„Leżę na łodzi
W wieczornej ciszy
Gwiazdy nade mną
Gwiazdy pode mną
I gwiazdy we mnie”.
Ten bardzo krótki wiersz Leopolda Staffa zdaje się wyrażać istotę wędrowania - w zgodzie ze sobą i z naturą. Gwiazdy symbolizują między innymi światło, szczęście, ideał, wolność.
O takim wędrowaniu mogą mówić członkowie szkolnego koła turystycznego, którzy przed każdym wyjściem na trasę rajdu czują błogą radość i wolność, szczęście z powodu spotkania z przyrodą i przygodą.
A te spotkania z przyrodą i regionem odbywają się już od 15 lat. Przed laty działalność Koła zainaugurowano udziałem we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam. dnia 22.11.2003r.
Opiekunowie nawiązali wówczas współpracę ze skarżyskim oddziałem PTTK i w ciągu tych kilkunastu lat przebyto około 700 km tras w regionie świętokrzyskim, a uczniowie zdobyli wiele pucharów, dyplomów i pamiątkowych znaczków rajdowych.
Ale przede wszystkim w trakcie wędrówek podziwiano piękno przyrody lasów świętokrzyskich, wychodnie skał, nawiedzano miejsca pamięci narodowej, groby żołnierzy pochowanych w tutejszych lasach, pomniki i cmentarze partyzanckie przypominające o walkach, jakie toczyły się w okolicy w czasie wojny itp.
Tradycją w działalności Koła jest też to, że każdy sezon rozpoczyna się i kończy w świętym miejscu – we wrześniu w Bazylice Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kam., a w czerwcu na Świętym Krzyżu. Głównym punktem wycieczki jest udział we Mszy Świętej, ale też zapoznanie się z sylwetkami godnych do naśladowania świętych Polaków, historią Klasztoru, legendami świętokrzyskimi.
Poza tym na początku każdego roku szkolnego uczniowie zdobywają najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę i stąpają po skałach liczących miliony lat.
Do dobrych tradycji SKKT należy zaliczyć też coroczne nawiedzanie Jasnej Góry i odwiedziny u Świętej Matki Częstochowskiej, aby w tym cudownym miejscu szukać wsparcia i otuchy.
Uczniowie z Parszowa lubią piesze wędrówki, o czym świadczy ilość członków - 26 osób oraz najmłodsi turyści – a są to już sześciolatkowie.
Zajęcia Koła zostały włączone w projekt innowacji pedagogicznej.
Oferta klubu turystycznego została poszerzona o zapoznanie się z sylwetkami wybitnych Polaków, „Ojców Niepodległości”, co wiąże się też z setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie zdobyli wiedzę o zasługach gen. Józefa Hallera, Romana Dmowskiego, gen. Tadeusza Kutrzeby, kapitana Artura Wiśniewskiego, jasnogórskiego bohatera narodowego, czy o współczesnych męczennikach – księdzu Jerzym Popiełuszko, którego grób odwiedzili.
Celem pieszych wędrówek jest propagowanie i popularyzacja regionu, jego tradycji historycznych, walorów krajoznawczych i turystycznych. Wędrując w soboty, dni wolne od nauki szkolnej, uczniowie wzbogacają wiedzę o naszym regionie, promują zdrowy styl życia i podziwiają krajobrazy ojczystej ziemi, którą tak ukochał nasz rodak – syn tej ziemi – Stefan Żeromski.
Turystyka jest elementem współczesnego stylu życia, sposobem poznawania świata, przyrody, ludzi, kultury, daje możliwość odpoczynku, relaksu, regeneracji sił, poprawy stanu zdrowia.
Nie byłoby tak licznej grupy dzieci, członków SKKT, gdyby nie ci, którzy biorą udział w największej ilości rajdów i wycieczek.
A są to: Nadia El-Dursi, Karina El-Dursi, Oliwia Szybska, Julia Grdeń, Aleksandra Sitek, Patryk Wojciechowski, Bartosz Majewski, Barbara Pietruszka, Natalia Cholewińska, Julia Jałowska, Lena Krzepkowska, Joanna Kowalska, Anna Piwko, Dominika Gębska, Zuzanna Ruzik, Martyna Łoboda, Bartosz Puchalski, Ksawery Spadło, Bartłomiej Sala, Łucja Kowalik, Wiktoria Bobkiewicz, Julia Głowacz, Karina Pochwała, Jakub Glijer.
I to im należą się wyrazy uznania, że pewnego dnia wstają z kanapy i idą przed siebie, bo istotą wędrowania jest droga, a nie cel.
Należy wyrazić wdzięczność także rodzicom angażującym się w projekt SKKT. To między innymi dzięki nim można realizować cele wytyczone przez opiekunów.
I na koniec można przytoczyć piękną złotą myśl św. Augustyna, którą przypomniała Lenka podczas wycieczki do Warszawy ufundowanej w całości przez kapłana z Parszowa, pracującego za Oceanem – księdza Jacka Kowalika (uczniowie zwiedzili m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego):
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”.
O kanapie mówił niedawno Ojciec Święty Franciszek, ale w innym kontekście, natomiast o fotelu znany i charyzmatyczny podróżnik Wojciech Cejrowski mówi tak:
„ ... podnieś wzrok znad książki, wstań z fotela i rusz na spotkanie swoich marzeń”.
Czego życzą wszystkim opiekunowie i uczniowie klubu turystycznego z okazji 15-lecia SKKT i 50-lecia szkoły.
Grażyna Frankiewicz
Agata Fokt-Danielska
Katarzyna Lipińska
Edyta Spilska
Karina Piotrowska-Niewczas