W dniach 29,30.04.2019 i 2.05.2019r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (dni dyrektorskie). Przedszkole i obowiązkowy oddział przedszkolny pracują bez zmian.
Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska - 3.04.2019r.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Edyta Spilska, Bożena Kamińska, Zofia Bzdręga.
Uczestnicy:
Kl.I - El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia.
Kl.II - Bzinkowski Igor, Obarski Kacper, Puchalski Bartosz, Spadło Ksawery.
Kl.III - Cholewińska Natalia, El-Dursi Nadia, Krzepkowska Lena, Jałowska Julia.
Kl.IV – Błąd Filip, Bobkiewicz Wiktoria, Głowacz Wojciech, Grdeń Julia, Mijas Maja, Sala Bartłomiej, Obara Kamil, Pacek Wojciech, Połeć Julia, Pochwała Karina, Szlęzak Dominik.
Kl.V- Gębska Dominika, Kowalska Joanna, Łoboda Martyna, Sitek Ola, Ruzik Zuzanna, Szybska Oliwia, Piwko Anna.
Kl.VI - Glijer Jakub, Firkowska Julia, Pietruszka Barbara, Nowak Dominika, Wojciechowski Patryk.
Kl.VII - Bujnowska Ola, Bobkiewicz Lena, Bzdrenga Daniel, Majewski Bartosz, Miernik Krystian, Szwed Gabriela, Spilski Jakub.
Kl.VIII - Borowiec Kamila, Szwed Nela, Rymarczyk Zofia.
„Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga. Co się do tego przyczynia?
Może i to naturalne piękno krajobrazu, który się stąd roztacza u progu polskich Beskidów...”Słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej 7 czerwca 1979r. oddają to, co przeżyli turyści ze szkoły w Parszowie, nawiedzając to cudowne miejsce.
Przed przyjazdem do miasta, uczniowie byli już przygotowani z wiedzy na temat historii Kalwarii i jej położenia w Beskidzie Makowskim, bowiem wykonywali projekty, do zwiedzanych miejsc nawiązał również kierownik wycieczki.
Przygotowali się też duchowo poprzez modlitwę, aby móc godnie wziąć udział we Mszy Świętej.
Przewodnik powitał uczniów w Krakowie i opowiedział o mijanych obiektach miasta, wpisanego również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zbliżając się do Kalwarii (z języka łacińskiego słowo kalwaria oznacza trupią czaszkę i jest odpowiednikiem hebrajskiego słowa „Golgota”), można było podziwiać już z daleka mury Bazyliki, górującej nad miastem, bowiem leży ona u podnóża góry Żar i Lanckorońskiej.
Miasto zostało założone w 1617r. (1602r.) pod nazwą Zebrzydów, w 1640r. – Nowy Zebrzydów, w 1890r. do nazwy Kalwaria dodano Zebrzydowska na cześć jej założyciela Mikołaja Zebrzydowskiego , wojewody krakowskiego w 1600r. To on ufundował Sanktuarium pasyjno-maryjne. Klasztor wzniesiono w stylu manieryzmu niderlandzkiego, rozbudowany w stylu barokowym i rokoko.
Miasto przeżyło pożar (1715r.) i potop szwedzki (1655r.). W czasie I rozbioru w 1772r. otrzymało tytuł Kalwaria.
Są tu kaplice i kościoły znajdujące się na Dróżkach Kalwaryjskich. Stworzono je na wzór stacji znajdujących się w Jerozolimie – Dróżki Pana Jezusa to 28 kaplic, Dróżki Matki Boskiej – 24 stacje (łącznie 42 kaplice).
Najcenniejszym zabytkiem w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, zwanej Matką Bożą Płaczącą w kaplicy Zebrzydowskich, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata (1,5 mln rocznie).
Obraz podarował bernardynom Stanisław z Brzezia Paszkowskiego. Według legendy miał trafić do Marcyporęby, lecz wolą Bożą było, aby wizerunek Matki Bożej Płaczącej spoczął w sanktuarium kalwaryjskim. To dało początek kultu maryjnego.
Koronacja obrazu miała miejsce 15 sierpnia 1887r. przez kardynała Albina Dunajewskiego.
Obraz posiada 4 sukienki wotywne, wszystkie mają wzór kwiatowy.
W okresie Wielkiego Tygodnia są tu odgrywane misteria pasyjne.
5 maja 1641r. bernardyni otrzymali od Stanisława Baszkiewskiego obraz Matki Bożej Płaczącej i rozpoczął się początek kultu maryjnego. (według legendy obraz miał trafić w inne miejsce).
W 1939r. ze Lwowa przeniesiono Seminarium Duchowne Ojców Bernardynów.
W 1979r. Jan Paweł II odwiedził Kalwarię. Był tu jeszcze w 2002r. W 1999r. papież otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta.
W 1999r. Sanktuarium zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyna Kalwaria na świecie.
W 2006r. był tu papież Benedykt XVI. Kalwaria nazywana jest Polską Jerozolimą.
Wszyscy weszli na górę Żar, gdzie na Dróżkach znajdują się kapliczki i kościoły.
Ich zwiedzanie zajmuje około 6 godzin.
Najważniejszym punktem był udział we Mszy Świętej, która odbyła się w Kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Można było przez dłuższy czas przebywać w pobliżu wizerunku Matki Bożej. Nad rączką Pana Jezusa jest pierścień kardynalski Karola Wojtyły.
W Wadowicach zwiedzano Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (tytuł od 25marca 1992r.). Są tu m.in. relikwie Św. Jana Pawła II, obraz z matką papieża i chrzcielnica, przy której odbył chrzest Karol Wojtyła.
Wpisano się też do Księgi Pamiątkowej, zaznaczając w niej obecność szkoły w tym miejscu i wyrażając radość z powodu przybycia tutaj.
Obok Bazyliki jest Muzeum Jana Pawła II, z którego okien widać napis na kościele: „Czas ucieka, wieczność czeka”.
Wycieczka zakończyła się zakupem pamiątek i wizytą w kawiarni na „papieskich” kremówkach.
Wyruszając w drogę przeżywa się radość z powodu nieznanego, czego się nauczę, co zobaczę, z kim to zobaczę, jaką przeżyje przygodę. Bowiem - „Podróże zawsze kształcą”.
Opiekunowie dziękują uczniom za postawę w czasie modlitwy, pełne uczestnictwo wszystkich dzieci we Mszy Świętej, skupienie i chęć wyjazdu w święte miejsce.
Zwiedzanie miejsc związanych z postacią Wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i uczczenie 15-lecia istnienia SKKT.
Grażyna Frankiewicz
Rajd Wiosenny
Rajd Wiosenny – 23.03.2019r.
Trasa: Leśniczówka Kruk – Czerwona Góra – Piekło Dalejowskie – Żabów – Wołów – 10 km.
Uczestnicy:
Kl.I - El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia, Szczygieł Cezary (3)
Kl.II – Bzinkowski Igor, Spadło Ksawery (2)
Kl.III – El – Dursi Nadia, Krzepkowska Lena (2)
Kl.IV – Błąd Filip, Bobkiewicz Wiktoria, Grdeń Julia, Obara Kamil, Pacek Wojciech, Pochwała Karina (6)
Kl.V – Gębska Dominika, Kowalska Joanna, Kubicz Radosław, Piwko Anna, Ruzik Zuzanna, Sitek Aleksandra, Szybska Oliwia, Spadło Maciej (8)
Kl.VI – Głowacz Julia, Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk (3)
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Agata Fokt-Danielska.
Rajd Wiosenny kojarzy się z topieniem Marzanny i powitaniem Wiosny. Tak też było i tym razem. Pogoda była w tym dniu na zamówienie – słonecznie i ciepło.
Po otrzymaniu znaczków od organizatorów (PTTK w Skarżysku) i dojeździe do punktu wyjścia w trasę, grupy w ilości ponad 200 osób wyruszyły do lasu na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.
A w nim powoli wszystko odżywa. Wprawdzie drzewa nie są jeszcze pokryte listowiem, ale powietrze już jest świeże i rześkie. Rośliny i zwierzęta budzą się dopiero z zimowego uśpienia. Pierwszego wiosennego motyla zauważyła Julia, i otrzymała tytuł „Pani Wiosny”. A motyl to był cytrynek.
Grupy doszły do tablicy ufundowanej w 70-tą rocznicę akcji rozbicia więzienia w Kielcach (4/5 sierpnia 1945r.) i ofiarowanej pamięci oddziałowi „Szarego” (kpt Antoni Heda), biorącego udział w akcji.
Tablicę ofiarowało społeczeństwo gminy Bliżyn w 2015r.
Na pewnym odcinku lasu, grupa przedzierała się przez grząski grunt pokryty korzeniami roślin. Było to duże wyzwanie, zwłaszcza dla najmłodszych, ale dali radę i pokonali ten „czyściec”. I kiedy wydawało się, że to już koniec trudności, nagle wszyscy znaleźli się w „piekle”, ale na szczęście tylko z nazwy - w Piekle Dalejowskim.
Skały pochodzą z dolnego triasu i liczą 250 mln lat. Mają różne kształty i stąd ich nazwy – Jama Płaska, Wilcza, Rajska Brama, Grzybowa Dziura, Piwnica Zamkowa i Schronisko z Kością. Była tu kopalnia rudy żelaza i górnicy pracowali tu w wyjątkowo ciężkich warunkach, które porównali do piekła na ziemi, stąd nazwa miejsca.
Natomiast w wersji legendarnej mowa jest o działaniu mocy piekielnych, bo tylko one mogły tak poukładać skały.
Ciekawy ich układ przyciągnął dzieci do zwiedzania i zapozowania do pamiątkowych zdjęć.
Od czasu do czasu każdy nabierał głębszego oddechu, aby poczuć tę przepiękną woń natury. Poprawia ona samopoczucie.
Na miejscu w Wołowie odbyło się ognisko z poczęstunkiem. Grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w rajdzie i udały się nad rzekę, aby pożegnać Marzannę i powitać Wiosnę.
Opiekunowie dziękują organizatorom za wysiłek w przygotowanie imprezy i uczniom za liczny udział w powitaniu Wiosny.
Las wiosną budzi się do życia i staje się jakby weselszy, a my razem z nim.
„Opowieść Wigilijna” Charles’a Dickensa
„Opowieść Wigilijna” Charles’a Dickensa – przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów – członków Kółka Teatralnego.
Obsada:
Narrator I i II: Klaudia Adamska i Wiktoria Włodarczyk (kl.VIII).
Ebenezer Scrooge: Julia Jażwiec (kl.VIII), Barbara Pietruszka (kl.VI).
Jakub Marley: Liwia Bobkiewicz (kl.VIII).
Duch: Przeszłości, Teraźniejszości, Przyszłości: Patryk Wojciechowski (kl.VI), Klaudia Adamska (kl.VIII).
Młody Scrooge: Dominika Nowak (kl.VI).
Narzeczona Scrooge’a: Anna Piwko (kl.V).
w pozostałych rolach:
Kl.I - Karina El-Dursi, Oliwia Rybicka.
Kl.III – Natalia Cholewińska, Nadia El-Dursi, Julia Jałowska.
Kl.IV – Wiktoria Bobkiewicz, Julia Grdeń.
Kl.V – Dominika Gębska, Aleksandra Sitek, Oliwia Szybska.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Edyta Mizura.
Celem zajęć jest przygotowanie do odbioru sztuki teatralnej, rozwijanie pracowitości, odpowiedzialności, dostarczanie emocjonalnych przeżyć, doskonalenie pamięci, wzmacnianie poczucia własnej wartości, pokonywania własnych słabości, nieśmiałości, umiejętności pracy w grupie, itp.
Kółko Teatralne „Czerwona Róża” w I semestrze liczyło 18 uczniów. Próby odbywały się w piątki w ramach zajęć świetlicowych (11zajęć).
Grupa przygotowała przedstawienie według powieści Charles’a Dickensa – „Opowieść Wigilijna”.
W trakcie spotkań dzieci uczyły się teksu w dialogach, a także wyrażania swoich emocji poprzez środki artystycznego wyrazu: mimika, ruch, gest. Pracowały nad dykcją, siłą głosu i przekazu.
Starały się opanować tekst, choć nie jest to proste, bo dialogi miedzy bohaterami zamieszczone są na dwudziestu stronach scenariusza. Wcieliły się w różne postaci, gdyż aktorów było mniej, niż liczyła obsada.
Przygotowano dekorację, rekwizyty i stroje.
Natomiast najwięcej radości sprawiło dzieciom wcielenie się w role poprzez strój. Lubią się przebierać i ucharakteryzować (np. Basia jako Scrooge).
Występ uczniów odbył się trzykrotnie: dla klas I-III (7.02.), IV-VIII (8.02.) i przed rodzicami (18.02.).
Publiczność nagrodziła występ brawami, a najlepszą recenzją dla aktorów było skupienie i cisza w trakcie przedstawienia, co było miłym zaskoczeniem także dla opiekunów.
Na zakończenie pani dyrektor Barbara Gajewska podziękowała wszystkim dzieciom i opiekunom i ufundowała dla nich słodki poczęstunek.
Natomiast po występie przed rodzicami pani dyrektor podsumowała występ uczniów mówiąc, że to, co przeżyły i czego się nauczyły na zajęciach kółka teatralnego i prezentując swoje umiejętności, pozostanie w nich na zawsze. Jest to piękna puenta, za którą dziękują opiekunowie, bo lepiej tego nie można było ująć.
Opiekunowie dziękują także dzieciom – członkom kółka teatralnego za poświęcony czas na próbach, cierpliwość i poświęcenie, oraz wszystko to, co zawiera cel zajęć, a które to cele zostały zrealizowane.
Dodatkową puentą niech będzie taka, że dzieci coraz bardziej lubią teatr i chcą się zaangażować w zajęcia pozalekcyjne, bo po występie – nikt nie zrezygnował, a do kółka teatralnego zapisało się jeszcze 6 osób, za co opiekunom wypada tylko podziękować i zabrać się do dalszej pracy.
Grażyna Frankiewicz.
UWAGA RODZICE!!!
W dniach 15-17.04.2019r. odbywa się egzamin ósmoklasisty. W tych dniach uczniowie klasy VIII przychodzą do szkoły na godzinę 8.30. Gimbus kursuje rano bez zmian, a odwóz po egzaminie o godz. 12.20. W tych dniach nie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-VII.
Od dnia 18.04.2019 do 23.04.2019r. jest przerwa świąteczna dla uczniów klas I-VIII.
Oddział ‘0’ i przedszkole pracuje bez zmian.
Konkurs Łamigłowy
26.03.2019r. w naszej szkole został przeprowadzony I etap Ogólnopolskiego Konkursu Łamigłowy. Konkurs ten ma na celu promowanie twórczego i logicznego myślenia wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Do konkursu przystąpiło wielu chętnych, ale do etapu finałowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Kategoria Młodzicy (kl. I – II): Wiktor Kowalik, Bartłomiej Puchalski,
Kategoria Kadeci (kl. III – IV): Paweł Herman, Julia Grdeń,
Kategoria Juniorzy (kl. V – VI): Oliwia Szybska, Sandra Włodarczyk,
Kategoria Żacy (kl. VII – VIII): Wiktoria Martys, Giancarlo Greco.
Finał XXVIII Konursu Łamigłowy odbędzie się 25.05.2019 roku w Starachowicach.
Nad całością eliminacji czuwały panie: Małgorzata Banaś oraz Agata Fokt - Danielska.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ ,, MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”– eliminacje gminne
W dniu 22 marca 2019r. w MGOK w Wąchocku odbyły się eliminacje gminne Turnieju Przeciwpożarowego. Turniej ten ma na celu popularyzację przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, ochrony ludności i ekologii. Dzieci i młodzież poprzez udział w turnieju mają możliwość poznać przepisy przeciwpożarowe, zasady postępowania na wypadek pożaru, historię i tradycję ruchu strażackiego. Uczą się posługiwania podręcznym sprzętem gaśniczym, opanowują technikę pożarniczą.
Do turnieju zgłosiły się wszystkie szkoły z terenu gminy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Grupa I – klasy I – VI:
1. Patryk Wojciechowski
2. Barbara Pietruszka
3. Jakub Glijer
Grupa II – klasy VII – VIII i gimnazjum:
1. Liwia Bobkiewicz
2. Giancarlo Greco
3. Hubert Pająk
Pierwsze miejsca w swoich grupach zajęli: Patryk Wojciechowski i Liwia Bobkiewicz.
Kolejne miejsca po dogrywce przypadły: Jakubowi Glijerowi – II miejsce, Giancarlo Greco – III miejsce.
Uczniowie będą reprezentować naszą gminę na turnieju powiatowym, który odbędzie się w PSP w Starachowicach – 12 kwietnia 2019r.
Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo w turnieju, poświęcenie czasu wolnego na zapoznanie się z trudnymi zagadnieniami z zakresu pożarnictwa i życzymy powodzenia w kolejnych etapach .
Uczniów przygotowała Katarzyna Lipińska.
Lista dzieci przyjętych do Przedszkola w roku szkolnym 2019/2020
- Banaś Liliana
- Banaś Sara
- Bartosik Matylda
- Bzinkowska Agata
- Bzinkowska Amelia
- Cholewińska Maria
- Drużdż Kornelia
- Dudek Aleksander
- Herman Michał
- Kopeć Antoni
- Król – Brzyska Dorota
- Krzepkowska Lidia
- Niewczas Mateusz
- Nowak Laura
- Piasecka Dominika
- Połeć Natalia
- Rybicka Maja
- Spadło Jan
- Twórz Borys
- Zając Jakub
Lista dzieci przyjętych do klasy „0” w roku szkolnym 2019/2020
- Anioł Wiktoria
- Baćko Emilia
- Bartosik Krystian
- Błąd Alicja
- Błąd Antoni
- Błąd Oliwia
- Borowiec Nikola
- Bzinkowska Sylwia
- Drabczyk Maksymilian
- Dudek Alan
- Dziewięcka Irena
- Gembska Julia
- Grdeń Maria
- Kopeć Amelia
- Kowalczyk Jakub
- Kowalczyk Paulina
- Król – Brzyska Donata
- Nowak Kacper
- Pacek Joanna
- Szlęzak Kacper
Dzień Matematyki 2019
12 marca obchodzony jest OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ MATEMATYKI - inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl. Jest to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce.
Nasza szkoła również przystąpiła do obchodów tego święta. W tym roku obchody Dnia Matematyki odbywały się pod hasłem „Matematyka dzika”, a więc zadania, które uczniowie klas IV - VIII rozwiązywali podczas klasowych rozgrywek były związane (luźno) z dziką przyrodą w Polsce.
Idea obchodzenia Dnia Matematyki miała na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko żmudna nauka. Nasi uczniowie podczas turnieju nabywali umiejętność pracy w grupach, wykazywali się kreatywnością. Testowali również swoją wiedzę rozwiązując łamigłówki z patyczków.
Mamy nadzieję, że przez naszą akcję więcej osób przekona się do tej pięknej dziedziny nauki i życia – wszak Matematyka to Królowa Nauk. Dziękujemy za wspaniałą zabawę i liczymy, że za rok równie aktywnie będziemy obchodzić to matematyczne święto.
Dzień Liczby Pi 2019
- Dzień Liczby Pi to święto, które już od kilku lat obchodzone jest w naszym kraju. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".W tym dniu w wielu szkołach organizowane są turnieje wiedzy, gry i zabawy dydaktyczne. Do obchodów tego święta po raz kolejny dołączyła nasza szkoła.Na wstępie uczennice klasy czwartej (Wiktoria Bobkiewicz, Karina Pochwała i Julia Połeć) przybliżyły uczniom pojęcie liczby Pi. Jest to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba Pi jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Pojawia się także w geometrii we wzorze na pole koła i objętość kuli. Inna nazwa tej magicznej liczby to ludolfina.Dalsza część obchodów dnia liczby Pi to konkurs o tytuł Omnibusa Szkoły Podstawowej w Parszowie. Udział w rozgrywkach wzięło 9 uczniów z klas IV-VIII: Julia Grdeń, Jakub Jaźwiec, Aleksandra Sitek, Oliwia Szybska, Sandra Włodarczyk, Patryk Wojciechowski, Maja Łabuda, Liwia Bobkiewicz, Giancarlo Greco. Uczniowie odpowiadali na serie pytań z zakresu matematyki, historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie. Po dwóch rundach wyłoniono zwycięzcę. Tytuł Omnibusa Szkoły Podstawowej w Parszowie uzyskała Liwia Bobkiewicz. Drugie miejsce zdobyła Julia Grdeń, trzecie - Aleksandra Sitek. Gratulujemy wiedzy!Podsumowaniem tego święta w naszej szkole był konkurs związany z recytacją z pamięci jak największej ilości cyfr po przecinku liczby Pi. Uczestnicy tej konkurencji to: Wiktoria Bobkiewicz, Julia Grdeń, Barbara Pietruszka, Patryk Wojciechowski, Konrad Kowalski. Zwycięzcą została Barbara Pietruszka z klasy VI, która zapamiętała aż 92 cyfry. Drugie miejsce przypadło Konradowi Kowalskiemu z klasy VII, który wyrecytował 84 cyfry. Zwycięzcom gratulujemy doskonałej pamięci!Jak co roku, imprezę przygotowały panie z bloku matematyczno - przyrodniczego: Pani Grażyna Frankiewicz i Pani Agata Fokt-Danielska.Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Dnia Liczby Pi w przyszłym roku.
Spektakl profilaktyczny "Julka kontra Julka"
W dniu 18.03.2019 r. Naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Krakowskiego Impresariatu Artystycznego "Rondo" z przedstwaiwniem profilaktycznym "Julka kontra Julka"
Spektakl opowiada historię Julki -uczennicy Szkoły Podstawowej, dziewczynki nie lubianej w klasie. Złożyło się na to szereg przyczyn: Julka mieszka z rodzicami i bratem, ale nie ma z nimi dobrego kontaktu, jest dzieckiem zaniedbanym, którego rodzice nie wypytują jak było w szkole i co jest na zadanie… Do tego Julka jest niska, lekko okrągła i ma gorsze ubrania. Klasa jej nie akceptuje i nie lubi. Julka odpowiadając atakiem na atak- wymyśla niestworzone rzeczy żeby zwrócić na siebie uwagę, aby zdobyć sympatię innych udaje kogoś kim tak naprawdę nie jest. Wszyscy myślą, że Julka jest zła a ona po prostu cierpi…
W spektaklu ukazany był problem inności osoby nie przystającej do grupy, klasy, społeczności. Aktorzy chcieli także zwrócić uwagę na uczniów nie tolerowanych ( z różnych powodów ) przez klasę, uczniów poniżanych przy pomocy internetu, którzy w odruchu samoobrony a może w geście rozpaczy zaczynają zachowywać się demonstracyjnie. Opowieść o braku tolerancji osoby Julki to także historia sumienia dziewczynki, która wie, że źle postępuje prowokując koleżanki, w jej sercu toczy się walka między dobrem i złem. To też możliwość zastanowienia się wspólnie z publicznością nad dwoistością natury człowieka i zrozumieniem tej podstawowej prawdy życiowej, że każdy z nas mimo inności potrzebuje akceptacji, tolerancji i zwykłej ludzkiej życzliwości
"Być kobietą...na przestrzeni wieków"
„Być kobietą…na przestrzeni wieków” to hasło, które 8 marca przyświecało niezwykłemu świętu płci pięknej.
Tego dnia Samorząd Szkolny wraz z opiekunami przygotował zabawną inscenizację, którą obejrzeli wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
Na początku przybliżono definicję słowa „kobieta”, po czym zaprezentowała się pierwsza biblijna para – Adam i Ewa. Następnie przenieśliśmy się do epoki kamiennej, gdzie wdzięki swojej wybranki opisywał jaskiniowiec. Kolejną parą byli mieszkańcy starożytnej Grecji i tu mężczyzna zachwalając urodę kobiety, wręczył jej wieniec laurowy. Ostatni uczestnicy – to dzisiejsi nastolatkowie, którzy wiernie oddali klimat współczesnych czasów.
Występom poszczególnych par towarzyszyła oprawa muzyczna oraz nastrojowe piosenki o kobietach, w wykonaniu naszych uczniów.
Na koniec złożono wszystkim kobietom życzenia oraz wręczono karty upominkowe. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.
Wszystkie występy były naprawdę wspaniałe.
Dzień Kobiet w oddziałach przedszkolnych
8 Marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym dniu chłopcy z każdej grupy składali swoim koleżankom życzenia i wręczali piękne personalizowane bransoletki oraz słodkie lizaki. Mali dżentelmeni zrobili także niespodziankę przygotowując dla wszystkich poczęstunek. Atrakcją tego dnia było muzyczne przedstawienie bajki pt. „ Kot w Butach” w wykonaniu starszych przedszkolaków. Zarówno mali widzowie, jaki aktorzy świetnie się przy tym bawili. Uśmiech towarzyszył wszystkim przez cały dzień, a chłopcy byli mili i uprzejmi. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia, prezenty i promienny uśmiech.
Tłusty Czwartek w Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie.
Tymi słowami 28 lutego rozpoczął się w naszej "Zerówce" słodki dzień – Tłusty Czwartek. Dzieci w tym dniu poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. „Pączki i faworki u babci Honorki” według tekstu Marii Kownackiej, były też zabawy muzyczno–ruchowe i taneczne. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków.
Archiwum Aktualności