Warszawa – wycieczka – 29.10.2018r.
Uczestnicy:
- Uczniowie kl.VI, VII, VIII.
- Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Katarzyna Lipińska, Izabela Kutyła –Paduch, Edyta Mizura
- Rada Rodziców: Agnieszka Krogulec
- ks. Jacek Kowalik
Tematyka historyczna, a szczególnie okres II wojny światowej obejmuje materiał z historii w klasie VIII dlatego, gdy nadarzyła się okazja, aby z tej dziedziny poszerzyć swoją wiedzę, dzieci z chęcią podjęły propozycję wyjazdu do Warszawy, aby zwiedzić m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu księdza Jacka Kowalika, kapelana wojskowego pracującego na Florydzie, który ufundował uczniom tę ciekawą wycieczkę.
W programie było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, nawiedzenie grobu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i Pomnika Poległym i Pomordowanych na Wschodzie.
Program ten świetnie się wpisuje w obchody 100-lecia Niepodległości Polski.
W drodze do Warszawy nawiązano do historii powstania muzeum upamiętniającego jedno z najbardziej tragicznych okresów II wojny światowej – powstanie warszawskie, w którym zginęło prawie 200 tys. ludzi, w tym 18 tysięcy żołnierzy.
Pomysł powstania muzeum pojawił się po śmierci Józefa Stalina w 1956r., ale z powodów politycznych nie został podjęty aż do 1981r. Wtedy powołano komitet budowy i rozpoczęto zbiórkę pamiątek, których obecnie jest około 30 tysięcy.
Na terenie muzeum wyeksponowano ich 1000, a należą do nich: broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, 1500 fotografii, mapy, filmy, itp.
Dyrektorem muzeum jest od chwili jego otwarcia w 2004r. Jan Ołdakowski, a misję jego tworzenia powierzył mu prezydent Lech Kaczyński.
Powierzchnia ekspozycji wynosi 3000 m. kw. Na trzech kondygnacjach wytyczono trasę w scenerii sprzed 60 lat przedstawiającą chronologię wydarzeń: wystawa poświęcona II wojnie światowej, losy powstania w sierpniu 1944r., życie w powstańczej Warszawie aż do dnia kapitulacji, zniszczenie miasta i exodus ludności.
O nowoczesności obiektu świadczy jego charakter interaktywny i narracyjny: obraz, światło i dźwięk, aranżacja wnętrza, liczne monitory wyświetlające archiwalne filmy, zaaranżowany kanał, gigantyczna replika lecącego na pomoc powstańcom liberatora, odgłosy powstańczej stolicy, replika pomnika Małego Powstańca, zegar ustawiony na godzinie 17.00, replika niemieckiego bunkra ulicznego, motocykl używany przez Wehrmacht, powstańcze opaski, sprawne maszyny drukarskie z lat 40, gabloty z różnymi rodzajami broni i umundurowaniem powstańców, replika radiostacji „Błyskawica”, kopia miny samobieżnej „Goliat” używanej przez Niemców do niszczenia powstańczych barykad, otwarta sala kinowa, w której wyświetlany jest film „Warszawa walczy” zrealizowany i wyświetlany podczas powstania.
Poza tym w specjalnie przygotowanej sali można było obejrzeć film „Miasto ruin” będący pierwszą w Polsce rekonstrukcją miasta zniszczonego w czasie II wojny światowej wykonaną w 3D. Pięciominutowy film pokazuje zrujnowane miasto w marcu 1945r. widziane z pokładu liberatora zataczającego krąg nad Warszawą.
W muzeum jest podejmowanych wiele inicjatyw poszerzających wiedzę o powstaniu, są również obiekty na zewnątrz budynku. Uczniom z Parszowa udało się obejrzeć część z szerokiej propozycji kierowanej głównie do młodzieży, ale to i tak dużo, jak na dwie godziny zwiedzania.
Pobyt tu to lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia i złożenie hołdu poległym warszawiakom i powstańcom.
Nawiedzenie grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki było dużym przeżyciem, tym większym, że patrząc na morze kwiatów i zniczy, którymi usłana jest płyta tuż obok kościoła św.Stanisława Kostki, ma się wrażenie, że kult tego kapłana nie ustaje i stale rośnie.
Po zapaleniu zniczy wspólnie odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki i modlitwę dziękczynną. Wcześniej uczniowie zapoznali się z sylwetką kapłana „Solidarności”, który w latach 80 odprawiał Msze Święte za Ojczyznę i zginął śmiercią męczeńską z rąk funkcjonariuszy SB.
Pobyt w tym niezwykłym miejscu był najbardziej wzruszającym momentem pobytu w Warszawie.
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie upamiętnia blisko pół miliona ofiar obywateli polskich prześladowanych i deportowanych podczas radzieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Ponieważ znajduje się między dwoma pasmami jezdni, nie ma możliwości zatrzymania się, jedynie można go obejrzeć z daleka.
Pobyt w Warszawie zakończono spacerem po Starówce tuż obok kolumny Zygmunta III Wazy, Zamku Królewskiego i Rynku.
W drodze powrotnej, aby jeszcze przez chwilę trwać w tematyce patriotycznej, zaśpiewano kilkanaście pieśni patriotycznych ze śpiewnika, który przygotował ks. Jacek Kowalik.
Jemu też dziękowano za ufundowanie całości projektu, włącznie z obiadem i biletami wstępu.
Był to piękny gest, którego dzieci i nauczyciele nie zapomną i mają dużą wdzięczność dla kapłana, który na co dzień nie jest związany z Parszowem i przebywa poza lokalną społecznością - w dalekiej Ameryce. Jego pogoda ducha i uśmiech zjednały mu sympatię wszystkich.
Podsumowując można stwierdzić, że w 100 lecie Niepodległości, uczniowie z Parszowa odbyli piękną lekcję miłości do Ojczyzny i bohaterów, dzięki którym możemy żyć i cieszyć się wolnością.