W drugi dzień CodyWeek dzieci znalazły kod swoich codziennych czynności. Postanowiły stworzyć go do ubierania się na jesienny spacer (buty, szalik, kurtka, czapka, rękawiczki). Wstępem do tego zadania było wspólne ustalenie kolejności wkładania tej garderoby, a następnie kolorowanie rysunków tych ubrań. Samodzielnie przygotowane obrazki wykorzystaliśmy na macie do kodowania. Przedszkolaki podzielone na cztery zespoły, samodzielnie układały obrazki na swoich matach, a następnie ustalały kod, który prowadził ich do butów, szalika, kurtki, czapki, rękawiczek. Dzieci były bardzo zaangażowane i świetnie się przy tym bawiły. Na koniec wspólnie sprawdzaliśmy czy każda z grup idąc swoim kodem założyła wszystkie rzeczy i we właściwej kolejności.
Drugi dzień CodyWeek w Zerówce
Pierwszy dzień CodeWeek w Zerówce.
07.10.2019r. przedszkolaki rozpoczęły realizację zadań z CodeWeek2019. Poznały znaczenie tego słowa, jaka idea przyświeca tej akcji oraz jak dużo państw bierze w niej udział. Z zaangażowaniem przystąpiły do pierwszego zadania - Historia CodeWeek z Uczymy dzieci programować. Dzieci samodzielnie odczytując współrzędne bezbłędnie umieszczały kubeczki na macie do kodowania. Strzałka wyszła bardzo ładna ku zadowoleniu dzieciaków. Super zabawa, a jednocześnie świetna nauka.
Spotkanie przedszkolaków z Policją - 07.10.2019
W dniu 07.10.2019 r. przedszkolaki z obu grup spotkały się z przedstawicielami KPP ze Starachowic. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwo własne. Przedszkolaki dowiedziały się, co oznaczają podstawowe znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna. Policjantka zwróciła także uwagę na konieczność przewożenia dzieci w fotelikach, zapinania pasów oraz noszenia elementów odblaskowych. W czasie zajęć nie tylko przekazywano wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, ale również wykonywano ćwiczenia praktyczne. Przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach w których mogły wcielić się w różnych uczestników ruchu drogowego. Dzieci bardzo chętnie zadawały i odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa podczas poruszania po drodze. Na koniec omówiono zasady postępowania w kontakcie z obcą osobą oraz jak zachować się w przypadku napotkania agresywnego psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały policjantów.
Rajd Jesienny – Świnia Góra - 05.10.2019r.
Uczestnicy:
Kl.I – Zdzymira Igor
Kl.II - El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia
Kl.III – Spadło Ksawery, Puchalski Bartek, Bzinkowski Igor
Kl.IV - Borowiec Wiktor, Herman Paweł, El – Dursi Nadia, Cholewińska Natalia, Jałowska Julia, Lendzion Jakub, Mendak Damian
Kl.V – Błąd Filip, Bobkiewicz Wiktoria, Grdeń Julia, Pochwała Karina
Kl.VI – Gębska Dominika, Piwko Anna, Szybska Oliwia, Łoboda Martyna, Kowalska Joanna, Sitek Aleksandra
Kl.VII – Firkowska Julia, Nowak Dominika, Pietruszka Barbara, Wojciechowski Patryk, Włodarczyk Sandra
Opiekunowie: Frankiewicz Grażyna i Agata Fokt-Danielska.
Świnia, Świnia, Świnia Góra
A nad nami biała chmura
Tutaj dobrze się czujemy,
Bo dużo tlenu czerpiemy!
To jedna z trzech zwrotek piosenki ułożonej przez Julię, Olę i Patryka na trasie rajdu na Świnią Górę.
Rzeczywiście – las jest cudowny poprzez to, co nam daje – głównie ożywczy tlen. Dlatego czerpano go całymi garściami, a właściwie nozdrzami, ile się dało. Bowiem powietrze ma decydujący wpływ na zdrowie człowieka.
Grupa turystów po zaopatrzeniu się w znaczki rajdowe otrzymane od organizatorów – oddział PTTK w Skarżysku-Kam. wyruszyła w 10 kilometrową trasę poprzez Suchedniowsko-Oblęgorski Obszar Chronionego Krajobrazu.
Jest to otulina SOPK i teren chroniony ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowy ze względu na walory turystyczne i wypoczynek.
Nie wolno tu zabijać dzikich zwierząt, niszczyć ich nor i lęgowisk, miejsc rozrodu, tarlisk, niszczenia zadrzewień i wykonywania czynności związanych z gospodarką leśną i łowiecką.
Jest to jeden z najdzikszych lasów na tym terenie. Ma szereg cech lasu pierwotnego, choć takim nie jest.
U schyłku XVIII i na początku XIXw. był to teren kopalni odkrywkowej i wydobycia rudy żelaza.
Po wielkim pożarze w 1854r, puszcza odrodziła się sama.
Las zachował puszczański charakter, o czym świadczy duża ilość zwalonych drzew, a w rozkładającym się drewnie żyje miliony organizmów, m.in. mięczaki i chrząszcze.
Po II wojnie światowej zdecydowano o funkcji rezerwatu.
Jego projekt stworzył Władysław Szafer, który znalazł tu stanowisko liczydła górskiego.
Są tu duże kompleksy leśne o charakterze naturalnym z wielogatunkowymi drzewostanami z przewagą jodły i sosny, z domieszką buka, dębu i modrzewia.
Zapiski historyczne mówią, że rosły tu dęby, których nie mogły przecierać normalne maszyny w tartakach.
We florze spotykamy gatunki roślin górskich, gatunki bardzo rzadkie, zagrożone wyginięciem oraz chronione.
W lesie występuje 70 gatunków porostów, co świadczy o czystym tu powietrzu, bogata flora, liczne drzewa pomnikowe i rośliny rzadkie i prawnie chronione (kosaciec syberyjski, mieczyki, pełnik europejski).
W zasięgu wzroku można spotkać 7-8 gatunków drzew.
Żyją tu duże ssaki – jelenie, łosie, sarny, pojawiły się też wilki.
Brygady AL. stoczyły w pobliżu Świniej Góry 4-dniową walkę z hitlerowcami w 1944r.
Obok rezerwatu odwiedzono obelisk poświęcony pamięci dr inż. Stanisława Barańskiego - leśnika, przyrodnika, pisarza, wieloletniego Nadleśniczego Nadleśnictwa Bliżyn, członka honorowego Polskiego Towarzystwa Leśnego i Ligi Ochrony Przyrody.
Idąc przez las, dzieci zbierały grzyby, a zwłaszcza Julia, Nadia, Natalia i Igor, którzy pochwalili się niezłą ich kolekcją.
W trakcie odpoczynku odbyła się prelekcja na temat życia i działalności duszpasterskiej ks. kardynała Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.
Wiąże się to z decyzją Ojca Świętego Franciszka z czwartku, 3.10. 2019r. o beatyfikacji ks. kardynała.
Informacje o kapłanie przygotowali uczniowie: Julia G. i Wiktoria B. (kl.IV) oraz Aleksandra S.(kl.V).
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistów za obronę Kościoła. Słynne „Non possumus”w liście z 8 maja 1953r, skierowane do władz w sprawie prześladowania Kościoła katolickiego w Polsce świadczy o Jego odwadze i niezłomności charakteru.
Za te słowa w cztery miesiące później został aresztowany i więziony przez trzy lata.
Inicjator Wielkiej Nowenny na 1000-lecie Chrztu Polski (1957-1966r.).
Wszystko, co czynił dla Kościoła, czynił dla Ojczyzny, którą kochał, jak Matkę.
Na mecie odbyło się spotkanie przy ognisku wszystkich grup ze szkół powiatu skarżyskiego i starachowickiego (S.P. Parszów).
Prezes PTTK – u w Skarżysku-Kam. Jan Włodarczyk przygotował dla uczestników dyplomy uczestnictwa i Puchary dla szkół.
Był to miły akcent, bowiem turyści czuli się docenieni za swój wysiłek i zdobyli dla swojej szkoły puchar. Każdy chciał mieć zdjęcie z Pucharem, opiekunami i organizatorami.
Dziękujemy działaczom PTTK w Skarżysku za trud w przygotowaniu tej imprezy turystycznej i za docenienie wysiłku dzieci poprzez otrzymane trofea.
Bazylika - 21.09.2019r.
Uczestnicy:
Kl.II – El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia
Kl.III – Puchalski Bartek, Igor Bzinkowski, Spadło Ksawery
Kl.IV – Borowiec Wiktor, Cholewińska Natalia, El-Dursi Nadia, Jałowska Julia, Lendzion Jakub, Majewski Michał
Kl.V - Bobkiewicz Wiktoria, Grdeń Julia, Szlęzak Dominik, Pochwała Karina
Kl.VI - Sitek Aleksandra
Kl.VII -Pietruszka Barbara, Włodarczyk Sandra, Wojciechowski Patryk, Julia Firkowska
Kl.VIII – Majewski Bartek
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz i Agata Fokt - Danielska
Inauguracja działalności Szkolnego Koła SKKT odbyła się w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam.
Co roku prezentowana jest jedna sylwetka świętego z tych umieszczonych w witrażach kościoła. W tym roku wybrano postać św. Wojciecha. Opiekunowie przedstawili jego życiorys.
Św. Wojciech (ur. 956 - zm. 23 kwietnia 997) jest jednym z głównych patronów Polski.
Swoim życiem i męczeńską śmiercią ukazał prawdziwe człowieczeństwo, że można wbrew wszelkim przeciwnościom głosić Ewangelię, być radykalnym w swoich poglądach i mieć odwagę do końca.
Sprzeciwiał się wielożeństwu, rozwiązłości, handlowi niewolnikami z krajami muzułmańskimi i intrygom czeskich możnowładców. Wspierał ubogich, budowę kościołów.
Był mnichem we Włoszech, misjonarzem na Węgrzech i w Polsce i człowiekiem wyjątkowej świętości (asceza, modlitwa).
Już w wieku 25 lat został biskupem w Pradze. W Czechach wymordowano jego rodzinę i nastawano na jego życie.
Niemiecki cesarz Otton III, papież i elity chrześcijaństwa mieli dla niego najwyższe uznanie.
Popierał go król Bolesław Chrobry.
Do Polski przybył z misją nawracania pogańskich Prus. Zginął śmiercią męczeńską we wsi Święty Gaj. Spoczywa w katedrze gnieźnieńskiej.
Już w dwa lata po śmierci papież Sylwester II ogłosił go świętym.
Do jego grobu przybywają pielgrzymi z całej Europy.
„Św. Wojciech jest natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy z uwzględnieniem jej religijnych korzeni” – to słowa Jana Pawła II z okazji 1000lecia męczeńskiej śmierci patrona Polski.
Chętni uczniowie uzupełnili te informacje o swoje przygotowane wcześniej i odbył się quiz na temat zdobytej wiedzy o świętym.
Wszyscy w skupieniu wzięli udział we Mszy Świętej.
Nawiedzono także Kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia i Kaplicę Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Po Mszy Świętej dzieci odszukały wizerunek św. Wojciecha wśród witraży znajdujących się w oknach Bazyliki.
Z rąk sympatycznej pani Agnieszki wszyscy otrzymali pamiątkowe obrazki Matki Bożej, za co opiekunowie serdecznie podziękowali.
Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem w kawiarni przy Domu Miłosierdzia.
Opiekunowie dziękują uczniom, członkom szkolnego klubu turystycznego za udział we Mszy Świętej i przygotowanie wiadomości o świętym Wojciechu.
W Rocznym Obowiązkowym oddziale Przedszkolnym kolejne zajęcia z elementami kodowania na temat: Oto ja. Zmysły.
Widzimy, słyszymy, czujemy... na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Na zajęciach dzieci rozmawiały o zmysłach, o ich roli, funkcjach, które pełnią w organiźmie. Dodatkowo popracowały nad orientacją na kartce papieru i umiejętnością określania położenia przy pomocy koordynatów. Przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem pracując w zespołach, jak i indywidualnie.
Roczny Obowiązkowy Oddział Przedszkolny uczestniczy w Europejskim Tygodniu Kodowania-Code Week .
W dniach od 5 do 20 października trwa Europejski Tydzień Kodowania - Code Week. To szczególny tydzień dla każdego miłośnika kodowania, a nasze najstarsze przedszkolaki do nich właśnie należą. Dzieci przez 6 dni w codziennych zajęciach będą miały elementy kodowania i programowania. Zerówkowicze jednocześnie uczestnicząc w konkursie Code Week podejmują realizację wydarzeń o tematyce związanej z:
- Historia Code Week z Uczymy dzieci programować.
- Szukamy kodu w codziennych czynnościach z Uczymy dzieci programować.
- Zakodowana orkiestra z Uczymy dzieci programować.
- Tworzymy zakodowane obrazy z Uczymy dzieci programować.
- Zakodowana gimnastyka z Uczymy dzieci programować.
- Zakodowana matematyka z Uczymy dzieci programować.
Dzieci za udział w tych zajęciach otrzymają Certyfikaty zdobycia kluczowych kompetencji związanych z myśleniem obliczeniowym i aktywnego uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Kodowania 2019.
Nasza Szkoła podejmując te działania zaznaczona jest na mapie Europy jako miejsce promujące programowanie, jako sposób na realizację pomysłów przy pomocy kodu. Dołączyliśmy do około 8 tysięcy uczestniczących w tych wydarzeniach w Polsce i ponad 3 milionów w krajach Europy.
Już od 7 października rozpoczynamy realizację pierwszego wyzwania. Można będzie zobaczyć nasze działania w albumie zdjęć.
Zapraszamy.
„Zerówka” przygotowuje grę planszową na macie do kodowania
Dzieci za pomocą kolorowych kartoników układały na macie do kodowania plansze do gry, na której pojawiły się także różne zadania i przeszkody. Rywalizowały ze sobą dwie drużyny, które jak najszybciej miały swoim autem dojechać do domu. Rzut kostką i liczba oczek decydowały o szybkości poruszania się po planszy samochodziku. Ostatecznie po dwóch rozgrywkach obie drużyny zremisowały. Przedszkolaki świetnie się bawiły, a przy tym uczyły się współpracy w zespole i zasady fair play.
W „Zerówce” nie tylko sportowo, ale i zdrowo
W poprzednim tygodniu dzieci z "Zerówki" na zajęciach rozmawiały o warzywach i owocach. Poznawały je wieloma zmysłami, uczyły się o nich piosenki i oczywiście samodzielnie zrobiły wieloowocowa sałatkę, którą potem z apetytem zjadły. Bo przecież najlepiej smakuje własnoręcznie zrobiona potrwa. Wszystkich zachęcamy do zrobienia i jedzenia takich właśnie zdrowych deserów.
"Aktywni i zdrowi!" - warsztaty edukacyjne
W dniu 1 października 2019 roku uczniowie klasy IV, VII i VIII wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach edukacyjnych „Aktywni i zdrowi!”. Głównym celem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Ostrower jest promocja właściwych nawyków zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.
Pierwsza część zajęć to spotkanie z dietetykiem – Panią mgr Moniką Witczak, która uświadamiała uczniów jak ważne jest zdrowe odżywianie. Zwróciła uwagę m.in. na to, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia; które produkty warto jeść, a które wyeliminować ze swojej diety.
Po przerwie uczniowie spotkali się z koordynatorem projektu – Panem Sebastianem Majewskim. Zachęcał on do zwiększenia swojej aktywności fizycznej, zapoznał dzieci z różnymi formami spędzania wolnego czasu i wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia. Zwrócił również uwagę na fakt zawartości zbyt dużej ilości cukru w napojach spożywanych przez dzieci. Uczniowie odczytywali informacje z etykiet umieszczonych na butelkach z różnych napoi, następnie wspólnie przeliczali, który napój ma najmniej, a który najwięcej cukru (okazało się, że niektóre napoje słodzone gazowane mają aż 11 łyżeczek cukru w 500 ml, a dzienne zapotrzebowanie dziecka w wieku 10 lat wynosi od 5,5 do 11 łyżeczek).
Poprzez udział w warsztatach uczniowie nabyli wiedzę z zakresu właściwych nawyków zdrowotnych oraz zdrowego odżywiania, zostali zachęceni też do zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Zwiększono również świadomość uczniów odnośnie związku między sposobem żywienia a zdrowiem.
Każdy uczestnik warsztatu otrzymał materiały edukacyjne.
Projekt został dofinansowany ze środków własnych budżetu województwa świętokrzyskiego.
Spotkanie z psychologiem
W dniu 3.10.2019r. (czwartek) o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Parszowie będzie spotkanie z Panią psycholog Anną Sionek.
Sportowe Świętokrzyskie
Europejski Tydzień Sportu.
W związku z przystąpieniem szkoły do akcji Europejski Tydzień Sportu, w naszej placówce w dniach 23.09 – 30.09.2019r. przeprowadzimy szereg rozgrywek sportowych dla całej społeczności szkolnej, prelekcji na temat zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej. Odbędzie się również spotkanie z dietetykiem.
Uwaga Rodzice!!!
Uwaga Rodzicu! Pamiętaj o ubezpieczeniu swojego dziecka!
"Zerówka" uczy się kodowania
Najstarsze przedszkolaki realizują co tydzień jedno zadanie wynikające z Innowacji Pedagogicznej „Z kodowaniem za pan brat” oraz ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować”.
Tematyką tych „wyzwań": było:
- Witaj przedszkole, witaj szkoło.
- Nasze wakacyjne wspomnienia.
- Dzień postaci z bajek.
Polegały one na ułożeniu na macie do kodowania z kolorowych kart lub kubeczków obrazka, który powstawał wg podanego przez nauczyciela kodu lub wzoru. W ten sposób dzieci uczyły się pracy zespołowej, umiejętności ułożenia obrazka na podstawie podanych współrzędnych lub słownej instrukcji. Postaci z bajek układane były na macie w taki sposób by ich treść pasowała do tytułu bajki. Zerówkowicze bez trudu poradziły sobie z tym zadaniem i chętnie opowiadały przygody ich bohaterów .
16 września świętowaliśmy „Dzień kropki” . Dzieci poznały historię Vashti, małej bohaterki książki „Kropka”. Dziewczynka była przekonana, że nie potrafi nic namalować, nie wierzyła w swoje możliwości...ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent. Jej namalowana mała kropka stała się początkiem jej talentu. Dlatego też i my tworzyliśmy różne kropki z kubeczków. Na macie nasza kropka wędrowała wg kodu. Każdy indywidualnie śledził jej wędrówkę na swojej karcie pracy.
Znajdujące się na macie kropki, zamieniały w coś zupełnie innego. Potem dzieci same na indywidualnych kartach tworzyły nowe obrazki.
Efektem realizowanych przez przedszkolaki zadań jest umiejętność: pracy w parach lub zespołach, planowania swoich działań, pomysłowość, zadaniowe podejście do stawianych problemów.
Tego typu zajęcia dostarczają dzieciom dużo radości, a przy okazji pobudzają do myślenia i samodzielnego szukania rozwiązań.
Obowiązkowy Oddział Przedszkolny uczestniczy w Ogólnopolskim Programie "Uczymy dzieci programować" oraz w innowacji pedagogicznej "Z kodowaniem za pan brat"
Głównym celem programu i innowacji jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Tego rodzaju zajęcia mają pokazać przedszkolakom, że programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Można programować na edukacji matematycznej, językowej czy artystycznej, a podstaw programowania możemy uczyć niezależnie od posiadanego wyposażenia, nie jest konieczny dostęp do sprzętu komputerowego ani Internetu. Nauka programowania będzie dla dzieci wartościową lekcją i świetną zabawą.
Już w pierwszym dniu naszej nauki "Zerówkowicze" wykonali pierwsze zadanie z tego programu układając wg czytanego wierszyka obrazek domu z kolorowych kubeczków na specjalnej „Macie do kodowania”. To samo zadanie wykonali indywidualnie na karcie pracy.
Wykonali to zadanie bezbłędnie i z dużym zaangażowaniem.
Zdrowo i sportowo w Obowiązkowym Oddziale Przedszkolnym
W roku szkolnym 2019/2020 Roczny Obowiązkowy Oddział Przedszkolny uczestniczy w akcji „Zdrowo i Sportowo”
Wpólnie:
- nauczymy się jak budować nawyki aktywności fizycznej;
- pokażemy, że sport jest świetną zabawą, ale też uzupełnieniem tematycznych innych zajęć;
- zapewnimy dzieciom odpowiednią dawkę i jakość ruchu;
- zdobędziemy wiedzę z zakresu wpływu odżywiania, odpoczynku i higieny na zdrowie człowieka.
Ogłoszenie!
Ogłoszenie!
W dniu 10.09.2019r. o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami dzieci z przedszkola, obowiązkowego oddziału przedszkolnego i dzieci kl. I-VIII.
Plan lekcji rok szkolny 2019/2020
Ogłoszenie!!!
W dniu 2.09.2019r. o godz. 9.00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej
w Parszowie
Msza św. w kościele o godz. 8.00
Zapraszamy!
Od 3.09.2019r. zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o godz. 8.05
Wyprawka Przedszkole
Wyprawka Przedszkole
Serwetki 2 op.
Klej w sztyfcie 6 szt.
Kredki świecowe 1 kpl
Ciastolina(5 kol. w I półroczu i 5 kol. w II półroczu)10 kol.
Farby plakatowe 1 kpl.
Kredki ołówkowe bambino 1 kpl.
Blok techniczny biały 2 szt.
Blok techniczny kolorowy 4 szt.
Blok techniczny duży kolorowy 1 szt.
Papier ksero 1 ryza.
Papier kolorowy 1 szt.
Brystol kolorowy duży 1 szt.
Temperówka 1 szt.
Duże ręczniki papierowe (4szt. w I półroczu i 4 w II półroczu) 8 szt.
Chusteczki higieniczne w pudełku 100 szt. 1 op.
Bibuła kolorowa 1 szt.
Plastelina 1 szt.
Archiwum Aktualności