszenia dziecka do udziału w zajęciach. Zajęcia będą prowadzone w reżimie sanitarnym. Wszelkie procedury, deklaracje i oświadczenia obowiązujęce w Szkole Podstawowej w Parszowie znajdują się poniżej.
Uwaga Rodzice!!!!
Od 25.05.2020r. ruszają konsultacje dla uczniów kl. VIII. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci wzięcia udziału dziecka w konsultacjach i wypełnienie przesłanej deklaracji i oświadczenia do wychowawcy klasy oraz zapoznanie się z obowiązującymi procedurami W Szkole Podstawowej w Parszowie.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS- CoV-2, WYWOŁUJĄCYM CHOROBĘ COVID-19 Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Parszowie
Załącznik Nr 4
Do Zarządzenia Nr 2/2020 z dnia 19 maja 2020r.
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM
SARS- CoV-2, WYWOŁUJĄCYM CHOROBĘ COVID-19
Szkoła podstawowa im. Wojska Polskiego w Parszowie
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 r. poz.1239),
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 15maja 2020r.
Cel procedury: Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników szkoły w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika szkoły.
§ 1
Pomieszczenia do odizolowania osoby przejawiającej objawy choroby
- W szkole funkcjonuje pomieszczenie lub wyznaczony obszar przeznaczony do odizolowania osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 (dalej zwane jako „izolatorium”).
- Izolatorium lub wydzielony obszar wyposażony jest w środki ochrony osobistej tj. między innymi przyłbica maski, rękawiczki, płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni, leżankę, prześcieradła higieniczne oraz termometr najlepiej bezdotykowy.
- Po każdym pobycie dziecka lub pracownika szkoły, izolatorium/obszar powinny zostać starannie zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, zachowując wysoki poziom higieny.
§ 2
Podejrzenie wystąpienia objawów u pracownika
- Każdy z pracowników szkoły ma obowiązek przed wyjściem do pracy zmierzyć temperaturę ciała a w przypadku, gdy temperatura ta przekracza 37,50 C powiadomić o tym fakcie telefonicznie Dyrektora szkoły i poddać się badaniu lekarskiemu.
- W przypadku wystąpienia objawów COVID-19 pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczna w Starachowicach, oddziałem zakaźnym a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić na 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony COVID-19.
- W przypadku, gdy pracownik manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby w miejscu pracy należy niezwłocznie odsunąć go od wykonywanych obowiązków, wstrzymać np. przyjmowanie dzieci do szkoły, gdy sytuacja taka będzie miała miejsce w czasie przychodzenia dzieci do szkoły i odizolować w izolatorium, przy równoczesnym powiadomieniu organu prowadzącego i stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor stosuje się ściśle do zaleceń i instrukcji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy konieczne jest wdrożenie dodatkowych procedur, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z objawami COVID-19 należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować wszelkie powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze krzeseł, blaty, sanitariaty itd.).
- Dyrektor sporządza listę osób, z którymi pracownik podejrzany o zakażenie miał kontakt w danym dniu i zabezpiecza ją celem ewentualnego przekazania do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Jeżeli objawy choroby dotyczą nauczyciela, Dyrektor w razie potrzeby zabezpiecza szybkie uzupełnienie kadry pedagogicznej, wzywając telefonicznie do pracy innego nauczyciela.
§ 3
Podejrzenie wystąpienia objawów u dziecka
- W przypadku dziecka przejawiającego wystąpienie objawów choroby COVID-19, należy zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej oraz odizolować reszty oddziału i pracowników szkoły w odrębne pomieszczenie (izolatorium) lub w wyznaczony obszar z zapewnieniem minimum 2 metrów odległości od innych osób.
- W przypadku dziecka wyznaczony pracownik sprawujący opiekę ,niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonego do izolacji pomieszczenia, dezynfekuje ręce i zakłada środki ochrony osobistej, o których mowa w ust. 1, pomaga dziecku założyć maseczkę i rękawiczki oraz bezwzględnie pozostaje z nim zachowując dystans minimum 2 metrów do momentu odebrania dziecka przez rodziców/prawnych opiekunów.
- O zaistniałym incydencie Dyrektor szkoły powiadamia niezwłocznie organ prowadzący oraz stację Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Starachowicach i postępuje ściśle z zaleceniami i instrukcjami przez nią wydanymi. W przypadku nieobecności dyrektora, do powiadomienia ww. instytucji zobowiązany jest nauczyciel opiekujący się dana grupą, z wykorzystaniem przekazanych mu, przed rozpoczęciem świadczenia opieki nad dziećmi, numerów telefonów, w tym organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko z objawami COVID-19 należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować wszelkie powierzchnie dotykowe (zabawki, klamki, poręcze krzeseł, blaty itd.).
- Nauczyciel opiekujący się grupą sporządza listę osób, z którymi dziecko podejrzane o zakażenie miało kontakt w danym dniu i przekazuje ją dyrektorowi. Ten zabezpiecza listę celem przekazania jej do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy konieczne jest wdrożenie dodatkowych procedur, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania pomocy.
§ 4
Pozostałe regulacje
- W przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika ustala się listy osób przebywających w tym samym czasie w szkole.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników szkoły oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WOJSKA POLSKIEGO W PARSZOWIE
Załącznik Nr
Do Zarządzenia Nr 3/2020 z dnia 19 maja 2020r.
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA
DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WOJSKA POLSKIEGO W PARSZOWIE
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2019 r poz. 59),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2019 r. poz. 1148),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003 r. poz. 69),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz.780)
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 4 maja 2020r.
Cel procedury:
- Ustalenie zasad przyprowadzania dzieci w czasie trwania pandemii COVID-19.
- Zminimalizowanie ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 poprzez maksymalne ograniczenie ilości osób przebywających w szkole.
§ 1
Postanowienia ogólne
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki będą otwarte w godzinach przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły zgodnie z organizacją pracy; tj. przyprowadzanie o godz. 8.00, odbieranie do godz. 16.00.
- Zobowiązuje się rodziców do przestrzegania wyznaczonych oraz zadeklarowanych godzin przyprowadzania i odbierania dzieci.
- Dzieci z klas I-VII wchodzą do szkoły wyłącznie wejściem głównym do budynku, a dzieci z oddziałów przedszkolnych wejściem od strony siłowni.
- Dzieci do szkoły są przyprowadzane/odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe.
- Rodzice/prawni opiekunowie/osoby upoważnione, podczas przyprowadzania i odbierania dziecka oczekują na swoją kolejność w wyznaczonych miejscach przed budynkiem szkoły, zachowując bezpieczną odległość od siebie, minimum 2 metry.
- Zaleca się aby tylko jedna osoba przyprowadzała dziecko do szkoły i jeśli to możliwe, odbierała dziecko ze szkoły.
- Rodzic/prawny opiekun lub osoba upoważniona przyprowadzając i odbierając dziecko, zaopatrzony jest w środki ochrony osobistej tj. maseczka i rękawiczki.
- Obligatoryjnie przy każdym przyprowadzeniu i odbieraniu dziecka ze szkoły rodzic/opiekun prawny lub osoba upoważniona odkaża ręce płynem do dezynfekcji umieszczonym przy wejściu do szkoły.
§ 2
Przyprowadzanie dziecka do szkoły.
- Rodzice/ prawni opiekunowie przyprowadzają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Rodzic przed otwartymi drzwiami szkoły żegna się z dzieckiem.
- Pracownik dyżurujący wpisuje do rejestru dane osoby przyprowadzającej dziecko do szkoły. (załącznik Nr 1)
- Dziecko wchodzi na hol gdzie pracownik dyżurujący dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka.
- Rodzic/prawny opiekun w wyznaczonej odległości przed wejściem do budynku szkoły oczekują na wynik pomiaru. W przypadku, gdy temperatura ciała dziecka przekracza 37°C zabiera dziecko do domu i kontaktuje się z lekarzem pediatrą.
- Po pomiarze temperatury ciała, dziecko w obecności dyżurującego pracownika przechodzi do szatni, przebiera się i wchodzi do sali zajęć.
§ 3
Odbieranie dziecka ze szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie/osoby upoważnione w wyznaczonej odległości przed wejściem do budynku oczekują na wyjście dziecka ze szkoły.
- Pracownik dyżurujący wpisuje do rejestru dane osoby odbierającej dziecko ze szkoły.
- Pracownik dyżurujący odbiera dziecko z sali, w razie konieczności pomaga dziecku w ubraniu się, po czym odprowadza do oczekującego rodzica/opiekuna prawnego lub osoby upoważnionej.
§ 4
Postanowienia końcowe
- Wszelkie informacje o pobycie dziecka w szkole rodzice/prawni opiekunowie otrzymują od nauczycieli poprzez: kontakt telefoniczny, mailowy, Messenger, dziennik elektroniczny.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników szkoły oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.
WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCA ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19 Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Parszowie
Do Zarządzenia Nr3/2020 z dnia 19 maja 2020r.
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
DOTYCZĄCA ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19
Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Parszowie
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 r. poz.1239),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2019 r. poz. 59),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2019 r. poz. 1148),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003 r. poz. 69),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz.780),
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 15 maja 2020r.
- Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej z 15 maja 2020r.
Cel procedury:
1.Ustalenie zasad funkcjonowania szkoły i wyznaczenie sposobów postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie pandemii COVID -19
2. Zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wśród dzieci, ich rodziców oraz pracowników szkoły, a także określenie obowiązków i zadań nauczycieli i personelu obsługowego w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.
Uczestnicy postępowania:
- Rodzice/prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione do odbioru dziecka
- Uczniowie
- Nauczyciele
- Pracownicy niepedagogiczni
- Dyrektor szkoły
§ 1
Zasady organizacji pracy szkoły.
- Szkoła prowadzi zajęcia opiekuńczo – dydaktyczne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.
- Ustala się drogi wejścia dla poszczególnych grup pracowników szkoły:
1) Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni - wejście główne
2) Pracownicy kuchni – wejście służbowe.
3) Uczniowie - wejście główne do budynku
4) Oddziały przedszkole wejście od strony siłowni
- Każda osoba wchodząca do budynku szkoły; uczniowie, dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni podlegają kontroli pomiaru temperatury ciała .Rodzic wyraża zgodę na pomiar temperatury dziecka , które ma uczestniczyć w zajęciach.
- Uczniowie przebywają w stałych grupach w wyznaczonych, stałych salach zajęć pod opieką jednego nauczyciela (maksymalnie rotacyjnie dwóch).
- W szkole i oddziale przedszkolnym prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz w miarę możliwości zajęcia dydaktyczne.
- Liczbę uczniów w grupie ogranicza się do 12. W uzasadnionych wypadkach liczba dzieci, za zgodą organu prowadzącego, może być zwiększona o 2.
- W przypadku, gdy liczba zgłoszonych dzieci jest wyższa niż dozwolona, pierwszeństwo skorzystania z zajęć mają dzieci: pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4m2 . Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno- sanitarnych - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- Z sal, w których przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki, dywany, wykładziny).
- Sale zajęć wietrzone są co najmniej raz na godzinę.
- Pomieszczenia oraz części wspólne (szatnie, hole oraz sanitariaty) będą dezynfekowane.
- Drzwi do sal oraz sanitariatów nie będą zamykane w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia poprzez dotyk.
- Do odwołania wyłącza się z użytkowania na placu zabaw piaskownicę i domek z uwagi na brak możliwości codziennej dezynfekcji sprzętów. Pozostałe huśtawki będą dezynfekowane po wyjściu grupy z placu zabaw. Na placu zabaw i boisku może przebywać tylko jedna grupa. Uczniowie nie korzystają z trybun. Siłownia wyłączona z użytku do odwołania.
- Do odwołania nie organizuje się wyjść poza teren szkoły.
- Zapewnia się taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów.
- Pracownicy szkoły zachowują dystans społeczny, w każdej przestrzeni, wynoszący minimum 1,5m, uczniowie siedzą w ławkach osobno, w odległości, co druga ławka.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Do odwołania, rodzice/prawni opiekunowie/osoby upoważnione do odbioru dzieci oraz osoby trzecie nie wchodzą do budynku szkoły.
§ 2
Obowiązki dyrektora
- Ustala procedury wewnętrznego bezpieczeństwa na terenie szkoły zgodne z wytycznymi przeciwepidemicznymi GIS i wytycznymi MEN.
- Zapoznaje pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych z niniejszą procedurą poprzez wywieszenie jej w widocznym miejscu w budynku oraz zamieszczenie na stronie internetowej szkoły.
- Jest odpowiedzialny za wdrożenie postanowień i procedur.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej w zakresie objętym wytycznymi.
- Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych informacji od rodziców o liczbie dzieci, wymagających opieki szkolnej w czasie pandemii.
- Ustala warunki bezpiecznego pobytu dzieci w sali podczas zajęć, ściśle dostosowane do wytycznych.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego w okresie wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19. W przejściowym okresie dualizmu zleca nauczycielom pracę opiekuńczą z dziećmi pozostającym pod opieką szkoły oraz pracę zdalną w zakresie edukacji uczniów przebywających w domu pod opieką rodziców/opiekunów prawnych.
- Ustala zasady przebywania w placówce osób z zewnątrz, w tym rodziców/prawnych opiekunów, osób upoważnionych do odbioru dzieci, dostawców towaru, kurierów, pracowników Poczty Polskiej.
- Zapewnia przy wejściach do szkoły w salach oraz pomieszczeniach sanitarno-higienicznych dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, instrukcję dezynfekcji rąk oraz kosze na zużyte rękawiczki.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy ) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych dla uczniów oraz pracowników szkoły zapewnia dozowniki z mydłem , wywiesza instrukcję z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcję dezynfekcji rąk.
- Zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów stołów oraz mebli w salach.
- Ustala, zapoznaje pracowników i rodziców oraz wdraża Procedurę postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
- Ustala, zapoznaje pracowników i rodziców oraz wdraża Procedurę przyprowadzania i odbierania dzieci w czasie pandemii COVID 19.
- Przeprowadza spotkania z pracownikami zapoznając ich z niniejszą procedurą, celem i zasadami ścisłego reżimu sanitarnego, zakresem wymagań sanitarnych i zdrowotnych oraz sposobami dokumentowania codziennych, wykonywanych przez pracowników czynności. Zwraca uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotycząca ich samych.
- W miarę możliwości nie angażuje w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Jeśli to możliwe unika rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad uczniami.
- Wyznacza i przygotowuje minimum jedno pomieszczenie lub wydzielony obszar, w którym będzie można odizolować dziecko lub pracownika z objawami chorobowymi tj. kaszel, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha, biegunka itd.
- Umieszcza w łatwo dostępnym miejscu numery telefonu do: organu prowadzącego, kuratorium oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Ustala sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka: kontakt telefoniczny i mailowy.
- Gromadzi i przechowuje Oświadczenia rodziców/prawnych opiekunów dziecka stanowiących załącznik Nr 1 do niniejszej procedury.
- Gromadzi i przechowuje Zgody rodziców/opiekunów prawnych na pomiar temperatury ciała dziecka, stanowiące załącznik Nr 2 do niniejszej procedury.
- Organizuje bezpieczne przygotowywanie i spożywanie posiłków, a zwłaszcza posiłków zawierających produkty nie podlegające obróbce termicznej.
- Zobowiązany jest do bieżącego informowania organu prowadzącego o wszelkich incydentach dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego na terenie szkoły.
§ 3
Obowiązki pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych
- Pracownik przychodzi do pracy zdrowy, bez jakichkolwiek objawów choroby.
- Wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do samoobserwacji i pomiaru temperatury .
- W przypadku podejrzenia chorobą zakaźną lub zakażenia COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha) pozostają w domu i zawiadamiają o tym fakcie dyrektora szkoły.
- W przypadku stwierdzenia objawów choroby, choroby zakaźnej, lub COVID-19 w godzinach świadczenia pracy pracownik ma obowiązek niezwłocznego udania się do izolatorium i telefonicznego powiadomienia dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji rąk, zgodnie z zamieszczoną przy wejściu procedurą
- Regularnie myją i odkażają ręce płynem dezynfekującym.
- Pracownicy są zobowiązani do ciągłego używania środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek jednorazowych lub gumowych, maseczek lub przyłbic.
- Pracownicy mają obowiązek zachowania dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły wynoszący minimum 1,5 metra.
- Każdorazowo po kontakcie z osobą zewnętrzną pracownik obsługi ma obowiązek zdezynfekowania przyłbicy oraz zmiany rękawiczek.
- Pracownikom nie wolno korzystać z telefonu podczas sprawowania opieki nad dziećmi w Sali, toalecie, podczas przygotowywania, wydawania i serwowania posiłków, wykonywania czynności dezynfekcyjnych i higieniczno-sanitarnych, przyjmowania dzieci do szkoły. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik musi się skontaktować z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka lub poinformować dyrektora o incydencie chorobowym u dziecka lub pracownika.
- Zakazuje się przemieszczania pracowników bez ważnego powodu. Pracownicy przemieszczają się wyłącznie w celu wykonywania obowiązków służbowych.
- Wszyscy pracownicy szkoły muszą ponadto stosować i przestrzegać podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
- Często myć ręce zgodnie z instrukcją.
- Stosować zasady ochrony podczas kaszlu i kichania zakrywając usta i nos łokciem.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust.
- Dbać o odporność, wysypiać się.
13.Nie zaleca się noszenia biżuterii na palcach oraz na przegubach rąk (bransoletki , itp…).
§ 4
Obowiązki nauczycieli
- Nauczyciele świadczący pracę z uczniami na terenie szkoły:
- Organizują pracę z dziećmi zgodnie z zatwierdzonym przez dyrektora planem pracy, obejmującym pracę z dziećmi oraz na ich rzecz.
- Wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
- Prezentują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w szkole.
- Prowadzą profilaktykę prozdrowotną ze szczególnym zwróceniem uwagi na częstotliwość mycia rąk, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, niedotykania ust, nosa i oczu oraz bezwzględnie monitorują poprawność stosowania przez dzieci wprowadzonych instrukcji.
- Prowadzą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w miarę możliwości mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne.
- Nie organizują wyjść poza teren szkoły
- Od chwili powrotu do pracy stacjonarnej wyznaczeni nauczyciele pracują według ustalonego przez dyrektora harmonogramu, sprawując bezpośrednią opiekę nad dziećmi w szkole.
- Dokumentują pracę opiekuńczo wychowawczą z dziećmi w dzienniku zajęć dla danej klasy.
- Dokonują pomiarów temperatury ciała ucznia w razie zauważenia u niego jakichkolwiek objawów choroby.
- Są odpowiedzialni za przestrzeganie zasady bezpiecznej odległości ucznia od ucznia i nauczyciela/pracownika sprzątającego podczas: zabaw dowolnych, zabaw ruchowych, zajęć edukacyjnych, posiłków, pobytu w łazience.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu z zachowaniem odpowiedniej odległości.
- Nauczycielom świadczącym opiekę nad dziećmi nie wolno przemieszczać się po szkole, prowadzić rozmów z rodzicami oraz pracownikami szkoły, poza przypisanym do klasy pracownikiem obsługi.
- Korzystają wyłącznie z wyznaczonych przez dyrektora pomieszczeń sanitarnych.
- Nauczyciele świadczący opiekę nad dziećmi mają ponadto bezwzględny zakaz wstępu do pomieszczeń kuchennych, izolatorium oraz kontaktu z pracownikami kuchni .
- Wyznaczeni przez dyrektora nauczyciele prowadzą zajęcia opiekuńcze – wychowawcze z elementami dydaktycznymi na terenie szkoły.
- Nauczyciele nie świadczący pracy opiekuńczo-wychowawczej z dziećmi:
- Wykonują pracę zdalną zgodnie z Zarządzeniem Nr 2/2020 Dyrektora z dnia19.03.2020 r. w sprawie ustalenia szczegółowych rozwiązań organizowania i realizacji pracy nauczycieli w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
- W godzinach pracy szkoły nauczyciele świadczący pracę zdalną pozostają do dyspozycji dyrektora w miejscu zamieszkania, w ścisłym kontakcie telefonicznym oraz mailowym, aby w razie potrzeby włączyć się w niezbędne działania opiekuńczo-wychowawcze w szkole.
§ 5
Obowiązki pracowników obsługi
- Panie sprzątaczki:
- Wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz sanitariatów i ich wyposażenia.
- Każdorazowo dezynfekują toalety, umywalki i wszelkie przedmioty w toalecie minimalizując ryzyko zakażenia poprzez dotyk.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Wietrzą pomieszczenia szkoły, w których nie są organizowane zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Po zakończeniu pracy oddziału wietrzą sale zajęć, dezynfekują , wszelkie wyposażenie, blaty stołów, regały, krzesła, drzwi wraz z klamkami, podłogi ciągów komunikacyjnych oraz powierzchnie płaskie tych ciągów, parapety, listwy przypodłogowe.
- Każdego dnia systematycznie wypełniają Kartę monitoringu (załącznik Nr 3).
- Przy przyjmowaniu z zewnątrz ( przez okno lub uchylone przez pracownika drzwi) jakichkolwiek dokumentów lub przesyłek pocztowych/kurierskich wymagane jest stosowanie przez osoby odbierające środków ochrony osobistej, a także wpisania do Rejestru kontaktu z osobami trzecimi: daty kontaktu, nazwę firmy kurierskiej, imienia i nazwiska kuriera, numeru jego telefonu (załącznik Nr 4).
- Każdorazowo po kontakcie z osobą trzecią pracownicy wyrzucają rękawiczki, dezynfekują przyłbicę, myją i dezynfekują ręce.
- Pracownicy kuchni ;
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami praw dotyczących zbiorowego żywienia.
- Na bieżąco oraz po zakończonej pracy dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni itp.
- Dostawy towaru przyjmuje wyłącznie kierownik gospodarczy, wpisując każdorazowo dane kontaktowe dostawcy do rejestru dostawców (załącznik Nr 5).
- Dostawca nie wchodzi na teren szkoły, towar zostaje odebrany przy wejściu bocznym.
- Po zakończeniu dostawy osoba odbierająca wyrzuca rękawiczki, myje i dezynfekuje ręce oraz przyłbicę.
§ 6
Zadania i obowiązki rodziców
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w oraz bezwzględnie ich przestrzegają.
- Uczeń może korzystać z zajęć szkolnych wyłącznie w przypadku, gdy na 2 dni przed datą planowanego posłania dziecka do szkoły rodzice wyrażą taka wolę. W tym celu rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do:
- Telefonicznego poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy lub poprzez dziennik elektroniczny. Telefon do sekretariatu szkoły lub email szkoły szparszow@wp.pl.
- Przyprowadzają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Nie przyprowadzają do szkoły dziecka, jeśli rodzice lub inni członkowie rodziny przebywają w kwarantannie, izolacji.
- Zaopatrują dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły mierzą dziecku temperaturę. W przypadku temperatury powyżej 370 C rodzic nie może przyprowadzić dziecka do szkoły.
- Dbają, aby dziecko nie wniosło do szkoły żadnych zabawek, i niepotrzebnych przedmiotów oraz artykułów spożywczych.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust, zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Mają obowiązek wytłumaczenia dziecku, że nie może tymczasowo przytulić się do nauczycielki, pracowników szkoły oraz kolegów i koleżanek, chwytać ich za rękę, dotykać, prosić o wzięcie na kolana.
- Przed wejściem do szkoły dezynfekują ręce.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów oraz maili ze szkoły, umożliwiając dyrektorowi i pracownikom szkoły szybką ścieżkę komunikacji, zgodnie z wytycznymi dla szkół.
§7
Zasady bezpiecznego przygotowywania i spożywania posiłków
- Podczas przygotowywania i wydawania posiłków przestrzegane są warunki wymagane przepisami prawa, dotyczące funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Pracownicy kuchni przygotowując i wydając posiłki zobowiązani są do stosowania środków ochrony indywidualnej tj. rękawiczek, maseczek lub przyłbic.
- Przy wydawaniu artykułów spożywczych nie podlegających obróbce termicznej tj. owoce, wędliny, pieczywo, warzywa, sery, jogurty, oraz wszelkie produkty w opakowaniach metalowych, papierowych, foliowych, przestrzegana jest zasada 24 godzinnej kwarantanny.
- Utrzymywana jest wysoka higiena mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców z wykorzystaniem środków dezynfekujących.
- Przed rozdaniem posiłku oraz po jego zakończeniu , pracownik obsługi myje i dezynfekuje blaty stołów i oparcia krzeseł
- Naczynia myje pracownik kuchni.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z użyciem detergentów, w temperaturze minimum 600C lub je wyparzyć.
- Niedopuszczalne jest przebywanie w pomieszczeniu myjni naczyń, więcej niż jednej osoby.
- Każdego dnia po zakończeniu pracy przez pracowników kuchni wszystkie blaty, szafki, regały, używane narzędzia i przybory kuchenne, drzwi, klamki, włączniki światła oraz gniazda, pomieszczenia kuchni, magazynu spożywczego oraz całego zaplecza włącznie z sanitariatem należy umyć i zdezynfekować z użyciem środków dezynfekujących.
§8
Postanowienia końcowe
- Z treścią niniejszej procedury zapoznaje się pracowników i rodziców/prawnych opiekunów uczniów szkoły.
Załącznik Nr 1
do Procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły
w okresie pandemii COVID-19
Parszów, dn. …………………….
OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Oświadczam, że moje dziecko
.……………………………………………………………………………………………………...............................
( imię i nazwisko dziecka)
będzie uczęszczać na zajęcia do Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
od dnia ……………………………………………… w godzinach od ……………………... do ……………………………
Oświadczam, że nie miał/ła kontaktu z osobą zakażoną wirusem COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.
Oświadczam, że dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
Oświadczam, że poznałam/łem się z treścią Wewnętrznej procedury bezpieczeństwa dotyczącej zapobiegania i przeciwdziałania na terenie szkoły Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie w czasie pandemii COVID 19, Procedurą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19.
Oświadczam, że rodzice/prawni opiekunowie pracują:
matka tak ojciec tak
nie nie
Oświadczam, że rodzice/prawni opiekunowie są pracownikami:
systemu ochrony zdrowia,
służb mundurowych,
handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
……………………………………………………… ………………………………………………………..
(podpis matki/opiekunki prawnej) (podpis ojca/opiekuna prawnego)
Załącznik Nr 2-
do Procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły
w okresie pandemii COVID-19
Parszów, dn. .........................
……………………………………………………………
(Imię i nazwisko matki lub opiekunki dziecka)
……………………………………………………………
(Imię i nazwisko ojca lub opiekuna dziecka)
ZGODA
Niniejszym zgadzam się na profilaktyczny pomiar temperatury ciała dziecka
……………………………………………………………………………………………………………………………………
(Imię i nazwisko dziecka)
podczas pobytu w szkole
Przyjmuję do wiadomości, że:
- jednorazowe zmierzenie temperatury nie jest przetwarzaniem danych wrażliwych (tj. danych o chorobie dziecka);
- w przypadku pomiaru wielokrotnego (np. gdy jest on dokonywany codziennie o tej samej porze) art. 9 ust. 2 lit. g rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) pozwala placówce na przetwarzanie danych wrażliwych gdy jest to niezbędne:
- ze względów związanych z ważnym interesem publicznym (art. 9 ust. 2 lit. g RODO);
- do celów profilaktyki zdrowotnej, do zapewnienia opieki zdrowotnej (art. 9 ust. 2 lit. h RODO);
- ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi (art. 9 ust. 2 lit. i RODO).
………………..…………………………... …………………………….......................
podpis matki /opiekunki prawnej podpis ojca/opiekuna prawnego
Rekrutacja do przedszkola - II etap
II etap rekrutacji do przedszkola trwa od 11 do 22 maja 2020r.
Wniosek o przyjęcie dzieci do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl
Po zakończeniu rejestracji dziecka na platformie rekrutacyjnej należy pobrać wniosek i przesłać w formie załącznika na adres e-mail szkoły - szparszow@wp.pl od 11 do 22 maja 2020r.
Lista dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych rok szkolny 2020/2021
Roczny Obowiązkowy Oddział Przedszkolny
1. Baćko Emilia
2. Banaś Liliana
3. Banaś Sara
4. Błąd Alicja
5. Błąd Antoni
6. Cholewińska Maria
7. Drużdż Kornelia
8. Gembska Julia
9. Goryca Alicja
10. Krzepkowska Lidia Elżbieta
11. Nowak Kacper
12. Suwara Zuzanna Ewa
13. Szlęzak Kacper
14. Twórz Borys
15. Zając Jakub
Przedszkole Pluszowego Misia
-
Obarska Hanna Gabriela
-
Obarski Fabian
-
Witkowska – Gac Zofia
-
Bartosik Matylda
-
Bzinkowska Agata
-
Bzinkowska Amelia
-
Dudek Aleksander
-
Herman Michał
-
Jakubowski Antoni
-
Kopeć Antoni
-
Niewczas Mateusz Marek
-
Piasecka Dominika
-
Połeć Natalia
-
Rybicka Maja
-
Spadło Jan
-
Zbroja Nikodem
-
Uwaga Rodzice!
W związku z potwierdzonym przypadkiem Covid - 19 na terenie Parszowa, decyzją Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock przedszkole w Parszowie jest nieczynne do odwołania.
Nauczanie zdalne w klasach I - III
Kształcenie na odległość w klasach młodszych odbywa się poprzez system wideokonferencyjny do zdalnego nauczania – ZOOM.
Organizując naukę zdalną wychowawcy podjęli szereg działań, aby efekty nauki w tym trudnym i wyjątkowym czasie były jak najlepsze. Wybierając ZOOM brano pod uwagę, że narzędzie to zapewnia bezpośredni kontakt wideo nauczyciela z dziećmi i dzieci między sobą, co w klasach młodszych jest bardzo ważne.
Lekcje online odbywają się codziennie, uczniowie realizują podstawę programową z wykorzystaniem podręczników, zeszytów ćwiczeń, materiałów dodatkowych, prezentacji, filmów, e-podręcznika, multibooka. Nauczyciel ma możliwość śledzenia aktywności uczniów, zadawania pytań, proszenia do odpowiedzi, udostępniania własnego pulpitu z przygotowanymi przez siebie materiałami do lekcji itp. Dzieci mogą przejmować zdalnie kontrolę nad myszką nauczyciela, wykonywać wybrane przez niego zadania, które obserwują pozostali uczniowie, a czas „ przerwy” wykorzystać dowolnie np. na rozmowę.
Taka forma nauki jest dla wszystkich czymś nowym, niełatwym, ale dzieci starają się coraz lepiej w niej odnajdywać.
Wychowawcy klas I – III dziękują rodzicom za podjęcie wyzwania (analiza instrukcji wysyłanych przez nauczyciela, sprawne, punktualne logowanie, zapewnienie odpowiedniego sprzętu itp.) oraz pomoc i wsparcie swoich dzieci w nauce zdalnej.
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja - polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791r.
Konstytucja 3 maja, oficjalnie Ustawa rządowa, pierwsza w Europie, druga w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, uchwalona przez Sejm Czteroletni.
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją nt. świąt majowych.
Informacja dla ósmoklasistów
Drodzy ósmoklasiści!
Zapoznajcie się z ofertą Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Sarcowicach.
BURSA.doc
Czytanie dla przyjemności!
Szanowni Rodzice!
Jako nauczyciel bibliotekarz zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online.
Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
Czytanie.pdf
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy wiosenne życzenia, aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościła radość, spokój i wielka nadzieja odradzającego się życia.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Parszowie.
Ogłoszenie!
Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020r.
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Co to jest koronawirus?
W ramach biblioterapii zamieszczam linki, na których są audiobooki lub e-booki dotyczące koronawirusa. Udostępnione materiały przeznaczone są głównie dla najmłodszych.
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf
https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf
http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf
dorotabrodka.pl/bajka-o-krolu-wirusie-i-dobrej-kwarantannie-audiobook/
https://www.youtube.com/watch?v=x1YbDDpMXb8&app=desktop
https://www.youtube.com/watch?v=Xdblj09W8BM
https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM&app=desktop
Darmowe audiobooki w internecie
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Darmowy e-book o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało darmowego ebooka nt. koronawirusa z myślą o dzieciach. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
Archiwum Aktualności