W zajęciach gimnastyki korekcyjnej uczestniczy 25 dzieci. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki.
Głównymi celami zajęć jest korygowanie wad postawy u dzieci, kształtowanie psychomotoryki, uaktywnienie układów krążenia, oddechowego, narządów ruchu oraz kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.
Po przebadaniu dzieci metodą oglądową oraz odbiciu stóp dzieci zostały one przydzielone do dwóch grup dyspanseryjnych. Pierwsza grupa to osoby z płaskostopiem, koślawością kolan i nadwagą. W drugiej grupie znalazły się dzieci z przykurczem barków, głową wysuniętą do przodu . U niektórych dzieci zaobserwować można występowanie pleców płaskich. Tej wady jednak szczególnie nie korygowano ze względu na młody wiek dziecka. U dzieci w wieku przedszkolnym jest to normalne. Po siódmym roku życia należy zbadać dziecko ponownie.
Na początku zajęć dzieci poznały co to jest prawidłowa postawa ciała i jak ją przyjmować. Przyjmowały prawidłową postawę ciała przy drabinkach, ścianie, w trakcie zabaw i na sygnał. Starsze dzieci potrafią skorygować nieprawidłową postawę u swoich kolegów i koleżanek. Zapoznały się jak przyjmować prawidłową postawę ciała w czasie spożywania posiłków, oglądania telewizji czy wykonywaniu prac w sali lekcyjnej.
Wykonywały ćwiczenia ogólnorozwojowe, skłony, podskoki, biegi, wymachy i inne na torach przeszkód. Następnie nauczyły się nazywać i przyjmować kilka łatwych pozycji wyjściowych do ćwiczeń np.: klęk, przysiad, siad prosty, skrzyżny, leżenie przodem.
Na zajęciach korekcyjnych zapoznały się z prawidłowym oddychaniem. Próbowały oddychać torem piersiowym i brzusznym. Nauczyciel zauważył, iż niektóre dzieci w trakcie wykonywania ćwiczeń wstrzymują oddech. Ważne jest ciągłe przypominanie dzieciom o prawidłowej koordynacji fazy oddechu z wykonywanym ćwiczeniem.
Dzieci potrafią wykonać prawidłowy ślizg na kocykach, chodzić poprawnie na czworakach oraz raczkami w przód. Kilka zajęć poświęconych było ćwiczeniom korekcyjnym z przyborem: woreczki, kółka, szarfa, piłka.
Po zapoznaniu dzieci z podstawowymi pozycjami wyjściowymi wykonywały ćwiczenia ukierunkowane na konkretną wadę: płaskostopie - prawidłowe stawianie stóp w staniu i chodzie, chód po gumowych kółkach, chwytanie palcami stóp woreczka, szarfy. Koślawość kolan – ćwiczenia w siadzie skrzyżnym, z piłeczką między kolanami. Barki wysunięte do przodu: ,,skrzydełka”, zabawa w samoloty, ćwiczenia z woreczkiem na głowie, z szarfą.
Wprowadzone zostały również ćwiczenia równoważne na ławeczkach, wzmacnianie mięśni grzbietu, wzmacnianie mięśni brzucha.
Oprócz ćwiczeń właściwych dzieci bawią się w różne zabawy. Korzystają ze zjeżdżalni , drabinek gimnastycznych, ćwiczą na materacach.
Są zdyscyplinowane i chętne do ćwiczeń.