W dniach 18.03.2019r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Parszowie
odbędzie się spektakl profilaktyczny pt.”Julka kontra Julka”
W dniach 18.03.2019r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Parszowie
odbędzie się spektakl profilaktyczny pt.”Julka kontra Julka”
W dniach 25.02.2019- 2.03.2019 uczniowie z klas: I, III, IV, V i VII wyjechali po raz pierwszy na Białą Szkołę do miejscowości u podnóża Tatr - Małe Ciche.
Podróż do Ośrodka Wypoczynkowego „Oliwia” minęła szybko, a po zakwaterowaniu w pokojach i krótkim odpoczynku, przyszedł czas na emocje związane z dobieraniem i przymierzaniem odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Po kolacji wszyscy udali się na spacer, aby poznać najbliższą okolicę, zobaczyć stok i wyciąg narciarski, który oświetlony i z mnóstwem miłośników „białego szaleństwa” wywarł na dzieciach ogromne wrażenie.
Kolejne dni upływały na nauce jazdy na nartach pod okiem profesjonalnych instruktorów. Pierwsze chwile z nartami na nogach dla uczniów, którzy nigdy dotąd nie mieli kontaktu z tą dyscypliną sportu, nie były łatwe. Było wesoło, czasami boleśnie, momentami nerwowo, gdy kolejne próby podejścia, zjazdu czy zatrzymania kończyły się upadkiem. Z dnia na dzień było coraz lepiej. Grupa początkująca była już gotowa do wjazdu na tzw. taśmę, a grupa bardziej zaawansowana wjechała na górę wyciągiem. Pod opieką instruktora p. Mariana wraz z p. Małgorzatą Szczygieł dziewczęta z kl. I – V podziwiały piękną, zaśnieżoną panoramę Tatr. Widok z góry na stromy stok, a potem zjazdy z pewnością na długo pozostaną im w pamięci. Wszystkim sprawiały radość coraz lepsze umiejętności: sprawniejsze zjazdy, skręty, zatrzymywania, a nawet jazda w parach.
Po zajęciach na stoku były też dodatkowe atrakcje takie jak: wyjazd do Zębu - najwyżej położonej miejscowości w Polsce, skąd pieszo dzieci dotarły na Gubałówkę. Piękna pogoda sprzyjała podziwianiu górskich widoków, a zjazd kolejką linową do Zakopanego był niezapomnianym przeżyciem. Uczniowie odwiedzili także Muzeum Oscypka w Zakopanem, w którym wysłuchali ciekawych opowieści bacy na temat wyrobu tradycyjnych góralskich serów. Każdy mógł samodzielnie zrobić swój własny serek w foremce w kształcie owieczki, a potem go skosztować. Nie mogło zabraknąć spaceru po Krupówkach, gdzie nastąpiło „zakupowe szaleństwo” pamiątek i upominków. Dzieci chętnie w czasie wolnym spotykały się razem w pokoju, gdzie dzieliły się wrażeniami po całym dniu, odbywały się zajęcia edukacyjne, zabawy np. w kalambury i inne, a na zakończenie wspólna dyskoteka.
W ostatnim dniu pobytu nastąpiło podsumowanie wyjazdu, którego dokonała p. Ewa Sadrak - kierownik grupy uczniów z w Wielkiej Wsi oraz p. Edyta Spilska - kierownik grupy z Parszowa. Wręczone zostały pamiątkowe dyplomy, drobne upominki, medale za zaangażowanie i postępy na stoku narciarskim.
Wszyscy wrócili do domów zadowoleni, cali i zdrowi, z uśmiechem na twarzach i z przekonaniem, że nie będzie to ich ostatnia przygoda z nartami.
Opiekunowie: Edyta Spilska, Małgorzata Szczygieł, Zofia Bzdręga
W dniu 12 lutego 2019 roku w naszej szkole odbył się wieczór autorski Pana Kazimierza Winiarczyka. Autor promował książkę pt. Szkice z dziejów Wąchocka i okolicy.
Wśród gości znaleźli się radni Rady Miasta: Grzegorz Retkowski, Norbert Dudek , Mirosław Jaźwiec oraz sołtys Parszowa – Artur Bzdręga. Na uroczystość przybyli również czynni i emerytowani nauczyciele placówki oraz mieszkańcy Parszowa.
Wystąpienia rozpoczął uczeń Konrad Kowalski, który wykonał piękny utwór na organach, po czym głos zabrała dyrektor szkoły – Barbara Gajewska.
Powitała ona zebranych gości oraz bohatera owego wydarzenia. Wyraziła głęboki szacunek dla osoby Pana Kazimierza, jak i dla jego trudnej i żmudnej pracy w archiwach.
Następnie głos zabrał Pan Winiarczyk, który podziękował wszystkim za przybycie, po czym przedstawił ciekawostki zawarte w książce. Przybliżył on również w swoim wystąpieniu historię rozwoju oświaty na terenie Parszowa. Opowiedział o trudach, jakie musieli pokonać mieszkańcy, by na tym terenie pojawiła się tak piękna placówka, jaką mamy dzisiejszego dnia. Wspominał o kierownikach i dyrektorach, stopniach nauczania w poszczególnych latach. Była to doskonała lekcja historii naszej małej ojczyzny, jaką jest Parszów.
Po wystąpieniu autora, uczniowie przedstawili część artystyczną, wprowadzili wszystkich w odpowiedni nastrój. Nad całością czuwał nauczyciel muzyki – Pan Dariusz Keller.
Wieczór zakończył się podziękowaniami ze strony radych Rady Miasta oraz Pani Dyrektor, która również przygotowała niespodziankę.
Złożyła na ręce Pana Kazimierza podziękowanie za krzewienie regionalizmu i utrwalanie historii naszej małej ojczyzny. Szczególnie doceniła literacką wędrówkę po historycznych ścieżkach naszego Miasta I Gminy Wąchock. Pogratulowała wielu publikacji oraz życzyła sukcesów na niwie twórczości pisarskiej oraz przyjaciół, którzy będą wspomagać realizację pasji literackiej.
Życzymy Panu Kazimierzowi dalszego tworzenia dla dobra przyszłych pokoleń.
Święto Zakochanych nazywane Walentynkami obchodzimy w Polsce niezmiennie od lat 90. - 14 lutego. Geneza powstania tego romantycznego święta ma kilka tłumaczeń. Jedni twierdzą, że tego dnia obchodzi się dzień św. Walentego, którego postać owiana jest tajemnicą, wokół której powstało wiele legend.
Jedna z teorii głosi, że Walenty pochodzi z miasta Terni gdzie był biskupem rzymskim. Święty posiadał magiczną moc uzdrawiania co nie spodobało się cesarzowi rzymskiemu - Klaudiuszowi, który rozkazał go zgładzić.
Podobny los spotkał Walentego w innej legendzie, gdzie potajemnie udzielał ślubów legionistom rzymskiej armii. Potajemnie, ponieważ cesarz Klaudiusz zakazał im wiązania się z kimkolwiek.
Z biegiem lat zwyczaj przekształcił się w wysyłanie listów, zawierających miłosne wyznania.
Stałym i niezmiennym elementem walentynek jest symbol - czerwone serce, ikona gorącego uczucia i oddania; Amor lub Kupidyn.
W związku z tym świętem Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami ogłosił konkurs. W ramach „Muzycznych Walentynek” uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje zdolności wokalne. Tematyka dotyczyła oczywiście miłości. Udział w występach dostarczył dużo radość wokalistom i pozostałym uczestnikom. Na posumowanie całego wydarzenia rozdano pocztę walentynkową. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
W dniu 19.02.2019r. o godz. 15.00 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów wyjeżdżajacych na Białą Szkołę.
W dniu 19.02.2019r. o godz. 15.30 w Szkole Podstawowej w Parszowie
odbędzie się spektakl teatralny pt. „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa
w wykonaniu uczniów kółka teatralnego „Czerwona Róża”.
Serdecznie zapraszamy!
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z "Zerówki" gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Na początku Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości i podkreśliła, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią dziadkowie. Następnie przedszkolaki przedstawiły swój program artystyczny, w którym zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki, a następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na zakończenie tego miłego i pełnego wzruszeń spotkania dzieci wraz z dziadkami wzięły udział w przedszkolnych zabawach muzycznych. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy na wieczór autorski
Spotkanie odbędzie się 12 lutego 2019r.
o godz. 17:00
w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego
w Parszowie
ul. Szkolna 28
W dniu 15.02.2019r. od godz. 10.00 do 12.00 odbędzie się dzień otwarty w przedszkolu, obowiązkowym oddziale przedszkolnym i kl. I.
Plan dnia:
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Parszowie ogłasza zapisy do przedszkola, obowiązkowego oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2019/2020.
Karty zapisu w sekretariacie i na stronie internetowej szkoły.
Zapisy trwają do 8.03.2019r.
„Leżę na łodzi
W wieczornej ciszy
Gwiazdy nade mną
Gwiazdy pode mną
I gwiazdy we mnie”.
Ten bardzo krótki wiersz Leopolda Staffa zdaje się wyrażać istotę wędrowania - w zgodzie ze sobą i z naturą. Gwiazdy symbolizują między innymi światło, szczęście, ideał, wolność.
O takim wędrowaniu mogą mówić członkowie szkolnego koła turystycznego, którzy przed każdym wyjściem na trasę rajdu czują błogą radość i wolność, szczęście z powodu spotkania z przyrodą i przygodą.
A te spotkania z przyrodą i regionem odbywają się już od 15 lat. Przed laty działalność Koła zainaugurowano udziałem we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam. dnia 22.11.2003r.
Opiekunowie nawiązali wówczas współpracę ze skarżyskim oddziałem PTTK i w ciągu tych kilkunastu lat przebyto około 700 km tras w regionie świętokrzyskim, a uczniowie zdobyli wiele pucharów, dyplomów i pamiątkowych znaczków rajdowych.
Ale przede wszystkim w trakcie wędrówek podziwiano piękno przyrody lasów świętokrzyskich, wychodnie skał, nawiedzano miejsca pamięci narodowej, groby żołnierzy pochowanych w tutejszych lasach, pomniki i cmentarze partyzanckie przypominające o walkach, jakie toczyły się w okolicy w czasie wojny itp.
Tradycją w działalności Koła jest też to, że każdy sezon rozpoczyna się i kończy w świętym miejscu – we wrześniu w Bazylice Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kam., a w czerwcu na Świętym Krzyżu. Głównym punktem wycieczki jest udział we Mszy Świętej, ale też zapoznanie się z sylwetkami godnych do naśladowania świętych Polaków, historią Klasztoru, legendami świętokrzyskimi.
Poza tym na początku każdego roku szkolnego uczniowie zdobywają najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę i stąpają po skałach liczących miliony lat.
Do dobrych tradycji SKKT należy zaliczyć też coroczne nawiedzanie Jasnej Góry i odwiedziny u Świętej Matki Częstochowskiej, aby w tym cudownym miejscu szukać wsparcia i otuchy.
Uczniowie z Parszowa lubią piesze wędrówki, o czym świadczy ilość członków - 26 osób oraz najmłodsi turyści – a są to już sześciolatkowie.
Zajęcia Koła zostały włączone w projekt innowacji pedagogicznej.
Oferta klubu turystycznego została poszerzona o zapoznanie się z sylwetkami wybitnych Polaków, „Ojców Niepodległości”, co wiąże się też z setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie zdobyli wiedzę o zasługach gen. Józefa Hallera, Romana Dmowskiego, gen. Tadeusza Kutrzeby, kapitana Artura Wiśniewskiego, jasnogórskiego bohatera narodowego, czy o współczesnych męczennikach – księdzu Jerzym Popiełuszko, którego grób odwiedzili.
Celem pieszych wędrówek jest propagowanie i popularyzacja regionu, jego tradycji historycznych, walorów krajoznawczych i turystycznych. Wędrując w soboty, dni wolne od nauki szkolnej, uczniowie wzbogacają wiedzę o naszym regionie, promują zdrowy styl życia i podziwiają krajobrazy ojczystej ziemi, którą tak ukochał nasz rodak – syn tej ziemi – Stefan Żeromski.
Turystyka jest elementem współczesnego stylu życia, sposobem poznawania świata, przyrody, ludzi, kultury, daje możliwość odpoczynku, relaksu, regeneracji sił, poprawy stanu zdrowia.
Nie byłoby tak licznej grupy dzieci, członków SKKT, gdyby nie ci, którzy biorą udział w największej ilości rajdów i wycieczek.
A są to: Nadia El-Dursi, Karina El-Dursi, Oliwia Szybska, Julia Grdeń, Aleksandra Sitek, Patryk Wojciechowski, Bartosz Majewski, Barbara Pietruszka, Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska, Joanna Kowalska, Anna Piwko, Dominika Gębska, Zuzanna Ruzik, Martyna Łoboda, Bartosz Puchalski, Ksawery Spadło, Bartłomiej Sala, Łucja Kowalik, Wiktoria Bobkiewicz, Julia Głowacz, Karina Pochwała, Jakub Glijer.
I to im należą się wyrazy uznania, że pewnego dnia wstają z kanapy i idą przed siebie, bo istotą wędrowania jest droga, a nie cel.
Należy wyrazić wdzięczność także rodzicom angażującym się w projekt SKKT. To między innymi dzięki nim można realizować cele wytyczone przez opiekunów.
I na koniec można przytoczyć piękną złotą myśl św. Augustyna, którą przypomniała Lenka podczas wycieczki do Warszawy ufundowanej w całości przez kapłana z Parszowa, pracującego za Oceanem – księdza Jacka Kowalika (uczniowie zwiedzili m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego):
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”.
O kanapie mówił niedawno Ojciec Święty Franciszek, ale w innym kontekście, natomiast o fotelu znany i charyzmatyczny podróżnik Wojciech Cejrowski mówi tak:
„ ... podnieś wzrok znad książki, wstań z fotela i rusz na spotkanie swoich marzeń”.
Czego życzą wszystkim opiekunowie i uczniowie klubu turystycznego z okazji 15-lecia SKKT i 50-lecia szkoły.
Grażyna Frankiewicz
Agata Fokt-Danielska
Katarzyna Lipińska
Edyta Spilska
Karina Piotrowska-Niewczas
Spotkanie upamiętniające to wydarzenie odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Przybyli na nie członkowie Oddziału Miejskiego PTTK, sympatycy turystyki i zaproszeni goście.
Zaproszenie otrzymała też opiekunka SKKT w szkole w Parszowie Grażyna Frankiewicz.
Przybyłych gości przywitał prezes Oddziału Miejskiego PTTK Jan Włodarczyk. Przedstawił historię skarżyskiego ruchu turystycznego.
Podczas uroczystości wręczono także odznaki PTTK, dyplomy i podziękowania.
Opiekun SKKT w Parszowie otrzymał „podziękowania za dotychczasową pracę z młodzieżą szkolną w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa”.
Na zakończenie spotkania wszyscy wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez organizatorów.
Było mile wziąć udział w okrągłej rocznicy powstania PTTK w Skarżysku-Kam. i spotkać ludzi zasłużonych dla turystyki oraz podziękowania za docenienie pracy z młodzieżą od kierownictwa Oddziału PTTK.
XV Złaz Turystyczny Szlakiem Powstańców Styczniowych – 11.01.2019r.
Trasa: Starachowice – Lipie Podłaziska – Polana Karola Kality Rębajły – 7 km
Uczestnicy:
Kl.I - El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia
Kl.II – Bzinkowski Igor, Obarski Kacper, Puczalski Bartek, Spadło Ksawery
Kl.III - Cholewińska Natalia, El – Dursi Nadia, Krzepkowska Lena
Kl.IV – Błąd Filip, Grdeń Julia, Jaźwiec Jakub, Kowalik Łucja, Pochwała Karina, Sala Bartłomiej, Pacek Wojtek, Połeć Julia
Kl.V – Joanna Kowalska, Sitek Aleksandra, Szybska Oliwia, Spadło Maciej
Kl.VI – Glijer Jakub, Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk
Kl.VII – Bujnowska Aleksandra, Majewski Bartek, Szwed Gabriela
Kl.VIII – Bobkiewicz Liwia, Borowiec Kamila, Jaźwiec Julia, Pająk Hubert, Szwed Nela
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Katarzyna Lipińska i Monika Szczerbińska.
W tym roku to już 156 rocznica powstania styczniowego. Po raz piętnasty Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo – Leśne KOTYZKA zorganizowało złaz z kilku kierunków okolic Starachowic na polanę w Lipiu-Podłaziskach.
W drodze na spotkanie z przewodnikiem opiekunowie przybliżyli postać Karola Kality „Rębajło”. Pochodził ze Lwowa, a w czasie powstania styczniowego walczył w lasach iłżeckich.
W Starachowicach na grupę z Parszowa czekał przewodnik Bogdan Zaborski.
Po drodze w lesie zatrzymano się przy mogile dzieci pomordowanych przez hitlerowców w 1943r. i oddano im hołd.
Spacer leśnymi drogami przysporzył wędrowcom wiele radości i pozwolił po raz kolejny odkryć, że przyroda jest piękna o każdej porze roku.
Las zimą ma swój urok, przykryty puszystą pierzynką prezentuje się bajecznie. Ludzie najczęściej marzą wtedy o lecie, morzu i pięknych plażach, a tymczasem zima też dostarcza wspaniałych wrażeń i zachwyca pejzażem.
I tak maszerując, po prawej stronie drogi ukazał się ośnieżony las jodłowy, który prezentował się zjawiskowo.
Można było pomyśleć, „niech ta droga się nie kończy”, bo tyle czaru i uroku kryje się w gałązkach i drzewach pokrytych białym puchem.
Ten fragment lasu to teren chroniony uroczyska lasów starachowickich pod nazwą Obszar Natura 2000.
Na polanie przywitał dzieci Jacek Tarnowski - jeden z organizatorów spotkania. Na rajdowiczów czekała tu grochówka i gawęda historyczna, którą opowiedział Robert Adamczyk. Przypomniał, że w tym roku przypada setna rocznica śmierci Karola Kality „Rębajły”. Na polanie w Lipiu jego oddział odpoczywał po zwycięskiej bitwie z Moskalami 17 stycznia 1863r.
Przed krzyżem upamiętniającym powstańców oddano hołd poległym i zapalono znicze pamięci. Jacek Tarnowski podziękował uczestnikom za wzięcie udziału w lekcji historii i za przejście szlakiem powstańców styczniowych.
Opiekunowie SKKT w Parszowie także dziękują dzieciom za wytrwałość i że zechciały wybrać się na zimową wędrówkę śladami walk powstańczych.
Podziękowania kierują także w stronę panów Jacka Tarnowskiego, Bogdana Zaborskiego i władz gminy Wąchock za umożliwienie wzięcia udziału w tym patriotycznym wydarzeniu.
Celem działalności Szkolnego Koła LOP jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i kształtowanie postaw proekologicznych uczniów. Poprzez udział w zajęciach uczniowie pogłębiają wiedzę o środowisku przyrodniczym i czują potrzebę jego ochrony.
Do szkolnego Koła LOP należą uczniowie klas IV – VIII, biorąc udział w wybranych projektach.
W ciągu roku uczniowie opracowują materiały o roślinach i zwierzętach chronionych, roślinach leczniczych i zielnych, mieszkańcach różnych warstw lasu, wykonują plakaty prezentowane w formie gazetki ściennej oraz w trakcie obchodów Dnia Zwierząt i Światowego Dnia Ziemi.
W tym roku szkolnym tematem obchodów Dnia Zwierząt były „Owady pożyteczne”.
Natomiast jeśli chodzi o działania praktyczne, to uczniowie zajmują się zbiórką makulatury na potrzeby szkoły i kasztanów dla zwierząt oraz opiekują się szkolną hodowlą chomika. Chętni wykonywali też karmniki i budki lęgowe dla ptaków.
Aby uczulić wszystkich na los zwierząt organizowane są Wystawy Zwierząt Hodowlanych, podczas których mowa jest o zwierzętach, którym grozi wyginięcie zapisanych w Czerwonej Księdze.
Zapraszani są przedstawiciele Parków Krajobrazowych, koła łowieckiego i leśnicy. Prezentują materiały związane z ochroną przyrody, odbywają się quizy podsumowujące prelekcję i pokaz multimedialny.
Zwieńczeniem całorocznej działalności są obchody Światowego Dnia Ziemi. Przygotowywana jest inscenizacja, występ uczniów i podsumowanie całorocznej działalności.
Grażyna Frankiewicz
Adresatem programu koła żywego słowa są uczniowie klas I-VIII, którzy interesują się sztuką recytacji, mają zdolności i predyspozycje aktorskie i chcą te zainteresowania rozwijać.
Szkolny teatrzyk „Czerwona Róża” istnieje ponad 30 lat. Przedstawienia wystawiane są przed publicznością szkolną, ale i w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Największym osiągnięciem było zajęcie I miejsca w konkursie wojewódzkim „Przegląd Małych Form Teatralnych w Kielcach w roku 2012 ze sztuką „Jak wół do karety”.
Opiekunki kółka teatralnego Grażyna Frankiewicz i Edyta Mizura przygotowują uczniów do prezentacji twórczości Ewy Szelburg – Zarembiny, Charlse’a Perroult’a, J. Ch. Andersena, Marii Kownackiej.
Grupa specjalizuje się w przedstawieniach bajkowych, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mają możliwość przeniesienia się w świat może nierealny, ale jednocześnie prawdziwy poprzez morał, płynący z treści utworu o tematyce fantastycznej.
Spotkania dają ich uczestnikom dużo radości, zaspokajają ich potrzeby aktywności twórczej, pogłębiają wiedzę i umiejętności z zakresu dykcji, recytacji i pracy z tekstem. Uwrażliwiają na poprawność i piękno słowa mówionego, rozwijają wyobrażnię.
Na zajęciach odbywa się analiza tekstu, charakterystyka postaci, podział ról, próby czytane z podziałem na role, próby na scenie z wygłaszaniem tekstu z pamięci, z charakteryzacją i rekwizytami, próba generalna i występ przed publicznością.
Obecnie trwają próby do przedstawienia „Opowieść wigilijna” Charles’a Dickens’a.
Uczestnikami projektu są: Oliwia Rybicka, Karina El-Dursi, Nadia El-Dursi, Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Julia Grdeń, Wiktoria Bobkiewicz, Aleksandra Sitek, Dominika Gębska, Anna Piwko, Oliwia Szybska, Zuzanna Ruzik, Barbara Pietruszka, Patryk Wojciechowski, Dominika Nowak, Klaudia Adamska, Liwia Bobkiewicz, Julia Jażwiec i Wiktoria Włodarczyk.
I na koniec można zapytać, dlaczego jest tak dużo chętnych dzieci biorących udział w zajęciach kółka teatralnego? Bo dzieci lubią się przebierać, przymierzać stroje i być kimś innym, niż uczeń, czy koleżanka.
Mogą przez chwilę wcielić się w rolę wróżki, księżniczki, lub czarnego charakteru. Mogą założyć maskę i wyjść na scenę.
Grażyna Frankiewicz i Edyta Mizura
Rajd Mikołajkowy – 08.12.2018r.
Trasa: Rataje – Polana Langiewicza – Cygańska Kapa – Zuzelanka – Mostki – 10 km
Uczestnicy:
Kl.I - El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia
Kl.II – Spadło Ksawery
Kl.III - El – Dursi Nadia, Jałowska Julia, Krzepkowska Lena
Kl.IV – Błąd Filip, Grdeń Julia, Obara Kamil, Pochwała Karina, Sala Bartłomiej, Szlęzak Dominik, Pacek Wojtek
Kl.V – Joanna Kowalska, Sitek Aleksandra, Szybska Oliwia, Spadło Maciej
Kl.VI – Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Katarzyna Lipińska.
Rajd Mikołajkowy organizowany przez skarżyski oddział PTTK po raz pierwszy odbył się w 1997r. Uczniowie z Parszowa biorą w nim udział od 2003r. i był to pierwszy rajd powstałego w w/w roku w szkole koła turystycznego.
Pogoda wtedy była niesprzyjająca wędrówce, grupa szła do Michniowa. Ale wszyscy pokonali trasę i przeszli swoisty chrzest bojowy, co znaczyło, że w szkole w Parszowie będzie grupa turystów.
Tak też się stało, bo od 15 lat dzieci z powodzeniem wędrują i średnio co dwa miesiące są gdzieś na trasie.
Ostatni rajd w tym roku rozpoczął się od drobnego deszczu ze śniegiem. Jednak do odważnych świat należy i ci, którzy zaryzykowali i nie wystraszyli się pogody, nie zawiedli się, bo deszczyk szybko ustał i dalej można było spokojnie wędrować.
Pierwsze zdjęcie przed tablicami informacyjnymi na Ratajach wyszło pięknie, prawie wszyscy uśmiechnięci, choć nikt ich o to nie prosił, tak sami z siebie, czyli spontanicznie, czyli na dobry start.
W lesie dobrze się szło, las nastraja bowiem pozytywnie, pomimo tego, że prawie wszystko w nim śpi, jak to w zimie. Śniegu mało, prawie wcale, choć czapki mikołajkowe, które niektórzy założyli z racji „Rajdu Mikołajkowego”świadczyły o tym, że to jednak grudzień.
I tak idąc sobie borem, lasem przy drodze do Parszowa grupa dotarła do „Cygańskiej Kapy”, zbudowanej z piaskowców dolnotriasowych. Próg skalny ma długość około 40 metrów i wysokość do 3,5 metra i jest pomnikiem przyrody. Skała wyglądem przypomina domek z daszkiem, brakuje tylko drzwi.
Ale w środku lasu jest to nie lada atrakcja spotkać takie skały, dlatego bezwarunkowo każdy musiał osobiście ‘zwiedzić” skalny próg i wejść „na szczyt”.
Zdobywcy poczuli się zdobywcami i mogli dalej powędrować.
Na polanie opiekunowie opowiedzieli gawędę o walorach historycznych tutejszych terenów.
Okoliczne lasy kryją wiele śladów z czasów Powstania Styczniowego i II wojny światowej. Są tu mogiły powstańców, żołnierzy i ludności cywilnej.
Niedaleko jest „Polana Langiewicza”, gdzie był obóz powstańców z 1863 roku oraz legendarne miejsce zgrupowań AK – Wykus, związane z dowódcą oddziałów partyzanckich mjr Janem Piwnikiem „Ponurym”. Jego prochy spoczywają w krużgankach klasztoru w Wąchocku.
Na Wykusie przebywał również mjr Henryk Dobrzański ps.”Hubal” i toczyły się walki Armii Ludowej.
W trakcie gawędy nawiązano do życiorysu Mariana Langiewicza (1827-1887). W Wąchocku utworzył oddziały jazdy, piechoty i służb i zgromadził w nich 1400 ludzi. Jego siły stale rosły i doszły do 2500 żołnierzy. Ogłosił się dyktatorem powstania styczniowego i został mianowany generałem.
W bitwie w Małogoszczu walczył z przeważającymi siłami Rosjan. Życie zakończył w Turcji i tam jest pochowany.
Przed dotarciem do Mostek zatrzymano się na chwilę modlitwy przy pomnikowym dębie, na którym zamieszczony jest wizerunek Matki Bożej Ćzęstochowskiej.
Punktem docelowym były Mostki, gdzie są pozostałości zakładów hutniczych.
W trakcie ogniska prezes PTTK-u w Skarżysku-Kam., pan Jan Włodarczyk wręczył uczestnikom dyplomy pamiątkowe i Puchary dla szkół.
Opiekunowie dziękują za udział w rajdzie, a przewodnikom PTTK za jego organizację i nagrody.
Częstochowa – 8.11.2017r.
Uczestnicy:
Kl.I – El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia
Kl.II – Obarski Kacper, Puchalski Bartek, Spadło Ksawery
Kl.III - El – Dursi Nadia, Herman Paweł, Majewski Michał
Kl.IV – Błąd Filip, Bobkiewicz Wiktoria, Grdeń Julia, Kowalik Łucja, Pacek Wojciech, Pochwała Karina, Połeć Julia, Sala Bartłomiej, Szlęzak Dominik
Kl.V – Gębska Dominika, Kubicz Radek, Łoboda Martyna, Piwko Anna, Ruzik Zuzanna, Sitek Aleksandra, Spadło Maciej, Szybska Oliwia, Sieroń Aleksandra, Kowalska Joanna
Kl.VI – Glijer Jakub, Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk
Kl.VII – Bobkiewicz Lena, Bujnowska Aleksandra, Bzdrenga Daniel, Krogulec Piotr, Majewski Bartek, Miernik Krystian, Spilski Jakub
Kl.VIII - Rymarczyk Zofia
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Edyta Mizura, Zofia Bzdrenga, Małgorzata Szczygieł oraz: Maria Pożoga i Karol Ruzik.
Oferta działającego w szkole koła turystycznego została od ubiegłego roku poszerzona o coroczną już wycieczkę do Częstochowy i nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Program pobytu zakładał głównie udział we Mszy Świętej i zwiedzanie Drogi Krzyżowej. W związku ze 100-leciem odzyskania Niepodległości przewidziano także zapoznanie z sylwetką bohaterów narodowych – Artura Wiśniewskiego i Zbigniewa Godlewskiego.
Wspólna modlitwa i śpiew pieśni maryjnych były dobrym wprowadzeniem do wizyty w duchowej stolicy Polski.
Wspomniano o historii sprowadzenia Obrazu w XIVw. i rozgłosie, jaki zyskał w związku z licznymi uzdrowieniami, dlatego Jasna Góra stała się miejscem licznych pielgrzymek.
Z racji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nawiązano do historycznego wyzwolenia Jasnej Góry spod obcej okupacji. W czasie trwającej 123 lata niewoli twierdza jasnogórska była w rękach wrogich garnizonów wojskowych, które nie szanowały tradycji tego miejsca.
Pierwszej okupacji dokonały wojska moskiewskie w 1772r. za przyzwoleniem króla St. Augusta Poniatowskiego. W 1793r. przybyli tu Prusacy. Chciano wywieżć skarby jasnogórskie, ale nie pozwolił na to gen. H. Dąbrowski. W 1913r. po krótkim oblężeniu klasztor zajęły wojska rosyjskie, a od 1915r. wkroczyły tu wojska austro – węgierskie.
To właśnie oddział dowodzony przez Artura Wiśniewskiego dokonał wyzwolenia twierdzy jasnogórskiej z rąk zaborców.
Artur Wiśniewski (1890-1920) był oficerem Legionów Polskich, wcielony do nich w wieku 24 lat. Ukończył szkołę podchorążych i oficerską. Zajmował się werbunkiem ochotników do wojska. W Polskich Siłach Zbrojnych od 22.04.1918r.
Był instruktorem w szkole podchorążych i na kursie oficerskim w Dęblinie, dowódca kompanii na froncie czeskim, ukraińskim. Władał kilkoma językami (rosyjskim, francuskim, niemieckim).
Uczestniczył w wielu bitwach: Bobin, Jarków, Majdan, Kordin, Kowaliki, Wysokie Litewskie, Rożna n/Wieprzem, nad Stochowem, Kosowo, Sądowa Wisznia, Dołchomościska, Szepietów. Trzykrotnie ranny. Jedna kula z piersi, nie zagrażająca życiu nie została usunięta.
Poległ w wieku 30 lat podczas odpierania bolszewickiego ataku na Nasielsk podczas Bitwy Warszawskiej.
Udział we Mszy Świętej grupy 38 uczniów z klas I-VIII i nauczycieli: Grażyny Frankiewicz, Zofii Bzdręgi, Małgorzaty Szczygieł i Edyty Mizury oraz Marii Pożogi i Karola Ruzika był najwyższą formą modlitwy w intencji Ojczyzny i polskich rodzin.
Kontynuowano ją na jasnogórskich wałach przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej budowanych na początku XXw. Monumentalne rzeźby robią wielkie wrażenie. Powstawały w czasie zaborów i trzeba było użyć wybiegów, aby na wystawienie Stacji uzyskać aprobatę władz carskich.
Wysłuchano też gawędy o jasnogórskim bohaterze narodowym – Arturze Wiśniewskim. Był uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, to jego oddział dokonał wyzwolenia twierdzy jasnogórskiej z rąk zaborców.
Przed wyjazdem grupa 44 pątników stawiła się przed figurą Matki Bożej Niepokalanej, aby poprzez śpiew pomodlić się za Ojczyznę.
„...Miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały,
Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!”
Częstochowa jest duchową stolicą Polski i jak można tu nie przybyć w 100-lecie Niepodległości. Podziękować Najlepszej Matce za opiekę nad Polską, że możemy cieszyć się z wolności.
Do Szkolnej Gromady Leśnego Ludka w roku szkolnym 2018/2019 zapisało się 16 osób z klas I -III. Opiekunkami zuchów są panie: Małgorzata Banaś i Karina Piotrowska – Niewczas. Spotkania odbywają się w poniedziałki. Na zbiórkach Ludki uczyły się samodzielności, odpowiedzialności i współpracy w grupie poprzez uczestnictwo w grach, zabawach, wspólnych rajdach. Ponadto uczyły się piosenek i wierszy, oraz rysunku plastycznego i technik majsterki poprzez prace manualne.
Dzieci ze „Szkolnego Klubu Leśnego Ludka” podczas zajęć stworzyły kodeks, do którego zobowiązali się stosować. Na potwierdzenie swoich słów, przypieczętowali go własnym odciskiem palca. Odbył się również sobotni rajd jesienny (30 września 2018 roku). Zuchy wówczas przeszły spod szkoły ul. Szkolną do drogi leśnej prowadzącej do zalewu w Mostkach, obeszły dookoła zbiornik, po czym dotarły do Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach. Rajd połączony został ze śpiewaniem piosenek i pieczeniem kiełbasek przy wspólnym ognisku.
W ramach zajęć uczniowie tworzyli różnego rodzaju prace plastyczne, które dotyczyły tematów zaczerpniętych z Kodeksu Zucha, czy wysłuchanej gawędy. Powstało też mnóstwo prac o tematyce jesiennej, mikołajkowej oraz bożonarodzeniowej. Dzieci zrzeszone do zuchów brały udział we wszystkich uroczystościach na terenie szkoły.
Zajęcia prowadzone w świetlicy były oparte o zatwierdzony na początku roku szkolnego plan świetlicy oraz jej regulamin. Do świetlicy uczęszczały dzieci, które zostały do niej zapisane na podstawie karty zgłoszeniowej. Tematyka zajęć uwzględniała kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości.
W ramach zajęć świetlicy realizowane były zajęcia:
W świetlicy szkolnej odbywały się również zabawy tematyczne. Były one wcześniej starannie przygotowane, m.in. dekoracje, stroje, poczęstunek. Aktywni uczniowie otrzymali wyróżnienie w postaci pochwały na tle klasy.
W I semestrze odbyły się zabawy na zakończenie wakacji pt. Witaj szkoło! (wrzesień), Witamy jesień (październik), Dzień życzliwości (listopad), Wigilia oraz Jasełka (grudzień).
Podczas przebywania w świetlicy szkolnej dzieci miały również czas przeznaczony na odrabianie zadań domowych oraz odpoczynek w formie zabaw dowolnych wobec własnych zainteresowań.
Dużą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczne, które prowadzone były różnymi technikami. Uwzględniały one aktualne tematy tj. wspomnienia z wakacji, laurka dla nauczyciela, jesień – martwa natura oraz aura jesienna – krajobrazy, dzień życzliwości, Mikołajki, choinki, bombki choinkowe, Nowy Rok.
10 stycznia 2019 roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem – panią Małgorzatą Banaś zorganizował w szkole zabawę karnawałową. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, motylki, kowboje, żołnierze oraz wiele innych osobistości. Całość imprezy została podzielona na dwie części.
W pierwszej w godzinach 11.00 – 13.00 bawiło się przedszkole, zerówka oraz klasy I-III, które w rytmach piosenek dla dzieci wesoło pląsali po parkiecie.
W drugiej części od 13.00- 14.30 do zabawy dołączyli uczniowie klas IV- VIII, którzy tańczyli w rytmie muzyki współczesnej.
Dla wszystkich przewidziane były konkursy m.in. taniec z balonem, taniec na gazecie, gorące krzesła, kareta, wycieczka do zoo, sałatka owocowa i wiele innych. Dzieci były bardzo chętne i doskonale się bawiły. Miały też słodki poczęstunek w trakcie balu.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i nauczycielom za pomoc w organizacji (pan Darek Keller – oprawa muzyczna, pani Kasia Lipińska – dekoracja).
Powered by aSc EduPage