Trasa: Parszów – Mostki.
Uczestnicy: kl.II – Wiktor Sieczka, Bartek Majewski.
kl.III – Klaudia Adamska, Julia Jaźwiec, Mateusz Utrata, Wiktoria Włodarczyk.
kl.V – Agata Czechowicz, Aleksandra Martys.
Kl.VI – Iwona Kubicz, Daria Spadło.
G.: Klaudia Kotowska.
oraz: Patryk Utrata.
Opiekunowie: Agata Fokt - Danielska i Grażyna Frankiewicz.
Niezapominajki są to kwiatki z bajki.
Rosną nad potoczkiem, patrzą żabim oczkiem,
Gdy się jedzie łódką, śmieją się cichutko.
I szepcą mi skromnie: „Nie zapomnij o mnie”.
Ten piękny i prosty wierszyk wyrecytowała w połowie drogi Ola. Wiersz o niezapominajkach nasuwał się sam, gdyż na całej trasie to właśnie te skromne, niebieskie kwiatuszki rosnące przy drodze zerkały co chwilę „żabim oczkiem” na idących.
Grupa postawiła sobie też za cel poszukiwanie i obserwację tych pięknych, polnych i leśnych kwiatów, które kwitną właśnie teraz – w maju i czerwcu.
Rajd Majowy upłynął pod wpływem słońca, upału, śpiewu i tańca, ale przede wszystkim – polnych i leśnych kwiatów: niezapominajek, jaskrów, kaczeńców, a nawet kwiatów o tak wyszukanych nazwach, jak - firletka poszarpana. Jednak dominującym motywem kwiatowym były niezapominajki, które dosłownie „wylewały się” z przydrożnej trawy, dlatego Rajd Majowy otrzymał dodatkową nazwę – Niezapominajkowy.
Ranek w tym dniu był słoneczny i ciepły – wymarzona pogoda na spacer.
W maju przyroda zaczyna bujnie się rozwijać. Można podziwiać kolory łąk i lasów, słuchać cudnego śpiewu ptaków i delektować się światłem słonecznym, a ono daje optymizm, radość, zdrowie i pogodę ducha.
W lesie wszyscy czuli się dobrze, choć upał doskwierał. Grupa zaplanowała dojść do starego dębu – pomnika przyrody, ale tym razem odbyło się to z utrudnieniem, bo w miejscu skrętu na małą polankę gałęzie drzew, które od zeszłego roku podrosły, przysłoniły widok na dęba i znajdującą się na nim małą kapliczkę Matki Bożej. Dlatego turyści poszli dalej i spacer był dłuższy, ale przecież ruch to zdrowie, a z przygodą też ciekawiej się wędruje.Przed figurką Matki Bożej odbyła się krótka modlitwa w intencjach osobistych uczestników rajdu i odpoczynek, po czym kontynuowano pieszą wędrówkę.
Po dojściu na miejsce wszyscy udali się na lody, aby ochłodzić się nieco. Planowane ognisko nie odbyło się ze względu na południowy upał, ale lody na ten czas to był dobry pomysł.
Następnie odbył się konkurs na temat wiedzy o niezapominajkach, w którym wzięły udział: Julia, Klaudia, Wiktoria i Ola.
Niezapomnajki są to kwiaty, które symbolizują pamięć o osobach, sytuacjach, czy miejscach. Ich święto obchodzone jest 15 maja od roku 2002, a jego pomysłodawcą był miłośnik polskiej przyrody - Andrzej Zalewski – dziennikarz radiowej Jedynki.
Inna nazwa niezapominajek to niezabudki. Kwiaty te symbolizują skromność, pokorę, wierność i pamięć – „Nie zapomnij o mnie”. Są to kwiaty łąk, rosną na obrzeżach lasów, w pobliżu strumieni, a także w naszych ogrodach. Występują w każdej szerokości geograficznej – od stref równikowych do okołobiegunowych.
Te i inne informacje zostały zaprezentowane w czasie quizu, który wygrała Ola, otrzymując dodatkowe punkty za wiersz. Uczestnikom wręczono „słodkie” nagrody, a wszystkim podziękowano za udział w majowym spacerze, na który zawsze warto się wybrać, aby poszukać wiosennych kwiatów i popatrzeć na świat pełen świeżej zieleni.