Złaz Turystyczny im. Powstańców Styczniowych - Lipie Podłaziska – 24.01.2020r.
Opiekunowie: Frankiewicz Grażyna, Fokt – Danielska Agata, Lipińska Katarzyna.
Rodzice: Borowiec Katarzyna.
Uczestnicy:
Kl.III – Spadło Ksawery.
Kl.IV – Borowiec Wiktor, Cholewińska Natalia, El-Dursi Nadia, Herman Paweł, Jałowska Julia, Krzepkowska Lena, Lendzion Jakub, Majewski Michał.
Kl.V – Bobkiewicz Wiktoria, Grdeń Julia, Jaźwiec Jakub, Kowalik Łucja, Pacek Wojciech, Pochwała Karina.
Kl.VI – Gębska Dominika, Ruzik Zuzanna, Sitek Aleksandra.
Kl.VII – Firkowska Julia, Głowacz Julia, Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk.
Kl.VIII – Bobkiewicz Lena, Majewski Bartosz, Kowalski Konrad, Szwed Gabriela.
Obok pomnika Mariana Langiewicza w Wąchocku miał miejsce start grupy. Wysłuchano prelekcji na temat historii powstania styczniowego wygłoszonej przez przewodnika, pana Bogdana Zaborskiego.
W okolicach Wąchocka przebywał i zorganizował oddziały powstańcze Marian Langiewicz (1827-1887r.), jeden z przywódców powstania styczniowego. Jego armia licząca 1400 ludzi składała się z jazdy, piechoty i służb.
W Wąchocku był sztab, drukarnia i fabryczka broni.
Pomnik M.Langiewicza jest wyrazem hołdu oddanego bohaterskiemu przywódcy, który poświęcił swoje życie dla Ojczyzny.
Po drugiej stronie ulicy mieści się tablica pamiątkowa ufundowana przez mieszkańców gminy Wąchock w 1930r. poświęcona pamięci żołnierzy walczących u boku Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1920.
Po oddaniu hołdu i krótkiej modlitwie w miejscu pamięci narodowej, wszyscy wyruszyli do Starachowic.
Przystanek nastąpił w lesie, gdzie idąc przez Obszar Natura 2000 podziwiano wyżynny jodłowy bór mieszany z zespołem roślinnym o charakterze endemicznym opisanym po raz pierwszy w 1928r. na podstawie badań prowadzonych w Górach Świętokrzyskich. Zbiorowisko występuje wyłącznie na terytorium Polski, głównie w pasie Gór Świętokrzyskich wraz z przyległymi obszarami oraz na Roztoczu i Pogórzu Karpackim. Są to lasy z panującą jodłą z domieszką sosny, dębu, buku, grabu i świerku. W runie dominuje borówka czarna, konwalijka dwulistna, szczawik zajęczy i mszaki.
Lasy jodłowe Gór Świętokrzyskich rozsławił w literaturze Stefan Żeromski, określając je mianem „Puszczy jodłowej” w poemacie pod tym samym tytułem.
Lasy te inspirują badaczy naukowych, m. in. związanego z regionem świętokrzyskim botanika profesora Seweryna Dziubałtowskiego oraz urodzonego w pobliskich Bronkowicach profesora Eugeniusza Bernackiego.
W latach 1941-1945 Puszcza Iłżecka była miejscem pracy i dociekań naukowych nadleśniczego Nadleśnictwa Klepacze Leona Juliusza Mroczkiewicza, profesora nauk leśnych i prekursora typologii siedlisk leśnych.
Po dotarciu do polany strudzonych piechurów poczęstowano grochówką wojskową wprost z kuchni polowej.
Wzięli też udział w pokazach broni powstańców, które przygotowało Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „Grot” Oddział Powstańczy 1863r.
Następnie uroczystość przeniosła się pod Krzyż i tablicę pamiątkową poświęconą pamięci płk Dionizego Czachowskiego, płk Karola Kality „Rębajły”, którego powstańcze oddziały w latach 1863-1864 stacjonowały w lasach Puszczy Iłżeckiej w okolicy Lipia. Tablicę ufundowało w setną rocznicę odzyskania niepodległości – Staropolskie Towarzystwo Przyrodnicze Kotyzka.
Głos zabrał wicestarosta Starachowic, pan Dariusz Dąbrowski. Nawiązał do wydarzeń sprzed 157 lat. Podkreślił, dlaczego powstańcy walczyli o wolność, bo walczyli za Ojczyznę, a Ojczyzna to – Ojcowizna.
Na zakończenie złazu przy udziale komendanta złazu pana Jacka Tarnowskiego uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy symbolicznej mogile powstańczej, a za poległych powstańców odmówiono modlitwę.
Teraz przyszła kolej na grupę z Parszowa, bowiem na trasie ułożyli piosenkę powstańczą i teraz ją zaprezentowali:
1.W Wąchocku był Marian Langiewicz
Założył tam armię swą
Czachowski też i Dawidowicz
Przegnali stąd Moskali precz.
Ref. Powstanie Styczniowe
Było narodowe.
Naród zbuntował się
Polski nie było na mapie.
2.A my pragniemy pamiętać o nich
Dlatego jesteśmy tu
Powstańcy dużo wycierpieli
Abyśmy mogli wolni być.
3. Powstań było bardzo wiele
Bohaterowie ginęli w nich.
Ale dali nam nadzieję
Że Polska będzie wolna znów.
Uczestnicy złazu dziękują organizatorom za przygotowanie całości uroczystości, poczęstunek, pokazy grupy rekonstrukcyjnej i ogólne wrażenia estetyczne. Za pamięć o powstańcach i ich bohaterstwie, za lekcję historii i patriotyzmu.