Nasza Szkoła włączyła się w akcję „kolorowe kredki” – której celem jest niesienie pomocy dzieciom przebywającym w szpitalach oraz zbiórka pieniędzy z przetworzonych kredek na różne cele charytatywne. W sali nr 10 oraz w pokoju pedagoga znajdowały się pudełka, do których wrzucane były zużyte, niekompletne kredki (świecowe i ołówkowe). W styczniu Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Katarzyny Michty i Pani Marzeny Łabuda spakował 5 kg kredek i wysłał do Organizatora zbiórki. Część kredek zostanie przetworzona na nowe i w piórnikach uszytych przez wolontariuszy przekazane zostaną na oddziały szpitalne dla dzieci. Świecowe kredki zostaną przetworzone na biżuterię które zostaną sprzedane na kiermaszach lub aukcjach, a pieniądze pozyskane wesprą akcję charytatywną. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.
Uwaga!!!
W związku z niską frekwencją dzieci zabawa choinkowa zostaje przełożona po feriach.
Spektakl profilaktyczny ”Egzamin z bezpieczeństwa Tygrysa Benjamina”
16 stycznia 2020 roku uczniowie Przedszkola, Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego oraz klasy I-V mieli okazję obejrzeć przedstawienie Teatru „Magik” z Bydgoszczy. Tematyka spektaklu dotyczyła kwestii bezpieczeństwa.
Wesoły tygrysek Benjamin w kilku zabawnych scenkach pokazywał, jak należy się zachowywać w sytuacji zagrożenia. Najpierw popełniał błędy, ale na szczęście z pomocą przyjaciół Mędrka i Rozumka, szybko je naprawiał. Za sprawą czarodziejskiego zaklęcia cofał czas i zachowywał się właściwie. Na koniec podał zasady, które dzieci powinny stosować na co dzień.
- Nie udzielaj nieznajomym żadnych informacji o sobie.
- Nikomu nie otwieraj drzwi. Nie wpuszczaj obcych do domu.
- Nie rozmawiaj z obcymi przez Internet.
- Gdy wychodzisz z domu, zamknij drzwi i okna oraz sprawdź urządzenia elektryczne i zakręć wodę.
- Nie gódź się na jazdę samochodem, spacer, lody, gdy proponuje je nieznajomy.
- Nie wolno Ci jeść słodyczy, dziwnych substancji od nieznajomych.
- Przechodź przez pasy drogowe tylko na zielonym świetle i nie baw się przy ulicy.
Spotkanie było bardzo ciekawe i interesujące dla zebranych. Tygrysek zaangażował dzieci do przedstawienia poprzez zabawy ruchowe oraz pomoc w realizacji spektaklu. Uczniowie z pewnością zapamiętali wskazówki tej sympatycznej postaci.
Konkurs Piosenki Religijnej
9 grudnia 2019 odbył się Konkurs Piosenki Religijnej. Został przeprowadzony w 2 kategoriach wiekowych kl.I-III i kl IV-VIII. Uczniowie śpiewali piosenki o tematyce religijnej. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, zwycięzcy nagrody książkowe.
Pierwsze miejsce zdobył Patryk Wojciechowski z kl. VII .Drugie miejsce duet z kl. VII Dominika Nowak i Julia Firkowska. Trzecie miejsce uczniowie kl IV Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Michał Majewski.
"Kujonek" - styczeń 2020r.
Dzieci Uczą Rodziców
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Dzieci uczą Rodziców” organizowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego.
W programie biorą udział przedszkolaki z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawcą Bożeną Zarębską oraz bibliotekarką Edytą Spilską.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. Przedszkolaki dowiedzą się jak być bezpiecznym w szkole, w ruchu drogowym, korzystając z internetu czy podczas zimowego oraz wakacyjnego wypoczynku. Ekologia? Ważna sprawa! Dzieci poznają jak poprawnie segregować odpady oraz jak walczyć ze smogiem. Historia? Każdy ją powinien znać. Droga Polski do niepodległości, symbole narodowe to coś, co najmłodsi poznają. Sport? Sport to zdrowie. Każdy przedszkolak jak bezpiecznie ćwiczyć się dowie.
Pierwsza lekcja, której temat brzmiał „Pomocne serce” została przeprowadzona w grudniu. Przedszkolaki obejrzały prezentację, z której dowiedziały się czym jest pomaganie, dlaczego warto pomagać innym, jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi oraz czym jest magia świąt Bożego Narodzenia.
Następnie dostały zadanie do wykonania o treści: „Teraz małe zadanie do wykonania, sympatyczny Miś Uszatek jest do pokolorowania. Pokoloruj obrazek. Zabierz go do domu, pokaż rodzicom i powiedz: „Pomaganie to ważna sprawa. Misia Uszatka znam, więc od dziś we wszystkim Wam pomagam”.
Zajęcia przeprowadzone w styczniu miały temat: ”Bezpieczne ferie”. Z tej lekcji przedszkolaki dowiedziały się: jak bezpiecznie spędzać czas na dworze podczas zabaw zimowych oraz na co zwracać szczególną uwagę bawiąc się w domu.
Po obejrzeniu prezentacji dostały kolorowankę, którą miały pokolorować, zabrać do domu i powiedzieć rodzicom: „Zimą o swoje bezpieczeństwo dbam, ciepło się ubieram i odblaski zakładam!”.
Centrum Rozwoju Lokalnego zachęca do obejrzenia filmu z poradami dla rodziców, dotyczącymi bezpieczeństwa podczas ferii.
Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=3UMLbjkEzAE&t=119s
Uwaga!!!
23 stycznia (czwartek) o godz. 16:30 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I - VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Spotkanie z Policją "Bezpieczne ferie 2020"
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych w dniu 13.01.2020r. odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-VIII z reprezentantami Posterunku Policji w Starachowicach na temat: "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych". Policjanci przypomnieli o różnych zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Szczególnie skupili się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Funkcjonariusze udzielili wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. W starszych klasach został poruszony temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz jak aktywnie spędzać wolny czas. Przeprowadzone spotkanie zakończono dyskusją z uczniami. Wszystkim wychowankom życzymy aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.
Bądź kumplem, nie dokuczaj
Klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Parszowie wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj!”. Organizatorem kampanii jest Cartoon Network, natomiast tegoroczną twarzą akcji został piłkarz Robert Lewandowski, który zachęca dzieci do gry fair play i propaguje koleżeńskie zachowania.
W ramach projektu uczniowie wzięli udział w lekcji "Podróż w nieznane", której celem było zwiększenie świadomości dzieci na temat różnorodności osób i kultur oraz kształtujących postawy otwartości i wzajemnego szacunku.
Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy (wg kolorów kartek, na których wypisywali cechy, które mogą być przydatne podczas wyprawy). Następnie wykonywali makiety schronień, w których mogliby spędzić noc. Do wykonania makiet każda grupa miała takie same elementy (pudełko, folię aluminiową, makaron, plastelinę, sznurek, gazetę, nożyczki, klej, taśmę klejącą). Schronienia zbudowane zostały z tych samych materiałów, a jednak wyglądały inaczej. Wynikało to kreatywności, pomysłów i współpracy w zespołach. Uczniowie zauważyli, że warto czerpać z tego, co każdy ma w sobie wyjątkowego (jaki jest, co potrafi) i doceniać tę różnorodność, bo dzięki niej można razem stworzyć cos niepowtarzalnego.
Za udział w kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj” klasa 5 otrzymała certyfikat.
Sudoku
19 grudnia 2019 roku uczniowie klasy VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Sudoku. Głównym celem konkursu była popularyzacja łamigłówek liczbowych wśród uczniów oraz kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
Zwycięzcą została Maja Łabuda, II miejsce przypadło Konradowi Kowalskiemu, a III – Wiktorii Martys.
A co to właściwie jest Sudoku?
Diagram Sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i jest podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Gra polega na wypełnieniu planszy cyframi od 1 do 9 w ten sposób, aby w żadnym wierszu, kolumnie, ani kwadracie 3x3 nie powtórzyła się dwa razy ta sama cyfra.
Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.
Sudoku rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy z nas. Istnieją badania dowodzące, że granie w Sudoku poprawia pamięć, jasność myślenia. Niektórzy naukowcy i badacze zalecają regularne granie w Sudoku w ramach codziennych zajęć.Życzymy wytrwałości w wykonywaniu łamigłówek i zachęcamy do spróbowania swoich sił w Sudoku.
Logika zawsze i wszędzie - innowacja pedagogiczna
W roku szkolnym w 2019/2020 uczniowie klasy VIII są adresatami programu innowacji pedagogicznej „Logika zawsze i wszędzie”, realizowanej w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Na zajęciach „Logika zawsze i wszędzie” uczniowie mają możliwość utrwalenia i poszerzenia wiadomości i umiejętności matematycznych, kształtowania twórczych postaw, rozwijania pomysłowości w myśleniu i działaniu. Zadania, które rozwiązują, są ciekawe, zmuszają do wysiłku umysłowego. Głównym założeniem programu innowacji jest rozwijanie logicznego myślenia.
W I semestrze poruszono następujące zagadnienia:
- Rzymski system liczbowy (Zapisywanie liczb w systemie rzymskim, zadania rachunkowe z wykorzystaniem tych liczb)
- Zadania nietypowe (Rebusy matematyczne. Łamigłówki matematyczne. Krzyżówki matematyczne. Zagadki „zapałczane” zabawa w „Przekładaki”).
- Posługiwanie się liczbą (Rozgrzewki matematyczne różnego rodzaju. System dziesiątkowy).
- Zadania z konkursów matematycznych (Rozwiązywanie zadań z wcześniejszych edycji konkursów matematycznych)
Ponadto uczniowie klasy VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Sudoku, gdzie mogli w praktyce zastosować swoją wiedzę i umiejętności
Prowadzący: Agata Fokt – Danielska
Spotkanie wigilijne w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i kolędowania przez całą społeczność naszej szkoły.
20 grudnia świąteczny czas zapanował także w Oddziale Zerowym. Aby dobrze przygotować się do tego wspólnego wigilijnego spotkania dzieci od rana poznawały tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, potrawy wigilijne i ich symbolikę. Samodzielnie przygotowały wigilijny stół, na którym pojawił się opłatek na sianku, świeca i stroik, ciasteczka, soki oraz przepyszny piernik i małe babeczki upieczone przez panią Emilkę. W końcu przyszedł czas na wspólną wigilię, którą rozpoczęła zaproszona przez dzieci i wychowawcę pani Małgosia – katechetka. Na początku dzieci odmówiły wspólną modlitwę i wysłuchały odczytanego przez panią Małgosię fragmentu pisma świętego mówiącego o narodzeniu Jezusa, a następnie dzieląc się opłatkiem składały sobie świąteczne życzenia. Nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania oraz symbolicznych prezentów pod choinką.
Wigilia w naszej grupie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, na długo pozostanie w naszej pamięci. Takie szczególne momenty wzmacniają wzajemne relacje, integrują dzieci.
Wizyta świętego Mikołaja w Rocznym Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszych przedszkolaków. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na gościa z siwą brodą, spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowego” dzwoneczka. Przygotowywały się na to spotkanie. Sala pięknie przystrojona, a przedszkolaki przygotowane z wierszami i piosenkami dla wyjątkowego gościa. Dzieci były bardzo szczęśliwe i rozpromienione, gdy oczekiwany gość stanął wśród nich, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja były troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami mówiącymi o Mikołaju. Na zakończenie Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości.
Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.
Wigilia w przedszkolu
Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach uroczyście oraz urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również. W wigilijny nastrój wprowadziła dzieci katechetka - Małgorzata Szczygieł, która przeczytała fragment Pisma Świętego. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Dzieci wraz z nauczycielami usiadły do wspólnie przygotowanego stołu.
Wspólne kolędowanie, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
Wigilijne spotkanie w klasach młodszych
Dnia 19 grudnia 2019r. uczniowie klas I – III spotkali się w sali nr 10, aby wspólnie z wychowawcami spotkać się przy wigilijnym stole i opłatku. W świąteczny i bożonarodzeniowy nastrój wprawiła dzieci p. katechetka Małgorzata Szczygieł odczytując fragment Pisma Świętego. Po tradycyjnych życzeniach i dzieleniu się opłatkiem dzieci zasiadły do wigilijnego stołu, na którym znalazły się przysmaki przygotowane przez Radę Rodziców z każdej klasy. Uczniowie klasy I i II zagrali na Bum Bum Rurkach kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”, a dzieci z klasy II zaprezentowały na dzwonkach kolędę „Lulajże Jezuniu”. Kolędowanie i granie zintegrowało wszystkich rozwijając wśród dzieci poczucie wspólnoty i radości ze wspólnego przeżywania przedświątecznego czasu w „klasowej rodzinie”
Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą choinkę/dekorację świąteczną w sali
W miesiącu grudniu został ogłoszony konkurs na najładniejszą świąteczną dekorację sal lekcyjnych. Uczniowie wraz z wychowawcami mieli za zadanie pięknie udekorować swoją klasę. Patronat nad konkursem objęła pani Dyrektor, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.
Czas realizacji minął 18 grudnia 2019r. Samorząd Uczniowski tworząc komisję konkursową (przewodniczący klas I-VIII), ocenił pracę swoich kolegów w punktacji od 1-5.
Za najciekawsze uznane zostały:
I miejsce - klasa I
II miejsce - przedszkole
III miejsce - klasa VIII
Pozostałe klasy również się postarały, ślicznie ubierając swoje sale, co oczywiście zasługuję na dużą pochwałę. Możemy tu wyróżnić choinkę, którą można obejrzeć w sali nr 23 (pracownia matematyczna). Ozdoby na drzewku stworzone zostały wyłącznie z figur geometrycznych oraz łańcuchów z ciągu cyfr.
Trzy najlepsze sale zostały nagrodzone słodkim upominkiem podczas apelu w dniu 20 grudnia 2019 r. przez panią Dyrektor.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Świąteczne akcje charytatywne
Samorząd Uczniowski składa wielkie podziękowania rodzicom, uczniom, nauczycielom za niezwykłą hojność i ogromne wsparcie w akcjach charytatywnych:
- Zebrane środki czystości i artykuły higieniczne przekazaliśmy w dniu 18 grudnia 2019 roku do Placówki Opiekuńczo – Wychowawczego w Starachowicach.
Do naszej akcji włączyły się również osoby spoza szkoły. Serdecznie dziękujemy paniom: Dorocie Szczepańczyk i Renacie Połeć oraz panu Wojciechowi Rymarskiemu, którzy wspólnie ufundowali ogromny kosz kosmetyków firmy Avon.
- Zebrana karma i koce zostały przekazane 19 grudnia 2019r. na ręce Pauliny Sitek – właścicielki Hotelu „Le Dog” w Parszowie. Pani Paulina przyjechała do nas ze swoją podopieczną „Miśką” i opowiedziała o pracy z czworonogami. Na co dzień resocjalizuje ona porzucone, bezdomne psy, stwarza domy dla swoich podopiecznych.
Z całego serca dziękujemy naszym wolontariuszom:
Przedszkole: Banaś Sara i Liliana, Bzinkowska Agata i Amelia, Spadło Jan, Cholewińska Maria.
Obowiązkowy Odział Przedszkolny: Błąd Oliwia, Alicja i Antoni; Bzinkowska Sylwia, Baćko Emilia, Anioł Wiktoria, Grdeń Maria.
Klasa I: Włodarczyk Stanisław, Kocia Eryk, Szczepańczyk Kamil
Klasa II: Kowalik Wiktor, Baćko Mateusz, El- Dursi Karina, Glijer Amelia
Klasa III: Włodarczyk Filip, Spadło Ksawery, Michta Jan, Bzinkowski Igor
Klasa IV: Cholewińska Natalia, Borowiec Wiktor, El- Dursi Nadia, Lendzion Jakub
Klasa V: Jaźwiec Jakub, Bobkiewicz Wiktoria, Mijas Maja, Pacek Wojciech, Błąd Filip, Grdeń Julia, Pochwała Karina, Życińska Klaudia
Klasa VI: Gębska Dominika, Łoboda Martyna, Piwko Ania, Szybska Oliwia, Ruzik Zuzanna, Spadło Maciej
Klasa VII: Firkowska Julia, Włodarczyk Sandra, Nowak Dominika, Pietrusza Barbara
Klasa VIII: Krogulec Piotr, Bobkiewicz Lena, Szwed Gabriela, Łabuda Maja, Spilski Jakub
Gratulacje dla Pani Katarzyny Michty
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/nauczyciel-na-medal-2019-nagrodzilismy-laureatow-w-powiecie-starachowickim-zdjecia-wideo/ar/c15-14660151
Archiwum Aktualności