Dnia 17.12.2019r. odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas I - VIII. Podczas spotkania rodzice zostaną zapoznani z proponowanymi ocenami za I półrocze.
Uwaga!!!
„Shuttle Time – teraz badminton” – innowacja pedagogiczna
Shuttle Time jest Programem Światowej Federacji Badmintona przeznaczonym do nauki badmintona w szkołach.
W tym roku szkolnym programem objęci są uczniowie klasy III, którzy uczęszczają na innowacyjne zajęcia z badmintona w każdy piątek (na 5 – tej godz. lekcyjnej).
Celem zajęć jest: zapoznanie uczniów z nową dyscypliną sportową, rozwijanie ogólnych zdolności fizycznych – istotnych w młodszym wieku szkolnym: koordynacja oka i ręki, umiejętność zachowania stabilizacji i równowagi, szybkość i zwinność, zdolność szybkiej zmiany kierunku, umiejętność wykonywania wyskoku i lądowania, nauka podstawowych chwytów i serwów – forhand, backhand, nauka zabaw z wykorzystaniem rakietek, lotek, próby współzawodnictwa i przygotowanie go gry zespołowej, umiejętność podejmowania decyzji (taktyka).
Dzieci w trakcie zajęć będą zdobywać podstawowe informacje o badmintonie:
- gra rakietowa polegająca na przebijaniu lotki ponad siatką
- gra na prostokątnym korcie, gdzie każdą akcję rozpoczyna się serwisem z dołu
- gra, która ma 5 konkurencji – gra pojedyncza, podwójna, mieszana
Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez:
- zagranie w taki sposób, aby lotka spadła na stronę kortu przeciwnika, zanim ten zdoła ją odbić
- zmuszenie przeciwnika do wybicia lotki poza pole kortu
- zmuszenie przeciwnika do uderzenia lotki w siatkę
- trafienie lotką w ciało przeciwnika
Początkowe zajęcia prowadzone są w formie zabawy z lotkami i rakietkami stopniowo przechodząc do elementów technicznych. Najważniejsze jest, aby uczniowie po skończonym treningu byli zadowoleni, mieli poczucie sukcesu. Ważne dla prowadzącego jest, by każdy z chłopców opuścił salę gimnastyczną z uśmiechem na twarzy, przeświadczeniem, że czegoś się nauczył, świadomością satysfakcji i pozytywną energią.
Prowadzący: Zofia Bzdręga
„Przepióreczki taniec ludowy kochają i świętokrzyskie obrzędy poznają” – innowacja pedagogiczna
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klas młodszych uczestniczą w kontynuacji innowacyjnych zajęć z tańca ludowego, które odbywają się w wymiarze 1 godz. w tygodniu (w każdą środę na 5 –tej godz. lekcyjnej). Celem pracy z dziećmi jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań tanecznych dzieci, rozbudzanie poczucia rytmu, muzykalności, poznanie tańców i piosenek z regionu świętokrzyskiego śpiewanych językiem gwarowym, przybliżenie obrzędów i tradycji związanych z naszym regionem. Ponadto ważne jest, aby dzieci utożsamiały się z dziedzictwem kulturowym swojej „małej ojczyzny”, przełamywały nieśmiałość i tremę podczas prezentacji efektów swojej pracy przed publicznością, orientowały się w schemacie własnego ciała i przestrzeni.
W tym roku szkolnym zespół „Przepióreczki” zaplanował pracę nad wiązanką melodii i tańców z regionu świętokrzyskiego: taniec chodzony „U nos wedle młyna”, polka „Oj siano, siano” oraz przyśpiewki „Przepióreczka”, „Parszowianka”, „Piekła baba chlyb” oraz poznanie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia (Chodzenie z Turoniem), powitaniem wiosny (Zimolok), Wielkanocą (Kogucik).
Zespół „Przepióreczki” liczy w tym roku 8 uczniów z klasy II i III (4 dziewczynki, 4 chłopców), którzy chętnie przychodzą na zajęcia przełamując tym samym stereotypową opinię, że tańce ludowe są staromodne i mniej atrakcyjne od współczesnych.
Prowadzący: Zofia Bzdręga
Przegląd Piosenek Mikołajkowych
Mikołajki to tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja, który był biskupem Miry. Obchodzony 6 grudnia dzień, stanowi moment długo wyczekiwanych przez dzieci prezentów.
Tego dnia uczniowie klasy 8 zamienili się w Mikołaja, śnieżynki, elfy, renifery i choinki, po czym przemierzali szkolne korytarze i sale lekcyjne, by dotrzeć do wszystkich dzieci i obdarować je drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Na kolejnych godzinach odbył się konkurs piosenki związanej z tematyką mikołajkową, zimowa, świąteczną. Dzieci z przedszkola, zerówki, oraz uczniowie klas I-VIII zaprezentowali się przed całą społecznością szkolną.
Wszyscy uczestnicy spotkania włączyli się do śpiewu, a występy kończyły się gromkimi brawami.
Za całość organizacji Mikołajek odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: Małgorzatą Banaś i Marzeną Łabuda.
Uwaga!!!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z psychologiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Starachowicach Panią Anną Sionek dnia 11.12.2019r. od godz. 9:00.
Zajęcia otwarte w klasie I - LEGO WeDo 2.0
5 grudnia w klasie I odbyła się nietypowa lekcja, rodzice zamienili się na niej w uczniów, a dzieci stały się nauczycielami i ekspertami. Głównym celem prowadzonych zajęć otwartych było zapoznanie rodziców z podstawami programowania i konstruowania robotów z klocków LEGO WeDo 2.0, zaprezentowanie metod pracy z wykorzystaniem klocków, oraz pokazanie zdobytych już przez dzieci wiadomości i umiejętności. Współpraca i wspólna nauka przebiegała w miłej atmosferze, a wszystkim uczestnikom zajęć towarzyszyło wielkie skupienie i mnóstwo pozytywnych emocji. Ponieważ zajęcia odbywały się w przeddzień mikołajek, wszystkie drużyny budowały zaprzęgi Świętego Mikołaja, a następnie tworząc odpowiedni program wprawili je w ruch. Uczestniczący w zajęciach rodzice mieli okazję przekonać się, iż zajęcia z LEGO WeDo 2.0 to nie tylko zabawa. Zajęcia z programowania dają możliwość logicznego rozwiązywania problemów, wyzwalają kreatywność, ćwiczą i rozwijają umiejętności manualne, orientację przestrzenną, koncentrację uwagi, pobudzają wyobraźnię oraz pozwalają na wyznaczanie i osiąganie celu. Zarówno dzieci, jak i zaproszeni goście doskonale się bawili. Wszyscy zdobyli też nowe umiejętności, uczniowie nauczyli się dzielić swoją wiedzą, a rodzice poprzez zabawę przekonali się czego uczą się ich dzieci i jak trudna jest sztuka budowania i programowania z LEGO.
Spotkanie z zastępcą przewodniczącego Rady Miejskiej w Wąchocku Panem Sylwestrem Rudzkim
28 listopada 2019r. uczniowie klasy VII i VIII gościli na lekcji wiedzy o społeczeństwie Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Wąchocku Pana Sylwestra Rudzkiego.
Dyrektor szkoły Barbara Gajewska powitała pana radnego i przedstawiła jego sylwetkę. Zaznaczyła, że Pan Rudzki pełni funkcję radnego od 25 lat. Wiąże się to z zaufaniem, jakim darzą go mieszkańcy, skoro powierzają mu sprawy swojej małej ojczyzny od tylu lat.
Od pana radnego uczniowie dowiedzieli się, na czym polega jego praca, skąd gmina czerpie dochody i jakie ma wydatki. Na funkcjonowanie samorządu mają też wpływ mieszkańcy. Obowiązkiem radnego jest też stały kontakt z ludźmi, uczestniczenie w pracach rady, reprezentowanie wyborców i troszczenie się o ich sprawy.
Pan Sylwester opowiedział uczniom o swojej działalności w ciągu tych kilku kadencji i jakie inwestycje zostały zrealizowane. Podkreślił, że mottem jego działalności w samorządzie są słowa: „Być z ludźmi i dla ludzi’.
W drugiej części spotkania odbyła się rozmowa z uczniami. Pytano o największe osiągnięcia, tematykę spotkań z mieszkańcami, a nawet o hobby.
Pan Rudzki zachęcał wszystkich, aby w przyszłości angażowali się w lokalne sprawy. Zaprosił też do obserwacji obrad Sesji Rady Gminy na żywo, lub w Internecie.
Podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz lokalnej społeczności skierowała do Szanownego Gościa dyrektor szkoły – Barbara Gajewska, życząc dalszej owocnej pracy.
Jubilat otrzymał także List gratulacyjny i pamiątkowy Puchar. Wspólne zdjęcie było końcowym akcentem spotkania.
Było ono dla uczniów lekcją wychowania obywatelskiego, a Pan Sylwester zapisał się w pamięci słuchaczy jako ten, który dla człowieka ma zawsze coś najcenniejszego – czas.
Przedszkolaki biorą udział w Ogólnopolskiej akcji "Zdrowo i sportowo"
Zdrowo i Sportowo to akcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci. Chcemy pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe.
Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak pokazują badania, dzieci, młodzież, a potem dorośli, którzy na co dzień uprawiają sport czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej uczą się lepiej, lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. W większym stopniu akceptują swoje ciało i rozumieją ograniczenia. Wreszcie łatwiej budują relacje społeczne i potrafią się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.
Akcja Zdrowo i Sportowo, to również tematy związane z odżywianiem i odpoczynkiem. Padają w ostatnim czasie mity związane z traktowaniem sportu i ruchu, jako remedium na byle jakie odżywianie. Nie w ilości, a w jakości zarówno ruchu, jedzenia jak i snu, tkwi klucz do zdrowia i radości.
Zapraszamy rodziców na zajęcia otwarte
Sztandar Szkoły na uroczystościach w Wąchocku z okazji Narodowego Dnia Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości w Wąchocku rozpoczęło się uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w kościele Opactwa Ojców Cystersów. W tym dniu (10 listopada) nasi uczniowie (Wiktoria Martys, Gabrysia Szwed i Bartek Majewski) wraz ze Sztandarem reprezentowali naszą szkołę. Uczestniczyli we mszy świętej, a po nabożeństwie uczestnicy uroczystości spotkali się przy pomniku upamiętniającym poległych mieszkańców gminy Wąchock w wojnie 1920 roku. Jak co roku przy wtórze werbli odczytany został apel poległych. Wymieniono 20 nazwisk ówczesnych mieszkańców gminy, które znajdują się na tablicy umieszczonej na kamiennym obelisku. Na zakończenie uroczystości zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Ogłoszenie !!!
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w zbiórce świątecznej dla dzieci i młodzieży z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej.
Prosimy o przynoszenie nowych kosmetyków takich jak: szampony, żele pod prysznic, mydła, maszynki do golenia, dezodoranty antyperspiracyjne, szczoteczki i pasty do zębów itp.
Akcja trwa do 18 grudnia. Produkty możecie przynosić do p. M. Banaś i M. Łabudy.
Pomóżmy! Dobro wraca 😊
Światowy Dzień Życzliwości
Pomysł na świętowanie tego dnia narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku z inicjatywy barci McCormaców, którzy zaprotestowali przeciwko wojnie między Egiptem a Izraelem.
Najważniejsza idea tego wydarzenia jest do dziś dnia niezmienna - bądźmy dla siebie życzliwi, pomocni, dobrzy; nie rozwiązujmy problemów za pomocą siły, lecz w sposób pokojowy.
Światowy dzień życzliwości od lat kojarzy się z kolorem żółtym, dlatego dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego, pracownicy szkoły i uczniowie, przybrali ten kolor i wspólnie pozowali do zdjęć. Tego dnia wszyscy starali się być życzliwi dla innych, uśmiechnięci, pomocni w każdej sytuacji.
Oby ta dobroć towarzyszyła nam każdego dnia. Trzymamy za to mocno kciuki.
W zdrowym ciele, zdrowy duch. Pada, pada, wieje, wieje… Kodujemy w Zerówce
Co pozytywnie wpływa na zdrowie, a co mu szkodzi? Czy ruch jest ważny, czy niepotrzebny? Które pokarmy warto wprowadzać często do swojego jadłospisu, a których lepiej unikać? Na te pytania poszukiwały dzieci odpowiedzi na zajęciach z kodowania, wykorzystując symbole graficzne, tworząc krótki program ćwiczeń gimnastycznych, a układając kod - receptę na zdrowie, uwzględniając w nim unikanie szkodliwych nawyków.
Realizując temat: „Pada, pada, pada, wieje, wieje….,dzieci odkodowywały ukryty we współrzędnych obrazek, sprawdzały, na podstawie podanego kodu, którą drogę wybierze bohater, żeby przejść przez wszystkie kałuże. Jednocześnie doszły do wniosku, że pomimo niesprzyjającej listopadowej aury kolorowe kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, kolorowa parasolka...to może być początek całkiem przyjemnego spaceru.
Przedszkolaki z Rocznego Obowiązkowego Oddziału odwiedzają Grób Nieznanego Żołnierza
Przedszkolaki z naszej szkoły przyłączy się do akcji MEN „Szkoła pamięta” zaplanowany na 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach przedsięwzięcia dzieci odwiedziły miejscowy cmentarz, miejsce pamięci poległego nieznanego żołnierza, uporządkowały jego grób i zapaliły znicze. W ten sposób dzieci oddały hołd naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali.
Jesienne kodowanie w Zerówce
Tym razem jesienne kodowanie polegało na układaniu kolorowej wieży z kubeczków wg kodu wyznaczonego przez różne gatunki drzew, które wcześniej na zajęciach poznawały dzieci. Było to podsumowanie omawianego tematu oraz nauka kodowania.
Dzieci z Zerówki robią doświadczenia
Starsze przedszkolaki bawiły się w „Naukowców” – przeprowadzając i obserwując doświadczenia. Zadaniem dzieci było określić co dzieje się z lodem wrzuconym do wody o rożnej temperaturze, jak szybko nadmuchuje się balon umieszczony na butelce wypełnionej wodą i musującą tabletką oraz co dzieje się z zapaloną świeczką, kiedy odetniemy jej dostęp powietrza. Na koniec przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytania:
I. Dlaczego lód topnieje?
II. Dlaczego balon sam napełnił się powietrzem?
III. Dlaczego świeczka gaśnie?
Wszyscy byli bardzo zainteresowani i ciekawi wyników tych eksperymentów.
Zerówka bierze udział w Ogólnopolskim Programie „Poczytajmy”
Dzieci z Obowiązkowego Oddziału Przedszkolnego biorą udział w Ogólnopolskim Programie „Poczytajmy” , który prowadzony jest przez panią Edytę Spilską. Dzieci raz w tygodniu będą się spotykać z opiekunem biblioteki szkolnej, by wysłuchać czytanych przez nią opowiadań i bajek oraz porozmawiać na ich temat. Celem tego programu jest zachęcenie dzieci do czytania i zainteresowania ich książką. Na pierwszym spotkaniu przedszkolaki wysłuchały bajki Lacharron Delphine pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”. Opowieść o Złotowłosej, bardzo ciekawskiej dziewczynce o prześlicznych złotych włosach i niedźwiedziej rodzinie. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na zadawane im pytania. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawa przy piosence „Tańczymy labada”.
Gazetka szkolna „Kujonek”
Gazetka szkolna „Kujonek” wydawana jest na terenie naszej szkoły już od zeszłego roku szkolnego. Stała się efektem innowacji pedagogicznej – zajęć dziennikarsko – literackich. Opiekunem gazetki jest pani Małgorzata Banaś, która skupia wokół siebie aktywnych uczniów klasy VIII. Stworzyli oni zespół redakcyjny, który co miesiąc publikuje ważne wydarzenia z życia szkoły. Gazetka zawiera prace autorskie uczniów – felietony, wywiady, recenzje, opowiadania twórcze oraz prace plastyczne. Uczniowie naszej szkoły mogą ją czytać na specjalnie wyznaczonej tablicy na korytarzu ( I piętro), jak również dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej naszej szkoły.
Celem zajęć literacko-dziennikarskich jest przede wszystkim rozwój postawy twórczej, pobudzanie myślenia kreatywnego i wzmocnienie wiary we własne siły. Ważnym celem naszych spotkań jest przygotowanie uczestników do sprawnego posługiwanie się językiem ojczystym w wypowiedziach literackich, skomponowanych według zasad danego gatunku; zapoznanie uczestników z najważniejszymi pojęciami z zakresu literaturoznawstwa; rozwinięcie kompetencji warsztatowych dziennikarza, publicysty, autora pracującego dla mediów; wszechstronne poznanie warsztatu pisarza, publicysty.
Pewnym novum tych zajęć stała się również praca klasy VIII nad przygotowaniami do egzaminu, który będą musieli zdać w kwietniu. Dlatego właśnie nasze spotkania służą również powtórzeniu omówionych lektur oraz tworzeniu dłuższych i krótszych form wypowiedzi pisemnej.
Redakcja gazetki:
Opiekun: Małgorzata Banaś
Zespół: Lena Bobkiewicz, Aleksandra Bujnowska, Gabriela Szwed, Krystian Miernik, Maja Łabuda, Wiktoria Martys, Piotr Krogulec, Daniel Bzdrenga, Bartosz Majewski, Jakub Spilski, Konrad Kowalski.
Archiwum Aktualności