Do Zarządzenia Nr3/2020 z dnia 19 maja 2020r.
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
DOTYCZĄCA ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19
Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Parszowie
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 r. poz.1239),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2019 r. poz. 59),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2019 r. poz. 1148),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003 r. poz. 69),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz.780),
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 15 maja 2020r.
- Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej z 15 maja 2020r.
Cel procedury:
1.Ustalenie zasad funkcjonowania szkoły i wyznaczenie sposobów postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie pandemii COVID -19
2. Zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wśród dzieci, ich rodziców oraz pracowników szkoły, a także określenie obowiązków i zadań nauczycieli i personelu obsługowego w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.
Uczestnicy postępowania:
- Rodzice/prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione do odbioru dziecka
- Uczniowie
- Nauczyciele
- Pracownicy niepedagogiczni
- Dyrektor szkoły
§ 1
Zasady organizacji pracy szkoły.
- Szkoła prowadzi zajęcia opiekuńczo – dydaktyczne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.
- Ustala się drogi wejścia dla poszczególnych grup pracowników szkoły:
1) Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni - wejście główne
2) Pracownicy kuchni – wejście służbowe.
3) Uczniowie - wejście główne do budynku
4) Oddziały przedszkole wejście od strony siłowni
- Każda osoba wchodząca do budynku szkoły; uczniowie, dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni podlegają kontroli pomiaru temperatury ciała .Rodzic wyraża zgodę na pomiar temperatury dziecka , które ma uczestniczyć w zajęciach.
- Uczniowie przebywają w stałych grupach w wyznaczonych, stałych salach zajęć pod opieką jednego nauczyciela (maksymalnie rotacyjnie dwóch).
- W szkole i oddziale przedszkolnym prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz w miarę możliwości zajęcia dydaktyczne.
- Liczbę uczniów w grupie ogranicza się do 12. W uzasadnionych wypadkach liczba dzieci, za zgodą organu prowadzącego, może być zwiększona o 2.
- W przypadku, gdy liczba zgłoszonych dzieci jest wyższa niż dozwolona, pierwszeństwo skorzystania z zajęć mają dzieci: pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4m2 . Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno- sanitarnych - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- Z sal, w których przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki, dywany, wykładziny).
- Sale zajęć wietrzone są co najmniej raz na godzinę.
- Pomieszczenia oraz części wspólne (szatnie, hole oraz sanitariaty) będą dezynfekowane.
- Drzwi do sal oraz sanitariatów nie będą zamykane w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia poprzez dotyk.
- Do odwołania wyłącza się z użytkowania na placu zabaw piaskownicę i domek z uwagi na brak możliwości codziennej dezynfekcji sprzętów. Pozostałe huśtawki będą dezynfekowane po wyjściu grupy z placu zabaw. Na placu zabaw i boisku może przebywać tylko jedna grupa. Uczniowie nie korzystają z trybun. Siłownia wyłączona z użytku do odwołania.
- Do odwołania nie organizuje się wyjść poza teren szkoły.
- Zapewnia się taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów.
- Pracownicy szkoły zachowują dystans społeczny, w każdej przestrzeni, wynoszący minimum 1,5m, uczniowie siedzą w ławkach osobno, w odległości, co druga ławka.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Do odwołania, rodzice/prawni opiekunowie/osoby upoważnione do odbioru dzieci oraz osoby trzecie nie wchodzą do budynku szkoły.
§ 2
Obowiązki dyrektora
- Ustala procedury wewnętrznego bezpieczeństwa na terenie szkoły zgodne z wytycznymi przeciwepidemicznymi GIS i wytycznymi MEN.
- Zapoznaje pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych z niniejszą procedurą poprzez wywieszenie jej w widocznym miejscu w budynku oraz zamieszczenie na stronie internetowej szkoły.
- Jest odpowiedzialny za wdrożenie postanowień i procedur.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej w zakresie objętym wytycznymi.
- Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych informacji od rodziców o liczbie dzieci, wymagających opieki szkolnej w czasie pandemii.
- Ustala warunki bezpiecznego pobytu dzieci w sali podczas zajęć, ściśle dostosowane do wytycznych.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego w okresie wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19. W przejściowym okresie dualizmu zleca nauczycielom pracę opiekuńczą z dziećmi pozostającym pod opieką szkoły oraz pracę zdalną w zakresie edukacji uczniów przebywających w domu pod opieką rodziców/opiekunów prawnych.
- Ustala zasady przebywania w placówce osób z zewnątrz, w tym rodziców/prawnych opiekunów, osób upoważnionych do odbioru dzieci, dostawców towaru, kurierów, pracowników Poczty Polskiej.
- Zapewnia przy wejściach do szkoły w salach oraz pomieszczeniach sanitarno-higienicznych dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, instrukcję dezynfekcji rąk oraz kosze na zużyte rękawiczki.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy ) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych dla uczniów oraz pracowników szkoły zapewnia dozowniki z mydłem , wywiesza instrukcję z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcję dezynfekcji rąk.
- Zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów stołów oraz mebli w salach.
- Ustala, zapoznaje pracowników i rodziców oraz wdraża Procedurę postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
- Ustala, zapoznaje pracowników i rodziców oraz wdraża Procedurę przyprowadzania i odbierania dzieci w czasie pandemii COVID 19.
- Przeprowadza spotkania z pracownikami zapoznając ich z niniejszą procedurą, celem i zasadami ścisłego reżimu sanitarnego, zakresem wymagań sanitarnych i zdrowotnych oraz sposobami dokumentowania codziennych, wykonywanych przez pracowników czynności. Zwraca uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotycząca ich samych.
- W miarę możliwości nie angażuje w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Jeśli to możliwe unika rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad uczniami.
- Wyznacza i przygotowuje minimum jedno pomieszczenie lub wydzielony obszar, w którym będzie można odizolować dziecko lub pracownika z objawami chorobowymi tj. kaszel, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha, biegunka itd.
- Umieszcza w łatwo dostępnym miejscu numery telefonu do: organu prowadzącego, kuratorium oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Ustala sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka: kontakt telefoniczny i mailowy.
- Gromadzi i przechowuje Oświadczenia rodziców/prawnych opiekunów dziecka stanowiących załącznik Nr 1 do niniejszej procedury.
- Gromadzi i przechowuje Zgody rodziców/opiekunów prawnych na pomiar temperatury ciała dziecka, stanowiące załącznik Nr 2 do niniejszej procedury.
- Organizuje bezpieczne przygotowywanie i spożywanie posiłków, a zwłaszcza posiłków zawierających produkty nie podlegające obróbce termicznej.
- Zobowiązany jest do bieżącego informowania organu prowadzącego o wszelkich incydentach dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego na terenie szkoły.
§ 3
Obowiązki pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych
- Pracownik przychodzi do pracy zdrowy, bez jakichkolwiek objawów choroby.
- Wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do samoobserwacji i pomiaru temperatury .
- W przypadku podejrzenia chorobą zakaźną lub zakażenia COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha) pozostają w domu i zawiadamiają o tym fakcie dyrektora szkoły.
- W przypadku stwierdzenia objawów choroby, choroby zakaźnej, lub COVID-19 w godzinach świadczenia pracy pracownik ma obowiązek niezwłocznego udania się do izolatorium i telefonicznego powiadomienia dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji rąk, zgodnie z zamieszczoną przy wejściu procedurą
- Regularnie myją i odkażają ręce płynem dezynfekującym.
- Pracownicy są zobowiązani do ciągłego używania środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek jednorazowych lub gumowych, maseczek lub przyłbic.
- Pracownicy mają obowiązek zachowania dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły wynoszący minimum 1,5 metra.
- Każdorazowo po kontakcie z osobą zewnętrzną pracownik obsługi ma obowiązek zdezynfekowania przyłbicy oraz zmiany rękawiczek.
- Pracownikom nie wolno korzystać z telefonu podczas sprawowania opieki nad dziećmi w Sali, toalecie, podczas przygotowywania, wydawania i serwowania posiłków, wykonywania czynności dezynfekcyjnych i higieniczno-sanitarnych, przyjmowania dzieci do szkoły. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik musi się skontaktować z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka lub poinformować dyrektora o incydencie chorobowym u dziecka lub pracownika.
- Zakazuje się przemieszczania pracowników bez ważnego powodu. Pracownicy przemieszczają się wyłącznie w celu wykonywania obowiązków służbowych.
- Wszyscy pracownicy szkoły muszą ponadto stosować i przestrzegać podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
- Często myć ręce zgodnie z instrukcją.
- Stosować zasady ochrony podczas kaszlu i kichania zakrywając usta i nos łokciem.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust.
- Dbać o odporność, wysypiać się.
13.Nie zaleca się noszenia biżuterii na palcach oraz na przegubach rąk (bransoletki , itp…).
§ 4
Obowiązki nauczycieli
- Nauczyciele świadczący pracę z uczniami na terenie szkoły:
- Organizują pracę z dziećmi zgodnie z zatwierdzonym przez dyrektora planem pracy, obejmującym pracę z dziećmi oraz na ich rzecz.
- Wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
- Prezentują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w szkole.
- Prowadzą profilaktykę prozdrowotną ze szczególnym zwróceniem uwagi na częstotliwość mycia rąk, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, niedotykania ust, nosa i oczu oraz bezwzględnie monitorują poprawność stosowania przez dzieci wprowadzonych instrukcji.
- Prowadzą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w miarę możliwości mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne.
- Nie organizują wyjść poza teren szkoły
- Od chwili powrotu do pracy stacjonarnej wyznaczeni nauczyciele pracują według ustalonego przez dyrektora harmonogramu, sprawując bezpośrednią opiekę nad dziećmi w szkole.
- Dokumentują pracę opiekuńczo wychowawczą z dziećmi w dzienniku zajęć dla danej klasy.
- Dokonują pomiarów temperatury ciała ucznia w razie zauważenia u niego jakichkolwiek objawów choroby.
- Są odpowiedzialni za przestrzeganie zasady bezpiecznej odległości ucznia od ucznia i nauczyciela/pracownika sprzątającego podczas: zabaw dowolnych, zabaw ruchowych, zajęć edukacyjnych, posiłków, pobytu w łazience.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu z zachowaniem odpowiedniej odległości.
- Nauczycielom świadczącym opiekę nad dziećmi nie wolno przemieszczać się po szkole, prowadzić rozmów z rodzicami oraz pracownikami szkoły, poza przypisanym do klasy pracownikiem obsługi.
- Korzystają wyłącznie z wyznaczonych przez dyrektora pomieszczeń sanitarnych.
- Nauczyciele świadczący opiekę nad dziećmi mają ponadto bezwzględny zakaz wstępu do pomieszczeń kuchennych, izolatorium oraz kontaktu z pracownikami kuchni .
- Wyznaczeni przez dyrektora nauczyciele prowadzą zajęcia opiekuńcze – wychowawcze z elementami dydaktycznymi na terenie szkoły.
- Nauczyciele nie świadczący pracy opiekuńczo-wychowawczej z dziećmi:
- Wykonują pracę zdalną zgodnie z Zarządzeniem Nr 2/2020 Dyrektora z dnia19.03.2020 r. w sprawie ustalenia szczegółowych rozwiązań organizowania i realizacji pracy nauczycieli w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
- W godzinach pracy szkoły nauczyciele świadczący pracę zdalną pozostają do dyspozycji dyrektora w miejscu zamieszkania, w ścisłym kontakcie telefonicznym oraz mailowym, aby w razie potrzeby włączyć się w niezbędne działania opiekuńczo-wychowawcze w szkole.
§ 5
Obowiązki pracowników obsługi
- Panie sprzątaczki:
- Wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz sanitariatów i ich wyposażenia.
- Każdorazowo dezynfekują toalety, umywalki i wszelkie przedmioty w toalecie minimalizując ryzyko zakażenia poprzez dotyk.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Wietrzą pomieszczenia szkoły, w których nie są organizowane zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Po zakończeniu pracy oddziału wietrzą sale zajęć, dezynfekują , wszelkie wyposażenie, blaty stołów, regały, krzesła, drzwi wraz z klamkami, podłogi ciągów komunikacyjnych oraz powierzchnie płaskie tych ciągów, parapety, listwy przypodłogowe.
- Każdego dnia systematycznie wypełniają Kartę monitoringu (załącznik Nr 3).
- Przy przyjmowaniu z zewnątrz ( przez okno lub uchylone przez pracownika drzwi) jakichkolwiek dokumentów lub przesyłek pocztowych/kurierskich wymagane jest stosowanie przez osoby odbierające środków ochrony osobistej, a także wpisania do Rejestru kontaktu z osobami trzecimi: daty kontaktu, nazwę firmy kurierskiej, imienia i nazwiska kuriera, numeru jego telefonu (załącznik Nr 4).
- Każdorazowo po kontakcie z osobą trzecią pracownicy wyrzucają rękawiczki, dezynfekują przyłbicę, myją i dezynfekują ręce.
- Pracownicy kuchni ;
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami praw dotyczących zbiorowego żywienia.
- Na bieżąco oraz po zakończonej pracy dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni itp.
- Dostawy towaru przyjmuje wyłącznie kierownik gospodarczy, wpisując każdorazowo dane kontaktowe dostawcy do rejestru dostawców (załącznik Nr 5).
- Dostawca nie wchodzi na teren szkoły, towar zostaje odebrany przy wejściu bocznym.
- Po zakończeniu dostawy osoba odbierająca wyrzuca rękawiczki, myje i dezynfekuje ręce oraz przyłbicę.
§ 6
Zadania i obowiązki rodziców
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w oraz bezwzględnie ich przestrzegają.
- Uczeń może korzystać z zajęć szkolnych wyłącznie w przypadku, gdy na 2 dni przed datą planowanego posłania dziecka do szkoły rodzice wyrażą taka wolę. W tym celu rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do:
- Telefonicznego poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy lub poprzez dziennik elektroniczny. Telefon do sekretariatu szkoły lub email szkoły szparszow@wp.pl.
- Przyprowadzają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Nie przyprowadzają do szkoły dziecka, jeśli rodzice lub inni członkowie rodziny przebywają w kwarantannie, izolacji.
- Zaopatrują dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły mierzą dziecku temperaturę. W przypadku temperatury powyżej 370 C rodzic nie może przyprowadzić dziecka do szkoły.
- Dbają, aby dziecko nie wniosło do szkoły żadnych zabawek, i niepotrzebnych przedmiotów oraz artykułów spożywczych.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust, zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Mają obowiązek wytłumaczenia dziecku, że nie może tymczasowo przytulić się do nauczycielki, pracowników szkoły oraz kolegów i koleżanek, chwytać ich za rękę, dotykać, prosić o wzięcie na kolana.
- Przed wejściem do szkoły dezynfekują ręce.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów oraz maili ze szkoły, umożliwiając dyrektorowi i pracownikom szkoły szybką ścieżkę komunikacji, zgodnie z wytycznymi dla szkół.
§7
Zasady bezpiecznego przygotowywania i spożywania posiłków
- Podczas przygotowywania i wydawania posiłków przestrzegane są warunki wymagane przepisami prawa, dotyczące funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Pracownicy kuchni przygotowując i wydając posiłki zobowiązani są do stosowania środków ochrony indywidualnej tj. rękawiczek, maseczek lub przyłbic.
- Przy wydawaniu artykułów spożywczych nie podlegających obróbce termicznej tj. owoce, wędliny, pieczywo, warzywa, sery, jogurty, oraz wszelkie produkty w opakowaniach metalowych, papierowych, foliowych, przestrzegana jest zasada 24 godzinnej kwarantanny.
- Utrzymywana jest wysoka higiena mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców z wykorzystaniem środków dezynfekujących.
- Przed rozdaniem posiłku oraz po jego zakończeniu , pracownik obsługi myje i dezynfekuje blaty stołów i oparcia krzeseł
- Naczynia myje pracownik kuchni.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z użyciem detergentów, w temperaturze minimum 600C lub je wyparzyć.
- Niedopuszczalne jest przebywanie w pomieszczeniu myjni naczyń, więcej niż jednej osoby.
- Każdego dnia po zakończeniu pracy przez pracowników kuchni wszystkie blaty, szafki, regały, używane narzędzia i przybory kuchenne, drzwi, klamki, włączniki światła oraz gniazda, pomieszczenia kuchni, magazynu spożywczego oraz całego zaplecza włącznie z sanitariatem należy umyć i zdezynfekować z użyciem środków dezynfekujących.
§8
Postanowienia końcowe
- Z treścią niniejszej procedury zapoznaje się pracowników i rodziców/prawnych opiekunów uczniów szkoły.
Załącznik Nr 1
do Procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły
w okresie pandemii COVID-19
Parszów, dn. …………………….
OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Oświadczam, że moje dziecko
.……………………………………………………………………………………………………...............................
( imię i nazwisko dziecka)
będzie uczęszczać na zajęcia do Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie
od dnia ……………………………………………… w godzinach od ……………………... do ……………………………
Oświadczam, że nie miał/ła kontaktu z osobą zakażoną wirusem COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.
Oświadczam, że dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
Oświadczam, że poznałam/łem się z treścią Wewnętrznej procedury bezpieczeństwa dotyczącej zapobiegania i przeciwdziałania na terenie szkoły Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Parszowie w czasie pandemii COVID 19, Procedurą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19.
Oświadczam, że rodzice/prawni opiekunowie pracują:
matka tak ojciec tak
nie nie
Oświadczam, że rodzice/prawni opiekunowie są pracownikami:
systemu ochrony zdrowia,
służb mundurowych,
handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
……………………………………………………… ………………………………………………………..
(podpis matki/opiekunki prawnej) (podpis ojca/opiekuna prawnego)
Załącznik Nr 2-
do Procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły
w okresie pandemii COVID-19
Parszów, dn. .........................
……………………………………………………………
(Imię i nazwisko matki lub opiekunki dziecka)
……………………………………………………………
(Imię i nazwisko ojca lub opiekuna dziecka)
ZGODA
Niniejszym zgadzam się na profilaktyczny pomiar temperatury ciała dziecka
……………………………………………………………………………………………………………………………………
(Imię i nazwisko dziecka)
podczas pobytu w szkole
Przyjmuję do wiadomości, że:
- jednorazowe zmierzenie temperatury nie jest przetwarzaniem danych wrażliwych (tj. danych o chorobie dziecka);
- w przypadku pomiaru wielokrotnego (np. gdy jest on dokonywany codziennie o tej samej porze) art. 9 ust. 2 lit. g rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) pozwala placówce na przetwarzanie danych wrażliwych gdy jest to niezbędne:
- ze względów związanych z ważnym interesem publicznym (art. 9 ust. 2 lit. g RODO);
- do celów profilaktyki zdrowotnej, do zapewnienia opieki zdrowotnej (art. 9 ust. 2 lit. h RODO);
- ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi (art. 9 ust. 2 lit. i RODO).
………………..…………………………... …………………………….......................
podpis matki /opiekunki prawnej podpis ojca/opiekuna prawnego