Kalwaria Zebrzydowska - 3.04.2019r.
Opiekunowie: Grażyna Frankiewicz, Edyta Spilska, Bożena Kamińska, Zofia Bzdręga.
Uczestnicy:
Kl.I - El-Dursi Karina, Rybicka Oliwia.
Kl.II - Bzinkowski Igor, Obarski Kacper, Puchalski Bartosz, Spadło Ksawery.
Kl.III - Cholewińska Natalia, El-Dursi Nadia, Krzepkowska Lena, Jałowska Julia.
Kl.IV – Błąd Filip, Bobkiewicz Wiktoria, Głowacz Wojciech, Grdeń Julia, Mijas Maja, Sala Bartłomiej, Obara Kamil, Pacek Wojciech, Połeć Julia, Pochwała Karina, Szlęzak Dominik.
Kl.V- Gębska Dominika, Kowalska Joanna, Łoboda Martyna, Sitek Ola, Ruzik Zuzanna, Szybska Oliwia, Piwko Anna.
Kl.VI - Glijer Jakub, Firkowska Julia, Pietruszka Barbara, Nowak Dominika, Wojciechowski Patryk.
Kl.VII - Bujnowska Ola, Bobkiewicz Lena, Bzdrenga Daniel, Majewski Bartosz, Miernik Krystian, Szwed Gabriela, Spilski Jakub.
Kl.VIII - Borowiec Kamila, Szwed Nela, Rymarczyk Zofia.
„Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga. Co się do tego przyczynia?
Może i to naturalne piękno krajobrazu, który się stąd roztacza u progu polskich Beskidów...”
Słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej 7 czerwca 1979r. oddają to, co przeżyli turyści ze szkoły w Parszowie, nawiedzając to cudowne miejsce.
Przed przyjazdem do miasta, uczniowie byli już przygotowani z wiedzy na temat historii Kalwarii i jej położenia w Beskidzie Makowskim, bowiem wykonywali projekty, do zwiedzanych miejsc nawiązał również kierownik wycieczki.
Przygotowali się też duchowo poprzez modlitwę, aby móc godnie wziąć udział we Mszy Świętej.
Przewodnik powitał uczniów w Krakowie i opowiedział o mijanych obiektach miasta, wpisanego również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zbliżając się do Kalwarii (z języka łacińskiego słowo kalwaria oznacza trupią czaszkę i jest odpowiednikiem hebrajskiego słowa „Golgota”), można było podziwiać już z daleka mury Bazyliki, górującej nad miastem, bowiem leży ona u podnóża góry Żar i Lanckorońskiej.
Miasto zostało założone w 1617r. (1602r.) pod nazwą Zebrzydów, w 1640r. – Nowy Zebrzydów, w 1890r. do nazwy Kalwaria dodano Zebrzydowska na cześć jej założyciela Mikołaja Zebrzydowskiego , wojewody krakowskiego w 1600r. To on ufundował Sanktuarium pasyjno-maryjne. Klasztor wzniesiono w stylu manieryzmu niderlandzkiego, rozbudowany w stylu barokowym i rokoko.
Miasto przeżyło pożar (1715r.) i potop szwedzki (1655r.). W czasie I rozbioru w 1772r. otrzymało tytuł Kalwaria.
Są tu kaplice i kościoły znajdujące się na Dróżkach Kalwaryjskich. Stworzono je na wzór stacji znajdujących się w Jerozolimie – Dróżki Pana Jezusa to 28 kaplic, Dróżki Matki Boskiej – 24 stacje (łącznie 42 kaplice).
Najcenniejszym zabytkiem w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, zwanej Matką Bożą Płaczącą w kaplicy Zebrzydowskich, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata (1,5 mln rocznie).
Obraz podarował bernardynom Stanisław z Brzezia Paszkowskiego. Według legendy miał trafić do Marcyporęby, lecz wolą Bożą było, aby wizerunek Matki Bożej Płaczącej spoczął w sanktuarium kalwaryjskim. To dało początek kultu maryjnego.
Koronacja obrazu miała miejsce 15 sierpnia 1887r. przez kardynała Albina Dunajewskiego.
Obraz posiada 4 sukienki wotywne, wszystkie mają wzór kwiatowy.
W okresie Wielkiego Tygodnia są tu odgrywane misteria pasyjne.
5 maja 1641r. bernardyni otrzymali od Stanisława Baszkiewskiego obraz Matki Bożej Płaczącej i rozpoczął się początek kultu maryjnego. (według legendy obraz miał trafić w inne miejsce).
W 1939r. ze Lwowa przeniesiono Seminarium Duchowne Ojców Bernardynów.
W 1979r. Jan Paweł II odwiedził Kalwarię. Był tu jeszcze w 2002r. W 1999r. papież otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta.
W 1999r. Sanktuarium zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyna Kalwaria na świecie.
W 2006r. był tu papież Benedykt XVI. Kalwaria nazywana jest Polską Jerozolimą.
Wszyscy weszli na górę Żar, gdzie na Dróżkach znajdują się kapliczki i kościoły.
Ich zwiedzanie zajmuje około 6 godzin.
Najważniejszym punktem był udział we Mszy Świętej, która odbyła się w Kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Można było przez dłuższy czas przebywać w pobliżu wizerunku Matki Bożej. Nad rączką Pana Jezusa jest pierścień kardynalski Karola Wojtyły.
W Wadowicach zwiedzano Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (tytuł od 25marca 1992r.). Są tu m.in. relikwie Św. Jana Pawła II, obraz z matką papieża i chrzcielnica, przy której odbył chrzest Karol Wojtyła.
Wpisano się też do Księgi Pamiątkowej, zaznaczając w niej obecność szkoły w tym miejscu i wyrażając radość z powodu przybycia tutaj.
Obok Bazyliki jest Muzeum Jana Pawła II, z którego okien widać napis na kościele: „Czas ucieka, wieczność czeka”.
Wycieczka zakończyła się zakupem pamiątek i wizytą w kawiarni na „papieskich” kremówkach.
Wyruszając w drogę przeżywa się radość z powodu nieznanego, czego się nauczę, co zobaczę, z kim to zobaczę, jaką przeżyje przygodę. Bowiem - „Podróże zawsze kształcą”.
Opiekunowie dziękują uczniom za postawę w czasie modlitwy, pełne uczestnictwo wszystkich dzieci we Mszy Świętej, skupienie i chęć wyjazdu w święte miejsce.
Zwiedzanie miejsc związanych z postacią Wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i uczczenie 15-lecia istnienia SKKT.
Grażyna Frankiewicz